عوارض مصرف کورتون

کورتون چیست؟ عوارض جانبی و موارد مصرف ، کورتیکواستروئیدها داروهایی هستند که باید براساس دستورالعمل های پزشک استفاده شوند. آن ها نوعی چربی هستند و نام دیگر آن ها کورتون می باشد. این مواد شباهت زیادی با کورتیزون دارند.

کورتیزون هورمونی است که از آدرنال یا فوق کلیوی (بخش بیرونی غده ی فوق کلیوی) مغز ترشح می شود. انواع مختلفی از داروهای کورتونی وجود دارند. گاهی این داروها به صورت آمپول عضلانی، گاهی قطره ی چشمی، قطره ی گوش و گاهی نیز به صورت کرم های پوست تجویز می شوند. به عبارت دیگر درمان های مربوط به استفاده از این داروها دو نوع خوراکی و غیر خوراکی دارند.


کورتون چیست؟


همان طور که اشاره کردیم کورتون یک نوع چربی است که از کلسترول داخل کبد تولید می شود. غده ی آدرنال یا فوق کلیوی از این مواد برای ساختن هورمون استفاده می کند. همترین هورمون استروئیدی که در بدن بوجود می آید کورتیزول است. زمانی که این مواد به صورت مصنوعی ساخته می شوند به آن ها کورتون می گویند. نمونه هایی از رایج ترین کورتون ها بتامتازون، دگزا متازون، تریامسینولون و هیدروکورتیزون هستند. در کل کورتیکو استروئیدها کلاس هایی دارویی هستند که التهاب بدن و فعالیت سیستم ایمنی را کاهش می دهند. پزشکان از این داروها برای کاهش خارش، تورم، آلرژی و قرمزی استفاده می کنند. در درمان برخی از بیماری ها مثل لوپوس، آرتروز و آسم نیز این داروها کاربرد زیادی دارند. بدن برای سلامتی به کورتیزول احتیاج دارد زیرا این ماده نقش زیادی در فرایندهای متابولیسم و سیستم ایمنی و استرس دارد.

کورتون چیست؟


عوارض استفاده از کورتون


استفاده از کورتون یا همان کورتیکو استروئیدها نیز ممکن است مانند هر داروی دیگری اثراتی به همراه داشته باشد. بیماری کوشینگ یکی از این عوارض می باشد. این بیماری مربوط به اختلال عملکردی غدد فوق کلیوی بوده و باعث ترشح بیش از حد کورتیزول می شود. علاوه بر این بیماری استفاده بیش از حد و نادرست این دارو مشکلات دیگری را به همراه خواهد داشت. برخی از این عوارض افزایش اشتها و وزن، بالا رفتن فشار خون، دیابت، تجمع چربی در سینه، صورت، کمر و شکم، پوکی استخوان ها، آکنه، ضعف ماهیچه ها، آب مروارید می باشند. البته زخم معده، افزایش میزان تعرق، نازکی پوست، خطر ابتلا به عفونت و افسردگی نیز می تواند از عوارض استفاده از کورتون باشد. البته در صورت توجه به توصیه های پزشک این عوارض به حداقل ممکن خواهند رسید.


چگونه عوارض کورتون را کم کنیم؟


همان طور که قبلاً هم اشاره کردیم مصرف کورتون ها باید تحت نظر پزشک انجام شود. زیرا پزشک عوارض و راه های درمان آن را به خوبی می داند. برخی از مواردی که با رعایت آن ها می توان عوارض ناشی از مصرف کورتون را کم کرد به این شرح می باشد:
- اگر با استرس های زیاد رو به رو شدید با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت لزوم میزان داروی شما را افزایش دهد.
- مصرف این دارو نباید ناگهان قطع شود. حتماً توجه کنید که باید برای کم یا اضافه کردن میزان این دارو با پزشک مشورت کنید.
- استفاده از کورتون می تواند باعث پوکی استخوان شود به همین علت در زمان استفاده از این دارو ورزش منظم (پیاده روی) انجام دهید. همچنین با مشورت پزشک ویتامین D و کلسیم استفاده کنید. رژیم غذایی مناسب و کم نمک و استفاده از داروی ضد پوکی استخوان نیز در این مدت راهگشا خواهد بود.
- مصرف کورتون چربی های خون را افزایش می دهد به همین علت داشتن رژیم غذایی کم چرب و بررسی و کنترل چربی خون به طور مداوم نقش زیادی در حفظ سلامت خواهد داشت.
- افزایش میزان قند خون نیز یکی دیگر از عوارض مصرف کورتون است. برای این کار باید رژیم غذایی مناسبی داشته باشید. همچنین میزان قند خون خود را در دوره های زمانی مختلف با مشورت پزشک تحت نظر داشته باشید.
- یکی دیگر از عوارض مصرف کورتون ها افزایش فشار خون می باشد. برای جلوگیری از این عارضه داشتن رژیم غذایی کم نمک و اندازه گیری فشار خون در هر معاینه ی پزشک می تواند راه گشا باشد.
- مصرف بیش از اندازه ی داروهای کورتونی باعث ایجاد خطر عفونت در بدن می شود. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است با مشورت پزشک سالانه واکسن آنفولانزا بزنید. علاوه بر این، از تماس با افراد با بیماری های عفونی خودداری نمایید.
- در کنار این موارد، استفاده از کورتون سبب ضعف ماهیچه ها می شود. برای این مشکل توصیه می شود ورزش های کششی انجام شود.
در کل نگران عوارض مصرف نباشید زیرا در صورتی که مصرف کورتون با تجویز پزشک صورت گیرد وی خود عوارض را در نظر خواهد داشت.


سخن پایانی


کورتون دارویی است که مزایا و کاربرد زیادی دارد اما عدم توجه به عوارض مصرف آن می تواند عواقب خطرناکی داشته باشد. توجه به توصیه های پزشک برای استفاده از این دارو می تواند عوارض استفاده را کاهش دهد. در هر صورت دقت داشته باشید که برای مصرف داروهایی از این قبیل باید حتماً به پزشک مراجعه کنید.