کلینیک توانبخشی

توانبخشی که به آن بازتوانی نیز گفته می ‌شود، از جمله رشته ‌های علوم پزشکی است که فعالیت آن در زمینه درمان مشکلات فیزیکی، روانی و عملکردی افراد است. در طول درمان توانبخشی تلاش می ‌شود تا فرد بتواند توانایی های خود را به دست آورد.

برای بسیاری از افراد پیدا کردن یک کلینیک توانبخشی خوب برای درمان، ممکن است کمی سخت باشد. در این مقاله می خواهیم شما را با کلینیک توانبخشی و ویژگی های آن بیشتر آشنا کنیم.


توانبخشی چیست ؟


به مجموعه اقداماتی که موجب می شود یک فرد آسیب دیده، بتواند توانایی و عملکرد خود را دوباره به دست آورد، توانبخشی گفته می شود. در توانبخشی با کمک علم اعصاب، روان شناسی و علوم اجتماعی توانایی از دست رفته بیمار دوباره به او بازگردانده می شود. در نتیجه بیمار می تواند سلامتی و عملکرد خود را دوباره به دست آورد. از طریق تمرکز بر بازگرداندن توانایی فرد در این رشته پزشکی به بهبود کیفیت زندگی بیمار کمک زیادی می شود.


اهداف توانبخشی


به دست آوردن توانایی فرد ناتوان یا کم ‌توان مهم ترین هدفی است که در توانبخشی وجود دارد. از دیگر اهداف توانبخشی می ‌توان به پیشگیری از معلولیت، تلاش برای مستقل شدن فرد ناتوان و کم توان در برابر مشکلات و پیشگیری از پیشرفت معلولیت اشاره کرد. در توانبخشی هدف این است که آگاهی افراد معلول نسبت به توانایی‌ ها و محدودیت های جسمی و روانی خود، بیشتر شود.


کلینیک توانبخشی


افراد ناتوان یا کم توانی که دچار مشکلات و اختلالات گفتاری یا جسمی حرکتی شده ‌اند، از طریق توانبخشی می‌ توانند توانایی خود را به دست آورند. کلینیک توانبخشی در واقع مرکزی است که از روش ‌های درمانی مختلف برای درمان این دسته از افراد استفاده می کند. در این مراکز با انجام کاردرمانی و گفتار درمانی، مشکلات شناختی و روانشناختی و اختلالات جسمی بیماران را بررسی می ‌کنند و در جهت درمان این مشکلات تلاش می‌ شود. از نکات مهم در رابطه با توانبخشی این است که در روش های درمانی آن از هیچ دارویی برای درمان بیماران استفاده نمی شود. در کلینیک توانبخشی پزشکان با کمک روش های فیزیکی، مشاوره ای و دستی بیماران و مراجعه کنندگان را درمان می کنند. همچنین نوع درمان بیماران متناسب با شرایط آنها می باشد.


بهترین کلینیک توانبخشی


برای استفاده از خدمات توانبخشی باید بهترین کلینیک توانبخشی را پیدا کرد. شناختن ویژگی های بهترین کلینیک توانبخشی موجب می شود تا افراد بتوانند در روند درمانی و میزان بهبود خود انتخاب درستی داشته باشند. یک کلینیک توانبخشی خوب باید مجوز معتبر و تخصصی در رابطه با انجام فعالیت های توانبخشی داشته باشد. همچنین این کلینیک برای ارائه خدمات باید صلاحیت لازم را کسب کرده باشد. یکی از موارد مهم در توانبخشی رعایت بهداشت است. بهترین کلینیک توانبخشی از نظر پاکیزگی و بهداشت دارای شرایط استانداردی است. بنابراین در این کلینیک از بروز بیماری‌ های مختلف به ویژه برای کودکان جلوگیری می شود. معمولا مراجعه کنندگان به کلینیک توانبخشی از مشکلات حرکتی و ذهنی رنج می ‌برند. بنابراین محیط کلینیک باید به گونه ای باشد که برای این دسته از افراد مناسب بوده و برای آنها هیچ محدودیت و مانعی نداشته باشد. در بهترین کلینیک توانبخشی کادری مجرب و پزشکانی با تجربه و متخصص مشغول فعالیت هستند.
استفاده از تجهیزات لازم برای انجام روش های درمانی و به کار بردن وسایل مناسب برای مراجعه کنندگان از دیگر ویژگی‌های یک کلینیک توانبخشی خوب است. در این کلینیک باید به طور منظم به بیماران خدمات رسانی شود. همچنین یک کلینیک توانبخشی خوب برخورد مناسب با مراجعه کنندگان دارد. این کلینیک باید دارای محیط آرامی باشد. چون بیشتر افرادی که به این مرکز مراجعه می کنند، دارای مشکلات مختلف در زمینه تمرکز و توجه هستند. پس آرام بودن این محیط به ویژه برای کودکان بسیار اهمیت دارد.


کلینیک توانبخشی چه خدماتی ارائه می دهد ؟


در بهترین کلینیک توانبخشی شرایط مراجعه کنندگان به خوبی بررسی شده و مشکل اصلی آنها پیدا می شود. سپس از طریق روش های کاربردی و متناسب با شرایط بیمار، روند درمانی برای او آغاز خواهد شد. در این کلینیک خدمات و روش های درمانی مختلفی برای توانبخشی بیماران در نظر گرفته می شود. از جمله این خدمات می توان به درمان اختلالات گفتاری مثل آپراکسی گفتاری و نقص در صحبت کردن اشاره کرد.
در این کلینیک خدمات مختلفی در زمینه ضعف در تصمیم گیری، درمان بیماری های مغز و اعصاب، درمان بیماری های ارتوپدی، درمان بیماری ‌های بیش فعالی یا اختلال نقص، توجه و اختلالات جسمی و حرکتی مثل فلج مغزی یا تاخیر در حرکت ارائه می شود. از دیگر خدمات این کلینیک می توان به اقدامات مختلف در زمینه درمان اوتیسم، شنوایی سنجی، بینایی سنجی، فیزیوتراپی و مشاوره و روانشناسی اشاره کرد.
در ادامه به معرفی برخی دیگر از خدمات و روش های درمانی در کلینیک توانبخشی می پردازیم.


گفتار درمانی


در کلینیک توانبخشی یکی از خدمات خوبی که به بیماران ارائه می‌ شود، گفتار درمانی است. گفتار درمانی در واقع شامل مجموعه اقداماتی است که برای درمان مشکلات و اختلالات گفتاری صورت می‌ گیرد. برای اینکه این دسته از اختلالات به خوبی تشخیص و درمان شوند، لازم است که به یک مرکز خوب گفتار درمانی مراجعه کرد. گفتار درمانی برای آن دسته از افرادی که دچار سکته مغزی شده اند، یکی از راه های تاثیر گذار درمانی برای بهبود است.


گفتار درمانی برای کودکان


در کلینیک توانبخشی در زمینه گفتار درمانی کودکان نیز خدمات مختلفی ارائه می گردد. در طی این خدمات اختلالات گفتاری در کودکان مثل آپراکسی گفتاری، لکنت زبان و ... درمان می شود. در بهترین کلینیک توانبخشی گفتار درمانگر های بسیار خوبی مشغول فعالیت هستند که می‌توانند به بهبود اختلالات در کودکان کمک زیادی کنند.


گفتار درمانی برای بزرگسالان


گفتار درمانی بزرگسالان از دیگر خدماتی است که در کلینیک توانبخشی ارائه می‌ شود. در این کلینیک بررسی و علل بروز اختلالات رفتاری انجام می شود. سپس متناسب با علل اختلال، برای آن روش درمانی مناسبی در نظر گرفته خواهد شد. معمولاً علت بروز این اختلال در اکثر مواقع اختلالات روانی یا جسمی است.


کاردرمانی


از جمله زیر شاخه های علم توانبخشی می توان به کاردرمانی اشاره کرد. در کاردرمانی اقدامات هدفمندی برای بهبود توانایی های افرادی که دچار اختلالات روانی، یادگیری، حرکتی، عملکردی و رشد شده‌اند، صورت می گیرد. در این روش درمانی به حفظ سلامتی و افزایش استقلال فرد ناتوان کمک زیادی می شود. در روش کاردرمانی اقدامات مختلفی صورت می گیرد. از جمله این اقدامات می‌ توان تقویت عملکرد های حرکتی و یکپارچگی حسی را نام برد. همچنین در کاردرمانی مهارت های شناختی تقویت می شوند و برای بررسی دامنه حرکتی فرد تمرینات فیزیکی مختلفی برای او در نظر گرفته می شود. از دیگر اقدامات در این زمینه می‌ توان به آموزش مهارت‌ ها و انجام فعالیت‌ های روزمره مثل مراقبت از خود و ... اشاره کرد.


انواع کار درمانی


کاردرمانی شامل دو نوع ذهنی و جسمی است. در کاردرمانی ذهنی به تسهیل کردن یادگیری و مهارت ‌های شناختی و ذهنی فرد کمک شایانی می شود. ولی در کاردرمانی جسمی بیشتر برای تقویت جنبه های فیزیکی بدن مثل دامنه حرکتی فرد یا قدرت عضلانی او اقدامات مختلف انجام می شود. برای اینکه فرد بتواند روند درمانی خوبی داشته باشد و برای بهبود باید به بهترین کلینیک کاردرمانی مراجعه کرد.


بازی درمانی


از دیگر روش های درمانی که در کلینیک توانبخشی برای کودکان در نظر گرفته می شود، بازی درمانی است. در روش بازی درمانی توانایی ها و استعدادهای کودک بررسی می‌ شوند. همچنین به آنها کمک می ‌شود تا علایق خود را شناخته و آنها را تقویت کنند. این روش درمانی برای کودکان جنبه بازی و سرگرمی و جنبه آموزشی خواهد داشت. در نتیجه موجب تاثیرات و پیشرفت مثبتی در زندگی آنها می شود.


سخن پایانی


افراد ناتوان و کم توان، برای بهبود عملکرد خود و بازگشت توانایی های خود باید به بهترین کلینیک توانبخشی مراجعه کنند. مراجعه به کلینیک توانبخشی روی کیفیت زندگی فرد بیمار تاثیر زیادی می گذارد. با در نظر گرفتن شرایطی که فرد بیمار دارد، دوره های توانبخشی برای او متفاوت خواهد بود. همچنین از روش‌ های درمانی مختلفی برای افراد استفاده می شود. در طی درمان توانبخشی کمک می‌ شود تا فرد بتواند توانایی و استقلال خود را برای انجام کارها به دست آورد.