کربوکسی تراپی چیست و چه کاربردها، هزینه ها و عوارضی دارد؟

کربوکسی تراپی چیست و چه کاربردها، هزینه ها و عوارضی دارد؟ ، کربوکسی تراپی در حقیقت نوعی مزوتراپی پوست می باشد که در آن به جای استفاده از مایعات (داروهای مزو) از گاز دی اکسید کربن (CO2) استفاده می شود. این روش به عنوان یک روش درمانی و زیبایی بدون نیاز به جراحی شناخته شده است.

تزریق دی اکسید کربن به زیر پوست باعث ترمیم سلولی پوست می شود. این گاز به هیچ وجه سمی نمی باشد و در واقع مشابه گازهایی است که سلول های بدن به طور معمول جهت سوخت و ساز و انرژی در بدن تولید می نمایند. برای همین، این خاصیت دی اکسید کربن توانسته است محبوبیت این روش را دوچندان کند. در این مقاله با کربوکسی تراپی به طور کامل آشنا می شویم. با ما همراه باشید.


کربوکسی تراپی چیست ؟


کربوکسی تراپی یکی از جدیدترین متدهای درمانی است که نخستین بار در دهه 90 در فرانسه معرفی شد. اثربخشی این متد درمانی به اندازه ای قابل توجه بوده است، که در حال حاضر در سراسر جهان توسط بهترین پزشکان پوست، مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش، برای جوانسازی پوست، کربن دی اکسید به صورت مستقیم به زیر پوست تزریق می شود.این عمل در هر نقطه از بدن از جمله صورت، گردن، بازوها، باسن و پاها قابل انجاممی باشد. گاز دی اکسید کربن حتی می تواند در مناطق ظریف یا پوست نازک مانند اطراف چشم تزریق شود. از این درمان به منظور کاهش چربی و سلولیت، افتادگی پوست، جای آکنه، خطوط، چین و چروک و حتی گودی زیر چشم استفاده می شود. در واقع کربوکسی تراپی، یکی از روش های درمانی غیرتهاجمی می باشد.

کربوکسی تراپی چیست ؟


اما شاید این سوال برای شما مطرح شود که چرا این درمان، غیر تهاجمی در نظر گرفته می شود؟


بدن ما به طور طبیعی کربن دی اکسید تولید می کند. بنابراین فرقی نمی کند که چند دوز از این ماده به بدن تزریق شود. می توان مطمئن بود که بدن واکنش بدی به این ماده خارجی نشان نداده و به خوبی آن را می پذیرد. بنابراین درمان از این طریق برای طیف گسترده ای از افراد، با نتیجه موثر و کمترین عوارض جانبی امکان پذیر است.


کربوکسی تراپی چگونه عمل می کند؟


در این روش بسته به ناحیه تحت درمان، مقداری کربن دی اکسید به بدن تزریق می شود. گرچه این ماده به صورت طبیعی توسط سلولهای بدن تولید می شود، اما زمانی که مقدار آن بیش از حد نرمال شود؛ بدن را مجبور به پاسخ می کند. زمانی که این ماده وارد بدن می شود، سیستم گردش خون در ناحیه تحت درمان تحریک می شود. بدن این شرایط جدید را به منزله کمبود اکسیژن در نظر گرفته و سعی می کند با استفاده از رگهای خونی، شرایط را کنترل کند. این پاسخ باعث می شود که هم اکسیژن کافی به این ناحیه ارسال شده و هم میزان تولید کلاژن افزایش یابد. کلاژن یک ماده اساسی و لازم برای صاف کردن و سفت شدن پوست می باشد. بسته به این که این درمان برای چه قسمتی از بدن استفاده می شود، میزان کربن دی اکسید تزریق شده متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال برای درمان سلولیت و کاهش رسوبات چربی، به حجم بیشتری از دی اکسید کربن نیاز است. این ماده به سلولهای چربی و بافت های همبند عامل سلولیت حمله کرده و آنها را از هم می شکند.


کربوکسی تراپی چگونه انجام می شود؟


درمان کربوکسی تراپی نسبتاً سریع است و معمولاً 15 تا 30 دقیقه طول می کشد. پزشک از طریق یک مخزن شامل کربن دی اکسید، لوله استریل شده و سوزن بسیار نازک، گاز را وارد زیر پوست می کند. در طی درمان احساس کمی سوزش و درد طبیعی است که با استفاده از کرم بی حسی رفع می شود. هنگام انجام تزریق، کمی فشار احساس می کنید که به دلیل گسترش گاز زیر پوست می باشد. بعد از درمان، کمی کبودی در ناحیه تحت درمان ایجاد می شود. این احتمال وجود دارد که تا 24 ساعت بعد از درمان، کمی سوزش و درد را تجربه کنید.


مزایا و معایب کربوکسی تراپی چیست؟


با توجه به این که کربن دی اکسید به صورت طبیعی در بدن تولید می شود، این درمان را می توان غیر تهاجمی در نظر گرفت. چرا که بدن به صورت طبیعی برای تولید بیشتر اکسیژن اقدام کرده و خطری برای فرد در مقایسه با سایر روش های درمانی مانند تزریق بوتاکس و ژل ندارد. برخی از افراد به دلیل حساسیتی که به مواد تزریق شده دارند، بعد از انجام عمل با عوارض متنوعی رو به رو می شوند. رخی از این مزایا عبارتند از:
1- درمان از طریق کربوکسی تراپی بسیار سریع انجام شده و جایی از آن در سطح پوست باقی نمی ماند. در یک جلسه کوتاه، ناحیه وسیعی را می توان از این طریق درمان کرد.
2- از کربوکسی تراپی برای درمان طیف وسیعی از مشکلات پوستی مانند گودی و تیرگی زیر چشم، چین و چروک، افتادگی پوست، سلولیت و ... می توان استفاده کرد.
3- برای کسب نتیجه مطلوب از این متد درمانی، بسته به ناحیه تحت درمان و بدن فرد، معمولا به چندین جلسه نیاز است.
4- برای ماندگاری هرچه بهتر نتایج، بهتر است که در جلسات درمانی به صورت منظم شرکت کرد.


کربوکسی تراپی چه کاربرد هایی دارد؟


از کربوکسی تراپی در درمان تیرگی زیر چشم، استرچ مارک ها، پیری پوست، جوان سازی پشت دست، تقویت ناحیه کاشت مو (جایگزینی برای روش مزوتراپی که یکی از موثرترین روش ها در میان انواع کاشت مو می باشد)، درمان پوست پرتغالی شکل (سلولیت) و... استفاده می شود. در ادامه به شرح برخی از این کاربرد ها خواهیم پرداخت.


1- درمان تیرگی زیر چشم با کربوکسی تراپی


امروزه انجام کربوکسی تراپی در زیر چشم توانسته محبوبیت بسیاری به دست آورد و می توان به جرات ادعا کرد که بیشتر طرفداران این روش خانوم ها هستند. در این روش با تزریق گاز دی اکسید کربن سیاهی های دایره ای شکل در زیر چشم بر طرف خواهند شد و پوست، زیبایی از دست رفته ی خود را به دست خواهد آورد.

درمان تیرگی زیر چشم با کربوکسی تراپی


2- درمان استرچ مارک ها با کربوکسی تراپی


کشیدگی لایه های پوست سبب ایجاد استرچ مارک ها می شود. این استرچ مارک ها عموما به دلیل چاقی، لاغری و یا بارداری در پوست ایجاد می شوند که می تواند بر زیبایی افراد تاثیر گذار باشد. معمولا افراد از داشتن این استرچ مارک ها بر بدن خود شکایت می نمایند، خوشبختانه باید دانست که با کربوکسی تراپی می توان این استرچ مارک ها را درمان کرد.

درمان استرچ مارک ها با کربوکسی تراپی


3- درمان سلولیت و یا پوست پرتقالی با کربوکسی تراپی


وجود سلول های چربی سبب می شود که فرد دچار سلولیت و یا همان پوست پرتقالی شود که نمونه ی آن در ران بسیاری از خانوم ها دیده می شود، این مشکل می تواند به واسطه ی تزریق گاز دی اکسید کربن رفع گردد و به پوست جلوه ی زیباتری بخشد. بدون شک این روش درمان برای پوست های سلولیتی از پر طرفدارترین راه های درمان مخصوصا در میان خانم ها می باشد.

درمان سلولیت و یا پوست پرتقالی با کربوکسی تراپی


4- استفاده از کربوکسی تراپی برای کاشت مو


کربوکسی تراپی روشی است برای زیبا سازی و جوان سازی پوست که در حال حاضر توانسته مورد استقبال بسیاری از افراد و پزشکان قرار گیرد. در این روش می توان به رشد، تقویت موها و درمان ریزش مو کمک کرد. ولی باید توجه داشت که تنها پزشک متخصص مو می تواند برای انتخاب نوع روش درمانی به شما کمک نماید. لازم است در این زمینه از متخصص مربوطه مشاوره گرفته و بعد برای درمان از طریق کربوکسی تراپی اقدام نمایید. لازم به ذکر است که در بسیاری از افراد این روش توانسته است جایگزینی برای روش مزوتراپی پوست باشد.

استفاده از کربوکسی تراپی برای کاشت مو


5- درمان و رفع خطوط چین و چروک به روش کربوکسی تراپی


در این روش با تزریق دی اکسید کربن به زیر پوست، گردش خون در ناحیه مورد نظر افرایش یافته و سبب می شود که چین و چروک های موجود در محل تزریق رفع شوند. در نتیجه فرد پوستی جوان تر داشته باشد.

 درمان و رفع خطوط چین و چروک به روش کربوکسی تراپی


6- روشن سازی پوست با روش کربوکسی تراپی


با روش کربوکسی تراپی می توان به سفید شدن پوست کمک نمود. زیرا در نتیجه ی این کربوکسی تراپی گردش خون بیشتر را شاهد خواهیم بود. این عمل در نهایت می تواند منجر به سفیدی پوست گردد. این کاربرد روشن سازی پوست به واسطه ی تزریق دی اکسید کربن توانسته توجه افراد زیادی را به خود جلب نماید.

روشن سازی پوست با روش کربوکسی تراپی


عوارض جانبی کربوکسی تراپی


کربوکسی تراپی معمولا هیچ گونه عوارض جانبی ندارد و اگر عارضه محدودی نیز داشته باشد در مقابل جراحی های زیبایی بسیار کم امی باشد. ممکن است بعد از انجام این روش کبودی در محل تزریق وجود داشته باشد. همچنین ممکن است در این محل احساس سوزش نیز کنید. به جز این موارد عوارض جانبی خاصی در رابطه با این روش درمانی وجود ندارد. در صورت هر گونه احساس غیر عادی در بدن بلافاصله با پزشک در میان بگذارید.


هزینه کربوکسی تراپی چقدر است؟


هزینه این عمل، بسته به ناحیه تحت درمان، هدف از انجام آن، کلینیک انتخاب شده و تعداد جلسات مورد نیاز متفاوت است. بنابراین بهتر است برای اطلاع از هزینه ها، درست بر اساس شرایطی که در آن قرار دارید، به متخصص و پزشک مراجعه نمایید و از هزینه های کربوکسی تراپی اطلاعات لازم را بگیرید.


سخن آخر


زیبایی بر زندگی فردی به ویژه زندگی اجتماعی فرد اثر بسزایی دارد. سبب می شود فرد موفق تر عمل کند. به همین دلیل اگر می خواهید در زندگی اجتماعی خود فردی موفق باشید، با رعایت تمامی نکات و انتخاب روش مناسب، به زیبایی خود اهمیت دهید. در پایان این نکته را متذکر می شویم که روش های زیبایی باید زیر نظر پزشک متخصص صورت گیرند. از انجام این روش ها در سالن های زیبایی و زیر نظر افراد غیر متخصص به شدت بپرهیزید.