کار درمانی ذهنی

کاردرمانی ذهنی ، شاخه ای از کاردرمانی، کاردرمانی ذهنی می باشد که به ایجاد و تقویت های ذهنی کمک می کند. همچنین کمک کننده درمان مشکلات ذهنی افراد دچار اختلال هم می باشد. کاردرمانی ذهنی با در نظر گرفتن ارتباط بین جسم و ذهن برنامه مشخصی را برای تقویت ارتباط بین این دو تعیین می کند.

از جمله اختلالات مهمی که در شاخه کاردرمانی به آن می پردازند، ضعف مهارت های حرکتی مربوط به یکپارچگی حسی و حرکتی می باشد. در این حوزه کاردرمانی از تکنیک های درمانی مانند رفتار درمانی، بازی درمانی، حرکت درمانی، اتاق تاریک و ... استفاده می کند. در ادامه این مقاله با کاردرمانی ذهنی بیشتر آشنا می شویم.


کاردرمانی ذهنی چیست؟


کاردرمانی ذهنی بر اساس مراحل تکاملی کودکان و تاخیرهای رشدی آنها بوجود آمده است. کاردرمانگر با استفاده از وسایل و روش های مختلف، تحریک پذیری حسی کودک را افزایش می دهد. همچنین از این طریق به بهبود مهارت های ذهنی-درکی او کمک می کند. کاردرمانگر ذهنی با توجه به میزان بهره هوشی و توانایی های مراجعه کننده تمرینات ویژه و خاصی را تنظیم می کند. همچنین از متدهای درمانی متفاوتی با توجه به شرایط بیمار برای درمان او استفاده می کند. از فواید کاردرمانی می توان تقویت مهارت های ارتباطی، بهبود مشکلات حسی، تقویت مهارت های ترسیمی و رشد نقاشی ذهنی را نام برد. تقویت مهارت های شناختی مانند توجه، حافظه، ادراک، تفکر اجتماعی، تحمل کاری، تصمیم گیری و ... می توان از هدف های کاردرمانی ذهنی نام برد. همچنین شناسایی نقاط ضعف کودک در انجام کارهای ضروری، روزمره و بهبود توانایی های او در جهت زندگی بهتر، ارتباط قوی تر با جامعه و استقلال بیشتر از هدف های کاردرمانی ذهنی می باشد. کار درمانگر در این حوزه سعی در ایجاد تغییراتی در زندگی و کار فرد دارد. همچنین مهارت های فرد را در ایجاد ارتباط موثر با آنها تقویت می کند و بهبود می دهد.


تکنیک های کاردرمانی ذهنی


1- رفتاردرمانی


رفتار درمانی یکی از روش های درمانی می باشد که بعنوان یکمتد درمانی در توانبخشی و روانشناسی استفاده می شود. این متد تمرکز بر تغییر مستقیم رفتارها بدون علت اصلی آن دارد. این روش درمانی کاربرد اصول تجربی یادگیری برای تغییر رفتار ناسازگار و نامطلوب می باشد. در این متد درمانگر ابتدا رفتاری که باید تغییر کند را تشخیص می دهد. سپس شرایطی که باعث بروز رفتار نامطلوب شده را شناسایی و بررسی می کند. همچنین شناسایی عواملی که ادامه پیدا کردن رفتار نامناسب دخیل هستند را انجام می دهد. تهیه و تنظیم برنامه درمانی برای تغییر الگوی جدید و ارائه الگوهای رفتاری مناسب از وظایف درمانگر می باشد. رفتار درمانی برای درمان اختلالات اضطرابی، حملات پانیک، مدیریت خشم، اختلالات غذا خوردنف پیش فعالی و ... کاربرد دارد.


2- بازی درمانی


بازی درمانی شکلی از درمان می باشد که برای کودکان مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا کودکان مانند بزرگسالان قادر به پردازش احساسات خود یا بیان روشن مشکلات به والدین و دیگر بزرگسالان نیستند. یک درمانگر آموزش دیده م یتواند از زمان بازی کودک برای مشاهده و درک مشکلات او بهره ببرد. سپس او به کودک کمک م یکند تا احساسات خود را کشف کند و با آسیب حل نشده کنار بیاید. روابط خانوادگی قو یتر، همدلی و احترام به بقیه، مناعت طبع، کاهش اضطراب و ... از مزایای بازی درمانی می باشند.


3- حرکت درمانی


این رویکرد بیشتر زمینه های حرکتی دارد. بعنوان مثال اختلال هماهنگی رشدی تا 5 سالگی ظاهر می شود و تظاهر حرکتی دارد. اما بعد ها به اختلالات یادگیری منجر می شود.


4- اتاق تاریک


بهبود توجه و تمرکز، افزایش تحمل کاری، بهبود مشکلات طیف اتیسم، کاهش مشکلات یکپارچگی، بهبود حرکات چشمی و ... از مزایای تکنیک اتاق تاریک می باشد.


5- گروه درمانی


گروه درمانی نوعی درمان روانشناسی می باشد که با گروهی از افراد در کنار هم انجام می شود. درمان در محیط های گروهی یک شبکه اجتماعی را ایجاد می کند. همچنین فرصتی برای ملاقات افرادی که نگرانی های مشابه دارند را فراهم می کند. کمک به افراد در تشخیص رفتار ناسازگارف کمک به مشکلات عاطفی از طریق بازخورد و ارائه یک محیط حمایتی از مزایای گروه درمانی می باشند.


6- نوروتراپی


نوروتراپی مجموعه ای از روش های درمانی غیرتهاجمی می باشد که با هدف اصلاح عملکرد مغز انجام می شود.


موارد کاربرد کاردرمانی ذهنی


کاردرمانی ذهنی برای افرادی که از کم توانی ذهنی، اختلالات یادگیری و پیش فعالی رنج می برند، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در درمان اختلالات رفتاری مانند ناخن جویدن، انزوا طلبی، پرخاشگری و ... کاربرد دارد. کاردرمانی ذهنی مشکلات درکی شناختی، ترس شدید، اختلال وسواس و فقدان و ضعف در مهارت های ترسیمی را درمان می کند.


فواید و اهداف کاردرمانی ذهنی


از فواید کاردرمانی ذهنی می توان تقویت مهارت های بازی و درمان مشکلات درکی-بینایی را نام برد. همچنین بهبود مشکلات حسی از هدف های آن می باشد. کاردرمانی ذهنی، تعادل را بهبود می بخشد و باعث تقویت مهارت های ترسیمی و رشد نقاشی می شود. همچنین بهبود مهارت های ارتباطی یکی دیگر از هدف های کاردرمانی ذهنی می باشد.


سخن آخر


برای تشخیص مشکلاتی که دارید ابتدا به کلینیک توانبخشی مراجعه کنید. بعد از تعیین مشکلات در دسته کاردرمانی و یا گفتار درمانی می توانید به درمانگر متخصص مراجعه کنید. درمانگر به شما کمک می کند تا مشکلات خود را با روش های مختلف حل کنید و با آنها روبرو شوید. روش ها برای هر شخصی با توجه به شرایط آن متفاوت می باشد.