چگونه پرستار کودک شویم ، برای بسیاری از افرادی که برای اولین بار از کودکان پرستاری می کنند، ممکن است برای آن ها این کار سخت باشد. در صورت عدم تجربه مراقبت و پرستاری از فرزند خود یا دیگران سخت خواهد بود. برای پرستاری از کودک مثل دیگر مشاغل نیاز به کسب مهارت های لازم می باشد.

برای به دست آوردن تجربه لازم در این زمینه باید وقت کافی صرف این کار کرد.


چگونه پرستار کودک شویم ؟


شغل مراقبت و پرستاری از کودک برای همه افراد مناسب نیست. افرادی که می‌ خواهند از کودکان پرستاری کنند، باید همیشه آماده اتفاقات مختلف در اطراف خود و کودک باشند. بنابراین برای ارتباط پیدا کردن با شغل پرستاری کودک، به زمان بیشتری نیاز است. در این زمینه می‌ توان به عنوان یک پرستار کودک مبتدی آغاز به کار کرد و کم کم با کسب مهارت و تجربه در این شغل پیشرفت خوبی پیدا کرد.

برای افرادی که با کودکان ارتباط خوبی دارند و ارتباط مطمئنی با والدین کودکان دارند، شغل پرستاری کودک بسیار مناسب خواهد بود. امروزه به دلیل اینکه تعداد زنان شاغل افزایش پیدا کرده، مراکز و موسسه های مختلفی در زمینه نگهداری از نوزادان و کودکان مشغول به فعالیت می باشند. از جمله این مراکز می توان به مهدکودک ها اشاره کرد. مادران در صورتی که سر کار هستند، برای مراقبت از کودک خود می توانند او را به پرستار کودک بسپارند. بسیاری از مادران به جای اینکه فرزند خود را در مهدکودک بگذارند با استخدام پرستار کودک در منزل شرایط مراقبت از کودک خود را فراهم می کنند. در بسیاری از موارد ممکن است پرستاران کودک به صورت شبانه روزی از کودکان نگهداری کنند.


اقدامات لازم برای پرستاری از کودک


افراد بدون تجربه که قصد شروع پرستاری از کودک را دارند، ابتدا باید وظایف این کار را فرا گرفته و پایه و اساس مراقبت از کودک را بدانند. همچنین این افراد می توانند به صورت داوطلبانه در جاهایی که نیاز به مراقبت از کودک باشد، این کار را انجام دهند. کار کردن در یک گروه با کودکان نیز به کسب تجربه در زمینه پرستاری کودک، کمک زیادی می کند. سوابق کاری خود در زمینه مراقبت از کودک را می ‌توان آماده کرد. صحبت کردن با والدین برای مراقبت از کودک نیز کمک کننده خواهد بود. افرادی که قصد پرستاری از کودک را دارند، باید ارتباطات اجتماعی خود را گسترش دهند. از این طریق آنها می توانند کارهای بیشتری در رابطه با پرستاری کودک پیدا کرده و تجربه لازم را به دست آورند.


دوره های پرستاری کودک


افرادی که قصد پرستاری از کودکان را دارند با کسب مهارت های لازم در زمینه پرستاری کودک می توانند در دوره های مخصوص شرکت کرده و گواهی پرستاری کودک اخذ کنند. کسب این گواهی ها وابسته به قوانین محل زندگی خواهد بود. ممکن است در برخی مناطق برای پرستاری کودک داشتن گواهی الزامی باشد. برای اخذ این گواهی می ‌توان به صورت حضوری در دوره های مخصوص یا دوره های آنلاین پرستاری کودک شرکت کرد. بنابراین برای پرستاری کودک می توان از راه های مختلف اقدام کرد. کودکان شیرین و دوست داشتنی هستند. پس شغل پرستاری از کودک می تواند بسیار رضایت بخش و فوق العاده باشد. پرستار کودک با مراقبت از کودکان وارد دنیای شیرین و کودکانه آنها می شود.
پس به طور کلی می توان گفت که برای شروع شغل پرستار کودک راه های گوناگونی وجود دارد. کار پرستار کودک به طور کلی یک کار فوق العاده است، چرا که می تواند بسیار رضایت بخش باشد. از سوی دیگر، کودکان بسیار دوست داشتنی هستند و دنیای شیرینی دارند و شما نیز به عنوان پرستار کودک وارد دنیای کوچک آن ها خواهید شد.


شروع پرستاری از کودک با رعایت نظم


در هر شغلی رعایت نظم و انضباط امری بسیار مهم است. با نظام داشتن فعالیت در آغاز کار می توان در آن کار موفق شد. در صورتی که پرستار کودک کار خود را با نظم و انضباط شخصی همراه کند، خیلی زود می تواند به پیشرفت در شغل خود دست یابد. همچنین در این شغل داشتن تجربه و دانش ضمنی بسیار مهم خواهد بود. ولی ممکن است برخی از افراد در شروع کار هیچ تجربه ای نداشته باشند. بنابراین بار رعایت نکات کلیدی می توانند در کار خود موفق شوند. همچنین در این زمینه می ‌توان آموزش‌ های لازم را فرا گرفت.
افرادی که می خواهند برای کودک خود یک پرستار انتخاب کنند، فاکتورهایی مثل داشتن تجربه و مهارت را در نظر می ‌گیرند. بنابراین پرستاران کودک می توانند با مراجعه به مراکز پزشکی و پرستاری دوره های لازم در زمینه پرستاری کودک را فرا گیرند. به طوری که بعد از پایان دوره ها، مهارت و حرفه لازم به دست آمده و با دانش ضمنی می توانند کار خود را انجام دهند.


معرفی شغل پرستار کودک


بسیاری از پرستاران کودک در منزل شخصی افراد مراقبت از کودکان را انجام می دهند. با در نظر گرفتن سن کودک، میزان مراقبت و نوع مسئولیتی که پرستاران کودکان دارند، متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال پرستار نوزاد وظیفه دارد به موقع به او غذا داده و تعویض پوشک را انجام دهد. همچنین این پرستار باید در ساعات لازم نوزاد را بخواباند. برای مراقبت از کودک ۵ ساله علاوه بر غذا دادن و تعویض لباس و خواب باید پرستار بتواند با انجام بازی، کودک را سرگرم کند. آموزش‌ های لازم را به او بدهد و او را به گردش ببرد. پرستار کودک لازم است که به کودکان علاقه داشته باشد و از بودن در کنار کودک لذت ببرد. از ویژگی ‌های رفتاری این فرد می توان به مهربان، شرخ طبع، صبور و با حوصله اشاره کرد. همچنین پرستار کودک باید بتواند با انجام فعالیت های خلاقانه جذاب و جالب کودک را سرگرم کند.


ساعات کاری شغل پرستاری از کودک


پرستار کودکی که در منزل شخصی نگهداری از کودک را انجام می دهد، ساعات کاری متغیری دارد. در بسیاری از مواقع این پرستار به صورت تمام وقت کار می کند. الزاما یک پرستار کودک لازم نیست که مدرک خاصی داشته باشد. اما در برخی از مواقع آژانس های کاریابی و کارفرمایان یا والدین کودک، افرادی که دارای گواهینامه مرتبط با این شغل و مدرک لازم‌ هستند را استخدام می‌ کنند.


وظایف پرستار کودک چیست؟


یک پرستار کودک باید به خوبی بتواند از کودکان و نوزادان مراقبت کند و کارهایی مثل غذا دادن، تعویض لباس، حمام کردن و ... را با صبر و حوصله برای کودک انجام دهد.
پرستار باید برای مراقبت از کودکان بزرگتر به آنها مهارت های خواندن، نوشتن و دیگر مهارت های اجتماعی را آموزش دهد. در برخی مواقع پرستاران کودک برای نگهداری از نوزادانی که تازه متولد شده اند تا مدت کوتاهی به مادران آنها کمک می کنند.
یک پرستار کودک وظیفه دارد ارتباط نزدیک و مطمئن با کودکان و والدین آنها برقرار کند. همچنین باید دارای قدرت تخیل خوب و خلاق باشد. این فرد لازم است در زمینه فراهم کردن فعالیت های مهیج و سرگرم کننده برای کودکان، توانایی لازم را داشته باشد‌. همچنین پرستار کودک باید با شرایط غیرقابل انتظار خود را تطبیق دهد. این فرد باید در رابطه با مواردی مثل ایمنی، بهداشت و سلامت آگاهی لازم را کسب کرده باشد.


تحصیلات پرستار کودک


افرادی که می‌خواهند پرستاری از کودک را انجام دهند و به این شغل علاقه مند هستند، باید رشته های در روان‌ شناسی، پرستاری و کودکیاری تحصیل کنند. در بسیاری از مراکز کاریابی و خدماتی همچنین برای والدین داشتن دانش مرتبط با پرستاری کودک مهم می باشد. اما در برخی موارد مدرک لازم نیست و فقط علاقه و تجربه فرد در نظر گرفته می شود.


سخن پایانی


یک پرستار کودک در پرورشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی مثل پیش ‌دبستانی‌ ها، مهدکودک‌ ها و دیگر مراکزی که مرتبط با کودکان هستند، استخدام می ‌شود. همچنین در برخی مواقع پرستاران کودک در منزل خصوصی، از کودکان مراقبت می کنند.