چه زمانی باید به روانشناس مراجعه کنیم

همه انسان ها ممکن است در مقاطعی از زندگی دچار اضطراب، تغییرات خلق و خو و یا اضطراب و دیگر مشکلات عاطفی شوند. این حالات به دلایل مختلفی بروز پیدا می کنند. در برخی مواقع این احساسات به علت مشکلات شغلی، از دست دادن عزیز و یا مشکلات اقتصادی و جدایی به وجود می آیند.

در این صورت برای اینکه بتوان به حالت طبیعی برگشت بهتر است که به روانشناس مراجعه کرد. اما چه زمانی باید به روانشناس مراجعه کنیم؟ در این مقاله با این موضوع بیشتر آشنا می شویم.


اهمیت سلامت روانی


در برخی مواقع انسان ها دچار احساس پوچی و ناراحتی می شوند. ممکن است آنها نتوانند از این وضعیت خارج شوند و قادر به تغییر برخی الگوها و عادات نادرست نباشند. گاهی مشکلات روانی و احساسی دارای علائم بسیار مشخصی هستند. اما ممکن است گاهی پیدا کردن این علائم سخت باشد. احساسات و عواطفی که افراد دارند، روی انرژی، سلامت عمومی و بهره‌وری آنها تاثیر مستقیم می‌ گذارد. در صورتی که از سلامت روان به خوبی مراقبت شود، انسان ها در هنگام مواجه شدن با عوامل استرس زا و چالش ها به خوبی می توانند این عوامل را مدیریت کنند. توجه کردن به سلامت روان اهمیت زیادی دارد.


روان درمانی


افرادی که دچار استرس، احساسات منفی و تحول شده‌اند، روان درمانی به آنها کمک زیادی خواهد کرد. از طریق روان درمانی افراد می توانند زندگی بهتری داشته باشند. هنگامی که فرد از روان درمانی، مشاوره و گفتگو با درمانگر استفاده می کند، در شرایط بدون قضاوت می تواند تجارب خود را بیان کند. درمانگر نیز به فرد کمک می کند تا بتواند از طریق بررسی کردن گزینه ‌های پیش رو، مهارت های لازم برای کنترل چالش ‌های مختلف در زندگی را به دست آورد. روان درمانی شامل انواع مختلفی است. از انواع نمونه های روان درمانی می توان به روان درمانی سیستمی، روان درمانی بین فردی، روان درمانی تحلیلی و روان درمانی انسان گرایانه اشاره کرد.


چه زمانی باید به روانشناس مراجعه کنیم


هنگام استرس یا تغییرات روحی و روانی، فرد برای اینکه به زندگی طبیعی خود برگردد، نیاز به کمک خواهد داشت. اما ممکن است خود متوجه این موضوع نباشد. برخی نشانه ها وجود دارند که مشخص می کنند چه زمانی باید به روانشناس مراجعه کرد. در ادامه به معرفی این نشانه ها می پردازیم.


افت پیدا کردن در عملکرد تحصیلی و شغلی


از نشانه های مشکلات روانی می توان مشکلات شغلی یا افت تحصیلی را نام برد. زمانی که فرد در محل کار یا تحصیل خود دچار افت می شود، با مشکلات عاطفی و روانی زیادی مواجه خواهد شد. مشکلات روانی روی مختل کردن تمرکز، حافظه و انرژی تاثیر می گذارند. همچنین این مشکلات باعث دلسردی و عدم علاقه در محل کار یا مدرسه خواهند شد. در نتیجه فرد نسبت به تحصیل یا کار خود بی علاقه خواهد شد و ممکن است اشتباهات زیادی انجام دهد. اگر فردی دچار مشکلات روانی در محل کار خود شود، برای او و دیگران خطرات جدی به وجود می آید. به عنوان مثال در مشاغلی مثل پزشکی، پرستاری و یا اپراتور دستگاه صنعتی، بروز مشکلات روانی ممکن است خسارت جبران ناپذیری ایجاد کند. در این صورت با مراجعه به درمانگر می توان راه های مناسب برای کنترل استرس و حل مشکلات روانی را پیدا کرد.


عدم توانایی در تنظیم کردن احساسات


در مراحل مختلف زندگی انسان ها دچار احساسات منفی مثل اضطراب، خشم و یا ناراحتی می شوند. بنابراین لازم است که به تعداد دفعات بروز این احساسات و شدت آنها اهمیت داد. احساس خشم موجب بروز افسردگی خواهد شد. این ویژگی معمولاً در مردان نسبت به زنان پیچیده تر است. در موارد زیادی مردان افسرده و اطرافیان آنها به بروز این نشانه توجهی نمی کنند. چون ممکن است عصبانیت ناگهانی و یا زودرنجی به عنوان یک ویژگی معمول مردانه در نظر گرفته شود. در صورتی که خشم کنترل نشده درمان نشود، باعث افسردگی خواهد شد. بروز این احساسات موجب احساس ناامیدی و یاس در زندگی می شود. در نتیجه این عوامل روی توانایی فرد هنگام مواجه شدن با استرس ها تاثیرات منفی به جا می گذارد. یکی از این نشانه های افسردگی بالینی احساس ناراحتی و بی علاقگی طولانی مدت نسبت به موارد مختلف است. افسردگی بالینی با حالات روحی افسردگی که در برخی مواقع در افراد بروز پیدا می‌کند، فرق دارد.
در رابطه با کودکان این احساسات به جای ناراحتی ممکن است باعث حساسیت، خشم و دشمنی در آنها شود. با مراجعه به روان درمانگر می توان احساسات کودکان را کنترل کرد. روان درمانی موجب به وجود آمدن فضایی صادقانه، دلگرم‌ کننده و عملگرا می ‌شود. بنابراین فرد می تواند احساسات نامطلوب به خود و ریشه‌ های آن را به خوبی شناسایی کرده و برای مدیریت آن ها تلاش کند. در جلسات روان درمانی به علت ایجاد فضای اعتماد بخش، فرد قادر خواهد بود مشکلات عمیق تری مثل رفتار های پرخطر و ضربات روانی را به خوبی شناسایی کرده و با کمک متخصصان آن ها را درمان کند.


تغییر در خواب و اشتها


در صورتی که در خواب و اشتها تغییرات عمده به وجود آید، این تغییرات از نشانه ‌های مشکلات روان هستند. این مشکلات، روی خواب و اشتهای فرد تاثیر زیادی خواهد گذاشت. افرادی که دچار اضطراب شدید هستند، معمولاً کم خواب می شوند. اما افراد مبتلا شده به افسردگی تمایل به خوابیدن طولانی مدت خواهند داشت. همچنین فردی که دچار استرس است، برای مواجه شدن با احساسات منفی خود پرخوری می کند. اما افراد افسرده معمولاً خیلی کم غذا می خورند. در صورت مشاهده تغییرات شدید و طولانی مدت در اشتها و خواب، هر چه زودتر باید به روانشناس مراجعه کرد. روانشناس کمک می کند تا فرد بتواند این وضعیت را ارزیابی کرده و با آن مقابله کند.


مشکل در برقراری رابطه جدید و حفظ روابط قبلی


مشکلات روانی از طریق شیوه های مختلف روی رابطه ها تاثیر گذار خواهند بود. این مشکلات باعث دوری از نزدیکان، تکیه کردن بیش از اندازه به دیگران برای جلب حمایت عاطفی و یا عدم امنیت در رابطه با دیگران می شوند. افرادی که دچار مشکلات روانی و عاطفی شده اند، قادر به تنظیم کردن روابط خود در محل کار نیستند. همچنین این افراد در انجام فعالیت های گروهی و ارتباط برقرار کردن با یک مقام ارشد یا همکاران و زیردستان خود با مشکل مواجه می شوند. پس در صورتی که فردی در بیشتر مواقع با دیگران در جدل است یا برای ارتباط برقرار کردن با دیگران مشکل دارد، روان درمانی به او کمک زیادی خواهد کرد. متخصصین روان درمانی با کمک آموزش مهارت ‌های اجتماعی مثل جسارت کلام محترمانه، به افراد کمک زیادی خواهند کرد.


ترومای روانی


از جمله مشکلات و نشانه های مشکلات روانی می توان به ضربه‌ های روحی اشاره کرد. افرادی که دارای سابقه سوء استفاده جسمی و جنسی هستند، از طریق صحبت کردن با روانشناس می‌ توانند وضعیت خود را بهبود دهند. در جلسات روان درمانی فرد می تواند به دور از هر نوع قضاوتی به راحتی با روانشناس تجربه های دردناک خود را در میان بگذارد. در این صورت فرد احساسات خود را از درمانگر پنهان نخواهد کرد و روانشناس نیز کمک می کند تا فرد بتواند با دیدی جدید به مشکلات خود نگاه کرده و با استفاده از تکنیک های مختلف با این مشکلات مقابله کند.


بروز مشکلات جسمی


بین سلامت روانی و سلامت جسمی ارتباط تنگاتنگی وجود دارد. مشکلات روانی مثل افسردگی، استرس و اضطراب روی سلامت جسمی تاثیرات زیادی می گذارند. زیرا مشکلات روانی روی عملکرد دستگاه عصبی مرکزی موثر هستند. در نتیجه این موضوع روی عملکرد دیگر دستگاه های بدن اثر گذار خواهد بود. مشکلات روانی به صورت غیر مستقیم و از طریق بروز خستگی، درد عضلات، سردرد و یا تضعیف دستگاه ایمنی بدن بر روی سلامت جسمی تاثیر می گذارند. پس اگر این مشکلات به صورت طولانی مدت ادامه داشته باشند، باید به روانشناس مراجعه کرد.


سخن پایانی


برای همه ما پیش آمده که دچار احساسات منفی و مشکلات روانی در زندگی شویم. در برخی مواقع ممکن است خودمان بتوانیم این مشکلات را به تنهایی حل کنیم. اما گاهی حل شدن این مشکلات نیاز به کمک بیشتر دارد. در صورتی که ما با علائم و نشانه های مشکلات روانی آشنا باشیم، به خوبی می توانیم علل آن ها را شناسایی و حل کنیم. همچنین با پیدا کردن نشانه های مشکلات روانی بهتر می دانیم در چه زمانی باید به روانشناس مراجعه کنیم.