پروتز دندان چه کاربردی دارد و مناسب چه کسانی می باشد؟

پروتز دندان چه کاربردی دارد و مناسب چه کسانی می باشد؟ ، وقتی دندانی از بین می رود، کشیده یا خلاصه برداشته می شود، جای آن دندان برای همیشه خالی می ماند. مگر اینکه با روشی این جای خالی پر شود. روش های مختلفی برای پرکردن جای خالی دندان یا جایگزین دندان وجود دارد. یکی از مهمترین

روش های جایگزین دندان های از دست رفته، پروتز دندان یا دندان مصنوعی می باشد. با ما همراه باشید تا شما را به طور کامل با تعریف پروتزهای دندانی، انواع آن ها و کاربردشان در دندانپزشکی آشنا کنیم.


پروتز دندان چیست؟


در کنار دیگر روش های جایگزین دندان مانند ایمپلنت، بریج و پل دندانی، پروتز دندان نیز از مهمترین روش های جایگزین می باشد. با توجه به ویژگی ها و هزینه های نسبتا پایین آن، هوادارن خاص خودش را دارد. از این دستگاه های دندانپزشکی با نام دندان مصنوعی نیز یاد می شود که البته این برمی گردد به گذشته و اکنون بیشتر به آن ها پروتز می گویند.

پروتز دندان چیست؟


پروتز کامل دندان چیست؟


خود پروتزهای کامل دندانی می توانند معمولی یا فوری باشند. یعنی در دو دسته مجزا قرار داده می شوند. پروتزهای فوری به صورت موقت استفاده می شوند و تا زمان آماده شدن پروتزهای کامل معمولی، می توان از آن ها به عنوان جایگزین موقت دندان استفاده کرد. از لحظه کشیده شدن دندان ها تا حدود 12 هفته بعد، می توان از پروتزهای موقت و فوری استفاده کرد. بعد از اینکه پروتزهای معمولی آماده شدند. پروتزهای فوری کنار گذاشته شده و دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند. با توجه به اینکه طی دوره بهبودی از کشیدن دندان ها، فک، و لثه ها تمایل دارند که کوچکتر یا جمع شوند، استفاده از پروتز فوری با مشکلاتی همراه خواهد بود. باید برای تنظیمات مجدد به متخصص دندانپزشکی خود چند باری مراجعه کنید.

پروتز کامل دندان چیست؟


پروتز دندان پارسیل چیست؟


پروتز ناکامل یا پارسیل، در دسته پروتزهای متحرک قرار دارد. این نوع پروتز از اجزای مختلفی تشکیل می شود. دندان های مصنوعی جایگزین در این پروتزها، روی یک پایه پلاستیکی همرنگ لثه ها قرار می گیرند. این مجموعه توسط یک نگهدارنده فلزی در داخل دهان قرار می گیرد و موقتا فیکس می شود. اگر می خواهید پروتز دندان ارزان داشته باشید می توانید روی پارشیل ها حساب باز کنید. زمانی که هنوز چند دندان طبیعی در فکین بالا و پایین وجود داشته باشند، ما معمولا از این پروتزها به عنوان جایگزین سایر دندان های از دست رفته استفاده می کنیم. یک پروتز ناکامل نه تنها فضای خالی ایجاد شده توسط دندان های از دست رفته را پر می کند، بلکه از تغییر موقعیت دندان دیگر جلوگیری می کند.

پروتز دندان پارسیل چیست؟


انواع پروتز دندان


به طور کلی دو نوع پروتز وجود دارد که یکی پروتز پارشیل یا ناکامل و دیگری پروتز کامل می باشد. اگر همه دندان ها کشیده شده باشند، از پروتزهای کامل دندانی استفاده می کنیم و اگر تعدادی از دندان ها کشیده شده باشند، در کنار دندان های واقعی از پروتزهای پارشیل یا ناکامل استفاده خواهیم کرد.


• ایمپلنت دندان (بهترین پروتز دندان)


ایمپلنت دندان نوعی پرتز ثابت دندان می باشد که به صورت جراحی داخل استخوان فک کاشته می شود. ایمپلنت های دندانی در اصل مهمترین و بهترین روش جایگزین دندان هستند، که هرچند هزینه زیادی دارند اما به صروت گسترده در سراسر جهان توسط افراد پیر و جوان مورد استفاده قرار می گیرند. ایمپلنت ها ماندگاری زیادی دارند و ظاهری طبیعی به لبخند شما می دهند.

ایمپلنت دندان (بهترین پروتز دندان)


• تاج دندان


از تاج یا روکش دندان برای ترمیم یک دندان که در اثر پوسیدگی یا آسیب دیدگی به خطر افتاده است، استفاده می شود. روکش دندان در واقع نقش محافظ دندان را دارند. مانع از مرگ و از بین رفتن کامل دندان ها می شوند. برای استفاده از تاج دندان بخش زیادی از مینای دندان را تراش می دهند. سپس با کمک سمنت و چسپ مخصوصی به دندان آماده شده متصل می شود. روکش دندان اگر همراه با ایمپلنت دندان بکار برده شود جزء مهمترین اجزای یک واحد ایمپلنت دندان به شمار می رود. روکش ها بالای اباتمنت سوار می شوند و نقش تاج دندانی شما را ایفا می کنند.

تاج دندان


• بریج یا پل دندانپزشکی


برای پر کردن جای خالی دندان از دست رفته که در مجاورت یکدیگر قرار دارند از پل های دندانپزشکی استفاده می شود. یک پل یا بریج دندانپزشکی شامل یک یا چند پانتیک یا دندان کاذب، ایمپلنت یا اتصالات فلزی می باشد. چندین نوع پل دندانپزشکی وجود دارد که همه آن ها جزء پروتز دندان ثابت دسته بندی می شوند. از انواع آن می توان بریج کانتی لِور، مریلند، سنتی، کامپوزیت و بریج بر پایه ایمپلنت را نام برد.

 بریج یا پل دندانپزشکی


• دنچر یا دندان مصنوعی


دندان مصنوعی مجموعه هایی از دندان های ساخته شده از روی دندان های واقعی فرد می باشد. روی لثه های قوس فکی بالا و پایین سوار می شود. دندان های مصنوعی به دو دسته ثابت و متحرک تقسیم می شوند. هر دو دسته ثابت و متحرک خودشان به دو نوع کامل و پارسیل تقسیم بندی می شوند که در بالا توضیح داده ایم.

دنچر یا دندان مصنوعی


پروتز دندان مناسب چه کسی است؟


خرابی در دندان ها زمانی رخ می دهد که مراقبت های لازم از آن به درستی رعایت نشود. در مقابل چنانچه به مراقبت های دندان اهمیت قائل شوید امکان خرابی و ایجاد مشکل نیز پایین تر خواهد بود. از این رو توصیه می کنیم که با تمامی مراقبت های مورد نیاز آشنایی داشته باشید تا به مدت طولانی تری دندان هایی سالم داشته باشید. لازم به ذکر است که پس از خرابی دندان روش های مختلفی برای ترمیم آن وجود دارد. این در مواقعی است که خرابی گسترده تر نشده و باعث خرابی کلی دندان نشود. گاهی اوقات نیاز به جراحی دندان و خلاص شدن از آن خواهد بود و پس از انجام جراحی باید به فکر پر کردن محل خالی شده باشید. پروتز یکی از بهترین روش های جایگزینی دندان به شمار می رود که همگان امکان استفاده از آن را خواهند داشت.


پروتز دندان چگونه ساخته می ‌شود؟


روند ساخت و آماده شدن دندان مصنوعی می تواند چند هفته طول کشد و شما شاید لازم باشد چند جلسه برای اینکار به مطب دنداپزشک یا متخصص پروتز خود مراجعه کنید. بر همین اساس، روند آماده سازی این دستگاه های دندانپزکی چند مرحله خواهد بود.
مرحله اول ارزیابی فک های بالا و پایین شما می باشد. دندانپزشک موقعیت فک ها، هماهنگی و میزان فاصله بین آن ها را اندازه گیری می کند و به نوعی قالبگیری انجام می شود. بر اساس قالب گرفته شده از لثه ها و فک های شما، با کمک مواد مخصوص موم مانند و شکل پذیری مثل پلاستیک، پروتزهای دندانی ساخته می شوند. پروتزهای، آماده جاگذاری و نصب می شوند. تنظیمات لازم جهت راحتی و آسایش بهتر نیز بعدها انجام می شود.


هزینه پروتز دندان چقدر است؟


هزینه پروتز دندان به نوع لابراتوار سازنده و هزینه های کلینیک دندانپزشکی بستگی دارد و متغیر می باشد. اما اگر آن ها توسط یک متخصص ساخته شوند تعرفه پروتز دندان می تواند به مراتب بیشتر شود.


سخن آخر


پروتز ها هرگز نمی ‌توانند جای دندانهای طبیعی را بگیرند و زمان می‌ برد تا به آن ها عادت کنید. پس از انجام پروتز حتماً باید با دندانپزشک مورد نظر در رابطه با نحوه نگهداری و … مشورت کنید.