علل اختلال وسواس فکری عملی

وسواس فکری عملی و راه های درمان ، یکی از اختلالات روانی که امروزه میان افراد بوجود آمده اختلال وسواس فکری عملی است. در این اختلال افراد احساسات، افکار، تصاویری را ناخواسته و دائم در مقابل ذهنیت و رفتارها تجربه می کنند.

مشکل وسواس هم مثل بسیاری از بیماری های دیگر در صورتی که به موقع تشخیص داده شود قابل درمان است. به عبارت دقیق تر وسواس فکری عملی یک اختلال مزمن و طولانی است که در آن افراد علاوه بر وسواس فکری دچار وسواس عملی غیر قابل کنترل هستند که دائم در حال تکرار است. این اختلال یک اختلال اضطراب است که در آن افکار غیر قابل کنترل و ناخواسته دائم در ذهن فرد ایجاد می شود و او را وادار به انجام یک سری کارها می کند. این افکار و رفتارهای وسواس گونه عموماً غیر منطقی بوده و معمولاً انسان برای مقاومت در برابر آن احساس ناتوانی دارد.


علل اختلال وسواس فکری عملی


هنوز دلایل این وسواس به طور کامل مشخص نشده است. اما متخصصان براساس بررسی هایی که انجام دادند متوجه وجود عوامل ژنتیکی و محیطی در بروز این وسواس شده اند. کسانی که یکی از اطرافیانشان مانند والدین، برادر، خواهر یا فرزند آنها به این وسواس دچارند در معرض ابتلا به این اختلال هستند. علاوه بر این، کسانی که در دوره ی کودکی با مشکلات و بد رفتاری جنسی و جسمی یا آسیب هایی از این قبل مواجه بوده اند نیز بسیار در معرض ابتلا به وسواس فکری عملی هستند.

علل اختلال وسواس فکری عملی


دسته بندی افرادی که این اختلال را دارند


افراد در مدل های مختلفی دچار این نوع وسواس می شوند.
- دسته ای از افراد هستند که نسبت به آلودگی وسواس پیدا کرده و از آن می ترسند. این دسته دائماً در حال شست و شوی دست هایشان هستند.
- گروه دیگر افرادی هستند که درباره ی انجام کارهایشان عدم اطمینان دارند. این افراد دائم در حال بررسی کارهای خود هستند.

دسته بندی افرادی که وسواس فکری عملی دارند
- شکاک ها دسته ی سوم را تشکیل می دهند که ترس از مجازات انجام کار ناقص و نادرست دارند.

- ذخیره سازها نیز گروه دیگر هستند که ترس از دور انداختن دارند، این افراد می ترسند که اگر چیزی را دور بریزند ممکن است به آن نیاز پیدا کنند.

دسته بندی افرادی که اختلال فکری عملی دارند
- گروه آخر نیز برنامه ریزها و شمارشگرها هستند که دائم در حال نظم و ترتیب هستند و خرافاتی درباره ی رنگ ها، اعداد و... در ذهن دارند.

دسته بندی افرادی که وسواس فکری عملی دارند


درمان وسواس فکری عملی


این اختلال با روان درمانی به همراه استفاده از دارو قابل است. بررسی های انجام شده نشان از این دارند که درمان شناختی رفتاری (CBT) یکی از پایه های درمانی اختلال فکری عملی می باشد. در درمان این وسواس فرد مبتلا اول توسط یک متخصص معاینه شده و مورد بررسی قرار می گیرد. پس از آن این فرد در موقعیت های مختلفی که باعث وسواس یا اضطراب می شود قرار می گیرد. با این کار بیمار می آموزد که درگیر موقعیت های اجباری نشود و براساس آن رفتار نکند. البته این روش یک روش تدریجی است به این معنی که با گذشت زمان آهسته آهسته اضطراب و وسواس ناشی از افکار و ذهنیت ها از بین می رود. به این صورت به مرور زمان فرد می تواند شرایط را مدیریت کرده و تحت کنترل بگیرد. در این میان یک سری داروها نیز هستند که به درمان اختلال وسواس فکری عملی کمک می کنند. این داروها شامل داروی ضد افسردگی مانند کلومیپرامین، فلووکسامین، فلوکستین و سرترالین هستند. با کمک این داروها در مدت زمانی حدود 3 ماه می توان علائمی از بهبودی در بیمار مشاهده کرد.

درمان وسواس فکری عملی


سخن پایانی


اختلال وسواس فکری یکی از مشکلاتی است که رفته رفته میان افراد شایع می شود. این اختلال بسیار ناخوشایند است زیرا فرد بیمار بدون اختیار و ناچارا ناگزیر به انجام یک سری کارها می شود. به عبارت دیگر این اختلال یک اضطراب غیر قابل کنترل و ناخواسته است. باید توجه داشته باشید که زمان تشخیص این اختلال بسیار حائز اهمیت است. هرچه این بیماری زودتر تشخیص داده شود از رنج فرد کمتر می شود و فرد زودتر می تواند به وضعیت نرمال و طبیعی بازگردد.