انواع واکر

واکر چیست؟ ، زمانی که افراد بنا به دلایلی از قبیل تصادفات، بیماری، معلولیت، سالخوردگی و... توان حرکت را از دست می دهند از واکر استفاده می شود. واکر یک وسیله ی کمکی برای حرکت است. قطعاً برایتان پیش آمده افرادی را دیده باشیدکه بخاطر مشکلات و آسیب های مختلف به راحتی امکان راه رفتن ندارند.

ممکن است برخی نیز در راه رفتن تعادل نداشته باشند. در اینجاست که استفاده از وسایل کمکی برای حرکت ضروری خواهد بود. از قشرهایی که بیشترین استفاده از این وسیله را دارند سالخوردگان هستند. با افزایش سن انسان ضعف ها و مشکلاتی پیش می آید. بسیاری از افراد با افزایش سن دچار معلولیت، تغییر در وضع عضلات، استخوان ها و... می شوند. این افراد برای حرکت نیاز به کمک خواهند داشت.


واکر چیست؟


واکرها دستگاهی هستند که از یک چهارچوب فلزی ساخته می شوند. این وسیله به فرد امکان می دهد در صورت خستگی حین راه رفتن با حفظ تعادل استراحت کند. افرادی که دچار آسیب شده و برای حرکت نیاز به کمک دارند می توانند از این وسیله استفاده کنند. البته واکر برای افرادی کارآمد است که هنوز توانایی حرکت و راه رفتن دارند. منتها در زمان راه رفتن نیازمند کمک می باشند.


موارد استفاده از واکر


هر فرد براساس نیازی که برای حفظ تعادل و راه رفتن دارد از واکر استفاده می کند. در ادامه برخی از موارد استفاده از این وسیله را با هم مرور می کنیم.
- راه رفتن: استفاده از واکر برای افرادی که در راه رفتن تعادل ندارند بسیار مفید است. افرادی که با آسیب هایی از ناحیه ی ستون فقرات، لگن، کمر و مانند آن مواجه هستند نیاز به کمک دارند. این افراد می توانند از واکر به عنوان وسیله ای کمکی استفاده کنند. استفاده از واکر جلوی پیشرفت این مشکلات را می گیرد.
- پس از جراحی: گاهی افراد در قسمت های پایینی بدن خود جراحی هایی انجام می دهند. پزشک پس از جراحی به این گونه افراد توصیه می کند برای مدتی از واکر کمک بگیرند. با این کار جلوی فشار آمدن به بدن گرفته می شود.
- کمک کردن درد اندام های تحتانی: علاوه بر مواردی که ذکر شد گاهی آسیب هایی در لگن، زانو، پا و... ایجاد می شود. برای بهبود و درمان این آسیب ها نیاز به دوره های درمانی مدت دار است. بنابراین در طول این مدت این افراد می توانند برای راحتی و پیشگیری از ادامه ی آسیب، از واکر استفاده کنند.

موارد استفاده از واکر


انواع واکرها


برای راحتی و سهولت استفاده در موارد مختلف واکرها در انواع متفاوتی به بازار ارائه می شوند. این وسیله ی کاربردی شامل مدل های استاندارد، دو چرخ، سه چرخ و چهار چرخ هستند.


* واکرهای استاندارد: متداول ترین نوع واکر که بیشترین استفاده را دارد واکر استاندارد است. این واکر از محبوبیت زیادی برخوردار بوده و دارای 4 پایه ی بدون چرخ می باشد. افراد برای استفاده واکر را بلند کرده و براساس توان خود چند سانت به جلو می برند. بعد به همان اندازه پیش می روند و مجدد ادامه می دهند. این دسته از واکرهای با دوام، سبک و از لحاظ قیمت مناسب هستند. از این واکرها برای راه رفتن روی سطح صاف استفاده می شود.

واکرهای استاندارد


* واکرهای دوچرخ: واکرهای استانداردی که در دو پایه ی جلو چرخ قرار گیرد واکر دوچرخ می شود. وجود چرخ به افراد امکان می دهد بدون بلند کردن وسیله راه بروند. زمانی که سطح ناهموار است به راحتی می توان از این نوع واکر استفاده کرد. البته استفاده از این وسیله به خاطر وجود چرخ در فضای خانه (روی فرش) دشوار است. افرادی که تعادل مناسب و متوسطی دارند راحت تر می توانند از این مدل استفاده کنند.

واکرهای دو چرخ


* واکرهای سه چرخ: به این نوع واکرها رولیتر می گویند. این واکرها حالتی سه ضعلی دارند. به این صورت که یک چرخ در جلو و دو چرخ در عقب قرار گرفته است. رولیترها دارای یک ترمز روی دسته هستند تا در صورت نیاز از حرکت جلوگیری کند.

واکرهای سه چرخ


* واکرهای چهار چرخ: به این مدل های نیز رولیتر می گویند. این واکرها نیز مانند نوع قبلی دارای ترمز هستند. بسیاری از واکرهای این نوع دارای یک صندلی نیز هستند. افرادی که نیاز حفظ تعادل ندارند می توانند از این واکر استفاده کنند. همچنین افرادی که نیاز به واکر برای محیط خاج از منزل دارند به راحتی می توانند از این واکرها بهره ببرند.


سخن پایانی


گاهی برای برخی از افراد پیش می آید که ناگزیرند بنا به دلایلی از قبیل تصادف، مشکلات کمر یا زانو، افزایش سن و... نیازمند کمک می شوند. برای حل این مشکل دستگاهی به اسم واکر ساخته شده تا این افراد با کمک آن بتوانند راه بروند. با پیشرفت تکنولوژی تغیراتی در نوع واکرها بوجود آمد. امروزه ما با انواع مختلفی از این دستگاه مواجه هستیم که هر فرد براساس نیازش یکی از آنها را به کار می گیرد.