همه چیز درباره ی جراحی دندان عقل

همه چیز درباره ی جراحی دندان عقل ، جراحی دندان عقل دغدغه و ماجرایی می باشد که تقریبا برای همه افراد اتفاق افتاده است. دندان عقل سومین دندان آسیا می باشد که در سن ۱۷ تا ۲۱ سالگی ظاهر می شود. از آن جایی که این دندان پس از شکل گیری فک و همه دندان ها در بزرگسالی در می آید، فضای دهان

برای پذیرش کم خواهد بود. یعنی فک جای کافی و مناسب برای رشد درست دندان عقل نخواهد داشت. البته این موضوع همگانی نیست. کسانی هستند که دندان عقل سالمی دارند و در آناتومی فک شان به راحتی جا شده است. اما تعداد این افراد کم است. کشیدن دندان عقل ممکن است خیلی ساده پیش برود. اما این ماجرا برای بعضی افراد تبدیل به دوره دردناکی می شود. در این مقاله درباره ی جراحی دندان عقل و مراقبت های بعد از آن صحبت می کنیم.


دندان عقل


سومین دندان آسیا را دندان عقل می گویند. دندان عقل با بلوغ عقلی رشد می کند. به همین دلیل به آن دندان عقل می گویند. چهار دندان عقل در 2 فک هر انسان وجود دارد که در واقع آخرین دندان ها در قوس فکی هستند. این دندان ممکن است در برخی افراد رشد نکند. زیرا جوانه ‌های دندان عقل در بعضی افراد در زمان جنینی به دلایلی مانند: ارثی، بیماری‌ های دوران کودکی، کم خونی و راشیتیسم، عدم هماهنگی رشد استخوان فک با اندازه دندان‌ها تشکیل نمی شوند. اگر قسمتی از تاج دندان عقل به طور ناقص در دهان ظاهر ‌شود، در این صورت به آن دندان عقل، نیمه نهفته گفته می ‌شود. اگر فک برای دندان عقل جا نداشته باشد یا پوسیدگی ایجاد شده باشد و ترمیم به نفع دندان نباشد، دندان جراحی یا کشیده می‌ شود. از آنجا که دندان عقل دیرتر درمی ‌آید، با زاویه خارج شده یا دچار پوسیدگی می ‌شود و معمولا در فک، جایی برای رویش آن وجود نداشته و نقش زیادی هم در جویدن ندارد، لازم است از حفره دهان خارج شود.

دندان عقل


در این موارد، دندان عقل باید از طریق جراحی خارج شود:


• ایجاد عفونت لثه پوشاننده روی دندان
• ایجاد پوسیدگی برای دندان جلویی
• بر هم زدن نظم دندان قدامی و روی هم آوردن آنها
• ایجاد مسیر بد برای کارهای پروتزی


جراحی دندان عقل چگونه است؟


پاسخ به این سوال وابسته به شرایط دندان عقل فرد می باشد. اگر دندان عقل شرایط ساده ای داشته باشد، بدون نیاز به جراح، کشیدن دندان عقل انجام می شود. اما اگر دندان عقل نهفته باشد، نیاز به جراحی ایجاد می شود. در شراط کشیدن دندان عقل به صورت ساده، ابتدا در دندان ها بی حسی موضعی صورت می گیرد و بعد دندان کشیده می شود. اما در جراحی دندان عقل و شرایطی که دندان نهفته است، کار پزشک کمی دشوار می شود. در چنین شرایطی جراحی با تزریق بی حسی موضعی آغاز می شود. سپس یک شکاف در محل دندان عقل ایجاد می کند. تا بتواند ریشه دندان عقل را ببیند. در مرحله بعدی کم کم سعی می کند دندان عقل را بیرون بیاورد. این روند ممکن است با توجه به شرایط های مختلف دندان عقل متفاوت باشد. جراحی دندان عقل توسط جراح فک و صورت انجام می شود.

جراحی دندان عقل چگونه است؟


آمادگی برای جراحی دندان عقل


ممکن است مجبور شوید چند روزی از محل کار خود یا مدرسه مرخصی بگیرید تا زمان کافی برای استراحت داشته باشید. قبل از جراحی به اندازه کافی خواب و استراحت داشته باشید. آرامش خودرا حفظ کنید و در صورتی که اضطراب دارید پس از مشورت با جراح، قبل از جراحی از قرص های آرام بخش استفاده کنید.
آمادگی لازم جهت انجام یک جراحی نیم ساعته را داشته باشید. اگر دندان شما رویش یافته باشد بدون ایجاد برش جراحی روی لثه کشیده می شود. در صورتی که دندان شما نهفته یا نیمه نهفته باشد، برش لثه لازم خواهد بود. سپس جراح، استخوان فک را برداشته و گاهی دندان را هم تکه تکه می کند تا به آسانی خارج شود. برای به هم رساندن لبه های برش از بخیه استفاده می شود. بعد از حدود 5 روز بخیه ها توسط جراح کشیده می شوند.


بعد از جراحی دندان عقل


جراح نسخه ای برای تسکین درد و در صورت لزوم آنتی بیوتیک و دستوراتی برای بهبودی در خانه به شما خواهد داد. در طی چند روز بعد فعالیت خود را محدود کنید. بیش تر به استراحت بپردازید تا روند بهبود تسریع شود. بعد از جراحی، حفره ای در محل جراحی باقی می ماند که نیاز به تمیز کردن دارد، تا زمان ترمیم کامل این حفره ممکن است شما احساس ناخوشایندی در دهان خود داشته باشید.


روش کشیدن دندان عقل چگونه است؟


بعد از تزریق بی ‌حسی، در صورتی که دندان عقل کاملاً رویش یافته باشد و تاج دندان به طور کامل مشخص باشد، روش درآوردن آن مانند سایر دندان ها است. ولی دندان‌های نهفته و نیمه نهفته را به روش جراحی از دهان خارج می ‌کنند. کشیدن دندان عقل در سنین نوجوانی راحت ‌تر انجام می‌ شود. زیرا استخوان اطراف دندان ضخامت و استحکام کمتری دارد.


بعد کشیدن و جراحی دندان عقل


از یک بسته یخ بر روی صورت خود برای جلوگیری از تورم و یا تغییر رنگ پوست استفاده کنید. همچنین از گرمای مرطوب برای فک دردناک خود استفاده نمایید. دهان خود را به آرامی باز و بسته کنید تا فک تان تمرین کند. غذاهای نرم مثل پاستا، برنج و یا سوپ بخورید. مقدار زیادی مایعات بنوشید. مسواک زدن دندان هایتان را از روز دوم شروع کنید.
داروهایی که پزشک شما برای تسکین درد یا تورم تجویز می کند را حتما بخورید. اگر تب، درد یا ورم شما بهبود نیافت، با پزشک خود تماس بگیرید. خوراکی های سفت، ترد و یا چسبناک نخورید که ممکن است زخم های شما را خراش دهد. سیگار نکشید، سیگار کشیدن می تواند التیام شما را کند کند.

بعد کشیدن و جراحی دندان عقل


عوارض کشیدن دندان عقل


از جمله عوارض شایع در کشیدن دندان عقل می ‌توان به خونریزی ‌های شدید، آسیب به اعصاب و مهم تر از همه نفوذ به سینوس ماگزیلا اشاره کرد.
سینوس ماگزیلا حفره ی بزرگی می باشد که در بالای دندان عقل فک بالا قرار دارد. گاهی ممکن است با کشیدن دندان، حفره‌ای به قطر ۱ میلی متر تا حدود ۱ سانتی متر در محل کشیدن ایجاد شود. اگر قطر آن کمتر از ۲ میلی متر باشد خود به خود ترمیم می ‌شود. ولی اگر قطر آن بیشتر بود، نیاز است پزشک متخصص لثه یا فک و صورت از طریق تکنیک Flap آن را ترمیم کند.


موکول نمودن خارج کردن دندان های عقل به سنین سالمندی


ممکن است مشکلات زیر را به همراه داشته باشد:
• با افزایش سن ریشه‌ها قطورتر شده و ممکن است کشیدن دندان را سخت تر کند.
• التیام ضعیف تر بعد از کشیدن دندان به دلیل عدم انعطاف کافی استخوان فک و روند کند ‌ترمیم استخوان و مخاط
• پوسیدگی دندان های مجاور
• احتمال فک جوش شدن دندان
• احتمال شکسته شدن استخوان در افراد پیر در حین جراحی و درآوردن دندان
• کاهش تحمل بیمار به دلیل شرایط سنی و درمان های پزشکی از قبیل مصرف داروهای قلبی، ریوی و ... .


سخن آخر


دندان عقل سومین دندان آسیاب می باشد که در بلوغ عقلی رشد می کند. این دندن را یا باید از طریق جراحی و یا کشیدن در آورد. روش درآوردن آن بستگی به شرایط رشد دندان دارد. این امر را به سنین سالمندی موکول نکنید. زیرا عوارض خود را دارد. در این مقاله با جراحی و کشیدن دندان عقل و مراقبت هاب بعد از آن آشنا شدیم.