علائم سرطان سینه

نشانه های سرطان سینه و راه های درمان ،  شیوع سرطان سینه در تمام نقاط جهان به دلایل مختلف از جمله سبک زندگی، افزایش سن ازدواج، مصرف هورمون ها و ... رو به افزایش می باشد. این مساله به یک معضل جهانی تبدیل شده که علاوه بر بار مالی سنگین، صدمات روحی و

جسمی به دنبال می آورد. به طور کلی سرطان پستان در سلول های پستان آغاز می شود. تومورهای داخل پستان 3000 سال قبل از میلاد مسیح توسط مصری ها توصیف شده است.


سرطان سینه چیست؟


همه ی بدن از سلول های بسیار کوچک ساخته شده اند. این سلول ها عموماً مانند موجودات زنده تولید می شوند تا سلول های مرده و پیر جایگزین شوند. رشد و تولید سلول ها در بدن تابع قانون بوده و میزان استانداردی دارد. زمانی که رشد و تولید سلول ها از حالت استاندارد خارج شود منجربه سرطان می شوند. یعنی افزایش میزان سلول های تولیدی توده ها و تومورهایی سرطانی بوجود می آورند. اگرچه ممکن است در موارد نادری سرطان پستان در آقایان نیز دیده شود اما تقریباً این بیماری مختص به زنان می باشد.

سرطان سینه چیست؟


عوامل بروز سرطان سینه


در کشورهای غرب سرطان سینه در سنین بالا پیش می آید. از عواملی که سبب بروز سرطان سینه می شوند می توان به سابقه ی خانوادگی، سن بالا، نازایی، بارداری در سن بالا، داروهای حاوی چربی حیوانی زیاد و... اشاره کرد. بسیاری از بیماران مبتلا به این نوع سرطان علایم بالینی زیادی در مراحل اول نداشتند و پس از انجام ماموگرافی و معاینه ی متخصص متوجه بیماری شدند. ربع فوقانی خارجی پستان ها به نسبت بیشتر میزبان تومورها و توده های سرطانی می باشد. در صورتی که تشخیص در همان اوایل بیماری انجام شود امکان موفقیت بیشتری در درمان وجود دارد.


نشانه های سرطان سینه


در طول زندگی ممکن است بسیاری از زنان با دردهایی در سینه های خود مواجه شوند. به همین علت بهتر است علائم سرطان پستان را بشناسیم تا در صورت بروز مشکل بتوانیم امکان بروز بیماری را تشخیص دهیم. در ادامه برخی از علائم مربوط به این بیماری را می آوریم.


- لمس توده در پستان: شایع ترین و رایج ترین علامت تشخیص سرطان پستان توده ی بدون درد می باشد. در اکثر مواقع این توده برای خود بیمار نیز قابل تشخیص است. معمولاً بروز احساس ناخوشایندی در محل توده باعث کشف آن توسط فرد می شود. در صورت مواجه شدن با این علامت بهتر است در کوتاه ترین زمان ممکن به پزشک متخصص مراجعه شود. این توده ها معمولاً سفت و ثابت هستند.


- ترشح نوک پستان: در مواردی که توده های خوش خیم در پستان وجود داشته باشند این علامت مشاهده می شود. البته این علامت مختص به سرطان نیست ولی برای اطمینان در صورت مشاهده بهتر است پزشک متخصص علت را بررسی نماید.


- تغییرات پوست پستان: تومورهای سرطانی باعث درگیری نسوج اطراف شده و فرو رفتگی یا کشیدگی پوست را به همراه دارند. این فرورفتگی ها ممکن است مشخص و ثابت باشند و یا در حالت های متفاوتی در زمان معاینه مشاهده شوند. تورم پوست پستان و پرتقالی شدن رنگ پوست نشان دهنده ی وخامت بیماری می باشد.


- مشاهده ی تغییر در نوک پستان: این مساله مربوط به فرورفتگی نوک پستان یا بیماری پاژه می باشد. بیماری پاژه ی نوک پستان یک نوع سرطان است که اگزمای مرطوب یا خشک به همراه خراش ها و قرمزی در نوک پستان ایجاد می کند. علایم این بیماری خارش، سوزش، سفتی و قرمزی نوک پستان می باشد.


- تغییر اندازه ی پستان: گاهی بخاطر وجود توده یا تومور در یکی از پستان ها سبب عدم تقارن می شود. این علامت به وضوح قابل مشاهده است. البته گاهی وجود توده های خوش خیم یا کیست نیز ممکن است در پستان عدم تقارن بوجود آورند.


علاوه بر این موارد، بزرگی غدد لنفاوی در زیر بغل، تورم یک طرفه ی بازو و اندام فوقانی، تهاجم به اعضای دیگر نیز از علائم بروز سرطان پستان می باشند.

نشانه های سرطان سینه


راه های درمان


سرطان یک بیماری بسیار مهم و جدی می باشد که در اکثر مواقع درمان های طولانی مدت و پیچیده ای را نیاز دارد. با پیشرفت تکنولوژی انواع مختلفی از سرطان ها امروزه قابل درمان هستند. این روش های درمانی جدید و پیشرفته شامل پرتو درمانی، شیمی درمانی و جراحی می باشد. سرطان سینه یکی از رایج ترین سرطان های مربوط به خانم ها است. برای این نوع سرطان استفاده از شیمی درمانی، پرتو درمانی و هورمون درمانی تاثیرگذار می باشد. امروزه این سرطان به کابوسی دردناک تبدیل شده و توجه بسیاری از متخصصان را به خود جلب کرده است. این بیماری علاوه بر خطر جانی، اندام سمبولیک زنان را هدف قرار می دهد. به همین علت این سرطان از جنبه های مختلف روحی، عاطفی، روانی، جنسی و اجتماعی اهمیت زیادی دارد.

راه های درمان سرطان سینه


سخن پایانی


همان طور که در متن اشاره شد سرطان سینه به یک بیماری بسیار شایع تبدیل شده است. اهمیت توجه به نشانه های بروز آن می تواند نقش مهمی در درمان ایفا کند. به همین منظور توصیه می شود که حتماً در دوره های زمانی معین معاینه و بررسی پستان انجام و در صورت شک سریع به پزشک مراجعه شود. در این متن سعی کردیم آگاهی ابتدایی و ضروری به مخاطبان خود در خصوص این بیماری خطرناک بدهیم.