نحوه رفتار با فرد معتاد

نحوه رفتار با فرد معتاد، بسیار مهم است. اعتیاد به صورت گسترده در سنین مختلف جامعه وجود دارد. آمارها نشان می دهند که حدود 2 میلیون و 808 نفر در ایران به انواع مواد اعتیاد دارند. مشخص است که این رقم واقعی نیست و تعداد افراد معتاد بیش از این عدد می باشد. اعتیاد یک مشکل بزرگ است که بنیان خانواده را از بین می برد.

به همین علت لازم است تا افراد نحوه صحیح رفتار با افراد معتاد را بیاموزند و به این ترتیب از صدمات جبران ناپذیر آن جلوگیری کنند.

چرا یادگیری رفتار صحیح با فرد معتاد لازم است؟

معتادانی که از حمایت خانوادگی برخوردار هستند تمایل بیشتری برای بهبودی و ترک از خود نشان می دهند. رفتار درست اعضای خانواده با فرد معتاد باعث می شود تا روند درمان اعتیاد به خوبی طی شود. در نتیجه فرد معتاد به پشتوانه ی حمایت خانواده خود برای ترک اعتیاد تلاش می کند. افراد خانواده و اطرافیان فرد معتاد با آگاهی از اعتیاد وی دچار استرس و نگرانی می شوند. اما باید بدانند که بهترین نوع رفتار با فرد معتاد ، کنترل هیجانات منفی و مدیریت احساسات می باشد. برخورد تند و خشن با فرد معتاد و طرد کردن وی از جمع خانواده رفتار مناسبی نیست و می تواند آثار سوئی به دنبال داشته باشد.

چرا یادگیری رفتار صحیح با فرد معتاد لازم است؟

نحوه رفتار با فرد معتاد

1- با او در مصرف مواد اعتیادآور همراهی نکنید. ممکن است او بخواهد شما را به مصرف مواد و الکل ترغیب نماید. شما باید این پیشنهاد او را رد کنید. چرا که او تلاش می کند تا مصرف مواد را لذت بخش جلوه دهد تا شما را مجاب کند که این کار وی مشکلی ندارد.
2- از توهین و تحقیر فرد معتاد خودداری کنید. افراد معتاد از نظر جسمانی و روانی تحت فشار زیادی هستند. در صورتی که مورد تحقیر و توهین اطرافیان قرار بگیرند، فشار روانی بر روی آنها بیشتر می شود. این امر باعث می شود تا او برای نجات از فشار روانی و احساس گناه به مصرف بیشتر مواد روی آورد. توهین و تحقیر موجب می شود تا فرد معتاد احساس بی ارزشی کند. در این حالت، اراده او برای ترک مواد کمرنگ تر می شود.
3- هرگز با او قهر نکنید. معتادان، افرادی هستند که نیاز به حمایت خانواده و اطرافیان دارند. آنها از نظر جسمی و روحی بسیار آسیب پذیر هستند. به همین دلیل اگر از خانواده طرد شوند، بیشتر به سمت مصرف مواد می روند. قهر کردن اعضای خانواده به خصوص پدر و مادر با فرزند زمینه ساز سقوط بیشتر وی در دام اعتیاد است.
4- تمام مسائل و مشکلات زندگی را به اعتیاد او ربط ندهید. با این کار، فشار روانی و احساس گناه را در وی بیشتر می کنید. چه بسا که اعتیاد وی ناشی از وجود مشکلات در خانواده باشد. بهتر است برای ترک اعتیاد از روش های قهر آمیز و اجباری استفاده نکنید.
5- برای ترک اعتیاد، راهکار عملی نشان دهید. فقط بیان این نکته که باید مواد را ترک کنی، تاثیر چندانی ندارد. بلکه باید راهکار عملی برای ترک اعتیاد نشان دهید. فرد معتاد تمایل شدیدی برای مصرف مواد دارد و این نیاز در وی شدیدتر از عشق به خانواده می باشد. به همین علت باید یک راهکار عملی برای ترک اعتیاد انتخاب شود.
6- از روش های اجباری برای ترک اعتیاد استفاده نکنید. این روش ها تاثیر معکوس بر فرد می گذارند و باعث بدتر شدن اوضاع می شوند.

نحوه رفتار با فرد معتاد

چگونه با فرد معتاد رفتار کنیم؟

در گام اول باید دلایل اعتیاد و درگیر شدن فرد معتاد را شناسایی کنید. سپس برای رفع این مسائل اقدامات لازم را انجام دهید. در این مسیر می توانید از یک روانشناس مجرب هم کمک بگیرید. روانشناسانی که در زمینه اعتیاد فعالیت می کنند می توانند با اطلاع از وضعیت فرد معتاد، آموزش های لازم را به شما ارائه دهند.

- کاهش عوامل تحریک کننده :

همواره به شرایط روحی و روانی فرد معتاد توجه کنید. با شناسایی محرک ها، تلاش کنید تا به صورت غیر مستقیم آنها را کاهش دهید.

- حمایت از فرد معتاد :

زمانی که فرد معتاد تحت حمایت جسمی و عاطفی خانواده و دوستان خود قرار می گیرد، بهتر می تواند در مسیر درمان قدم بردارد. افرادی که دچار اعتیاد هستند احساس بی ارزشی می کنند و اگر به وسیله افراد خانواده یا اطرافیان خود حمایت نشوند، دوباره به سمت مصرف مواد سوق پیدا می کنند.

چگونه با فرد معتاد رفتار کنیم؟

- عوارض اعتیاد را بشناسید :

اگر اطرافیان فرد معتاد از نوع موادی که مصرف می کند آگاه باشند می توانند با مشاهده رفتارهای غیر عادی متوجه مشکل وی شوند. به این ترتیب قادر خواهند بود تا در زمان مناسب، واکنش درستی نشان دهند. برخی از عوارض اعتیاد شامل خماری، پرخاشگری، بی توجهی، تغذیه نا مناسب و بی خوابی می شوند.

- به فرد معتاد به عنوان یک بیمار توجه کنید نه یک مجرم :

اگر فرد معتاد را بیمار در نظر بگیرید، به روش مناسبی با وی رفتار می کنید. برای رفع این مشکل می توانید از متخصصین و مشاورین این حوزه کمک بگیرید.

- محافظت از خود و فرزندان :

مواد اعتیاد آور مانند شیشه و مواد توهم زا موجب می شوند تا فرد معتاد هوشیاری خود را از دست بدهد. در این زمان احتمال آسیب رساندن به خانواده و اطرافیان وی وجود دارد. تلاش کنید تا خود و فرزندانتان را از هر گونه آسیبی در امان نگه دارید. برای این منظور می توانید از خانواده، روانشناس و در مواقع نیاز از مراجع قانونی کمک بگیرید.

- بر روی مسئله ترک اعتیاد تاکید کنید :

با او صحبت کنید تا متوجه شود که تنها راه حل، ترک اعتیاد می باشد.

- در طول روند درمان، فرد معتاد را تنها نگذارید :

با بستری کردن فرد معتاد کار شما به اتمام نمی رسد. او به محبت و حمایت افراد خانواده و اطرافیان خود نیازمند است. خانواده باید در طول مدت درمان و پس از آن، فرد را مورد حمایت خود قرار دهند. این کار زمینه ای فراهم می کند تا فرد به پشتوانه خانواده خود، زندگی سالم و جدیدی را شروع کند.

- با نیت خیرخواهانه به فرد کمک کنید تا اعتیاد خود را ترک کند. در این مسیر از هر گونه تحقیر و توهین خودداری نمایید.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد نحوه رفتار با فرد معتاد صحبت کردیم. توجه داشته باشید که اگر با فرد معتاد به درستی رفتار نکنید، حتی اگر اعتیاد خود را ترک کند، این مسئله چندان دوام نمی آورد. فرد معتاد با مشاهده رفتار نادرست اطرافیان خود، دوباره به مواد پناه می برد.