علت میگرن چیست؟

میگرن چیست و راههای درمان آن کدامند؟ ، وقتی به عوامل ایجاد کننده ی میگرن و نشانه های آن (حساسیت به نور، صدا، مواد شیمیایی و.. ) دقت کنیم به نظر می رسد میگرن بیماری قرن جدید است. اما بررسی های انجام شده نشان می دهد. در زمان باستان و قرون وسطی

نیز سردردهایی در افراد وجود داشته است. واژه ی میگرن فرانسوی بوده و از کلمه ی یونانی «همی کرانیا» اقتباس شده است. همی کرانیا به معنی یک طرف سر می باشد. میگرن یکی از بیماری‌های شایع عصبی است که باعث سردرد شدید می‌شود. به این معنی که میگرن یک نوع سردرد دارای ضربان است. این درد می تواند در هر جای سر ایجاد شود و معمولاً با استفراغ، حالت تهوع و کاهش اشتها همراه خواهد بود.

میگرن چیست و راه های درمان آن کدامند؟


عوامل موثر در بروز میگرن


همیشه توصیه می شود افرادی که به میگرن دچار هستند از گرسنگی، کم خوابی و استرس دوری کنند. این عوامل می تواند باعث ایجاد یا تشدید سردرد شود. علاوه بر این موارد استشمام بوهای تند نیز می تواند باعث ایجاد میگرن شود. در کل تحقیقات نشان می دهد که عوامل مختلفی در بروز میگرن تاثیرگذار هستند. عوامل تاثیرگذار بر بروز میگرن ممکن است در طول زمان تغییر کنند. مثلاً در افراد جوان استرس، کم خوابی و گرسنگی سبب بروز میگرن می شود. در افراد مسن تر عواملی مانند درد گردن و پشت درد می توانند نقش زیادی در ایجاد میگرن داشته باشند. اگر بخواهیم عوامل مهمی که به شروع درد میگرن منجر می شوند را دسته بندی کنیم باید به عوامل تغذیه ای، محیطی، روحی روانی، فعالیت های فیزیکی بدن، مصرف برخی داروها و تغییرات هورمونی اشاره کنیم.


آیا میگرن خطرناک است؟


دردهای میگرنی فقط دوره ای و مانند سردردهای معمولی نیستند. میگرن خطراتی را به همراه دارد. این بیماری عوارضی مانند احتمال بروز سکته های مغزی، مشکلات قلبی، افسردگی، اضطراب، فیبرومیالژیا و مانند این ها را به همراه بیاورد. در کل میگرن بیماری کشنده نیست اما باعث ضعف بدن می شود. عوامل تاثیرگذار در بروز این مشکلات می تواند مربوط به سن بیمار، جنسیت او، شرایط بالینی و سابقه ی خانوادگی باشد. به این صورت که میگرن در زنان خطرناک تر از مردان است.
در صورتی که در افراد با سن بین 10 تا 40 سال رخ دهد احتمال خطر بیشتری دارد. در صورتی که این بیماری خانوادگی باشد از هر 5 نفر در خانواده یک نفر به این بیماری دچار خواهد بود. در نهایت شرایط بالینی افراد مانند بیماری صرع، افسردگی، اختلالات خواب، اضطراب و اختلال دو قطبی نیز بر خطر میگرن می افزاید. در کنار این خطرات، بروز میگرن می تواند سبب سندرم های دوره ای مانند راه رفتن و صحبت کردن در خواب، کابوس های شبانه، دندان قروچه و بیماری های حرکتی نیز شود.

آیا میگرن خطرناکه؟

علت به وجود آمدن میگرن چیست؟


درد اصولاً مربوط به آسیب بافتی ناشی از تحریک گیرنده های درد در سیستم عصبی می باشد. به این صورت که این گیرنده ها تحت هجوم قرار گرفته اند. گاهی نیز این آسیب می تواند ناشی از تخریب یا فعال سازی غیر عادی روش های حساس به درد سیستم عصبی مرکزی یا محیطی باشد. درد میگرن بخاطر تورم در عروق خونی و اعصاب اطراف مغز (ساقه ی مغز) بوجود می آید. علاوه بر این موارد، دانشمندان در پژوهش های خود به ژن معیوبی در بیماران رسیده اند که می تواند علت اصلی بروز میگرن باشد. این نتایج می تواند گامی بزرگ برای شناخت و درمان میگرن باشد. گاهی نیز بروز سردرد میگرنی می تواند اکتسابی باشد. کودکانی که از نظر بیولوژیکی مستعد ابتلا به سردرد هستند با دیدن سردرد در والدین و اطرافیان خود دچار سردرد می شوند.

علت به وجود آمدن میگرن چیست؟

علائم میگرن


فعالیت های فیزیکی، نورهای درخشان، نور خورشید، صداهای بلند، فعالیت های روحی و امثال این موارد در تشدید میگرن تاثیر زیادی دارند. دردهای میگرنی می توانند از 4 تا 72 ساعت ادامه داشته باشند. بیشتر افراد زمانی که دچار حملات میگرنی می شوند تمام انرژی خود را از دست داده و کاملاً بیمار می شوند. در این زمان پناه بردن به محیطی آرام و تاریک می تواند به بهبود این درد کمک شایانی کند. یکی از مشخصه های میگرن داشتن احساس غیر معمولی بودن است. به این احساس پیش درآمد گویند. علائم پیش درآمد می تواند شامل گرسنگی و میل به غذا، عصبانیت و تحریک پذیری و خستگی باشد. علاوه بر این، میگرن علائم پس اثر نیز دارد. به این صورت که بعد از حمله ی میگرنی احساس تهی بودن و از دست دادن انرژی به فرد دست می دهد. این احساس حتی ممکن است یک تا دو روز ادامه پیدا کند. علائم این پس اثر می تواند افزایش ناگهانی انرژی، اشتهای زیاد، گیجی، سرخوشی، خستگی مفرط باشند.
گاهی نیز حمله ی میگرنی بخاطر برخی از غذاها و خوراکی ها، فعالیت ها یا بوها به فرد دست می دهد. در استرس های زیاد نیز خطر بروز میگرن بسیار زیاد است. این سردردها بسیار ناخوشایند و کوبنده می باشند. میگرن نشانه هایی مانند استفراغ، سرگیجه، زنگ زدن گوش، حالت تهوع را به همراه می آورد.


درمان میگرن


شاید برایتان جالب باشد که بدانید میگرن سومین بیماری رایج در جهان می باشد. این سردرد از دردهای ناراحت کننده و ناخوشایند است. هدف نهایی و مهم درمان میگرن پیشگیری از بروز مجدد و بهبود کیفیت زندگی می باشد. به این صورت که با استفاده از راهکارهایی شدت دردهای سر و تعداد دفعات بروز این درد کاهش یابد. برای درمان میگرن می توان روش های مختلفی را به کار برد. از جمله ی این روش های می توانیم به طب سنتی، استفاده از داروهای مسکن، تغییر در سبک زندگی و استفاده از سم بوتولینوم (تزریق) اشاره کنیم.
- طب سنتی: در این روش پزشک تعداد زیادی سوزن یک بار مصرف و نازک را در قسمت های مختلفی از بدن که مشخص کرده قرار می دهد. متخصصان درباره ی این روش پژوهش های زیادی انجام داده اند. در نهایت نتایج قطعی برای موثر بودن این روش وجود ندارد. طب سوزنی در بسیاری موارد موفق و در برخی موارد نیز بی اثر می باشد.

درمان میگرن با طب سنتی
- داروهای مسکن: داروهای مختلفی برای درمان سردرد وجود دارند. از رایج ترین این داروها می توان به ناپروکسن، ایبوپروفن، آسپرین و استامینوفن اشاره کرد. اما باید توجه داشته باشید که استفاده ی بیش از اندازه از داروهای مسکن به مرور زمان نه تنها درد را بهتر نمی کند بلکه آن را تشدید می نماید.

درمان میگرن با مسکن
- تغییر در سبک زندگی: کنترل و مدیریت زندگی، استفاده از تکنیک های آرامش بخش، بکار گیری روش های مقابله با استرس، برقراری تعادل میزان خواب، نوشیدن زیاد مایعات، انجام ورزش های هوازی، تغذیه مناسب و کافی همه می توانند در کنترل و کاهش سردردهای میگرنی تاثیر زیادی داشته باشند.

درمان میگرن با تغییر سبک زندگی
- تزریق سم بوتولینوم: در صورتی که روش های دیگر تاثیری بر دردهای میگرنی نداشته باشند می توان از سم بوتولینوم استفاده کرد. این کار باید حتماً توسط پزشک متخصص انجام شود. این روش برای افراد بالای 18 سال توصیه می شود که در ماه بیش تر از 15 بار به میگرن دچار می شوند. در این روش متخصص سم بوتولینوم را به قسمت های مختلف سر و گردن تزریق می کند. اثرات این درمان ممکن از بعد از حداقل چهار هفته نمایان شده و دردها را کم کند.

درمان میگرن با تزریق سم بوتولیسم


سخن پایانی


همان طور که در توضیحات متن اشاره کردیم میگرن سردردی بسیار ناخوشایند بوده که ممکن است شما یا اطرافیانتان نیز آن را تجربه کرده باشید. در این شرایط بهتر است از علت های بروز این درد، علائم و راهکارهای بهبود آن آگاهی داشته باشید تا بتوانید در کوتاه ترین زمان این حملات را پشت سر بگذارید.