منوال تراپی چیست؟

منوال تراپی و کاربردهای آن ، یکی از راه های کاربردی و کم هزینه در فیزیوتراپی منوال تراپی است. اصولاً برای بهبود درد بیمار، پیشگیری از آسیب ها و التهابات نواحی صدمه خورده در بدن فیزیوتراپی و توانبخشی انجام می شود. یکی از این روش ها

مربوط به منوال تراپی یا همان درمان دستی است. این روش امروزه به خاطر نتایج مناسبی که دارد طرفداران زیادی جذب کرده است. در منوال تراپی با استفاده از تکنیک های دستی به درمان و بهبود وضعیت بیمار می پردازند. فیزیوتراپیست که فردی متخصص است با دست خود این کار را بر روی قسمت های مختلف بدن از جمله دست ها، پاها، کمر، ستون فقرات و... انجام می دهد.


منوال تراپی چیست؟


همان طور که گفتیم منوال تراپی یک تکنیک دستی در فیزیوتراپی است. این تکنیک را فیزیوتراپیست با استفاده از دست خود و با ماساژهایی مختلف انجام می دهد. منوال درمانی برای بهبود و درمان مشکلات و آسیب های مربوط به رباط، تاندون ها، مفاصل و بافت های عضلانی بسیار کاربرد دارد. علاوه بر آن انجام منوال تراپی اختلالات عملکردی بدن مانند حرکت دادن مفاصل در جهت های مختلف با سرعت های متفاوت، تکنیک های کششی، تکنیک های فشاری، حرکات دورانی و... را بهبود می بخشد. انجام این کار برای درمان تنش های عصبی نیز بسیار مفید است.

منوال تراپی چیست؟


منوال تراپیست کیست؟


همانطور که در قسمت های قبل هم اشاره کردیم فردی که منوال تراپی را انجام می دهد یک فیزیوتراپیست است. به این معنی که این فرد در یکی از رشته های مربوط به فیزیوتراپی آموزش دیده است. این افراد معمولاً در شاخه ی منوال تراپی تحصیلات خود را تکمیل می کنند. در این دوره آناتومی بدن، فیزیوتراپی، مفاصل، عضلات، بیومکانیک بافت ها و... را به صورت کاملاً پیشرفته و تخصصی می آموزند. به این صورت که بعد از گذراندن دوره های فشرده آموزشی موفق به دریافت گواهی منوال تراپی خواهند شد. این افراد آزمون های عملی و کتبی خاص منوال تراپی را می گذرانند و از آن پس کم کم به عنوان منوال تراپیست مشغول کار می شوند. به طور مختصر بگوییم که منول تراپیست ها فیزیوتراپیست هایی بسیار متخصص و با تجربه هستند که دوره های پیشرفته کایروپراکتیک (ماساژ دستی) را نیز با موفقیت گذرانده اند.

منوال تراپیست کیست؟


مزایای منوال تراپی


انجام منوال تراپی مانند هر روش و تکنیک درمانی مزایای بسیار زیادی به همراه خواهد داشت. مهم ترین این موارد را در این جا شرح می دهیم.
- با انجام نوال تراپی دردهای بدن که مربوط به ستون فقرات نیستند بهبود می یابند.
- این تکنیک اثری بازدارنده دارد و جلوی انتشار دردها به نقاط مختلف بدن فرد را می گیرد.
- منوال تراپی هورمون های ضد درد در بردن را تحریک و آزاد می کند بنابراین این امر به کاهش درد و اختلالات مربوط به آن منجر خواهد شد.
- از این روش به راحتی می توان برای تمام مفاصل بدن استفاده کرد. انجام منوال تراپی باعث بهبود مشکلات و دردهای مفاصل شانه، ران، مچ دست و مفاصل لگن نیز می شود.
- از مهمترین مزیت انجام این تکنیک بالا رفتن میزان گردش خون و در نتیجه تحریک مفاصل آسیب دیده ی بدن است.
- کم شدن و بهبود یافتن دردهای عضلانی، اسکلتی، گرفتگی های بدن و مانند آنها نیز از نتایج بسیار موثر منوال تراپی می باشد.
- انجام این کار استرس و فشارهای عضلانی را کم کرده و باعث دفع مواد زائد بدن می شود.
- برای افرادی که جراحی داشته اند انجام منوال تراپی از چسبندگی و ایجاد بافت اضافه پیشگیری کرده و در نتیجه باعث بهبود بدن و افزایش توانایی حرکتی خواهد شد.
- علاوه بر این موارد انجام منوال تراپی باعث بهتر شدن محدودیت های حرکتی مفاصل مختلف بدن می شود.

مزایای منوال تراپی


انواع منوال تراپی


تکنیک منوال تراپی با توجه به وضعیت بیمار و محل انجام در سه نوع مختلف عملیاتی می شود.


*نوع 1: در این مورد درد در قسمت اصلی حس نمی شود بلکه در یک قسمت دیگر خود را نمایان می کند. مثلاً گاهی افراد احساس درد در پاهای خود دارند. اما پس از بررسی و معاینات لازم متخصص تشخیص می دهد که درد مربوط به کمر است. در این موارد منوال تراپیست در فواصل بین محل درد و محل اصلی آسیب دیده، علت را بررسی و پیدا می کند. پس از این که علت اصلی مشخص شد با تکنیک ها و ماساژهای مناسب و خاص به درمان و بهبود می پردازد.


*نوع 2: زمانی که فشار و آسیب زیادی به یک ناحیه ی نخاعی وارد شود برای درمان از این نوع منوال تراپی استفاده می کنند. این آسیب و فشار باعث ایجاد اسپاسم عضلانی بسیار حاد در فرد می شود. بنابراین نیاز است که به سرعت این آسیب بررسی و وضعیت تحت کنترل قرار گیرد. منوال تراپیست در این موارد با فشار آوردن در منشا اصلی درد، اسپاسم و درد را از بین می برد.


*نوع 3: در نوع دیگر که به صورت بیوشیمیایی انجام می شود نتیجه به افزایش ترشح هورمون های بدن می انجامد. این کار سیستم اپیوئیدی در بدن بیمار را فعال کرده و در نتیجه بافت های آسیب دیده به سمت ترمیم و بهبود پیش خواهند رفت.


نحوه انجام منوال تراپی


منوال تراپیست براساس وضعیت جسمی فرد بیمار درمان را برنامه ریزی می کند. این نوع درمان در بخش های مختلف بدن و با روش های متفاوت صورت می گیرد. به این معنی که ابتدا وضعیت بیمار و آسیب های او کامل بررسی و معاینه می شود و سپس بر اساس آن نوع و نحوه ی انجام منوال تراپی تعیین خواهد شد. منوال تراپی روشی درمانی است که با حرکت دادن مفصل های مختلف در جهت های مختلف، انجام کشش عضلات و مفاصل، جا انداختن مفاصل، ماساژهای عمیق بر بافت ها و تکنیک های فشار انجام می شود. این روش را برای درمان و بهبود آسیب های گردن، عضلات، آسیب های کمر، لگن، دست و پا و... بسیار استفاده می کنند. منوال تراپیست از انواع روش هاش ماساژ و تکنیک های مناسب استفاده کرده و با دست خود به درمان نواحی آسیب دیده می پردازد. نتیجه ی انجام این کار به افزایش جریان خون، انعطاف پذیری عضلانی، بهبود التهاب ها، افزایش تحرک و در نهایت رفع آسیب و درد می انجامد.

انواع منوال تراپی


روش های انجام منوال تراپی


انجام منوال تراپی مانند هر روش درمانی دیگر براساس نقاط آسیب دیده نیاز به تکنیک ها و روش های انجام مختلفی دارد. عمده ترین روش های منوال تراپی مربوط به تکنیک انرژی عضلانی، کشش عضله، حرکت مفصل و تکنیک میوفاسیال می شود.


- تکنیک انرژی عضلانی برای افرادی که اسپاسم عضلانی دارند بسیار کاربرد دارد. این کار باعث بهبود عملکرد رباط ها و تقویت عضلات می شود. همچنین کمک زیادی به افزایش دامنه ی حرکتی بخش آسیب دیده می کند.


- کشش عضله به رفع گرفتگی های عضلات کمک می کند. به این صورت که در مدت زمان حدود یک تا دو دقیقه بیمار در یک وضعیت خاص باید بماند. پس از آن منوال تراپیست در عضله ی آسیب دیده کشش بوجود می آورد. نتیجه ی انجام این کار اسپاسم عضله ای را کم کرده و در نهایت تنش بافت عضله را از بین می برد. از این تکنیک برای دردهای گردن، تاندونیت، سردرد و سیاتیک بسیار استفاده می کنند.


- در نوعی دیگر تکنیک حرکت مفاصل به کار گرفته خواهد شد. منوال تراپیست مفاصل را در جهت های مختلف و خاص حرکت می دهد. این کار باعث کشش های مفصلی و بافت های اطراف می شود و در نهایت درد را کاهش می دهد.


- آخرین تکنیک هم میوفاسیال است که باعث افزایش انعطاف و در نتیجه کاهش درد می شود. بافت فاسیال در صورتی که آسیب ببیند حرکتش محدود می شود. در نتیجه توانایی خود را از دست می دهد و این باعث ایجاد اختلال در سایر نقاط بدن می شود. به کار بردن تکنیک میوفاسیال باعث بهبود این بافت شده و در نهایت اختلالات ناشی از آن را از بین می برد.

روش های انجام منوال تراپی


موارد منع کاربرد منوال تراپی


عموماً منوال تراپی روشی است که اگر توسط متخصص انجام شود عارضه به همراه نخواهد داشت. گاهی بیمار شرایط خاصی دارد که به دنبال انجام منوال تراپی وضعیتش بدتر می شود. به همین علت نیاز است متخصصان پیش از انجام هر کار وضعیت و پرونده پزشکی افراد را بررسی نمایند. در مواردی که فرد بیماری خاص دارد یا جراحی تعویض مفصل انجام داده، خونریزی داخلی و نرمی مفاصل دارد انجام منوال تراپی اصلاً توصیه نمی شود.


منوال تراپی برای چه افرادی مفید است؟


برای افرادی که فعالیت های سخت و سنگین دارند و دائم حرکات را تکرار می کنند مانند کارگران، امدادگران، آتش نشان ها و ... انجام منوال تراپی بسیار مفید است. همچنین این کار برای اشخاصی و شاغلینی که ناگزیرند مدت های طولانی پشت میز بنشینند یا افرادی که کارشان را معمولاً ایستاده انجام می دهند ضروری می باشد. این افراد با انجام منوال تراپی از گرفتگی ها و دردهای عضلانی خود خلاص خواهند شد. انجام منوال تراپی باعث سلامت ستون فقرات، اندام ها و در کل سلامت بدن می شود.


سخن پایانی


در صورتی که شما هم از درد مفصل، گرفتگی عضلانی، درد ستون فقرات، کمردرد و مانند آن رنج می برید می توانید به یک منوال تراپیست مراجعه کنید. این فرد پس از بررسی وضعیت بدن شما علت و منشا درد را به راحتی تشخیص داده و در کمترین زمان ممکن می تواند آن را درمان کند. منوال تراپی یکی از روش های شگفت انگیزی است که امروزه بسیار کاربرد دارد. با انجام این کار علاوه بر کاهش و از بین رفتن دردهای جسمی، وضعیت روانی فرد نیز بهبود می یابد.