روش های جلوگیری از بارداری

مطمئن ترین روش های جلوگیری از بارداری ، راههای مختلفی برای جلوگیری از بارداری وجود دارند. بهتر است بدانید بهترین راه جلوگیری از بارداری را متخصص زنان و زایمان می شناسند. این راه برای هر فرد با دیگری متفاوت است. به این معنی

که یک راه ممکن است برای یک شخص مفید باشد و برای فردی دیگر مناسب نباشد. بیشتر راه های پیشگیری از بارداری در صورتی که درست انجام شوند نتیجه بخش خواهند بود. بهتر است قبل از انتخاب و اجرای یک راه، با یک پزشک متخصص و کارشناس مشورت کنید. برای انتخاب روش های پیشگیری از بارداری باید به عواملی مانند تمایل به داشتن فرزند، ایمنی، کارایی و راحتی روش انتخابی، دفعات برقراری روابط جنسی و در نهایت سن و وضع سلامت توجه کرد.

روش های جلوگیری از بارداری


روش های جلوگیری از بارداری


1. استفاده از قرص های ضد بارداری: این روش رایج ترین راه جلوگیری از بارداری است. به این صورت که ابتدا باید یک مورد از قرص های ترکیبی را انتخاب کنید. مصرف دائم قرص های جلوگیری از بارداری می تواند عوارضی به همراه داشته باشد. برخی از عوارضی که با مصرف این قرص ها ممکن است بوجود بیاید شامل تهوع، حساسیت سینه ها، اختلال در قاعدگی و خونریزی بین دوره های قاعدگی هستند. افرادی که اولین بار از این قرص ها استفاده می کنند ممکن است دچار تهوع شوند. به این منظور پیشنهاد می شود این قرص ها را با غذا مصرف کنند. حساسیت سینه ها که ممکن است با مصرف قرص های ضد بارداری ایجاد شوند عارضه ای دیگر می باشند. علاوه بر این موارد، استفاده از این قرص ها گاهی ممکن است باعث لکه بینی بین دو دوره ی قاعدگی شده یا حتی دوره ها را به تعویق بیاندازد.

روش های جلوگیری از بارداری


2. روش های طولانی مدت و قابل جبران: افرادی که مطمئن هستند در آینده قصد بارداری دارند اما نه الان می توانند از این روش استفاده کنند. این روش ها قابل بازگشت هستند. برای انجام این روش با تجویز متخصص زنان می توان از تزریق، ایمپلنت ضد بارداری و یا قرار دادن ابزار داخل رحم استفاده کرد.

روش های جلوگیری از بارداری


3. استفاده از تجهیزات پزشکی مانند کاندوم، حلقه ی واژن و... استفاده از وسایل مانند کاندوم روشی امن برای جلوگیری از بارداری است. این کار علاوه بر جلوگیری از بارداری، راهی مناسب برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های مقاربتی می باشد.

روش های جلوگیری از بارداری


4. برنامه ریزی خانوادگی: یکی از روش های رایج برای جلوگیری از بارداری پیش بینی و توجه به زمان تخمک گذاری است. بنابراین با دانستن این زمان ها می توان از داشتن روابط جنسی خودداری کرد. علاوه بر این می توان از روش بیرون کشیدن هم استفاده کرد. به این معنی که مرد پیش از انزال، آلت خود را از واژن خارج کند تا از بارداری جلوگیری شود.


5. عقیم کردن: مسدود کردن لوله های رحم (روش عقیم کردن زنان) یا وازکتومی (روش عقیم کردن مردان) یکی از روش های جلوگیری از بارداری می باشد. برای انجام این کار باید تصمیم جدی گرفته شود زیرا ممکن است دیگر قابل بازگشت نباشد.

روش های جلوگیری از بارداری


سخن پایانی


همان طور که گفتیم جلوگیری از بارداری راه و روش های مختلفی دارد. این که کدام روش را استفاده کنید بستگی به وضعیت فرد و تصمیم وی دارد. اصولاً بهتر است برای انتخاب روشی مناسب، هر شخص با پزشک و متخصص زنان و زایمان مشورت کرده و براساس نظر تخصصی او تصمیم گیری نماید.