مشاوره کودک چیست ؟

مشاوره کودک چیست؟ ، ممکن است بسیاری از افراد تصور کنند که فقط بزرگسالان دچار بیماری های روحی می شوند. بزرگسالان به دلیل غلبه کردن بر استرس های مختلف مثل حملات شغلی و خانوادگی دچار اختلالات روانی می شوند. با این وجود نباید سلامت روحی کودکان را نادیده گرفت. بسیاری از مردم از اختلالات

روانشناختی و استرسی که در کودکان وجود دارند، اطلاعی ندارند. در این مقاله می خواهیم شما را با مشاوره کودک بیشتر آشنا کنیم.


مشاوره کودک چیست؟


معمولاً کودکان در مقایسه با بزرگسالان دارای طرز فکر متفاوتی هستند و دید آنها به دنیا متفاوت خواهد بود. ممکن است روانشناسان و مشاورانی که برای بزرگسالان وجود دارند، قادر به درمان اختلالات روانی در کودکان نباشند. در این صورت باید به مشاور کودک مراجعه کرد. مشاوره کودک و نوجوان یکی از انواع مشاوره می باشد که تمرکز آن روی درمان کودکان مبتلا به اختلالات روانی است. در برخی مواقع کودکان دچار مشکلات روانی و عاطفی شبیه به بزرگسالان می شوند. افسردگی، اضطراب، اختلال استرس بعد از آسیب روانی و اندوه از جمله مشکلاتی هستند که کودکان ممکن است دچار آن شوند. به عنوان مثال کودکی که دچار افسردگی شده است، این اختلال را به جای آرام و ساکت شدن به صورت برون ریزی هیجانی و بروز مشکل در رفتار نشان می دهد.


دلایل مراجعه کودکان و نوجوانان به مشاور کودک


مشاوره کودک شامل طیف گسترده ای از مشکلات و موضوعات در زمینه مشاوره است. از جمله این مشکلات می توان موارد زیر را نام برد:
• طلاق یا جدایی والدین
• شاهد بودن و یا تجربه کردن یک حادثه
• زورگویی
• مرگ یکی از عزیزان
• سوءاستفاده عاطفی
• جابجایی کودک یا خانواده
• سوءاستفاده جنسی
• سوءاستفاده فیزیکی
• مصرف مواد مخدر یا اعتیاد در خانواده
درمان و مشاوره کودک و با هدف پرداختن به مشکلات و کاهش آنها انجام می شود. ولی تمرکز اصلی مشاوره کودک روی آینده خواهد بود.
در مشاوره کودک نوع درمان و تکنیک هایی که برای درمان به کار برده می ‌شود، متناسب با کودک و مراحل رشد او خواهد بود. تکنیک های به کار برده شده برای درمان و انواع مختلف درمان در مراحل مختلف از رشد روانشناختی نظریه پیشگام اریک اریکسون آمده ‌اند.


مشاوره کودک و نوجوان


دوره کودکی و نوجوانی از دوره های مهم و حساس در زندگی هستند. بنابراین در صورت بروز مشکل در این دوره، لازم است که هرچه سریعتر به متخصص روانشناس مراجعه کرد. چون مشکلاتی که در دوران کودکی وجود دارند، ممکن است زمینه ساز مشکلات بزرگ تر در بزرگسالی شوند. همچنین با گذشت زمان درمان آنها طولانی تر و سخت تر خواهد شد. مشاوره کودک و نوجوان مثل مشاوره بزرگسالان است. در این مشاوره جلسات درمانی در فضای امن برگزار خواهد شد تا کودکان بتوانند افکار، رفتار و احساسات بهتری داشته باشند. در جلسات مشاوره کودک و نوجوان درمانگر لازم است اطمینان داشته باشد که کودک اتفاقات را به خوبی درک می کند و در کودک این حس به وجود آید که تنها نیست.


هدف مشاوره کودکان چیست؟


برای مشاوره کودک اهداف مختلفی وجود دارد. از جمله این اهداف می ‌توان به تغییر در رفتار کودک اشاره کرد. به گونه ‌ای که راهنمایی و مشاوره کودک باعث می ‌شود، کودک رشدی هماهنگ با تقاضای جامعه داشته باشد. یکی دیگر از اهداف مشاوره کودک، تأمین بهداشت روانی مناسب برای آنها است. به این گونه که کودک از طریق مشاوره یاد می گیرد نسبت به خود و دیگران مسئولیت پذیر باشد و رفتارهایی منسجم و مستقل انجام دهد. مشاوره کودک باعث می شود که کودک بتواند در زمینه حل مشکلات خود موفق عمل کرده و از طریق بررسی درست مشکلات در آینده تصمیم‌ گیری مناسبی در زمینه های مختلف داشته باشد. جلسات درمان در مشاوره کودک، روی اهداف در شرایط خاص تمرکز دارند. این اهداف شامل موارد زیر هستند:
- ایجاد عزت‌ نفس در کودک
- تحریک رشد سالم و طبیعی
- ایجاد روابط عاطفی مناسب
- کمک به بهبود مهارت‌های ارتباطی کودک


مشاوره کودک آنلاین


امروزه با شروع بیماری کرونا والدین می توانند فرزندان خود را به مهمانی مهدهای کودک و مراکز تفریحی ببرند. بنابراین مشاوره آنلاین کودک به کمک والدین آمده است. آن ها از طریق این مشاوره می‌ توانند چگونگی سرگرم کردن فرزند کودک را در منزل فرا گیرند. در شرایط سخت کودکان نسبت به بزرگسالان دارای ظرفیت روانی کمتری هستند. در نتیجه ممکن است دچار مشکلات رفتاری شوند. در این صورت مشاوره کودک آنلاین به هدایت و درمان کودکان می پردازد. برای کودکانی که مشاوره درمانی آنها ناقص مانده یا والدین در زمینه تربیت کودک با سر در گمی مواجه شده اند، خدمات مشاوره آنلاین کودک بسیار سودمند خواهد بود. در جلسات مشاوره آنلاین کودک، روانشناس متخصص با والدین درباره نگرانی های آنها گفتگو می کند و راهکار متناسب با مشکل را در اختیار آنها خواهد گذاشت.


مشاوره تلفنی کودک


شما با دریافت مشاوره ها و راهنمایی های لازم در زمینه تربیت کودکان می توانید امور تربیتی کودک خود را بهتر انجام دهید. همچنین ارتباط با کودکتان را بدون مشکل انجام دهید. اگر کودک شما دچار بیش فعالی یا مشکلاتی از این دست است، برای اینکه بتوانید این انرژی اضافه را کنترل کنید، مراجعه به روانشناس متخصص کودکان به شما کمک زیادی می‌ کند. مشاوره تلفنی کودک به شما کمک می کند تا راهنمایی های لازم برای تخلیه انرژی کودک را پیدا کنید. از طریق مشاوره تلفنی که توسط بهترین روانشناسان انجام می شود، شما می توانید در کمترین زمان ممکن راهنمایی های لازم برای برطرف کردن مشکلات تربیتی کودک خود را دریافت کنید.


مشاوره کودکان ابتدایی


بیشتر مشاوران و روانشناسان کودک عقیده دارند که شخصیت افراد در دوران کودکی شکل می گیرد. بنابراین در صورتی که کودک دچار مشکل رفتاری و ... شود، این مشکل تا بزرگسالی نیز ادامه پیدا می کند. حتی ممکن است در آینده مشکلات بیشتری برای افراد به وجود آید. بنابراین موضوع لازمه مراجعه به مشاوره مشاوره کودکان دبستانی است. در کنار مشکلات شخصیتی احتمالی که برای کودکان وجود دارد، با مراجعه به مشاوره کودکان می توان از خدمات مشاوره تحصیلی و روانشناختی کودکان پیش دبستانی نیز استفاده کرد.


هزینه مشاوره کودک


روی نرخ مشاوره روانشناسی کودک عوامل زیادی تاثیرگذارند. در مقایسه با مشاوره آنلاین و مشاوره تلفنی، هزینه جلسات مشاوره حضوری کودکان بیشتر است. همچنین با توجه به مرکز مشاوره کودک، این هزینه متفاوت خواهد بود. صحبت رو در رو تاثیرگذاری بیشتری دارد و از این طریق می‌ توان مشکل را راحتتر برطرف کرد. البته مشاوره حضوری ممکن است، زمان بیشتری بگیرد و باید برای آن وقت بیشتری در نظر گرفت. مشاوره تلفنی علاوه بر اینکه هزینه کمتری دارد، موجب صرفه‌جویی در وقت نیز می‌ شود. همچنین شما می توانید در هر مکانی از خدمات مشاوره تلفنی کودکان استفاده کنید. هزینه مشاوره تلفنی معمولاً به صورت دقیقه ای محاسبه می شود.


مرکز مشاوره کودک


در مرکز مشاوره کودک در زمینه مشاوره و روانشناسی کودکان و نوجوانان اقدامات مختلفی صورت می ‌گیرد. در این مرکز خدمات مختلف در تشخیص، مداخله، درمان و پیشگیری کردن از آسیب های روانی انجام می شود. والدین با مراجعه به مرکز مشاوره کودکان و نوجوانان می توانند نسبت به فرزندان خود شناخت بالایی پیدا کنند. همچنین در این مرکز به والدین کمک می‌ شود تا تفاوت رفتاری نوجوانان پسر و دختر را بهتر بشناسند و در مراحل مختلف فرزندان خود را با هم مقایسه نکنند.
مشاوره و روانشناسی کودک در درمان کودک با استفاده از شیوه های مختلف انجام می شود. در این قسمت می خواهیم به معرفی انواع شیوه های درمانی موثر در مشاوره کودک و روانشناسی آن بپردازیم.


درمان فردی کودکان


از طریق برقراری تفاهم آموزش روانی متناسب با سطح رشد کودکان و نوجوانان و درمان فردی آنها انجام می‌ شود. شروع درمان فردی در مورد علائم، هدف و اختلالات مورد نظر می‌ باشد. کودکانی که دارای سن پایین تری هستند، اعضای خانواده در درمان آن ها مشارکت بیشتری خواهند داشت. روان درمانی فردی کودکان، با روش های گروه درمانی، دارو درمانی و مشاوره خانواده انجام می ‌شود.


خانواده درمانی


یکی از روش های درمانی برای مشکلات روحی کودکان و نوجوانان خانواده درمانی است. خانواده یک سیستم ساختار یافته و سابقه دار می باشد. والدین در زمینه تربیت فرزند خود دارای نقش اساسی هستند. در فرآیند درمانی کودک، میزان درگیری پدر و مادر بالا است. در روش خانواده درمانی کلیه اعضای خانواده یا برخی از آنها به طور گروهی تحت درمان قرار خواهند گرفت.


آموزش گروهی فرزند پروری


پس از تولد کودک لازم است که والدین برای تربیت فرزند خود و آینده او تصمیمات درستی بگیرند. همچنین بعد از تولد کودک، بنیان خانواده لازم است که تغییرات اساسی داشته باشد. در آموزش گروهی فرزند پروری پدر و مادر توسط روانشناسان کودک، راهکارهای تربیتی کودک را یاد می‌ گیرند. سپس از این راهکارها در مسیر رشد فرزند خود استفاده کنند. در آموزش گروهی فرزند پروری، والدین دانش کافی در زمینه تربیت کودک را به دست می آورند.


بازی درمانی


کودکان نمی توانند احساسات و هیجانات خود را بیان کنند. بنابراین سرکوب کردن بیان این احساسات، به طور منفی موجب بروز مشکل در بهداشت روانی کودکان خواهد شد. کودکان از طریق بازی، خود را بیان می کنند. بازی درمانی از جمله روش های تاثیر گذار برای مقابله با استرس های هیجانی در کودکان است. کودکانی که با آشفتگی های ناشی از مشکلات خانوادگی مواجه شده اند، بازی درمانی روشی تاثیر گذار برای درمان آنها خواهد بود.‌ کودکان در روش بازی درمانی، مسائلی را که قادر به مطرح کردن آنها در محیط روزانه نیستند، را در قالب بازی ارائه خواهند داد. متخصصین روانشناس کودک، با هدایت کردن کودکان در اتاق بازی کمک می کنند تا آنها هیجانات منفی خود را بروز دهند. این متخصصین رفتار کودک را بدون هیچ گونه قید و شرطی خواهند پذیرفت.

بازی درمانی


نوروفیدبک


نوروفیدبک در حقیقت نوعی بیوفیدبک به شمار می‌ آید. در این روش انواع امواج مغزی در کودکان و بزرگسالان به خوبی نشان داده خواهند شد و آنها در این باره، خود تنظیمی را آموزش می بینند. نوروفیدبک در زمینه درمان اختلالات مختلفی مثل اختلالات یادگیری، بیش فعالی، اختلالات اضطرابی و ... تاثیرگذار است‌.

نوروفیدبک


سخن پایانی


کودکان به دلایل مختلفی دچار مشکلات روحی و روانی می شوند. از جمله این دلایل می توان به مواردی مثل مرگ عزیزان، طلاق، سوء استفاده، ملاقات با افراد جدید، مشکل با هم سن و سالان و مشکلات مدرسه اشاره کرد. همچنین بر اساس شواهد برخی از اختلالات روحی روانی در کودکان ممکن است ارثی باشند و در اثر عوامل ژنتیکی به وجود آیند. مشاوره و کودک درمانی توسط کودک، والدین او یا یکی از اعضای خانواده کودک انجام می شود. مشاوره کودک معمولاً زیر نظر مشاور و درمانگری انجام می شود که در زمینه کار با کودکان دارای تخصص است.