مشاوره چه کمکی می کند

با مراجعه به متخصصین آموزش دیده در زمینه مشاوره و روانشناسی می‌ توان شاهد تاثیر عمیق این مشاوره در زندگی فردی، خانوادگی و به طور کلی سلامت جامعه بود. افراد هنگامی که در موقعیت‌ های دشوار زندگی مثل استرس شغلی، طلاق، مرگ عزیزان و دیگر مشکلات روحی قرار می گیرند، ممکن است قادر به مدیریت بحران نباشند.

با مراجعه به مراکز مشاوره و روانشناسی می توان از خدمات مشاورین برای مدیریت بحران ها استفاده کرد. خدمات مشاوره به افراد کمک می کند تا بتوانند در بهترین مسیر زندگی حرکت کنند. در این مقاله می ‌خواهیم به بررسی خدمات و کمک‌ های مشاوره در زندگی افراد بپردازیم.


مشاوره و روانشناسی


برای همه ما پیش آمده که دچار مشکلات و مسائل مختلف شویم. در این صورت به علت محدود بودن دانش و تجربیات خود به دنبال همفکری با دیگران هستیم. بحران های عاطفی ممکن است برای باثبات ترین افراد نیز به وجود آیند. افراد به دلیل تغییراتی که در زندگی آنها رخ می دهد مثل ازدواج، دور شدن از دوستان و از دست دادن کسانی که دوست دارند، دچار اضطراب، نگرانی و بحران می ‌‌شوند. در زمان سازگاری با محیط جدید و به دست آوردن تجربه نو ممکن است این احساسات تا حدودی طبیعی به نظر برسند. ولی اگر احساسات منفی بیش از حد باشند، موجب کاهش سلامت جسم و روان و آرامش یا تمرکز فرد خواهند شد. در این صورت با مراجعه به روانشناس و مشاوره برای حل مشکلات می‌ توان از کمک های این متخصصین بهره‌مند شد. مشاوره و روانشناسی رشته های جدا هستند که فعالیت آنها در زمینه سلامت روان است. خدماتی که مشاوران برای مراجعه کنندگان در نظر می‌ گیرند، در زمینه مشکلات معمول زندگی مثل مشکلات کاری، ازدواج، مسائل تحصیلی و راهنمایی های علمی می باشد. اما روانشناسان در کنار خدماتی که مرتبط با مشاوره هستند، در زمینه مسائل سخت تر و عمیق تر نیز خدمات ارائه می دهند. از جمله خدمات روانشناسان می توان به مواردی مانند درمان اختلالاتی مثل افسردگی، انجام تست ها و ارزیابی روانی، درمان اختلالات اضطراب و کمک کردن به افراد برای بهبود مشکلات شخصیتی اشاره کرد. روانشناسان در حوزه های مختلفی مثل شاخه های زوج درمانی، خانواده درمانی و یا درمان های بالینی کودکان تخصص دارند.


مشاوره چه کمکی می کند ؟


روانشناسان و مشاوران در موقعیت های مختلف به کمک افراد می آیند. آنها ابتدا به افراد مدیریت هیجانی را آموزش می دهند. پس از آن به افراد کمک می ‌کنند تا به ترتیب اولویت بتوانند با مشکلات خود مواجه شوند. برای این کار روانشناسان از رویکرد های حل مسئله محور استفاده می کنند. افراد می ‌توانند مشکلات خود را از این طریق حل و فصل کنند. در صورتی که مشکلات در اثر تعارضات درونی روانی و شخصیتی به وجود آمده باشند، مشاور و روانشناس از طریق ارزیابی های روانی می‌ تواند به مراجعه کننده خود کمک کند. مشاور درمانگر از طریق تشخیص درست کمک خواهد کرد تا فرد در جلسات روان درمانی مختلف به ارتقای سلامت روانی دست پیدا کند.
در هر زمان و برای هر مشکلی می ‌توان به مشاوران و روانشناسان مراجعه کرد و از کمک ‌های آنها بهره‌مند شد. ولی برای برخی از مشکلات و مسائل دریافت خدمات مشاوره ضروری و با اهمیت تر می باشد. حل این مسائل و مشکلات نیازمند به خدمات حرفه‌ ای تری است. از جمله این مسائل و مشکلات می توان به اموری که به زندگی مشترک و خانواده مربوط هستند، اشاره کرد. در مسائلی مثل اختلالات جنسی در زندگی زناشویی، انتخاب همسر، خیانت، طلاق و عدم تفاهم باید از خدمات مشاوره استفاده کرد. همچنین در مسائلی که به اعتیاد مربوط هستند، با مراجعه به مشاوران و روانشناسان می توان از روش های ترک اعتیاد استفاده کرد. برای کودکانی که دارای مشکلات بیش فعالی، پرخاشگری و مشکلات تحصیلی هستند، خدمات مشاوره کمک کننده خواهند بود. برای مواجه شدن با رویدادهای ناگوار مثل بلایای طبیعی یا قرار گرفتن در شرایط آسیب زا مثل آزارهای جنسی یا تجاوز، کمک‌ های مشاوره و روانشناس کارساز هستند.


مشاوره خانواده


مشکلات خانوادگی روی زندگی کلیه اعضای خانواده تاثیر می گذارند. این مشکلات در اثر مسائل مختلفی مثل مدرسه یا تعامل روزمره با دیگران برای هر کدام از اعضای خانواده به وجود می ‌آیند. در صورتی که مشکلات خانوادگی بیش از حد بزرگ شده باشند و گذشت زمان روی بهبود اوضاع تاثیری نگذارد، باید به یک مشاور خانواده مراجعه کرد. مشاور خانواده از طریق پیدا کردن راه حل های جدید به افراد کمک می‌ کند تا بتوانند با چالش‌ها و درگیری ‌ها روبه رو شوند.


اهمیت مشاوره در زندگی


برای تمامی افراد در برهه ‌های مختلف زندگی بحران ها و مشکلاتی به وجود می آید. این مشکلات ممکن است در اثر بحران های درون روانی یا مسائل و مشکلات و استرس‌ های محیطی باشند. هنگامی که فرد می ‌خواهد با مشکلاتی که موجب بروز فشار روانی زیاد می‌ شوند، روبرو شود مغز او دچار پردازش هیجانات زیاد خواهد شد. در نتیجه این درگیری جلوی اینکه فرد بتواند از کلیه ظرفیت های مغز خود برای برطرف کردن مشکلات استفاده کند، را می گیرد. در این شرایط می‌ توان از خدمات مشاوره‌ای استفاده کرد.


بهترین مشاور و روانشناس


مشاور و روانشناس خوب از طریق پیوستگی در جلسات مشاوره به خوبی می ‌تواند با افراد و خانواده ها ارتباط برقرار کند. همچنین این فرد می تواند پی به محیط اجتماعی و همکاران افراد ببرد. در صورتی که در جلسات مشاوره افراد بتوانند با احساس امنیت کامل و بدون وقفه کاری با مشاور و روانشناس صحبت کنند، مکالمه میان آن ها بسیار تاثیر گذار خواهد بود. بهترین مشاور و روانشناس با کمک شیوه ‌های مختلف روانشناسی می تواند تست های روانشناسی برگزار کرده و از طریق ارتباط با روان سنج متخصص، ریشه مشکلات روحی و روانی افراد را پیدا کرده و به آنها در برطرف کردن این مشکلات کمک کند.
روانشناس متخصص در مقاطع مختلف زندگی، افراد را راهنمایی می کند. این فرد در زمینه درمان بیماری های روحی و برطرف کردن مشکلات روحی افراد به آنها کمک می ‌کند تا بتوانند به اهداف خود دست پیدا کنند. یکی از مشکلاتی که در زندگی افراد وجود دارد و موجب عدم موفقیت آنها می شود، اختلالات روانی است. بهترین مشاور روانشناس در برخی مواقع برای این اهداف از روانپزشک نیز کمک می گیرد. افراد ممکن است به علت فیزیولوژی دچار مشکلات روانی و اختلالات روحی شوند. مراجعه به دکتر روانشناس و دارو درمانی در این زمینه به افراد کمک زیادی خواهد کرد.


جمع ‌بندی


مشاوره روانشناسی در زندگی دارایی کاربرد زیادی است. امروزه نسبت به گذشته سطح معلومات و آگاهی افراد افزایش پیدا کرده است. بنابراین روز به روز شمار مراجعه کنندگان به کلینیک های روانشناسی بیشتر می‌ شود. افراد مراجعه کننده به روانشناس مشاور، معمولاً دارای مشکلات خانوادگی، اجتماعی و یا عدم موفقیت هستند.