مزایای مشاوره خانواده

مشاوره خانواده چیست و چه مزایایی دارد؟ ، یکی از اشکال روان درمانی که باعث کاهش استرس و تعارضات میان اعضای خانواده می شود مشاوره ی خانواده است. در این مشاوره ارتباطات و تعاملات بین اعضای خانواده بررسی و بهتر می شود.

از آنجا که بروز مشکلات در خانواده تاثیر زیادی بر تمام جوانب زندگی می گذارد بنابراین نیاز به مشاوره ی خانواده اهمیت زیادی دارد. مشاور خانواده به اعضا کمک می کند تا مشکلات موجود را حل و فصل نمایند. بیشترین تاکید مشاور خانواده در پیشگیری از مشکلات است. بر این مبنا توصیه می شود که خانواده ها در بازه های زمانی مشخصی به مشاور مراجعه نمایند. اصولاً یک مشاور خوب و با تجربه می تواند جلوی بروز مشکلات بین اعضای خانواده، مسائل پزشکی، مسائل سلامتی و روانی، اعتیاد و... را بگیرد.

مزایای مشاوره خانواده


خانواده ها برای جلوگیری از مشکلات خود بهتر است از مشاور و روانشناس خانواده کمک بگیرند. استفاده از مشاوره خانواده مزایای بسیاری دارد که در ادامه مهمترین این فواید را بیان می کنیم.

بهبود روابط و تقویت پیوندها: اصولاً بسیار پیش می آید در خانواده بین خواهرها و برادرها بحث و مشاجره پیش آید. گاهی این بحث ها به درگیری های غیر قابل حل می رسد و باعث آسیب به روابط می شود. گاهی والدین نمی توانند فرزندان خود را آن طور که مناسب است درک کنند. گاهی فرزندان و والدین آن طور که باید به یکدیگر اهمیت نمی دهند. همه ی این مسائل ممکن است باعث بروز مشکلاتی در روابط شود. در این جور مسائل مشاوره ی خانواده می تواند تاثیر زیادی بر حل مشکل و در نهایت بهبود روابط میان اعضای خانواده داشته باشد.
بهبود ارتباطات درون خانواده: گاهی مشکلاتی در خانواده ایجاد می شود که باعث فاصله و قطع ارتباط اعضا می شود. ادامه دار شدن این مشکلات ممکن است نتایج زیان بارتری به همراه داشته باشد. انجام مشاوره خانواده باعث می شود که اعضای خانواده بتوانند در مسائل مختلف یکدیگر را بهتر درک کنند. در نتیجه باعث ایجاد ارتباطات مناسب و صادقانه و درست می شود. در صورتی که یک یا چند نفر از اعضای خانواده از مسائلی رنج ببرند تمام اعضا با کمک مشاوره خانواه می آموزند که به یکدیگر کمک کنند. برگزاری جلسات مشاوره ی خانوادگی باعث از بین بردن روابط سرد شده و بین افراد روابط گرمی برقرار می کند.

مزایای مشاوره خانواده

افزایش شادی در خانواده: امروزه وجود دستگاه های مختلف و سرگرمی های متفاوت افراد را به خود جذب کرده اند. بسیار پیش می آید که افراد با استرس، مشکلات یا مسائل مختلف روبرو می شوند که در نتیجه ی آن به سمت سیستم های سرگرمی متمایل خواهند شد. اما این راه درستی برای حل مسائل و مشکلات نیست. مشاوره های خانوادگی به اعضای خانواده کمک می کند تا در زمان استرس و بروز مشکل باهم ارتباط مناسب برقرار کرده و به یکدیگر کمک کنند.

افزایش عزت نفس: تمام انسان ها برای رویارویی با مسائل زندگی نیاز به عزت نفس دارند. در صورتی که در خانواده والدین عزت نفس نداشته باشند ممکن است این مشکل برای فرزندان نیز بوجود آید. مشاوره ی خانواده به اعضای خانواده کمک می کند تا با برقراری ارتباطات سالم، شناخت و درک همدیگر احساس بهترین داشته و در نتیجه ارزشش خود را حفظ نمایند. با این کار هر کدام عزت نفس خود را می توانند تقویت نمایند.

مزایای مشاوره خانواده

سلامت جسمانی و روانی: همه می دانیم که داشتن آرامش باعث ایجاد سلامت روان و در نتیجه جسم می شود. زمانی که تمام افراد بتوانند یکدیگر را درک کنند فضای خانه سرشار از آرامش خواهد شد. اینکه اعضا بتوانند یکدیگر را درک کرده و به هم در خانه کمک نمایند آرامشی دائمی در خانواده ایجاد می کند. مشاوره های خانواده به افراد کمک می کنند تا مشکلات خود را شناسایی و حل نمایند.
به عبارت دیگر انجام مشاوره خانواده می تواند خانواده و ارتباطات آن را نجات دهد. در این نوع مشاوره مسائل و مشکلات بررسی شده، سوء تفاهم ها حل می شود و روابط خانوادگی بهبود می یابد. نتیجه ی این مشاوره ها به ایجاد خانواده های سالم و شاداب می انجامد.

چه زمانی مشاوره خانواده نیاز است؟


گاهی مشکلات و مسائلی که در خانواده ایجاد می شود بسیار بزرگ است که نیاز می شود برای رفع آن به یک متخصص مراجعه کنیم. مشاوره ی خانواده در این شرایط کمک بسیاری به افراد می کند. مواردی که افراد نیاز به مراجعه به مشاوره ی خانواده دارند به شرح زیر می باشد.

مرگ ناگهانی یا بیماری هر یک از اعضای خانواده می تواند باعث بروز مشکلی شود که نیاز به مشاوره ی خانواده دارد.
گاهی فرزندان با مسائلی مانند اختلالات خوردن، مشکلات مدرسه، مصرف مواد و... روبرو هستند
گاه یک تغییر ناگهانی و بزرگ خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد و روابط درون آن را به چالش می کشاند.
خشونت های خانوادگی، اختلافات میان والدین، اضافه شدن عضو جدید، طلاق، خیانت
مشکلات رفتاری کودکان، مشکلات بوجود آمده بین خواهرها و برادرها، اختلافات بین اعضای خانواده، مسائل و مشکلات مالی
این ها همه از مسائلی هستند که بروز هر یک باعث ایجاد اختلال های در روابط خانوادگی می شود. بنابراین توصیه می شود در صورت بروز چنین مسائلی به مشاوره خانواده مراجعه شود. متخصصان این حوزه با تجارت و تخصص هایی که دارند به راحتی می توانند در موارد مختلف افراد را راهنمایی کرده و در نهایت به رفع مشکل و بهبود وضعیت کمک نمایند.

چه زمانی مشاوره خانواده نیاز است؟

سخن پایانی


امروزه وجود مشکلات اقتصادی، عاطفی، احساسی، فرهنگی و... تاثیر زیادی بر خانواده و روابط میان اعضای آن می گذارد. فشارهای مختلفی که بر تمام افراد وارد است می تواند باعث چالش هایی در روان آن ها شود. تمام این عوامل باید بروز مشکلاتی می شود که در نهایت اختلافات و تنش هایی در خانواده ایجاد می کند. در صورت بروز چنین مسائلی که امکان حل آن توسط خود افراد بسیار پایین است توصیه می شود به مشاوره خانواده مراجعه نمایید. متخصصان این حوزه آموزش های زیادی برای رویارویی با مسائل و چالش های میان افراد دیده اند. انجام مشاوره های خانواده به اعضا کمک می کند تا ارتباطات بهتری با هم برقرار کرده، یکدیگر را بهتر درک کنند و در نتیجه بتوانند خانواده ای سالم و شاد داشته باشند.