مزونیدلینگ

مزونیدلینگ پوست + کاربردها و عوارض ، ترکیب دو واژه ی مزوتراپی و میکرونیدلینگ کلمه ای جدید را می سازد. مزونیدلینگ که از «مزو» که مربوط به واژه ی مزودرم و «نیدلینگ» به معنی سوزن زدن تشکیل شده است. مزونیدلینگ روشی

جدید برای زیبا و جوان سازی پوست است. با این روش ریزش مو نیز درمان می شود. هدف از انجام این روش تولید الاستین و کلاژن برای از بین بردن مشکلات مو و پوست می باشد.


روش انجام


برای انجام مزونیدلینگ ابتدا پوست را بی حس می کنند. سپس کوکتل های مخصوص را درون سیستم سوزنی دیجیتالی قرار می دهند. این سیستم از تعداد زیادی سوزن تشکیل شده که اپراتور عمق و زمان ماندن سوزن ها را در پوست تعیین می کند. میکروپانچ هایی توسط دستگاه روی پوست بوجود می آید. این میکروپانچ ها راهی برای رساندن دارو و تحریک کلاژن های پوست بوجود می آورند. میکروپانچ ها فضاهایی هستند که توسط سیستم سوزنی دیجیتالی برای تزریق داخل اپیدرم و درم ایجاد می شوند.

روش انجام مزونیدلینگ


کاربردهای مزونیدلینگ


مزونیدلینگ کاربردهای مختلف و زیادی دارد. جوان سازی، زیبا سازی، بهبود کیفیت و بافت پوست، بر طرف کردن چین و چروک و... از موارد مهم انجام مزونیدلینگ هستند. انجام این کار منافذ بازی که روی پوست هستند را از بین می برد. همچنین باعث سفت شدن پوست می شود. در صورتی که بخواهید نتیجه ای مناسب از انجام مزونیدلینگ بگیرید نیاز به 5 تا 6 جلسه ی درمانی دارید. این جلسات ماهی یک بار انجام می گیرد. کسانی که از محل فرو رفته ی جوش های خود رنج می برند می توانند با انجام مزونیدلینگ این مشکل را برطرف نمایند.
در کل می توانید برای درمان پیری، خشکی، ناهمواری، ترک و لکه های پوستی از مزونیدلینگ استفاده کنید. فقط باید توجه داشته باشید که در صورت وجود عفونت های فعال مثل تب خال، سابقه ی کلویید، مصرف داروهای ضد انعقاد خون، سابقه ی حساسیت به کوکتل های مزوتراپی و ضعف در سیستم ایمنی بدن نباید مزونیدلینگ انجام دهید.

کاربردهای مزونیدلینگ


مزایای مزونیدلینگ


انجام مزونیدلینگ یک سری مزایا برای شما به همراه خواهد داشت. در این جا به مهم ترین آن ها اشاره می کنیم:
- مزونیدلینگ کاملاً غیر تهاجمی است
- از بین بردن جای زخم های گذشته
- از بین بردن جای جوش ها
- جوان سازی و شاداب سازی پوست
- از بین بردن لک های روی پوست
- از بین بردن برجستگی ها، چروک ها و فرو رفتگی های پوست
- بالا بردن میزان خون رسانی به پوست
- تولید کلاژن و افزایش الاستیسیته در پوست
- رفع ریزش مو
- از بین بردن ترک های مربوط به دوره های کاهش وزن و بارداری
- از بین بردن جای سوختگی های پوست
- بالا بردن میزان نفوذ ویتامین ها و کرم ها در پوست
- این روش کاملاً بدون درد و خونریزی انجام می شود


معایب مزونیدلینگ


علاوه بر مزایایی که در بالا اشاره کردیم انجام مزونیدلینگ نیز مانند بسیاری از روش های دیگر ممکن است عوارضی داشته باشد. البته لازم است اشاره کنیم که این عوارض یا معایب بسیار کم هستند. به راحتی و با توجه به مزایا و فوایدی که این روش به دنبال دارد می توان از عوارض و معایب اندک آن چشم پوشید. علاوه بر این، در صورتی که متخصص مناسب و با تجربه ای را در نظر بگیرید احتمال بروز این عوارض کمتر خواهد شد. مهم ترین این عوارض به شرح زیر هستند:
- ایجاد التهاب پوستی در محلی که مزونیدلینگ انجام شده است
- بوجود آمدن کهیر، احساس خارش و یا سوزش شدید در محل مورد نظر
- پوسته پوسته شدن و خشکی پوست
- ایجاد ورم و سرخی پوست در محل مور نظر


مراقبت های لازم بعد از مزونیدلینگ


در صورتی که مزونیدلینگ انجام داده اید باید یک سری نکات را پس از انجام این کار مد نظر داشته باشید. معمولاً بعد از مزونیدلینگ پیش می آید که در محل مورد نظر پوست ملتهب و قرمز شود. این مساله عادی بوده و جای نگرانی ندارد. ایجاد التهاب و سرخی جزئی کاملاً طبیعی بوده و پس از چند ساعت پوست به حالت نرمال باز می گردد. اما نکته ی حائز اهمیت این است که در صورت انجام مزونیدلینگ باید حداقل تا یک هفته یک سری موارد را رعایت کنید. در طول هفته ی اول نباید اصلاً از هیچ نوع لوازم آرایشی استفاده کنید. درمان مزونیدلینگ باید به خوبی پیش رفته و کامل شود. در شبانه روز اول انجام هر نوع ورزش و فعالیت سنگین باعث آسیب دیدگی خواهد شد. هرگز پس از انجام این روش حمام آفتاب نگیرید و پوست خود را برنزه نکنید. به طور دقیق تر باید بگوییم که حواستان باشد پوستتان در معرض نور و دمای زیاد قرار نگیرد. استفاده از دوش آب گرم، سولاریوم، سونا و مانند این ها تا حداقل یک هفته پس از مزونیدلینگ اصلاً توصیه نمی شود. کلری که در آب وجود دارد نیز ممکن است به پوست تازه درمان شده آسیب بزند پس از شنا کردن در آب کلردار خودداری کنید. همچنین حواستان باشد پوستی که روی آن مزونیدلینگ انجام شده نباید تحریک شود.

مراقبت های لازم بعد از مزونیدلینگ


سخن پایانی


این روزها روش های درمانی که برای شاداب سازی، جوان سازی و در نهایت زیبایی پوست به کار می رود محبوبیت بسیاری پیدا کرده است. افراد زیادی برای ترمیم و زیبایی پوست خود به پزشکان و متخصصان پوست مراجعه می کنند. در نهایت براساس مشکلات، خواسته ها و شرایطی که دارند متخصص برایشان روش هایی توصیه می کند. در صورتی که شما هم تمایل به انجام مزونیدلینگ برای هر کدام از مشکلاتی که در متن اشاره کردیم دارید می توانید به یک متخصص پوست مراجعه کنید. با انتخاب متخصصی با تجربه می توانید به سادگی با مزونیدلینگ پوست خود را جوان و شفاف نمایید.