فواید مزوتراپی

مزوتراپی + فواید و عوارض ، یکی از راه های درمان موضعی پوست که بسیار کاربرد دارد مزوتراپی می باشد. این روش باعث درمان کم آبی پوست، سلولیت و ریزش مو، چین و چروک های سطحی پوست می شود. این روش که شیوه ای تزریقی می باشد.

برای زیبایی پوست نیز به کار می رود. به این معنا که مواد خاصی به منظور درمان به زیر پوست تزریق می شود. نوع این مواد براساس مشکلی که فرد دارد انتخاب می شود. برخی از این مواد عصاره های گیاهی، داروها، هورمون ها، آنزیم و ویتامین هستند. این مواد به صورت موضعی به پوست تزریق می شوند.

فواید مزوتراپی


خوب است بدانید پوست سه لایه دارد که مزوتراپی بر هر سه ی آن ها تاثیر می گذارد. به همین دلیل از این روش در موارد مختلفی استفاده می شود. مثلا مزوتراپی برای درمان سلولیت و ریزش مو به کار می رود. این روش فوایدی دارد که به دو بخش تقسیم بندی می شوند. اولین بخش فواید مربوط به مواد تزریق شده است و دومین مورد مربوط به تاثیر سوراخ های زیری که بر اثر تزریق روی پوست ایجاد می شوند.
اثری که مزوتراپی بر روی ریز آسیب های ایجاد شده با سوزن روی پوست می گذارد بسیار جالب است. به این صورت که سوزنی که برای تزریق در این روش استفاده می شود تا عمق متوسط در پوست می رود. بر این اساس یک آسیب جزئی و کوچک بر پوست وارد می شود که فرایندهای ترمیمی را فعال می نماید. پس از فعال شدن این فرایندهای ترمیمی، پوست شروع به ساختن لایه های جدید و ترشح کلاژن می کند. علاوه بر این فاکتورهای رشد و پروتئین بین بافتی نیز تولید می شود. به این ترتیب رگ های خونی تازه ای پدید می آیند و سلول های بنیادی را به سمت نواحی تزریق می برند. این روند باعث جوان سازی و زیبایی پوست خواهد شد.
فایده ی دیگر مربوط به نوع ماده ی تزریق شده به پوست می باشد. این ماده اصطلاحاً کوکتل نامیده می شود. همان طور که اشاره کردیم نوع این ماده بسته به نیاز پوست فرد تعیین می شود. مثلاً برای درمان ریزش موی فرد، این مواد ترکیبی شامل داروهای مواد غذا رسان و ضد ریزش هستند.
مزوتراپی به دلیل داشتن هزینه ی مناسب از روش های پر استفاده است. همچنین این کار روشی کم تهاجم و بدون جراحی، بدون نیاز به بی هوشی و بدون درد می باشد. پس از انجام مزوتراپی دوره ی استراحت کوتاه مدت بوده و نیاز به مراقبت خاصی ندارد. علاوه بر این موارد این تزریق عوارض جانبی زیادی ندارد.

فواید مزوتراپی

عوارض مزوتراپی


همان طور که اشاره شد در مزوتراپی داروها به صورت موضعی به پوست تزریق می شوند. به همین علت این روش عوارض جانبی خاصی ندارد و در موارد کمی عوارض نمایان می شود. برخی از این عوارض نادر به شرح زیر می باشد:


- ایجاد حساسی به داروهای تزریق شده که در موارد نادر پیش می آید و در صورت بروز خفیف است.
- ایجاد التهاب و ورم که گاهی ممکن است پیش آید.
- ایجاد عفونت پوستی که گاهی بخاطر خطای کادر درمان و گاه بخاطر عدم رعایت موارد مراقبتی بوجود می آید.
- ظهور لکه های مختلف در بخشی که مواد به پوست تزریق شده است.
- ایجاد کبودی در قسمت تزریق
- ایجاد زخم و شکل ناخوشایند در قسمتی که مواد تزریق شده است.
- التهاب بافت چربی زیر پوستی
این عوارض بسیار نادر هستند و در موارد کمی ممکن است برای افراد پیش آید اما در مدت زمان کمی از بین خواهند رفت.

سن مناسب برای مزوتراپی


براساس بررسی های صورت گرفته توسط بهترین پزشکان دنیا سن مناسب برای آغاز مزوتراپی قبل از 35 سالگی می باشد. مزوتراپی برای جوان سازی و زیبایی پوست به کار می رود. متخصصان اروپایی به افرادی که علاقه به انجام این روش دارند توصیه می کنند که بین 20 سالگی تا 30 سالگی این کار را آغاز نمایند. البته در نهایت اعلام شده که مزوتراپی برای افراد با تمام سنین می تواند مفید باشد.

سن مناسب برای مزوتراپی

هزینه های مزوتراپی


هزینه ی این روش بر اساس تعداد جلساتی که برای هر فرد تعیین شده برآورد می شود. این جلسات براساس وضعیت و ناحیه ی تحت درمان تعیین خواهد شد. در قسمت هایی که وسعت کمی دارند تزریقات کمتری نیاز است بنابراین هزینه ی درمان کمتر می شود. برای قسمت های وسیع تر به تعداد جلسات بیشتری نیاز است.


سخن پایانی


در این مقاله یکی از روشی تزریقی برای زیباسازی پوست را برای علاقه مندان بیان کردیم. در صورتی که شما هم تمایل به داشتن پوستی زیبا و شاداب دارید می توانید از مزوتراپی استفاده کنید. در این روش به راحتی و با تزریق یک سری مواد مشکلات پوست از بین می رود. انواع مختلفی از مواد در مزوتراپی مورد استفاده قرار می گیرند. همان طور که در متن نیز اشاره کردیم این مواد به صورت موضعی به قسمت مورد نظر تزریق می شود. علاوه بر جنبه ی زیبایی، از مزوتراپی برای درمان نیز استفاده می شود. افرادی که به چین و چروک های سطحی روی پوست، ریزش مو، کم آبی و خشکی پوست دچار هستند می توانند با مراجعه به پزشک متخصص پوست این روش را برای درمان به کار گیرند.