آلرژی پوستی

نشانه های آلرژی پوستی و روش های درمان ، آلرژی پوستی یا همان حساسیت پوستی به ایجاد التهاب، قرمز شدن و خارش گرفتن پوست گفته می شود. این حساسیت را اصطلاحاً درماتیت نیز می گویند. دلیل ایجاد آلرژی و حساسیت مربوط به واکنش سیستم ایمنی بدن است. در صورتی که یک ماده ی محرک به پوست

برخورد کند سیستم ایمنی واکنش نشان داده و پوست دچار راش یا بثورات موقت می شود. نتیجه ی این مساله در اکثر مواقع به خارش، تورم، تاول و سرخی می رسد. خوب است بدانید پوست متورم و ملتهبی که دائم خارش دارد می تواند بسیار خطرناک باشد. به این صورت که بسیار حساس شده و ظاهر نامناسب به خود می گیرد. تشخیص علت بوجود آمدن آلرژی های پوستی همیشه آسان نیست. به همین خاطر در صورت مواجه شدن با این مشکل باید به متخصص آلرژی مراجعه کنید. متخصص آلرژی پزشکی است که بیماری های آلرژی و نقص ایمنی بدن را بررسی می کند. این فرد علائم بیماران را مود توجه قرار داده، بر این اساس مشکل را تشخیص و برای درمان اقدام می کند.

نشانه های آلرژی پوستی و روش های درمان


نشانه های آلرژی پوستی


درباره ی نشانه ها و علائم مربوط به آلرژی پوستی بهتر است بدانید رایج ترین آن ها خارش در پوست می باشد. خارش شدید و تمام نشدنی، بروز دانه های ریز قرمز که ترشح دار هستند و قرمزی پوست از مشخصه های آلرژی پوستی می باشد. به عبارت دیگر در صورتی که با خارش، تغییر رنگ پوست (قرمز شدن)، ضخیم شدن پوست و خشک و لکه دار شدن پوست مواجه شدید احتمالاً دچار حساسیت پوستی شده اید.

نشانه های آلرژی پوستی


درمان آلرژی پوستی


پزشک متخصص آلرژی های پوستی با معاینه ی محل مورد نظر و توجه به علائم و شدت آن ها روش درمان توصیه می کند. اولین قدم برای درمان این نوع آلرژی تشخیص ماده ای است که باعث بوجود آمدن آن شده است. توجه داشته باشید که خاراندن پوست خارش را نه تنها از بین نمی برد بلکه افزایش می دهد. پزشک متخصص بعد از انجام معاینات لازم و بررس منطقه ی جغرافیایی بیمار آزمایش های لازم را آغاز می کند. تست خارش پوست می تواند عواملی که باعث ایجاد حساسیت شده اند را شناسایی کند. پس از بررسی انجام شده دلایل مختلف ایجاد حساسیت مشخص می شود. این حساسیت ممکن است بخاطر آسم، رینیت، اگزما، حساسیت غذایی یا دارویی، التهاب ملتحمه، نیش حشرات و ... باشد. زمانی که علت مشخص شد پزشک به راحتی می تواند راه درمان را تعیین و اقدامات لازم را انجام دهد.
در برخی موارد ممکن است تست خارش پاسخگوی پزشک نباشد. در این صورت پزشک ناگزیر به انجام آزمایش داخلی پوست است. زیرا همان طور که مشخص است تست خارش مربوط به سطح بیرونی پوست می شود. برای تشخیص مشکلات درونی پوست با استفاده از سرنگ آلرژن بالقوه به بیمار تزریق می شود. این روش بسیار حساس بوده و ممکن است واکنش آلرژیک بهراه داشته باشد.
در روشی دیگر که ممکن است آلرژی واکنش دیررس داشته باشد، پزشک معمولاً از تست پچ استفاده می کند. به این صورت که عامل حساسیت زا با بیمار ارتباط داشته اما بدن آنی واکنش نمی دهد و پس از چند روز حساسیت نمایان می شود. در این موارد پزشک نمونه ای از ماده ی حساسیت زای پیشنهادی خود (پچ) را در پشت بیمار قرار می دهد. پس از گذشت دو شبانه روز پچ را برداشته و واکنش بدن را بررسی می کند. حتی برای اطمینان ممکن است این کار بعد از 2 تا 3 مجدد انجام شود. اگر پوست بیمار به این ماده واکنش نشان دهد، دچار خارش و التهاب خواهد شد. در نهایت در صورتی که هیچ کدام از این روش ها موثر نباشند، می توان از آزمایش خون استفاده کرد. به این صورت که پزشک برای تکمیل آزمایش های سرم ایمونوگلوبولین از بیمار نمونه خون می گیرد. متخصص بهداشت سرم را از خود جدا کرده و آن را برای بررسی پاسخ در مقابل آلرژن های مختلف ارزیابی می نماید.

درمان آلرژی پوستی

تست پچ

درمان آلرژی پوستی


سخن پایانی


حتماً برای شما هم پیش آمده که گاهی دچار حساسیت پوستی شوید. دانستن این مطلب که علت این حساسیت چیست و چطور می توانیم آن را بهبود ببخشیم مهم است. در این مقاله سعی کردیم شرحی از آلرژی پوستی، نشانه ها و پزشکی که در موقع لزوم باید به او مراجعه کنید بیاوریم. در صورتی که دچار آلرژی پوستی شدید و نشانه های آن نه تنها رفته رفته کم نشد بلکه افزایش پیدا کرد حتماً به متخصص پوست آلرژی مراجعه کنید زیرا گاهی این حساسیت های به ظاهر سطحی پایان خوشی به همراه ندارند.