لیزر موهای زائد تا چه اندازه موثر است؟

لیزر موهای زائد تا چه اندازه موثر است؟ ، لیزر موهای زائد در سال‌ های اخیر به یکی از بهترین راه‌ های خلاص شدن از موهای مزاحم بدن و صورت تبدیل شده است. متخصصان پوست، مو و زیبایی به راحتی و به طور مؤثر از لیزر برای از بین بردن موهای زائد صورت و بدن استفاده می کنند. به لطف پیشرفت های فناوری،

می توانید با خیال راحت موهای زائد خود را لیزر کنید. اثر لیزر موهای زائد تنها در صورتی که فولیکول مو از بین رفته باشد، دائمی است. اما اگر فولیکول مو فقط آسیب دیده باشد، در نهایت مو دوباره رشد می کند. لیزر موهای زائد با هدف قرار دادن انتهای مو توسط پرتو متمرکزی از نور، فولیکول آن را از بین می برد. این روش ایمن و موثر، تنها روش دائمی حذف موهای زائد است. تمامی روش‌ های درمانی و زیباسازی، هرچقدر هم که کم‌ تهاجمی و ایمن باشند، احتمال ایجاد عوارضی را دارند و لیزر هم از این قاعده مستثنی نیست. در این مقاله می‌ خواهیم لیزر موهای زائد را با هم مرور کنیم.


لیزر موهای زائد چیست؟


لیزر یک پرتوی نوری می باشد. منتها نوری که ویژگی‌ های فیزیکی خاصی دارد و بسیار پرانرژی است. لیزرها در پزشکی و صنعت استفاده‌ های زیادی دارند. در صنعت برای برش و حکاکی و در پزشکی از لیزر برای جراحی‌ های مختلف مثل جراحی چشم (لیزیک) استفاده می‌ شود.
لیزر یک دانش و فناوری است. یعنی بسته به کاربردی که دارد، می ‌توان ویژگی‌ های خاصی در آن لحاظ کرد و آن را برای انجام یک کار خاص بهینه‌ سازی نمود. لیزر موهای زائد دقیقاً به نحوی طراحی شده که بدون اثر گذاشتن روی قسمت‌های دیگر پوست و بدن، باعث حذف موهای زائد شود.
لیزرهای مختلفی برای حذف موهای زائد استفاده می ‌شوند. فناوری‌های الکساندریت و دایود از جمله لیزرهای پرکاربرد برای حذف موهای زائد هستند. این لیزرها از نظر کاربرد با هم تفاوت دارند. مثلا الکساندریت بیشتر برای کسانی موثر است که پوستی روشن دارند و Nd:YAG بیشتر برای پوست ‌های تیره استفاده می ‌شود. این تفاوت کاربردی به دلیل تفاوت خاصیت‌ های فیزیکی لیزرها مثل فرکانس و طول موج است.
لیزر روی فولیکول‌ ها تاثیر دارد. لیزر حذف موهای زائد به شکلی طراحی شده است که باعث داغ شدن پیاز مو و آسیب دیدن فولیکول‌ ها شود. فولیکول ‌ها، ارگان کوچکی درون پوست هستند که موهای بدن را می ‌سازند. با آسیب دیدن فولیکول و پیاز مو، رشد مو برای همیشه متوقف می‌ شود.
لیزر وارد کننده آسیبی انتخابی می باشد. نکته‌ ی قابل توجه این است که گرمای لیزر باعث آسیب دیدن و از کار افتادن فولیکول ‌ها می‌ شود. اما این آسیب کاملا انتخابی است. یعنی به طور همزمان آسیبی به پوست و بافت ‌های مجاور فولیکول وارد نمی‌ شود. البته گاهی در اثر خطای اپراتور پوست آسیب می ‌بیند.
لیزر باعث کاهش دائمی موهای زائد می ‌شود. این روش می ‌تواند بین ۷۰ تا ۹۰ درصد موهای زائد را برای همیشه از بین ببرد. برای همین از نظر علمی می ‌گوییم لیزر باعث کاهش دائمی موهای زائد می ‌شود و نه حذف دائمی موهای زائد. چون در یک دوره‌ ی درمانی نمی ‌توانیم ۱۰۰ درصد موهای زائد را از بین ببریم. ولی آن ۷۰ تا ۹۰ درصدی که حذف شده‌اند، دیگر هیچوقت رشد نخواهند کرد.

لیزر موهای زائد چیست؟


کاربردهای لیزر موهای زائد


لیزر موهای زائد را برای هر نقطه ‌ای از بدن می توان استفاده کرد. البته مراجعات برای لیزر برخی از قسمت‌ های بدن بیشتر است. مثلاً در خانم‌ ها لیزر ناحیه‌ ی بیکینی، تناسلی و لیزر موهای صورت شایع ‌تر است. در آقایان لیزر موهای زیر بغل، خط ریش، موهای کمر و پشت گردن بیشتر انجام می ‌شود. با این حال روش لیزر به قدری انعطاف پذیر، سریع و موثر است که می ‌توان در یک جلسه کل بدن را در مدت کمتر از یک ساعت لیزر کرد. منطقه ‌ی تحت درمان هر چقدر که محدود یا وسیع باشد (حال می ‌خواهد فقط پشت لب باشد یا لیزر کل بدن) برای حذف یا کاهش موثر موهای زائد، شما باید یک دوره‌ی درمانی را تکمیل کنید. این دوره معمولاً شامل ۴ تا ۶ جلسه ‌ی لیزر با فواصل حدود ۶ هفته می باشد.

کاربردهای لیزر موهای زائد


میزان اثر بخشی لیزر موهای زائد به چه عواملی بستگی دارد؟


بیشتر افراد برای به دست آوردن نتیجه ی دلخواه، به بیش از شش جلسه لیزر مو نیاز دارند. بعضی از افراد باید هفت یا هشت نوبت مراجعه کنند تا نتیجه ی مطلوب را بگیرند. این در حالی است که تعداد جلسات درمانی در برخی دیگر به ده تا دوازده جلسه هم می رسد. با این حال لیزر موهای زائد به طور متوسط شش جلسه زمان می برد و تاثیر آن در بیشتر نواحی بدن دائمی است. گاهی ممکن است بعد از چند ماه شاهد رشد دوباره ی موهای خود باشید. وقتی این اتفاق می افتد، باید چند نوبت دیگر مراجعه کنید تا نتیجه ی دلخواه را بگیرید. دانستن این که چه عواملی بر میزان کارآیی لیزر موهای زائد و مدت زمان درمان شما تأثیر می گذارند، می تواند در رسیدن به نتیجه ی بهتر مفید باشد. به طور کلی عوامل زیر در میزان اثربخشی لیزر موهای زائد موثر هستند.

میزان اثر بخشی لیزر موهای زائد به چه عواملی بستگی دارد؟


• جنس و ضخامت موها


لیزر جذب ملانین می شود که رنگ دانه ای در موهای شما است. موهای تیره تر و ضخیم تر ملانین بیشتری دارند. این به این معنی است که درمان با لیزر برای افرادی که موهای تیره تری دارند، موثرتر است. اگر موهای قهوه ای روشن یا بلوند دارید، به دلیل اینکه لیزر با قدرت کمتری به موهای شما برخورد می کند، به مدت زمان بیشتری برای درمان احتیاج دارید. اما نگران نباشید با انتخاب درست کلینیک لیزر و مشاور مناسب لیزر موهای زائد حتی در صورت داشتن موهای بلوند نیز می توانید به نتیجه ی دلخواه برسید.


• رنگ مو و نوع پوست


به دلیل اینکه فقط رنگ دانه ی مو، باید نور را جذب کند، رنگ مو و نوع پوست بر کیفیت لیزر موهای زائد تأثیر می گذارد. لیزر باید بدون اینکه به پوست آسیب برساند، فقط فولیکول مو را هدف قرار دهد. بنابراین، تضاد بین رنگ مو و پوست یعنی موهای تیره و پوست روشن بهترین نتیجه را به همراه دارد. در نتیجه ممکن است افرادی که پوست تیره یا موهای نازکی دارند نسبت به سایرین به تعداد جلسات بیشتری نیاز داشته باشند. این افراد رشد موی سریع تری هم دارند. لیزر موهای زائد روی رنگ موهایی که نور را به خوبی جذب نمی کنند مانند خاکستری، قرمز، بلوند و سفید تاثیر کمتری دارد. از سوی دیگر خطر آسیب دیدن پوست در افرادی که اختلاف کمی بین رنگ مو و پوست خود دارند بیشتر است. با این حال، به دلیل پیشرفت دستگاه ها گزینه های مناسب برای درمان با لیزر برای رنگ موهای روشن و پوست های تیره همچنان در حال افزایش یافته است.


• نوع دستگاه لیزر موهای زائد


در یک کلینیک معتبر و مجهز با کادر درمانی مجرب نوع دستگاه براساس جنس، ضخامت و رنگ پوست و موی شما انتخاب می شود. به کارگیری دستگاه متناسب با ویژگی های شما تاثیر به سزایی در کیفیت درمان لیزر دارد. از انواع دستگاه می توان دایود، الکساندرایت و ... را نام برد.


• مهارت اپراتور


لیزر موهای زائد تا چه اندازه موثر است؟


همانطور که گفته شد لیزر موهای زائد تنها راه حذف موهای زائد است. اگر لیزر به شکل صحیح یعنی با استفاده از دستگاه‌ ها و برنامه‌ ی درمانی مناسب انجام شود، اثرات دائمی و چشمگیری دارد. . این که لیزر چقدر اثر بخش باشد، به دستگاه استفاده شده، رنگ پوست، ضخامت‌ موها و تراکم موهای زائد بستگی دارد. این موارد در جلسه اول بررسی می ‌شوند و مناسب ‌ترین دستگاه با پوست شما و همچنین تعداد جلسات مورد نیاز برای حذف موها به شما اعلام می‌ گردد. مثلاً اگر تعداد جلسات درمانی با لیزر الکساندریت، از ۳ به ۴ افزایش یابد، می‌ تواند تا ۳۰ درصد موهای بیشتری را حذف کند. ولی چیزی که باید بدانید این است که لیزر نمی ‌تواند همه ‌ی موهای زائد را از بین ببرد و ممکن است ۱۰ تا ۴۰ درصد موهای زائد بعد از اتمام دوره‌ ی درمانی باقی بمانند. پس در مجموع اثرات لیزر به این شکل است که 60 تا ۹۰ درصد موهای زائد برای همیشه حذف می ‌شوند. 10 تا ۴۰ درصد موهای زائد باقی می‌ مانند.

لیزر موهای زائد تا چه اندازه موثر است؟


چرا لیزر ۱۰۰ درصد موهای زائد را از بین نمی برد؟


فولیکول‌ ها برای ساخت هر تار مو، باید از سه فاز عبور کنند. فولیکول در طی سه فاز این چرخه، یک تار مو را می‌ سازد و از دست می ‌دهد. هر فولیکول از ابتدا و تا انتهای عمرش بارها این چرخه را طی می ‌کند. سه فاز چرخه‌ ی رشد مو شامل موارد زیر می باشد:
• فاز رشد یا آناژن: ۸۰ تا ۹۰ درصد موهای زائد در آن واحد در این فاز قرار دارند. فولیکولی که در فاز آناژن به سر می ‌برد، در حال ساخت مو است و تار موی ساخته شده در فولیکول، دارد رشد می‌ کند.
• فاز موقت یا کاتاژن: در این مرحله رشد مو متوقف شده و ارتباط پیاز مو با فولیکول قطع می ‌شود.
• فاز استراحت یا تلوژن: ۱۰ تا ۲۰ درصد موهای زائد در این مرحله قرار دارند. فولیکولی که در فاز استراحت قرار داشته باشد، مویی نمی‌ سازد.


لیزر موهای زائد تنها روی موهایی موثر است که در فاز رشد قرار دارند و چون در آن واحد همه موها در فاز رشد نیستند، نمی ‌تواند تمامشان را از بین ببرد. برای بهبود این وضعیت، دوره‌های درمانی طولانی و فواصل بین جلسات زیاد است. به این ترتیب می‌ توانیم بیشتر موهای زائد را حذف کنیم. عوامل دیگری هم هستند که نمی‌ گذارند تمامی موهای زائد را حذف کنیم. مثلاً تغییرات هورمونی در بارداری یا بعد از یائسگی می‌ توانند باعث فعال شدن برخی از فولیکول ‌هایی شوند که با لیزر آن‌ها را غیرفعال کرده ‌ایم. برخی فولیکول‌ های بدن موهایی متفاوت مثل موهای روشن ‌تر، سفید رنگ، نازک و کرکی تولید می‌ کنند. لیزر روی این موارد بی‌ اثر است. همین فولیکول‌ ها ممکن است در آینده موهای ضخیم و تیره بسازند. در مجموع اگر همه ‌ی متغیرها را در نظر بگیریم، می‌ توانیم پیش‌ بینی کنیم که با دوره ‌ی درمانی لیزر بین ۶۰ تا ۹۰ درصد موهای زائد بدن از بین می‌ روند. به بیان بهتر می ‌توان گفت که لیزر باعث کاهش دائمی موهای زائد می‌شود.


چرا لیزر عوارض دارد؟


برای این که پرتوی لیزر به پیاز مو برسد، باید از لایه‌ ی سطحی پوست که اپیدرم یا روپوست نام دارد، عبور کند. پیاز مو در لایه ‌ی دِرم قرار گرفته که در زیر اپیدرم واقع شده است. اپیدرم مانند پیاز و ساقه‌ی مو، ملانین دارد. به همین جهت پرتوی لیزر در راه خود تا رسیدن به پیاز مو، کمی هم جذب آن می‌شود. برای همین است که عوارضی مانند سوختگی، تغییر رنگ پوست، زخم و دیگر عوارض مشابه ایجاد می‌ شوند.


سخن آخر


امروزه در بین خانم ها و آقایان، حذف موهای زائد به طور دائم از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد. به همین علت لیزر موهای زائد مورد استفاده قرار می گیرد. لیزر موهای زائد بر روی موهایی که تیره تر هستند تاثیر بیشتری دارد. همچنین باعث کاهش دائمی موهای زائد می شود. با لیزر می توان تا 90 درصد موهای زائد را حذف کرد. در این مقاله درباره ی لیزر موهای زائد و تاثیر آن بطور کامل صحبت کردیم.