لیزر درمانی چیست؟

لیزر درمانی در فیزیوتراپی ، لیزر تراپی یا همان لیزر درمانی امروزه به یک روش پر استفاده در فیزیوتراپی تبدیل شده است. این روش نوعی درمان غیر تهاجمی و بسیار مفید می باشد. در لیزر درمانی از تابش پرتوهایی از نور برای درمان اختلالات

استفاده می شود. این تکنیک از یک سری دیود استفاده کرده و نور را مستقیم به لایه های زیرین و عمیق پوست می تاباند. از کاربردهای مهم و ویژه ی لیزر درمانی برش، از بین بردن و سوزاندن بافت های زائد پوست است.


لیزر چیست؟


لیزر اشعه ای پر انرژی از نور است که انرژی خود را می تواند به بافت های مورد نظر بتاباند. به این صورت از تابش این انرژی می توان برای بهبود و درمان بافت های مورد نظر استفاده کرد. معمولاً لیزرها ماده ای دارند که نور تولید کرده و آن را تقویت می کند. اشعه های لیزر مجموعه ای از یک یا چند رنگ هستند. اصولاً نور لیزر زمانی بوجود می آید که یک الکترون از یک سطح انرژی بالاتر به سطح انرژی پایین تر برود. در نتیجه ی این حرکت فوتون های بیشتری منتشر می شود. لیزر با این توان و ویژگی ای که دارد به راحتی می تواند به بافت های عمیق پوست نفوذ کرده و آسیب آن ها را از بین ببرد.
استفاده از لیزر برای پزشکی به آن ها این اجازه را می دهد که دقیق تر کار کنند. به این صورت که لیزرها روی ناحیه های کوچک تمرکز دارند و به همین دلیل آسیب کمتری به اطراف محل مورد نظر می زنند. افرادی که روی آن ها لیزر درمانی انجام شده درد و تورم کمتری را متحمل شدند. روی بدن این افراد پس از درمان جای زخم نمی ماند. البته لازم به ذکر است که انجام لیزر درمانی پرهزینه می باشد. این روش در یک جلسه نتیجه نمی دهد و نیاز به جلسات بیشتری هست.


لیزردرمانی چیست؟


همان طور که اشاره کردیم لیزر درمانی استفاده از امواج نوری برای بهبود و درمان بیماری است. نورهای لیزر بر خلاف نورهای دیگر طول موج مخصوصی دارند. در نتیجه می توان این نورها را کامل متمرکز و به شکل کانونی منتشر کرد. قدرت نور لیزر به حدی قوی است که برای بریدن فولاد و الماس از آن استفاده می شود. لیزر درمانی باعث تحریک سلول های فرد می شود. در نتیجه ی انجام این روش بافت ها شروع به بازسازی خود می کنند. به این صورت بهبود بدن حاصل می شود. با توجه به این مطالبی که گفته شد لیزر درمانی یک راه درمان پایه و اساسی می باشد. امواج منتشر شده ی لیزر از طریق تاندون ها، ماهیچه ها و ... دریافت و جذب می شوند. در نتیجه ی این جذب، بدن تحریک شده و شروع به تولید سوخت مورد نیاز سلول ها می کند. از میزان اشعه ی جذب شده برای بازسازی نواحی آسیب دیده انرژی بیشتری تولید و استفاده می شود. نهایتاً در عملکرد بدن بهبود بوجود آمده و التهاب ها و دردها از بین می رود.

لیزر درمانی چیست؟


لیزر تراپی یا فیزیوتراپی با لیزر چگونه است؟


همان طور که اشاره کردیم لیزر درمانی یک روش پر کاربرد امروزی است. این روش که بسیار مدرن می باشد برای درمان اختلالات و آسیب های عضلانی و دردهای مفاصل بسیار کاربرد دارد. لیزر تاثیر زیادی روی دردهای مفاصل و التهابات بدن دارد. به همین علت از این روش برای درمان دردهای گردن، دیسک کمر، دردهای کمر، دردهای زانو، دیسک گردن و دردهای شانه استفاه می شود.

لیزر تراپی یا فیزیوتراپی با لیزر چگونه است؟


انواع لیزر درمانی


واژه ی لیزر (Laser) مخفف عبارت light amplification by stimulated emission of radiation است. این عبارت به معنای تقویت نور با تابیدن تحریک شده می باشد. لیزر یک تکنولوژی است که از نورهای تک رنگ و منسجم تشکیل شده است. فیزیوتراپیست ها در موارد بسیاری برای بهبود مشکلات مختلف از این روش بهره می برند. این روش سه نوع متداول و کاربردی دارد که در به آنها اشاره می کنیم:


- لیزر کم توان (LLLT) : این درمان با کمک منبع نور کم قدرت انجام می شود. به این صورت که یک طول موج کوچک بوجود می آید که صدا، لرزش و گرما از خود انتقال نمی دهد. به لیزر درمانی کم توان تحریک زیستی یا فوتوبیولوژی نیز می گویند. این درمان به عنوان عاملی ضد التهاب عمل می نماید. از این روش به عنوان لیزر سرد نیز اشاره می کنند چون هیچ گرمایی تولید نمی کند. با کمک لیزر درمانی کم توان مشکلات مفصلی فکی، فتق دیسک کمر، آرتروز زانو، سیاتیک، دردهای عصبی و مانند اینها برطرف خواهد شد.


- لیزر پر توان (HPLT): زمانی که در درمان از لیزرهای با میدان نوری قوی و طول موج کم استفاده می شود لیزر درمانی پرتوان صورت گرفته است. در این روش از اشعه های بسیار قوی و توانمند استفاده می شود. به دلیل قدرت بالای این روش، گرما در پوست ایجاد می شود به همین علت به این روش لیزر داغ هم گویند. از این روش برای درمان اختلالات و مشکلات عضلانی اسکلتی استفاده می شود. با توجه به بررسی های انجام شده دردهای گردن، کمر و ستون فقرات با این روش بسیار سریع بهبود می یابند. همچنین اخیراً تحقیقاتی انجام شده که نتایج آن اعلام می کند استفاده از لیزر درمانی سریع تر زخم، عفونت و دردها را بهبود می دهد. لیزر درمانی در فیزیوتراپی باعث می شد پزشک بتواند به راحتی یک برنامه ی جامع برای درمان ارائه کند. از این نوع درمان برای بهبود آرتروز زانو، ران، مچ، روماتیسم مفاصل، فیزیوتراپی فتق دیسک کمر، سیاتیک، خار پاشنه و امثال اینها استفاده می شود.

انواع لیزر درمانی


موارد منع استفاده از لیزر کم توان و لیزر پرتوان


به طور کلی استفاده از لیزر درمانی خطرات زیادی ندارد. آسیبی که ممکن است در مواردی از این طریق وارد شود مربوط به بافت های اطراف محل مورد نظر خواهد بود. به عبارت دیگر باید بگوییم که اشعه های لیزر برای چشم ها ضرر دارد پس نباید به سمت چشم ها تابیده شود. به این منظور باید در زمان لیزر درمانی از عینک های ایمنی استفاده کرد. در خصوص سرطان ها باید بدانید که در صورتی که فرد شیمی درمانی می شود می توان از لیزر کم توان استفاده کرد. یعنی از لیزر درمانی گاهی برای تسکیل دردهای بیمار می توان استفاده کرد. در زمان بارداری استفاده از لیزر درمانی ممکن است به جنین آسیب وارد کند. علاوه بر این موارد برای افراد مبتلا به صرع ممکن است استفاده از این روش باعث تشنج شود.


موارد استفاده از لیزر درمانی در فیزیوتراپی و توانبخشی


در کل استفاده از لیزر تراپی یا همان لیزر درمانی در فیزیوتراپی و توانبخشی بسیار رواج دارد. برخی از این موارد در ادامه آمده است:
- درمان التهاب های مربوط به دیسک های گردن، کمر، دردهای آرنج، شانه و..
- درمان آرتروز گردن
- درمان سیاتیک، دردها و آسیب های پاها، دست ها، گردن، زانو و..
- درمان خار پاشنه و دیسک کمر
- بهبود وضع چرخش و حرکت مفاصل و عضلات بدن
- افزایش سرعت ترمیم و بهبود زخم های بدن

موارد استفاده از لیزر درمانی در فیزیوتراپی و توانبخشی

انجام لیزر درمانی چقدر طول می‌کشد؟


اصولاً بسته به شرایط و وضعیت بیمار لیزر درمانی 10 تا 20 دقیقه ممکن است زمان ببرد. در صورتی که آسیب جدی و عوارض مزمن است انجام دو تا سه بار لیزر درمانی در هفته توصیه می شود. در صورتی که بیماری حاد باشد مخصوصاً اگر دردناک باشد باید هر روز از لیزر درمانی برای بهبود استفاده کرد. به همین دلیل برای هر فرد براساس آسیبی که دیده یک برنامه ی درمانی مشخص تنظیم می شود.
لیزر تراپی یا همان لیزر درمانی برای درمان و مداوا انجام می شود. انجام این کار برای تسکین و درمان موقت بیماری نیست.


فواید لیزر درمانی


- کاهش تورم و التهاب ها، افزایش سرعت سوخت و ساز سلول ها
- بهبود گردش خون، افزایش اکسیژن خون
- تسکین سریع درد، جلوگیری از انتقال پیام درد به سیستم عصبی، تسریع بهبود زخم ها
- افزایش سرعت تولید مثل و رشد سلول ها، بهبود عملکرد اعصاب
- افزایش ترشح هورمون های طبیعی ضد درد
- تسریع روند بهبودی و کاهش دوره نقاهت، بهبود فعالیت های قلبی عروقی
علاوه بر فواید ذکر شده، انجام لیزر درمانی باعث بهبود ترمیم بافت های عضلانی، ترمیم زخم های بدن، کاهش و کنترل دردها، کنترل تورم ها و التهاب ها، ترمیم عوارض عضلانی اسکلتی نیز می شود.

فواید لیزر درمانی


سخن پایانی


به کار گیری لیزر برای درمان و بهبود بسیاری از آسیب ها مفید است. امروزه با پیشرفت های زیادی که در تکنولوژی انجام شده روش های زیادی در پزشکی برای درمان مشکلات بوجود آمده اند. لیزر درمانی یا همان لیزر تراپی روشی است که در آن با استفاده از اشعه های نور به درمان بافت ها و مشکلات عضلانی و مانند آن می پردازند. امروزه دیگر درمان دیسک کمر و گردن، مشکلات ماهیچه ای و عضلانی، آسیب ها و التهابات بخش های مختلف بدن و... غیر ممکن نیست. در صورتی که شما هم از یکی از این مشکلات و اختلالات رنج می برید به راحتی می توانید به یک فیزیوتراپیست مراجعه کنید. با این کار متخصص پس از معاینه مشکل شما را بررسی کرده، برای درمان آن می تواند از یکی از انواع لیزر درمانی استفاده نماید.