مزایای لمینت دندان

لمینیت دندان چیست؟ ، داشتن لبخند زیبا از خواسته های تمام افراد است. لبخند تاثیر زیادی در برخورد و رفتار ما با اطرافیان می گذارد. در این میان چیزی که به وضوح به چشم می خورد دندان های فرد می باشد. بسیار پیش می آید به خاطر دندان های شکسته، فاصله دار، بد رنگ

و... نمی توانیم لبخند زیبایی داشته باشیم. براین اساس یکی از راهکارهایی که امروزه برای حل این مشکل رایج شده لمینیت دندان است. به عبارت دیگر زیبایی دندان ها تاثیر زیادی بر زیبایی چهره و لبخند می گذارد. همچنین اعتماد به نفس را بالا می برد و در نتیجه حس خوشایندی به انسان می دهد.

لمینت دندان چیست؟

لمینیت دندان چیست؟


لمینیت یا ونیر دندان یک روکش نازک است که روی دندان قرار می گیرد. این روکش هم رنگ دندان هاست و برای زیبایی دندان ها و لبخند به کار می رود. امروزه لمینیت دندان طرفداران زیادی دارد و افراد بسیاری از آن برای بهبود ظاهر دندان های خود استفاده می کنند. استفاده از این روکش باعث تغییر در شکل، اندازه و رنگ دندان های می شود. علاوه بر زیبایی، لمینیت قدرت دندان ها را نیز افزایش داده مشکلات و عیوب آن ها را می پوشاند. ردیف شدن، مرتب شدن و یکنواختی باعث زیبایی دندان ها در این کار می شود. جنس این روکش ها از موادی ساخته می شود که مقاومت و طول عمر زیادی دارند. این روکش نازک کاربردها و مزایای زیادی دارد. علاوه بر زیبایی، مشکلات دندان مانند ترک خوردگی، شکستی، فاصله های نامناسب، لب پر شدن، تغییر رنگ های ناخوشایند و امثال این ها را می پوشاند.

انواع لمینیت


انواع مختلف لمینیت دندان شامل لمینیت های کامپوزیتی، سرامیکی، بدون تراش، فوری و قابل جابه جایی می شود. در ادامه شرح مختصری از هر یک را می آوریم.
- نوع کامپوزیتی لمینیت ها از مواد هم رنگ دندان ساخته می شوند. این نوع از لمینیت ها طی دو تا سه جلسه تهیه و روی دندان قرار می گیرند. لمینیت های کامپوزیتی از پلیمر ساخته شده اند و براین اساس در بسیاری از مناطق جهان به آن ترمیم های پلاستیکی می گویند. برای استفاده از این نوع روکش قالب گیری و لابراتور نیازی نیست. در اکثر مواقع حتی دندان ها نیز نیاز به تراشیدن ندارند و کامپوزیت با کمک اشعه روی دندان قرار می گیرد.
- نوع سرامیکی لمینیت ها از جنس سرامیک با کیفیت بسیار خوب ساخته می شود. این نوع لمینیت ها با دندان بسیار سازگاری و مطالبقت دارند. روکش های سرامیکی مانند مینای دندان ها شفاف و روشن به نظر می آیند بنابراین باعث یک دستی و زیبایی دندان ها می شود. تشخیص این نوع لمینیت از دندان های عادی بسیار سخت می باشد. این روکش نازک بادوام و بسیار مقاوم است و در برابر تراشیدن مقاومت زیادی دارد. اما به نسبت انواع دیگر هزینه ی بالایی دارد.
- لمینیت های بدون تراش زیبا و بسیار نازک هستند بنابراین نیازی به تراشیدن دندان ها ندارند. این نوع لمینیت به دلیل ظرافت بسیار زیاد در ایران امکان ساخت ندارد. بنابراین در صورت انتخاب این لمینیت باید به نمایندگی کشورهای دیگر برای ساخت سفارش فرستاده شود. برای این روش نیاز به لمینیت موقتی نیست و با گذشت دو جلسه که حدود 2 ماه طول می کشد لمینیت روی دندان قرار می گیرد.
- لمینیت های فوری نوعی از لمینیت دندان است که از پیش ساخته شده اند. هر فرد براساس لبخند و ظاهر خود به راحتی می تواند این لمینیت را مطابق دندان هایش به کار گیرد. قیمت این لمینیت ارزان تر از انواع دیگر بوده اما دوام زیادی ندارد. همچنین ظاهر این روکش طبیعی نیست و شکل، رنگ و اندازه ی آن متناسب و خاص فرد نمی باشد.
- روکش های قابل جا به جایی مانند دندان های کاذب عمل می کنند. به این صورت که برای رفع مشکلات و آسیب های دندان استفاده می شوند. با این روکش ها به راحتی می توان غذا و نوشیدنی مصرف کرد. جنس این روکش از رزین دندانپزشکی مقاوم و سخت ساخته می شود و طبیعی به نظر می آید. این نوع از لمینیت ها هزینه ای مناسب دارند و به نسبت روکش های دیگر جدیدتر هستند.

انواع لمینت دندان

مزایا


استفاده از لمینیت و روکش برای دندان مزیت های بسیاری دارد که حس خوشایندی به انسان می دهد. در ادامه ی مطلب جنبه های مثبت استفاده از این روش درمانی را می آوریم:
- استفاده از این روکش ها برای زیبایی و درخشندگی دندان ها بسیار مفید بوده و با بهبود وضع دندان، ایجاد لبخند زیبا باعث افزایش اعتماد به نفس می شود.
- این روکش ها مقاومت زیادی در مقابل تغییر رنگ داشته و به سختی رنگشان تغییر می کند.
- هر فرد می تواند در لمینیت رنگ مناسب دندان های خود را انتخاب نماید.
- برای نصب این روکش زمان زیادی نیاز نیست و به راحتی در مدت زمان کمی آماده ی نصب می شود.
- استفاده از این روکش ها اشکالات و عیب های دندان را می پوشانند.
- پس از کاشت و نصب لمینیت دوره ی استراحت و نقاهت وجود ندارد و به سرعت می توانید نتیجه ی مطلوب خود را ببینید.
- این روش را همزمان با ارتودنسی، ایمپلت و ... می توانید انجام دهید.
- در صورتی که دندانپزشک شما متخصص بوده و توانایی لازم را داشته باشد کار را طوری انجام می دهد که ماندگار می شود.

مزایای لمینت دندان

معایب


استفاده از لمینیت نیز مانند هر درمان دیگری علاوه بر جنبه های مثبت یک سری عیب نیز دارد. برخی از این اشکالات به این شرح می باشد:
- استفاده از این روش درمان برای فرد هزینه ی بالایی دارد.
- این روکش ها قابل ترمیم نیستند و در صورت شکستگی یا لب پر شدن باید تعویض شوند.
- پس از انجام این درمان امکان برگشت پذیری وجود ندارد. زیرا هنگام نصب این روکش بر روی دندان مقداری از دندان ها تراشیده می شود.
- استفاده از لمینیت ممکن است حساسیت ایجاد کند
- در صورت نداشتن مهارت کافی دندانپزشک، ممکن است دندان ها دچار پوسیدگی شوند.


عوامل تاثیرگذار بر هزینه های لمینیت دندان


عوامل مختلفی بر هزینه ی مورد نیاز برای انجام لمینیت دندان تاثیرگذار هستند. در صورتی که تمایل به انجام لمینیت دندان دارید بهتر است از این عوامل نیز آگاه باشید:
- میزان قرینه سازی فرم دندان ها پس از تراشیدن دندان ها
- نوع تراش مناسب برای دندان هر فرد
- مدت زمانی که طول می کشد دندان ها آماده شده و تراش بخورند
- مقدار تراش مورد نیاز برای دندان هر فرد با توجه به مشکلات و آسیب های موجود در دندان ها
- تعرفه های دندان پزشکی سالانه ای که تعریف می شود
- بیمه های درمانی فرد
- تخصص و توانایی دندانپزشک مورد نظر
- کیفیت مواد مصرفی و تجهیزات لازم برای انجام کار
- درمان هایی که لازم است قبل و بعد از انجام لمینیت بر روی دندان ها انجام شود.
- تعداد دندان های آسیب دیده و مشکل دار که قرار است تحت درمان قرار بگیرند
- موادی که قرار است برای قالب گیری استفاده شود، کیفیت مواد و زمان و دقتی که برای انجام کار نیاز است.
- شفافیت، ظرافت، رنگ، درخشش و فرمی که لمینیت قرار است با توجه به دندان های عادی فرد شکل بگیرد.

عوامل تاثیرگذار بر هزینه های لمینت دندان

سخن پایانی


در این متن سعی کردیم مطالب پایه ای درباره ی لمینیت دندان بیاوریم. اگر شما هم دندان هایی دارید که نیاز به ترمیم دارند یا دوست دارید دندان های زیبایی داشته باشید می توانید لمینیت انجام دهید. این روش که امروز طرفداران زیادی را جلب کرده تاثیر زیادی در زیبایی ظاهری و لبخند دارد. بنابراین پس از انجام این کار با اعتماد به نفس زیاد می توانید با دیگران به راحتی صحبت کنید.