فیزیوتراپی چیست

فیزیوتراپی چیست و چگونه فیزیوتراپی انجام می شود ، فیزیوتراپی در حقیقت یکی از علوم مهم توانبخشی به شمار می آید. هدف اصلی در درمان فیزیوتراپی بهبود عملکرد کلی فرد می باشد. در درمان های فیزیوتراپی از روش های مختلفی استفاده می شود. ما در این مقاله شما را با فیزیوتراپی و چگونگی انجام آن آشنا می کنیم.


فیزیوتراپی چیست ؟


فیزیوتراپی یکی از شاخه های رشته پزشکی است که موجب بهبود عملکرد اندام و کارکرد آنها می‌ شود. بیمارانی که دچار مشکل در زمینه اسکلتی عضلانی هستند، با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی می توانند از درمان های فیزیوتراپی استفاده کنند. در فیزیوتراپی برای تحرک سلولی از ماهیت فیزیک و خواص آن برای درمان استفاده می شود. در این رشته پزشکی از ابزارهای مختلف استفاده می ‌شود. برخی از این ابزارها دستی هستند. به عنوان مثال می‌ توان به تیپینگ و درای نیدلینگ اشاره کرد. البته تکنیک های دیگری نیز هستند که با در نظر گرفتن مشکلات بیماران، فیزیوتراپیست تصمیم به استفاده از آنها خواهد گرفت.


علل مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی


بیماران به دلایل مختلفی ممکن است به کلینیک فیزیوتراپی مراجعه کنند. از جمله این دلایل می توان به دلایل زیر اشاره کرد:
توانبخشی پس از سکته ی مغزی، تصادف، یا جراحی
کنترل ادرار و مدفوع
بهبود تعادل فرد برای جلوگیری از زمین خوردن بخصوص در سالمندان
کاهش درد
یاد گرفتن چگونگی استفاده از عضو مصنوعی
یاد گرفتن چگونگی استفاده درست از وسایل کمکی مثل عصا یا واکر
تجویز اسپلینت یا بریس
بهبود توانایی های حرکتی فرد
پیشگیری از آسیب های ورزشی یا کمک به ترمیم آنها
پیشگیری از ناتوانی یا برخی از جراحی ها


فیزیوتراپیست کیست ؟


فیزیوتراپیست فردی است که در زمینه علم آناتومی آگاهی کافی دارد و با فیزیولوژی و حرکت شناسی آشنا است.‌ این فرد با بیماری ها و عوارضی که به حوزه حرکتی مربوط هستند، شناخت دارد. فیزیوتراپیست می تواند بهترین برنامه درمانی برای افراد آسیب دیده در حرکات بدنی را در نظر بگیرد. بنابراین افرادی که به فیزیوتراپیست مراجعه می ‌کنند، قدرت عضلانی آنها بیشتر می‌ شود. انعطاف ‌پذیری بدنی آنها بالا رفته و تحمل عضلانی بیشتری خواهند داشت. همچنین مراجعه به فیزیوتراپیست موجب عملکرد بهتر و سطح بهتری از فعالیت می شود.


تأثیر فیزیوتراپی روی چه بیماری هایی است؟


کلیه بیماری هایی که مرتبط با حرکت هستند، در علم فیزیوتراپی قابل درمان می باشند. در فیزیوتراپی تمامی موارد لازم برای حرکت در نظر گرفته می ‌شوند. پس روش ها و درمان های فیزیوتراپی برای بیماران زیر موثر هستند:
بیماری‌های تنفسی و قلبی
بیماری‌های روماتیسمی و پوستی
بیماران ارتوپدی
بیماران نیازمند بستری (پس از بارداری، جراحی و …)
بیماران سوختگی
بیماران نورولوژیک
بیماران با مشکلات مرتبط با کف لگن


فواید فیزیوتراپی


مهمترین مزیتی که فیزیوتراپی دارد، افزایش کیفیت زندگی افراد است. فیزیوتراپی کمک می کند تا عملکرد افراد بیمار بهبود پیدا کرده و با بهتر شدن دامنه حرکتی آن ها کیفیت زندگی بیماران به حد مطلوب می رسد. پس مزیت ها و فواید فیزیوتراپی برای افراد سالم نیز می باشد. به عنوان مثال در فیزیوتراپی تلاش می ‌شود تا از آسیب افراد بیمار جلوگیری شود و آن ها بتوانند خود را در بالاترین سطح عملکردی نگه دارند. همچنین افرادی که به نوعی دچار آسیب خاصی شده اند، با کمک درمان های فیزیوتراپی می توانند به بالاترین سطح عملکرد و فعالیت خود بازگردند.


انواع روش ها و تکنیک های فیزیوتراپی


فیزیوتراپیست ها با کمک تجهیزات و امکانات مختلفی به درمان بیماران و بهبود شرایط آنها می پردازند. مهمترین اقدامی که فیزیوتراپیست برای درمان بیماران انجام می دهد، تصمیم گیری برای طراحی برنامه مناسب درمانی است. با به کاربردن تکنیک ‌های مختلف می توان برنامه درمانی مناسبی برای بیماران در نظر گرفت.
فیزیوتراپیست ها با در نظر گرفتن شرایط بیماران برای آنها تمرینات مختلفی در نظر می گیرند و آموزش های لازم برای انجام این تمرینات را ارائه می دهند. آن ها برای حرکت و بهبود دامنه حرکتی بیمار و بهبود وضعیت مفاصل، تمرینات خاصی را برای هر بیمار طراحی خواهند کرد.


منوال تراپی


منوال تراپی یکی از روش های موثر و تاثیر گذار در فیزیوتراپی است. در برخی مواقع باید فیزیوتراپ با کمک دستان خود و تکنیک‌ های دستی مثل ماساژ و موبیلیزیشن بیماران را درمان کند. استفاده از این تکنیک ها موجب می شود تا عملکرد، قدرت و دامنه حرکتی بهبود پیدا کند. در نتیجه فرد می تواند سریعتر سلامتی خود را به دست آورد. بنابراین منوال تراپی تأثیر زیادی در درمان های فیزیوتراپی دارد.


الکتروتراپی


در الکتروتراپی از دستگاه هاییاستفاده می ‌شود که تاثیر زیادی روی فرآیند درمان بیماران دارند و به بهبود سریعتر آنها کمک می‌ کنند. یک سری دستگاه در الکتروتراپی وجود دارند که موجب کاهش التهاب و درد می شوند، این دستگاه ها در ترمیم نقاط آسیب دیده موثر هستند.


امواج درمانی


از دیگر تکنیک های کاربردی در فیزیوتراپی می توان به امواج درمانی اشاره کرد. در این روش از امواج فراصوت برای بهبود بیماری استفاده می شود. چون امواج فراصوت می توانند عمق نفوذی بالایی به وجود آورند، در درمان مشکلات مختلف مثل رگ به رگ شدن، مشکلات التهابی، شکستگی ها و مشکلاتی که به مفاصل و عضلات مربوط هستند، این روش تاثیر گذار است. امواج فراصوت از گرمای قابل کنترلی برخوردارند.


فیزیوتراپی تنس


استفاده از محرک های الکتریکی و تنس یکی از روش‌های تاثیرگذار در فیزیوتراپی است. برای درمان مشکلاتی که به ماهیچه های آسیب دیده مربوط هستند، این روش کاربرد بسیار زیادی دارد.


ورزش درمانی


یکی از روش های قدیمی که در فیزیوتراپی انجام می شود، ورزش درمانی است. در اکثر مواقع این روش نیازی به تجهیزات پیشرفته و هزینه‌ های زیاد ندارد. فیزیوتراپیست باید برای ورزش درمانی و دارای اطلاعات لازم بوده و در مورد تکنیک های ورزشی آگاهی کافی داشته باشد. فیزیوتراپیست به هر اندازه که در این زمینه تخصص بیشتری داشته باشد، برای افراد مراجعه کننده آموزش های حرکتی جذاب ‌تر، موثرتر و ساده تری در نظر می ‌گیرد.


ماساژ درمانی


یکی از زیر مجموعه های اصلی در علم فیزیوتراپی تخصص ماساژ درمانی است. ماساژ در درمان مشکلات مختلفی موثر است. ماساژ درمانی موجب گردش خون متعادل در بافتذ‌های بدن می‌ شود. از سوی دیگر افرادی که دچار مشکلات بافتی و عضلانی شده اند از طریق ماساژ درمانی تخصصی مشکلات آنها بهبود پیدا می ‌کند.


حرارت درمانی


حرارت دارای خاصیت منحصر به فردی است که می تواند به بهبود گردش خون کمک زیادی کند. هنگامی که حرارت در یک نقطه تمرکز پیدا می کند، گردش خون در بدن بهتر انجام می شود. بنابراین برای گردش خون در فیزیوتراپی از حرارت استفاده می کنند. روش حرارت برای از بین بردن گرفتگی عضلات است.


سخن پایانی

افرادی که از مشکلات حرکتی و درد مفاصل رنج می ‌برند، در صورتی که با فیزیوتراپی و روش ها و تکنیک های درمانی آن آشنا شوند، بهتر می توانند در جلسات درمانی فیزیوتراپی شرکت کنند. فیزیوتراپ تا میزان مشخصی می‌ تواند به بهبود وضعیت افراد کمک کند. برای دریافت نتیجه مطلوب، بیمار باید به طور مداوم در جلسات درمانی فیزیوتراپی شرکت کند.