فیزیوتراپی پا و روش های آن

فیزیوتراپی پا و روش های آن ، فیزیوتراپی علمی است که به بازگردانی عملکرد طبیعی عضلات بدن کمک می کند. در این روند متخصصان به بررسی، ارزیابی و سپس درمان مشکلات حرکتی انسان می پردازند. زمانی که افراد صدمه می بینند و

به دلیل آسیب دیدگی نمی توانند کارهای شخصی و روزمره خود را به تنهایی انجام دهند، مجبور می شوند تا به پزشک مراجعه نمایند. فیزیوتراپی، مراقبتی است که با هدف کاهش درد و بهبود عملکرد انجام می شود.
به عبارت دیگر فیزیوتراپی یک علم است که علاوه بر بهبود کیفیت زندگی از ایجاد آسیب پیشگیری می کند. این کار مربوط به سیستم توانبخشی و مراقبت های حاد می باشد. علاوه بر این موارد، فیزیوتراپی به حفظ عملکردهای درست حرکتی، مدیریت بیماری های مزمن و در نهایت آموزش و مراقبت از بیمار کمک می کند.

فیزیوتراپی پا و روش های آن


افراد در هر سنی می توانند از خدمات فیزیوتراپی استفاده کنند. فیزیوتراپی برای تسکین درد، پیشگیری از لغزش یا سقوط، توانبخشی پس از سکته، تصادف و جراحت، پیشگیری از آسیب دیدگی ورزشی یا برای بهبودی و... به کار می رود. خدمات فیزیوتراپی توسط متخصصین این حوزه به بیماران ارائه می شوند. این افراد فیزیوتراپیست نامیده می شوند. فیزیوتراپیست ها مشکلات افراد را بررسی و ارزیابی می کنند و بر اساس نتیجه ، برای درمان برنامه ریزی می کنند.
یکی از بخش های مهم بدن انسان پاها هستند. این عضو به قلب دوم معروف بوده و حرکت انسان را میسر می کند. پاها، نقش مهمی را در فعالیت های روزانه ی انسان ایفا می کنند. پاها 28 استخوان و 25 مفصل داشته و به بخش های خلفی، میانی و قدامی تقسیم می شوند. افراد به پاهای خود اتکا می کنند و بر این اساس به فعالیت های مختلفی می پردازند. به این معنی که پاها به حفظ ثبات و ایستایی انسان ها و نیز حرکت آنها کمک می کنند. پس باید مراقبت و توجه ویژه ای را به آن ها داشته باشیم.

انواع فیزیوتراپی پا


انواع آسیب های پا


آسیب هایی که به پا وارد می شوند، متفاوت هستند. این آسیب ها از پیچ خوردگی در مچ گرفته تا مشکلات تاندونیت آشیل را شامل می شوند. برخی از مشکلات و آسیب های پا شامل کم یا زیاد شدن قوس کف پا، خارهای پاشنه، انگشت چکشی، شکستگی ها، در رفتگی ها، شیناسیلینت و مانند آن ها هستند. بنابراین انجام فیزیوتراپی برای درمان آسیب های مربوط به پا کاربرد زیادی خواهد داشت.

انواع آسیب های پا


روش های مختلف فیزیوتراپی پا


فیزیوتراپی پا روشی برای درمان بیماری ها و اختلال های عصبی اسکلتی، عضلانی و عصبی است. این روش با استفاده از تجهیزات تخصصی مکانیکی، جریان های الکتریکی، تمرینات ورزشی، تمرینات دستی و مانند این ها انجام می شود. در این روش ممکن است از ورزش، نور، گرما، لیزر درمانی و الکترو تراپی استفاده شود.
همان طور که گفتیم پا 30 مفصل دارد که بر روی هر کدام می توان فیزیوتراپی انجام داد. برای داشتن حرکت و ثبات در پا نیاز است این عضو سالم باشد. عملکرد درست و هماهنگ مفاصل پاها باعث می شوند تا انسان بتواند به راحتی راه رود، بدود و بپرد. گاهی اوقات، پا در اثر فعالیت های زیاد یا ضربه، آسیب می بیند و دردناک می شود. حتی ممکن است بخاطر آسیب، دچار درد، تورم، ضعف، کاهش دامنه ی حرکت، التهاب و... شود. پس برای تسکین دردها، رفع التهابات و مشکلات و در نتیجه بهبود، نیاز به فیزیوتراپی احساس می شود.
برای آسیب ها و مشکلات مختلف درمان متفاوتی وجود دارد. متخصص فیزیوتراپ پس از بررسی نوع آسیب و وضع بدن هر فرد، برنامه ی درمانی خاصی را تنظیم می کند. نحوه ی انجام فیزیوتراپی هر فرد، مستقل و با دیگری متفاوت می باشد.

روش های مختلف فیزیوتراپی پا


برنامه های فیزیوتراپی سه نوع دستی، تمرین درمانی و استفاده از دستگاه را شامل می شوند.
1- روش دستی : مربوط به روش های درمان عضلات، رباط ها و مفاصل با دست می باشد. درمان دستی یک تکنیک پیچیده است و فیزیوتراپ ها برای این کار آموزش می بینند. این تکنیک ها شامل دست کاری و به حرکت درآوردن بافت نرم و مفصل های اسکلتی می باشند. هدف از درمان دستی کم کردن درد و افزایش میزان عملکرد پاها است.
2- تمرین درمانی : مربوط به تمرین های روی تخت و لوکالو، تمرین های فانکشنال و تمرین های راه رفتن می شود. تمرین های اول برای کاهش التهاب نواحی آسیب دیده و کشش عضلات می باشند. همچنین در این تمرین ها به تقویت مفاصل توجه می شود.
3-استفاده از دستگاه : برای فیزیوتراپی پا از یک دستگاه تحریک الکتریکی استفاده می کنند. این کار موجب کنترل و کاهش درد و التهابات می شود. فیزیوتراپی پا با استفاده از جریان های تنس، فارادیک و اف ای اس صورت می گیرد. جریان تنس برای کنترل درد، جریان فارادیک برای کنترل اعصاب و جریان اف ای اس جهت بازآموزی عضلانی به کار می روند. در برخی موارد برای کاهش التهابات و کنترل درد و تحریک پذیری عضلات پا از لیزر تراپی استفاده می کنند. مشکلاتی مانند خار پاشنه، تاندون های مزمن و گرفتگی ها را می توان با استفاده از دستگاه شاک ویو برطرف نمود. این دستگاه، گرمای عمیقی تولید می کند و از این طریق میزان درد را کاهش می دهد.


* استفاده از فیزیوتراپی برای بهبود آسیب های پا


در صورتی که صدمه ای به پای شما وارد شده باشد، برای کاهش درد می توانید از فیزیوتراپی استفاده نمایید. روش های مختلف فیزیوتراپی در روند بهبود آسیب هایی مانند شکستگی استخوان، درد و ورم ساق پا، آسیب دیدگی رباط و تاندون، درد سیاتیک، پارگی عضله ساق پا، تاندینوپاتی آشیل، التهاب بورس و تاندون کاربرد دارند.


* فیزیوتراپی مچ پا


یکی از مهم ترین مفاصل بدن، مچ پا است. این مفصل در فعالیت های ورزشی بیشتر از سایر مفاصل دچار آسیب دیدگی می شود. حرکت های پیچیده این مفصل موجب می شوند تا احتمال صدمه مجدد بعد از آسیب اولیه وجود داشته باشد. فیزیوتراپی مچ پا بر روش های درمانی تاکید دارد و تمریناتی را به افراد آموزش می دهد تا از بروز آسیب مجدد جلوگیری نمایند. امروزه فیزیوتراپی برای رفع مشکلاتی مانند پارگی رباط تالوفیبولار قدامی، پیچ خوردگی های مچ پا، التهاب و پارگی تاندون آشیل، بیماری سیور، خار پاشنه، شکستگی جونز و ... به کار می رود.


* فیزیوتراپی کف پا


برای رفع دردهای کف پا می توان از ورزش های مختلفی استفاده کرد. افراد زیادی از دردهای پاشنه و کف پا رنج می برند. صافی کف پا یکی از علت های درد این ناحیه می باشد.
گاهی اوقات هم قوس زیاد کف پا منجر به ایجاد درد می شود. البته این مورد بیشتر در ورزشکاران حرفه ای رخ می دهد. برای رفع این مشکل به درمان های طولانی مدت نیاز دارند. ضمن اینکه می توانند از کفش های طبی استفاده کنند. قسمت کف پای این کفش ها بسیار نرم است تا بتواند دردهای ناشی از کف پا را برطرف نماید.


* فیزیوتراپی زانو


یکی از مشکلات اسکلتی عضلانی رایج در بین مردم، درد زانو می باشد. زانو درد در همه سنین می تواند رخ دهد. اما اغلب اوقات در ورزشکاران، افراد مسن، جوانان و زنان باردار دیده می شود. فیزیوتراپی زانو به این افراد کمک می کند تا روند درمان را سریعتر طی کنند.


* فیزیوتراپی ران


برخی از افراد جراحی تعویض لگن و ران را انجام داده اند. آنها تمایل زیادی دارند تا هر چه سریع تر به شرایط عادی زندگی روزمره بازگردند. البته باید گفت که طول دوره بهبودی افراد با یکدیگر متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. به طور متوسط یک تا 6 ماه برای بهبودی کامل، زمان لازم است.
چه عواملی بر مدت زمان بهبودی افراد تاثیرگذار هستند؟
فاکتورهای مختلفی مانند بینش مثبت، آگاهی، آمادگی کافی، فیزیوتراپی و ... می توانند روند بهبود فرد را سریع تر کنند.

فیزیوتراپی ران


فیزیوتراپی پا در منزل


بسیاری از افراد برای درمان مشکلات خود، تمرینات فیزیوتراپی را در منزل انجام می دهند. فیزیوتراپیست برای این کار از دستگاه های پرتابل الکتروتراپی استفاده می کند. این کار باعث کاهش درد و التهاب می شود. علاوه بر این میزان درد و تورم را با استفاده از انواع بانداژها و نواربندی ها کاهش می دهند. جهت برگرداندن حرکت مفصل، اصلاح وضعیت، کاهش بار از روی بافت و تخلیه تورم از درمان های دستی نیز بهره می برند. فیزیوتراپیست، تمرینات فیزیوتراپی را هم به بیمار آموزش می دهد. بیمار می تواند این تمرینات را در منزل انجام دهد.

فیزیوتراپی پا در منزل


سخن پایانی


همان طور که در متن گفتیم پا یکی از مهم ترین بخش های بدن است که تاثیر بسزایی در سیستم حرکتی انسان دارد. سلامت پا می تواند به افراد کمک کند تا به راحتی فعالیت های روزمره زندگی خود را انجام دهند. افرادی که دچار اسیب دیدگی شده اند می توانند با استفاده از فیزیوتراپی، سلامت خود را به دست آورند. تمرینات فیزیوتراپی روند درمان را سرعت می بخشند.