فرآیند مشاوره پیش از ازدواج چگونه است؟

فرآیند مشاوره پیش از ازدواج چگونه است؟ ، یکی از تصمیم های مهم زندگی هر فردی، تصمیم گیری برای ازدواج می باشد. ازدواج مسئله ی مهمی است که بخش اعظمی از زندگی را به خود اختصاص می دهد. بنابراین نیاز است که برای حفظ و تداوم آن و بهتر شدن رابطه، دو طرف تمام تلاش خود را کنند. یکی از قدم های

بسیار مهمی برای داشتن ازدواج موفق، مراجعه به مشاوره پیش از ازدواج می باشد. امروزه بسیاری از افراد به اهمیت مشاوره ی پیش از ازدواج، واقف هستند و برای تصمیم گیری در مورد ازدواج و انتخاب شریک زندگی خود، حتما برای مراجعه به مشاور پیش از ازدواج اقدام می کنند. ولی هنوز هم افرادی که از اهمیت این مسئله غافل هستند، وجود دارند. همچنین نسبت به این امر بی اهمیت می باشند. یکی از دلایل آن می تواند ناآگاهی از تاثیرات مشاوره ی پیش ازدواج و همچنین عدم اطلاع از فرآیند آن باشد. ما در این مقاله سعی می کنیم اطلاعات کافی را در مورد مشاوره پیش ازدواج در اختیار شما قرار دهیم.


چرا باید برای مراجعه به مشاوره ی پیش از ازدواج اقدام کنیم؟


در زمان تصمیم گیری برای ازدواج خیلی از افراد ممکن است دچار هیجاناتی شوند. این هیجانات ناشی از علاقه می تواند سبب خطا و تصمیم اشتباه شود. ممکن است که بسیاری از خطاها و ایرادهایی که وجود دارد، دیده نشود و همین نادیده گرفتن خطاها سبب ایجاد مشکل در زندگی مشترک شود. مسئله ی دیگر این است که زندگی مجردی و مشترک، تفاوت های فاحشی با یکدیگر دارند. زمانی که فرد زندگی مشترک را آغاز می کند با تغییرات زیادی در زندگی روبرو می شود. اگر برای این تغییرات آمادگی نداشته باشد با مشکلات بسیاری روبرو می شود. بنابراین نیاز است با این تغییرات از طریق مشاور آشنا شود و نسبت به آنها آگاهی پیدا کند. مثلا فرد ممکن است در زمان مجردی، خود محور باشد و فقط به نیازها و خواسته های خود توجه داشته باشد. در صورتی که زندگی مشترک نیازمند دیدگاه رابطه محوری است. نیاز است که فرد نسبت به این امر آگاه باشد و برای آن تلاش کند. کسی که در زمینه ی مشاوره ی پیش از ازدواج فعالیت می کند، می تواند روانشناس و مشاوره ی خانواده تحصیل کرده باشد. نمی توان تفاوت فاحشی بین این دو قائل بود. مسئله ای که در روند بهتر شدن فرآیند مشاوره تاثیر دارد، مهارت و تجربه ی فرد مشاور می باشد.

چرا باید برای مراجعه به مشاوره ی پیش از ازدواج اقدام کنیم؟


ویژگی های یک مشاوره خوب


برای مشاوره پیش از ازدواج باید مشاوری را انتخاب کرد که تخصص، مهارت و تجربه کافی را داشته باشد. همچنین باید صبور باشد و طرفین را پیش داوری و قضاوت نکند. یک مشاوره خوب، حافظه ی خوبی دارد و به صحبت های مراجعه کننده بصورت موثر و فعال گوش می دهد. همچنین نباید در امر تصمیم گیری عجله کند و باید بهترین مشاوره را ارائه دهد.


هدف مشاوره پیش از ازدواج چیست؟


به طور کلی می توان گفت هدف اصلی مشاوره پیش از ازدواج، سنجش همخوانی دو طرف در امر ازدواج می باشد. یا به عبارتی هدف آن، بررسی و ارزیابی مسائل گوناگون است. از جمله این مسائل می توان موارد زیر را نام برد.
• کمک به افراد برای شناخت خود (اگر فرد در ابتدا خودش را بشناسد، در شناخت افراد دیگر موفق تر می شود.)
• بررسی خصوصیات و ویژگی های طرفین (ارزیابی مسائل شخصیتی و شناخت دو جانبه، بررسی تفاوت ها و شباهت های شخصیتی، فکری، علایق، اهداف و آرمان ها)
• بررسی آمادگی افراد برای ازدواج
• بررسی تناسب و تطابق زوج ها، یا به عبارتی هم کف بودن زوجین از نظر خانوادگی، مذهبی، فرهنگی و اقتصادی
• بررسی حساسیت های هر زوج (با شناخت حساسیت میان زوجین، راه برای اینکه هر دو زوج بتوانند رفتار خود را کنترل کنند و حرمت ها را از میان برندارند هموارتر می شود.)
• آموزش مهارت های زندگی

هدف مشاوره پیش از ازدواج چیست؟


فرآیند مشاوره پیش از ازدواج چگونه است؟


تعداد جلسات مشاوره ی پیش از ازدواج از ۵ تا ۱۰ جلسه متغیر می باشد. بسته به شرایط هر زوج تعداد این جلسات مشخص می شود. این مسئله بسیار مهم است که زوجین با یکدیگر به یک مشاور مراجعه کنند تا روند مشاوره به خوبی پیش رود. جلسات مشاوره ی پیش از ازدواج معمولا به ۳ بخش تقسیم می شود. این سه بخش، جلسات مشترک، فردی و پایانی می باشند.


• در ابتدا جلسات دو نفری که افراد به صورت مشترک با مشاور صحبت می کنند، وجود دارد. در این جلسات نحوه ی آشنایی، میزان شناخت از یکدیگر، شناسایی اهداف افراد از ازدواج و … بررسی می شود.


• بعد از صحبت کردن جلسات مشترک نیاز می باشد که جلسات فردی با مشاور آغاز شود. یعنی مشاور به صورت خصوصی با هریک به صورت جداگانه صحبت می کند. این امر باعث می شود که اگر فرد مسئله و مشکلی دارد که نمی تواند آن را به راحتی بازگو کند با مشاور در میان بگذارد و از او کمک بگیرد. اما هدف اصلی تشکیل جلسات فردی این است که مشاور با صحبت کردن اختصاصی با فرد، ویژگی های شخصیتی فرد را به صورت دقیق بررسی کند. اگر فرد از نظر شخصیتی مشکلی دارد آن را شناسایی کند. مشاور در این مرحله گاهی لازم می بیند که از تست ها و آزمون های شخصیت استفاده کند. استفاده از آزمون ها در مواردی که مشاور در تشخیص اختلال شخصیت با تردید مواجه است، کمک کننده می باشد. البته همیشه اجرای آزمون ها برای تشخیص اختلالات شخصیت نیست. بلکه گاهی مشاور تشخیص می دهد برای شناخت دقیق ویژگی های شخصیتی افراد از آزمون ها استفاده کند. حساسیت مشاور در اجرا، نمره گذاری و تفسیر بسیار مهم است. زیرا نتایج آن می تواند به فرآیند تصمیم گیری افراد تاثیر بگذارد. نتایج اشتباه و تفسیر نادرست می تواند سوء تفاهم ایجاد کند و باعث جدایی نابهنگام یک زوج شود.


• در نهایت بعد از جلسات مشترک و جلسات فردی، جلسه ی پایانی تشکیل می شود. در جلسه ی پایانی همه ی یافته های مشاور از ۲ نفر و نگرشش نسبت به ازدواج آنها به بحث گذاشته می شود. مشاور سعی می کند با بیان شباهت ها به نقطه ی مشترک بین زوجین برسد و با بیان تفاوت ها، زوجین را آگاه کند و به آنها گوشزد دهد. بعد از جلسات پایانی مشاور ممکن است این تشخیص را بدهد که زوجین به آموزش مهارت های زندگی از جمله مهارت خودآگاهی، حل اختلاف، مسئله، قاطعیت، ارتباط، تصمیم گیری و کنترل خشم نیاز دارند. به طور کلی آموزش تعامل سازنده تر و بی تنش، در این مرحله بسیار مهم می باشد.

فرآیند مشاوره پیش از ازدواج چگونه است؟


چه زمانی به مشاوره پیش از ازدواج مراجعه کنیم؟


قبل از مراجعه به مشاوره پیش از ازدواج نیاز است که زن و مرد یک شناخت نسبی با یکدیگر داشته باشند. بنابراین بهتر است که بعد از دو یا سه جلسه قرار ملاقات با یکدیگر و قبل از ایجاد وابستگی و دلبستگی به مشاور مراجعه کنند.


در نهایت چه کسی تصمیم گیرنده است؟


نکته ای که بسیار مهم است، این می باشد که بعضی افراد گمان می کنند که مشاور به آنها می گوید با فلان شخص ازدواج کند یا خیر. در صورتی که اینطور نیست. یک مشاور هیچوقت نمی تواند نظر قطعی بدهد. بلکه وظیفه ی مشاور بررسی مسائل گوناگون و پی بردن به آنها می باشد. همچنین او سعی می کند فرد را نسبت به این تفاوت ها، شباهت ها و گاهی مشکلات پیش رو آگاه کند تا فرد در نهایت با آگاهی از تمام این موارد تصمیم گیرد.


سخن پایانی


در این مقاله با فرآیند مشاوره پیش از ازدواج آشنا شدیم. می توان گفت که یکی از پیش شرط های لازم و ضروری برای شناخت یکدیگر و یکی از راهکارهای مثمر و کاربردی برای پیشگیری ازمشکلات، جدایی و طلاق زوجین، مشاوره ی پیش از ازدواج می باشد. پس توجه به آن برای زوجین بسیار ضروری است.