جراحی سپتوپلاستی

عمل جراحی انحراف بینی چگونه انجام می‌شود؟ ، یکی از عارضه های شایع بینی انحراف آن است که براساس درجات آن عوارض مختلفی به همراه دارد. انحراف بینی برای درمان نیاز به جراحی دارد. به آسیبی که غضروف تیغه ی میانی بینی می بیند انحراف بینی گویند. این انحراف درون حفره ی بینی بوجود می آید و

قابل مشاهده نیست. این مشکل باعث ایجاد گرفتگی بینی، سینوزیت و سردرد می شود که گاهی بسیار دردناک است. انحراف بینی کج بودن بینی نیست بلکه کج بودن تیغه ی داخل بینی می باشد. این مشکل می تواند از مربوط به یک شکستگی ساده باشد یا بخاطر یک تصادف ایجاد شود. انحراف بینی اختلال مربوط به سلامت بوده و با جراحی درمان می شود. کجی بینی مربوط به جراحی های زیبایی می شود.

انواع انحرافات بینی و علائم


- در مواقعی که تیغه ی وسط بینی کج است یک یا هر دو حفره ی بینی بسته می شود.
- در زمانی که تمام هرم بینی به همراه تیغه ی وسط بینی کج باشد حفره های بینی مسدود می شوند.
- گاهی تیغه ی وسط بینی به همراه ساختار بینی همه با هم کج هستند اما این کار منجر به مسدود شدن حفره های بینی نمی شود.
در اغلب مواقع ناهنجاری هایی که مربوط به انحراف بینی می شوند علائم ندارند. اما برخی از علائم ممکن است نشان دهنده ی انحراف در بینی باشد. برخی از مهم ترین این علائم شامل موارد زیر است:
- انسداد مجاری سینوس ها،
- تشدید سینوزیت،
- خر و پف در خواب،
- گرفتگی بینی،
- کم شدن بویایی،
- سردرد،
- خشکی و خونریزی بینی
- عفونت های مداوم گوش
- صداهای تو دماغی
- سوزش گلو
- ترشحات خلطی پشت گلو بینی

انواع انحرافات بینی و علائم


دلایل انحرافات بینی


مهم ترین و اساسی ترین عاملی که باعث انحرافات بینی می شود اختلالات ژنتیکی است. این اختلالات به خاطر اختلافات جثه های مادر و پدر پیش می آید که با افزایش سن واضح تر می شوند. تیغه ی بینی به دلیل عدم تشابه که از والدین به ارث رسیده نامتقارن رشد می کند. در نتیجه رشد تیغه، پوست و گوشت هم خوان نبوده و باعث انحراف در بینی می شود. عاملی دیگر در انحراف بینی ایجاد ضربه یا صدمه در آن است. اگرچه بافت غضروفی بینی انعطاف پذیر است اما در صورت ضربه ی شدید تیغه ی بینی دچار انحراف می شود. اگر این ضربات در کودکان به بافت غضروفی وارد شود عوارض شدیدتر خواهد بود.

دلایل انحرافات بینی


مدت زمان عمل


جراحی زیبایی بینی بین 90 تا 120 دقیقه زمان می برد. در صورتی که جراحی برای درمان انحراف بینی باشد این مدت زمان تا 180 دقیقه خواهد بود. برای این عمل فرد از یک ساعت قبل از انجام باید در بیمارستان حاضر باشند. مدت زمانی که فرد برای انجام این عمل بیهوش می ماند حدود 3 تا 4 ساعت می باشد. زمان بیهوشی پس از عمل بین 30 دقیقه تا 60 دقیقه است. در صورتی که عمل مشکلی نداشته باشد پس از گذشت 5 تا 6 ساعت پزشک او را از بیمارستان مرخص خواهد کرد.

مدت زمان عمل انحراف بینی


عوارض بعد از عمل

- خونریزی: تمام عمل های مربوط به بینی با مقداری خون ریزی همراه هستند. این میزان خونریزی معمولاً قابل کنترل بوده و برای فرد مشکل خاصی ایجاد نمی کند. اما در مواد نادری ممکن است خونریزی از حد نرمال خارج شده و پزشک ناگزیر شود عمل را تمام کند.


- عدم رفع انسداد بینی: عمل های انحراف بینی برای رفع این مشکل انجام می شود. هدف از این عمل رفع یا بهبود مشکلاتی است که بینی را مسدود کرده است. البته در بیش از 90 درصد مواقع عمل باعث بهبود انسداد بینی می شود.


- سندرم شوک توکسیک: این مشکل یک عفونت نادر است. این اختلال خطرناک بوده و باید سریع درمان شود. پس از عمل، در صورت بروز تغییر در فشار خون، درجه حرارت و ضربان قلب حتماً باید با جراح خود در میان بگذارید.


- ایجاد عفونت: از آنجا که بینی محیط استریل نیست می تواند بعد از جراحی دچار عفونت شود. البته ایجاد عفونت در موارد نادری اتفاق می افتد.
- احساس بی حسی در بینی و دندان ها: اعصابی که به دندان های جلویی فک بالایی و لثه می روند از بینی می گذرند. گاهی جراحی های انحراف بینی باعث آسیب به این عصب ها می شود. در نتیجه ی این آسیب در دندان های فک بالایی احساس بی حسی ایجاد می شود. البته اکثر مواقع این بی حسی موقت بوده و با گذشت زمان از بین می رود.


- سوراخ شدن سپتوم: یکی از عارضه های پس از عمل مربوط به سوراخ شدن سپتوم می باشد. این مساله در زمان عمل یا پس از آن امکان دارد ایجاد شود. این مساله بسیار جدی بوده و جراحان در زمان انجام عمل تمرکز زیادی برای پیشگیری از این مشکل دارند.
تغییر در حس بویایی و چشایی، تغییر در رزونانس صدای فرد، تورم، کبودی در اطراف محل جراحی، درد مقاوم در صورت همه از عوارض پس از عمل انحراف بینی می باشند.


سخن پایانی


عمل های بینی انواع مختلفی دارند که امروزه نیز بسیار رایج شده اند. در این بین بسیاری از افراد به خاطر انحراف در بینی خود ناگزیر به انجام عمل می شوند. در صورتی که شما هم دچار انحراف بینی هستید با خواندن این مطلب آشنایی اولیه برای تصمیم گیری بهتر به دست خواهید آورد.