علت سوء تغذیه در دوران سالمندی چیست؟ و درمان آن

علت سوء تغذیه در دوران سالمندی چیست؟ و درمان آن ، سوء تغذیه در سالمند زمانی اتفاق می افتد که فرد مقدار مناسبی از مواد مغذی را برای عملکرد مناسب بدن خود دریافت نکند. این وضعیت اغلب شامل عدم تعادل پروتئین، کالری و سایر ویتامین های لازم می باشد که بدن هر روز به آن نیاز دارد. در این مقاله با علت

سوء تغذیه در دوران سالمندی و درمان آن آشنا می شویم.


علل، علائم و درمان سوء تغذیه در سالمندان


در حالی که سوء تغذیه در هر سنی مضر می باشد، به ویژه بر افراد مسن تأثیر می گذارد. وقتی که یک فرد مسن دچار سوء تغذیه می باشد، این وضعیت او را در معرض زیاد شدن خطر سقوط، وقت بهبودی کندتر، بستری شدن در بیمارستان، بستری شدن مجدد و احتمالاً مرگ قرار می دهد. سوء تغذیه در سالمند می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کاهش اشتها، عدم توانایی جویدن، بلع و زیاد شدن استفاده از داروهای تجویزی باشد. از سایر عوامل خطرساز می توان افسردگی، زوال عقل، بیماری های مزمن و عدم دسترسی به غذای مغذی مطلوب (چه به دلیل ناامنی غذایی یا عدم توانایی در تهیه و یا خرید غذای تازه) را نام برد .
سوء تغذیه فقط برای سالمندانی که از گرسنگی رنج می برند یا به غذای سالم دسترسی ندارند اتفاق نمی افتد. افراد مسنی که به بیماری های مزمن مبتلا هستند بیشتر در معرض سوء تغذیه قرار دارند .به عنوان مثال، اگر یک فرد مسن دیابت، سرطان یا بیماری آلزایمر را تجربه کند، اشتهای آنان تحت تأثیر این بیماری ها قرار می گیرد و غذا خوردن را برایشان مشکل می کند. وقتی این بیماری های تحت کنترل و مدیریت پزشکی قرار نداشته باشند به تدریج متابولیسم سالمند را تغییر می دهد. گاهی اوقات افراد مسن را در معرض سوء تغذیه قرار می دهد. همچنین افراد مسن مکرراً در بیمارستان بستری می شوند و به احتمال فراوان در مراکز مراقبت طولانی مدت هستند که هر دو این شرایط آنان را در معرض خطر سوء تغذیه قرار می دهد. تخمین زده می شود که ۶۵ درصد از افراد مسن که در بیمارستان بستری هستند، امکان دارد با سوء تغذیه درگیر شوند.

علل، علائم و درمان سوء تغذیه در سالمندان


علائم سوء تغذیه در سالمند


علائم سوء تغذیه در سالمندان نتفاوت و زیاد می باشد. از رایج ترین آنها می توان کاهش وزن بدون دلیل، احساس ضعف یا خستگی، از دست دادن اشتها، تورم یا تجمع مایعات در بدن و کاهش اشتها و میل به خوردن غذا را نام برد.


مشکلات ناشی از سوء تغذیه در سالمند


افراد مسن به دلیل سوء تغذیه امکان دارد نگرانی های مختلفی از جهت سلامتی داشته باشند. از جمله نگرانی ها در جهت سلامتی را می توان زیاد شدن خطر مرگ، زیاد شدن خطر بستری شدن، ضعف سیستم ایمنی بدن، کاهش توده استخوانی و ضعف عضلانی نام برد. این عوامل باعث زیاد شدن خطر عفونت، افتادن و شکستگی استخوان های بدن و عدم ترمیم متناسب زخم ها شوند.


عوامل موثر در بروز سوء تغذیه در دوران سالمندی


سوء تغذیه عموماً به دلیل دریافت غذای کم یا رژیم غذایی فاقد مواد مغذی اتفاق می افتد. با این حال، سوء تغذیه اغلب پیچیده تر می باشد و ناشی از ترکیبی از مسائل جسمی، اجتماعی و روانی مانند عوامل زیر می باشد :


• تغییرات بدن با زیاد شدن سن


با زیاد شدن سن، طبیعی می باشد که قدرت بویایی، چشایی و حفظ اشتها کاهش یابد. این وضعیت می تواند لذت بردن از غذا و داشتن عادت غذایی منظم را با مشکل مواجه کند.


• بیماری


اگر با عوارض و التهاب مربوط به بیماری روبرو هستید، این عوامل می توانند در تغییر نحوه پردازش مواد مغذی بدن و کاهش اشتها نقش داشته باشند.


• ناتوانی در غذا خوردن


سلامت ضعیف دندان، توانایی محدود در کار با ظروف غذاخوری، یا مشکل در جویدن و بلع می توانند منجر بروز سوء تغذیه شوند.


• زوال عقل


مشکلات حافظه یا رفتاری ناشی از زوال عقل یا بیماری آلزایمر می تواند منجر به فراموش نمودن غذا خوردن، نخریدن مواد غذایی یا سایر عادات غذایی نامنظم شود.


• داروها


برخی از داروها می توانند بر توانایی سالمند در جذب مواد مغذی یا اشتهای آنان تأثیر گذارند.

داروها


• رژیم های غذایی محدود کننده


هنگامی که بیماری های جسمی سالمند از راه محدودیت های غذایی مدیریت شوند، اغلب این شرایط می تواند منجر به عدم تغذیه کافی و بروز سوتغذیه شود.


• درآمد محدود


افراد مسن امکان دارد چالش های مالی داشته باشند، که خرید غذاهای سالم را برای آنان دشوار می کند. به ویژه اگر از داروهای گران هزینه استفاده نمایند.


درمان سوء تغذیه در سالمندان با بهبود تغذیه


استفاده از استراتژی های تغذیه متناسب می تواند به افراد مسن کمک کند تا رژیم غذایی سالمی داشته باشند. عادات غذایی پسندیده می بایست شامل موارد زیر باشند:

درمان سوء تغذیه در سالمندان با بهبود تغذیه


• استفاده از غذاهای غنی از مواد مغذی


غذاهای خوشمزه را با انواع غذاها شامل ماهی، میوه و سبزیجات تازه، گوشت بدون چربی و غلات کامل از پیش برنامه ریزی نمایید.


• گیاهان معطر و ادویه جات


با استفاده از گیاهان دارویی و ادویه جات در مورد خوردن غذا برای خود هیجان درست کنید و به غذا طعم دهید.


• میان وعده های سالم


همیشه مقداری میان وعده های غذایی مانند لبنیات کم چرب، میوه ها یا سبزیجات و وعده های غنی از مواد مغذی در دسترس داشته باشید.


• مکمل های غذایی


برای زیاد شدن کالری در رژیم غذایی روزانه خود، می توانید از نوشیدنی های تغذیه ای مکمل استفاده کنید. برای زیاد شدن پروتئین بدون افزودن چربی های اشباع شده، پودر آب پنیر یا سفیده تخم مرغ را به وعده های غذایی اضافه نمایید.


سخن آخر


اگر در خانه سالمندی دارید که دچار سوء تغذیه شده است، می توانید با بهبود تغذیه آنها این مشکل را رفع کنید. در این مقاله درباره ی این نوع درمان صحبت کردیم. بهتر می باشد که برای درمان سوء تغذیه در دوران سالمندی به پزشک و یا متخصص مراجعه کنید.