طب سنتی با زالو درمانی ، همه چیز درباره ی زالو درمانی

طب سنتی با زالو درمانی ، همه چیز درباره ی زالو درمانی ، زالو درمانی هزاران سال پیش برای درمان اختلالات سیستم عصبی، مشکلات دندان، بیماری ‌های پوستی و عفونت‌ها استفاده می ‌شد. امروزه علاوه بر این موارد، زالو درمانی بعد از انواع جراحی پلاستیک و دیگر جراحی ‌های میکروسکوپی استفاده می‌ شود.

زیرا زالو در بزاق خود ماده آنتی کوآگولان ضد انعقادی ترشح می‌ کند که از لخته شدن خون در بدن جلوگیری کرده و باعث بهبود گردش خون می ‌شود. جریان خون بهتر باعث بهبود سریع ‌تر زخم ‌ها می‌ شود. برخی اوقات زالو درمانی بهترین راه حل جایگزین برای درمان بیماری‌ها می باشد. حتی گاهی از درمان‌ های دارویی هم بهتر عمل می ‌کند. به دلیل اثرات شفابخش زالو درمانی بر بدن انسان، این درمان سنتی محبوبیت زیادی بین مردم پیدا کرده است. در حال حاضر، زالو درمانی به دلیل ساده بودن انجام آن و کم هزینه بودن مورد توجه قرار گرفته است. در ادامه با زالودرمانی در طب سنتی بیشتر آشنا می شویم.


زالو چیست؟


زالو مثل هر جانداری دارای یک ساختار پیچیده، منظم و حساب شده است. بطوری که جغرافیای بدن زالو یکی دیگر از عجایب خلقت موجودات عالم می باشد. آناتومی بدن زالو متناسب با عملکرد آن است که تمام شرایط لازم را برای اعمال و رفتار زالو فراهم می کند.


زالو درمانی چگونه انجام می‌ شود؟


در این روش، زالوهای طبی را روی پوست قرار می‌ دهند و زالوها با دندان‌ های خود، پوست را سوراخ می‌ کنند. زالو درمانی معمولاً بین ۲۰ تا ۴۵ دقیقه انجام می ‌شود. در این مدت، هر زالو مقدار ۱۵ میلی ‌لیتر خون را می‌ مکد. جانورشناسان تاکنون ۶۰۰ نوع زالو را شناسایی کرده‌اند که ۱۵ نوع آن در پزشکی مورد استفاده قرار می‌ گیرند. برخی زالو‌ها سمی هستند و ممکن است برای سلامت انسان خطرناک باشند. به همین دلیل این عمل باید توسط فرد خبره انجام شود. طی زالو درمانی، زالو سه ماده از خود ترشح می‌ کند. این سه ماده بی حس کننده موضعی (برای کاهش درد)، وازودیلاتور (برای بهبود خونرسانی) و هیرودین و کالین (برای جلوگیری از لخته شدن خون) می باشند.

زالو درمانی چگونه انجام می‌ شود؟


استفاده از زالو یا زالو درمانی برای درمان چه بیماری هایی مفید است؟


زالو درمانی برای درمان کسانی که دچار عوارض دیابت، افرادی که مبتلا به بیماری‌ های قلبی هستند و حتی کسانی که واریس دارند، توصیه شده است. از جمله بیماری ‌هایی که زالو درمانی می‌ تواند به درمان آن‌ها کمک کند، اختلالات گردش خون، بیماری‌ های قلبی و عروقی، فشار خون، رگ‌ های واریسی، هموروئید، مشکلات پوستی و آرتروز می باشد. در افرادی که ضعف دارند و تحمل حجامت ندارند از زالودرمانی استفاده می کنند. زالو نسبت به حجامت خون را از عمق عضو می کشد. در بیماری های مزمن پوستی مانند اگزما و آکنه، انگشتان و مناطقی که گانگرن (سیاه شدن) و یا آدماتوز هستند و باید قطع شوند، زالو اثرات درمانی مفیدی دارد. محققان بر این باور هستند که زالو درمانی در درمان مشکلات مفصلی مانند استئوآرتریت مفید می باشد. به دلیل خاصیت ضد التهابی و بی ‌حس کنندگی باعث کاهش درد و حساسیت در مفصل می‌ شود.


زالو درمانی و درمان مشکلات قلبی - عروقی


به دلیل اثر ضد انعقادی هیرودین بزاق زالو، امروزه در تحقیقات جدید ثابت شده است که پس از عمل جراحی آنژیوپلاستی قلب و به طور کلی در بیماری های کرونری قلب، زالو می تواند نقش موثری ایفا کند. خطر جراحی و حملات قلبی را کاهش دهد. افراد مبتلا به بیماری های قلبی پس از زالو درمانی گردش خون بهتری دارند در نتیجه از گرفتگی عروق و عوارض ناشی از آن جلوگیری می شود. در واقع زالو یک آنژیوی طبیعی می باشد.


زیبایی پوست


زالو با تزریق هیرودین باعث رقیق کردن خون، رساندن اکسیژن و مواد غذایی بیشتر به سلول ها و در نتیجه سرعت بخشیدن به جوانسازی سلول های پوست می شود.

زیبایی پوست


بعد از جراحی های زیبایی


تحقیقات نشان داده است معمولاً بعد از جراحی های زیبایی، استفاده از زالو نتیجه جراحی را بهتر می کند. در انگلستان بعد از جراحی بینی و سایر جراحی های زیبایی از زالو برای عدم تشکیل هماتون و کبودی استفاده شود.


رفع ریزش مو


هیرودین موجود در بزاق زالو، باعث رقیق تر شدن خون و درنتیجه بهبود جریان خون و تغذیه بیشتر فولیکول های مو می شود.


دیابت


این افراد با پیشرفت بیماری دچار مشکلات متعددی مانند گرفتگی رگ های خونی بخصوص در اندام های تحتانی بدن می شوند. این گرفتگی مانع از گردش خون در عضوها و بافت های بدن شده، اگر گرفتگی عروق از حد مجاز بیشتر شود، گاهی منجر به قطع عضو نیز می گردد. هیرودین ترشح شده از بزاق زالو به کمک بیماران دیابتی می آید و با ایجاد گردش خون بهتر مانع از عدم جریان خون در بافت آسیب دیده می شود.


چه کسانی باید از زالو درمانی پرهیز کنند؟


افرادی که دچار کم خونی هستند یا شریان ‌های آن‌ها آسیب دیده است، کاندید مناسبی برای زالو درمانی نیستند. همچنین به افراد زیر ۱۸ سال و زنان باردار توصیه می ‌شود که از انجام این درمان پرهیز کنند.


خواص درمانی زالو


زالو خون را بهتر از حجامت از عمق بدن بیرون می کشد. هر زالو حدودا 5 سی سی خون درمرحله اول می مکد. اگر خونریزی را متوقف نکنید ممکن است تا 150 سی سی خونریزی ادامه یابد (10ساعت یا بیشتر). 3 تا 5 روز بعد از زالو اندازی عروق جدیدی در اطراف و حاشیه محل نیش زالو به وجود می آید که برای تخلیه عروقی این ناحیه مفید می باشند. ازنظر درمانی بسیارمهم است که درمان به زودی قطع نشود، بلکه در دفعات بعدی نیز ادامه یابد تا بیماری و آسیب مرتفع شود.


مراقبت های قبل از زالو درمانی


• موهای منطقه مورد درمان اصلاح شده باشد تا پانسمان بهتری انجام شود.
• موضع زالو درمانی را فقط با آب شستشو دهید. از زدن الکل و مواد شوینده برای شستن استفاده نکنید.
• اگر دچار کم خونی و یا هر بیماری دیگری هستید، حتماً با پزشک خود در میان گذاشته و داروهایی که مصرف می کنید را جزء به جزء به او توضیح دهید.
• بانوان در دوران عادت ماهیانه و حتی ۳ روز قبل و بعد از آن، زالو درمانی انجام ندهند. (با رقیق شدن خون امکان خونریزی در این دوران بیشتر می شود).
• زدن عطر و داروهای معطر، ۲۴ ساعت قبل از زالودرمانی ممنوع می باشد. (زالوها نسبت به بوی تند واکنش نشان داده و از گزیدن و خوردن خون خوداری می کنند).
• خوردن قرص های رقیق کننده و ضد انعقاد مانند وارفارین، آسپیرین، اسویکس، کلوپیدگرل و قرص های مسکن و آرامبخش حداقل ۲۴ ساعت قبل از زالو درمانی ممنوع است. ( با نظر پزشک)
• زالودرمانی هم مانند حجامت و فصد با خون در ارتباط می باشد. پس تمامی مواردی که در مورد حجامت و فصد (مانند زمان، مکان، رژیم غذایی بعد و قبل) صادق است برای زالودرمانی هم صادق می باشد.
• بهتر است زالو درمانی در طی چند جلسه و با تعداد زالوی کم انجام شود، با تعداد زالو بیشتر در یک جلسه، ممکن است هیرودین وارد شده در خون از حد مجاز بیشتر شده و باعث اختلالات خونی و در نتیجه مشکلات مغزی و قلبی برای بیمار شود.


مراقبت های بعد از زالو درمانی

•  ۲۴ ساعت پس از گذاشتن زالو حمام نروید.
• تا ۱۲ ساعت بعد از زالو درمانی سیگار و قلیان نکشید.
• برنامه سفر، مهمانی و … را به ۲۴ ساعت بعد گذاشتن زالو موکول کنید.
• اگر جای زخم زالو ها پس از ۲۴ ساعت خارش داشت، حتماً با پزشک مشورت کنید.
• پس از گذاشتن زالو از خوردن غذاهای خیلی شور، ترش و شیرین تا دو روز خودداری کنید.
• حتماً پس از گذاشتن زالو نیم ساعت استراحت کنید. از رانندگی بخصوص موتور سیکلت جداً خودداری کنید.
• پس از زالو درمانی حداقل تا ۵ ساعت نخوابید. بهتر است زالو درمانی تا ساعت ۴ عصر انجام شود، تا زمان کافی برای خواب شب را داشته باشید.


سخن آخر


در این مقاله با زالودرمانی در طب سنتی آشنا شدیم. در حدود 2500 سال می باشد که در طب سنتی از زالودرمانی استفاده می کنند. زالو درمانی از حجامت بهتر می باشد. زیرا خون را از عمق بدن می مکد. برای انجام این درمان به مرکز زالودرمانی معتبر و متخصص و پزشک باتجربه مراجعه کنید.