طب سنتی چیست و چه تاثیری بر زندگی روزمره ما دارد؟

طب سنتی چیست و چه تاثیری بر زندگی روزمره ما دارد؟ ، به دلیل عوارض جانبی زیادی که داروهای شیمیایی دارند، همچنین شیوع بیماری های صعب العلاج باعث شده تا انسان ها دوباره به درمان های سنتی و گیاهان دارویی روی آورند. این موضوع از سوی سازمان بهداشت جهانی نیز به تصویب رسیده و پروتکلی برای ساماندهی طب های مکمل و جایگزین

در سال ۲۰۰۹ میلادی به تصویب رسید. در این مقاله ما می‌خواهیم شما را با طب سنتی و انواع آن بیشتر آشنا کنیم.


طب سنتی چیست


پیش از به وجود آمدن شیوه های پزشکی مدرن و اشاعه پیدا کردن این شیوه ها از طب سنتی استفاده می شد. در حقیقت طب سنتی آن دسته از تکنیک هایی است که بر اساس تجربیات، باورها و نظریات گذشتگان شکل گرفته اند. می ‌توان شاهد تمامی باورها در زمینه های طب سنتی مثل پیشگیری از بیماری های خاص، بهبود بیماری های روحی و روانی، حفظ سلامتی و به وجود آوردن شیوه های جدید درمانی بود. در زمینه طب سنتی کشور چین همواره پیشگام بوده و شیوه های درمانی خود را به دیگر کشورها نیز پیشنهاد داده است. درمان های طب سنتی حساسیت زیادی دارند و اگر در استفاده از آن‌ ها افراط و تفریط شود، ممکن است دارای تاثیرات منفی بلند مدت بر روی سلامتی باشند.

طب سنتی چیست


تاریخچه طب سنتی


از ابتدای خلقت بشر، انسان ها همواره از گیاهان و داروهای طبیعی استفاده کرده‌اند. برای رفع آلام مختلف مهمترین ابزاری که انسان ها در اختیار داشتند، طبیعت بوده است. با وجود پیشرفت تکنولوژی استفاده از گیاهان دارویی طبیعی همواره نیز ادامه دارد. به طور کلی تاریخچه دقیق و قدمت طب سنتی در هیچ کشوری را نمی توان به درستی تخمین زد. ولی از گذشته تا کنون در کشور ما طب سنتی و درمان های آن سابقه درخشانی داشته اند. بسیاری از دانشمندان معروف و سرشناس مثل رازی، ابن سینا و جرجانی در علم طب سنتی ظهور پیدا کرده اند و آثار آنها همواره در مراکز بزرگ علمی جهان تدریس شده اند.


طب سنتی ایرانی


از انواع طب سنتی می ‌توان به طب سنتی ایرانی اشاره کرد. این طب یکی از نمونه ‌های جایگزین می باشد که در آن موضوعات مختلفی بررسی می شوند. شناسایی انواع مسائل از جمله این موضوعات است. افراد از طریق شناسایی انواع مزاج می توانند مزاج شخصی خود را بشناسند و در رابطه با باید و نبایدها در این زمینه محتاطانه تر عمل کنند. اگر پزشکان و طبیبان طب سنتی اطلاعات لازم در مورد مزاج افراد داشته باشند، بهتر می توانند برای آنها دارو انتخاب ‌کنند. همچنین بهتر می دانند که چه دارویی در بدن فرد تاثیرات بهتری دارد. طب سنتی ایرانی برای معالجه کلیه بیماری ها به کار برده می شود. از موادی مثل گیاهان، مواد معدنی و حیوانی برای درمان در طب سنتی ایرانی استفاده می شود. این مواد متناسب با نوع بیماری و همچنین مزاج فرد استفاده می شوند و با متعادل کردن مزاج، علائم بیماری را کمتر می کنند. معمولاً طبیبان طب سنتی ایرانی، تشخیص انواع مزاج ها و بیماری ها را به خوبی انجام داده اند و با کمک گیاه درمانی عوامل بیماری و نشانه های آن را پیدا کرده اند. پس برای رفع این علائم و نشانه‌ ها اقدامات اساسی انجام داده اند.

طب سنتی ایرانی


آموزش طب سنتی


در کشورهایی مثل ایران، طب سنتی و آموزش آن اهمیت زیادی دارد. پزشکانی که در گذشته و به صورت سنتی در ایران طبابت کرده اند، مثل ابوعلی سینا تسلط زیادی روی این نوع علم داشته و برای درمان بیماران از دانسته هایشان در این مورد استفاده کرده اند. در نتیجه یادگیری طب سنتی برای کسانی که به این حوزه علاقه دارند، یک امتیاز به شمار می آید. اگر فردی بتواند گواهینامه طب سنتی را دریافت کند، بهتر می تواند مشاغل لازم در این زمینه را انتخاب کند. بسته های آموزشی دوره طب سنتی توسط آموزشگاه های طب سنتی برای علاقه مندان ارائه می شود. در دوره طب سنتی، فراگیران با اطلاعات مفید و کاربردی در زمینه طب سنتی آشنا می ‌شوند. همچنین آنها می توانند در پایان دوره در آزمون ها شرکت کرده و در صورت کسب حد نصاب نمره قبولی، مدرک طب سنتی را دریافت کنند.


انواع طب سنتی


زالو درمانی: یکی از شیوه های درمانی در طب سنتی زالو درمانی است. بزاق موجود در دهان زالو دارای ماده ای است که موجب خونرسانی به بدن و رقیق شدن خون شده و عروق بدن را باز می کند. از این طریق خونرسانی در بدن بهتر انجام می‌ شود. این روش درمانی برای بیماری هایی مثل تقویت سیستم ایمنی، آرتروز، واریس، عروق قلب، زیبایی پوست و ... به کار برده می شود.

زالو درمانی


ماساژ درمانی: دارای انواع مختلفی است. هر یک از این نمونه ها یک نوع خاص از بیماری ها و عارضه ها را درمان می کند. ماساژ درمانی دارای تاثیرات ماندگار و بلند مدت می باشد. ماساژها دارای انواع مختلفی هستند. از جمله آنها می توان ماساژ تایلندی، ماساژ سوئدی، ماساژ سنگ داغ، ماساژ آروماتیک، ماساژ شیاتسو، ماساژ ورزشی و ... را نام برد. انواع ماساژ درمانی دارای مزایایی مثل رفع استرس، رفع تنش عضلانی و افزایش خونرسانی هستند.

ماساژ درمانی


حجامت: از دیگر روش های خونگیری می ‌توان به حجامت اشاره کرد. حجامت با دو روش تر و خشک کردن انجام می شود. برای درمان بیماری‌ هایی مثل سردردهای میگرنی، چربی خون، اعتیاد و ... حجامت کاربرد زیادی دارد. به طوری که تاثیرات این روش درمانی به اثبات رسیده است.

حجامت


آب درمانی: از دیگر روش ‌های تاثیر گذار در طب سنتی می توان آب درمانی را نام برد. در آب درمانی از اسانس ها و گیاهان مختلفی برای درمان استفاده می ‌شود. همچنین این گیاهان و اسانس ها برای تسکین موضعی بیماری ‌هایی مثل گرفتگی عضلات، درد مفاصل، سیاتیک و ... کاربرد دارند و باعث افزایش شور و نشاط در بدن می شوند.

آب درمانی


طب سنتی اسلامی


به مجموعه ای از روش ها و دستورات طب سنتی که از سوی ائمه ارائه شده اند، طب سنتی اسلامی گفته می شود. این دستورات معمولاً توسط پیامبر اسلام توصیه شده‌اند. قوانین و قواعدی که در طب سنتی اسلامی وجود دارد، بیشتر در زمینه حفظ سلامتی و بهداشت و پیشگیری کردن از مبتلا شدن به بیماری های مختلف است. با وجودی که طب سنتی اسلامی تا حدودی کامل است و برای درمان بیماری های مختلف موثر می باشد، ولی افراد زیادی از قوانین طب سنتی اطلاعی ندارند و ممکن است برخی از افراد نیز آنها را باور نداشته باشند. ولی در صورتی که انواع درمان های طب سنتی اسلامی مورد توجه قرار گیرند، همه افراد می توانند از آن اطلاع پیدا کرده و برای درمان بیماری ‌های مختلف از شیوه های آن کمک بگیرند.


فواید طب سنتی


بسیاری از افراد عقیده دارند که طب سنتی نمی تواند کلیه بیماری ها را درمان کند. اما شواهدی موجود است که نشان می دهد، طب سنتی برای درمان و تسکین بسیاری از بیماری ها تاثیرات زیادی دارد. طب سنتی می تواند جلوی پیشرفت بیماری های دیگر را نیز بگیرد. شیوه های درمانی تازه و متنوعی در طب سنتی ارائه می‌ شود که برای درمان انواع بیماری ها کاربرد دارند. از جمله فواید طب سنتی می توان اثرات جانبی و مضرات کمتر داروهای آن را نسبت به داروهای شیمیایی نام برد. ولی لازم است برای استفاده از این داروها، جوانب احتیاط را در نظر گرفت تا مشکلی در این زمینه به وجود نیاید. همچنین اخیراً آموزه های طب سنتی با طب مدرن ترکیب شده و شیوه های جدید درمانی به وجود آمده اند که نسبت به قبل موثرتر هستند. این شیوه های درمانی تأثیر زیادی روی سلامتی و شادابی بدن افراد دارند.


سخن پایانی


با وجودی که طب سنتی، مزایای بسیار زیادی دارد، ولی ممکن است در برخی مناطق هنوز این طب ناشناخته باشد. همچنین بسیاری از افراد، از تاثیرات و نحوه استفاده از شیوه‌ های درمانی طب سنتی اطلاعی ندارند. با استفاده از طب سنتی می توان بیماری ‌های فعلی را به طریقه تاثیرگذار درمان کرد و جلوی پیشرفت بیماری های مختلف را گرفت.