شب کوری

شب کوری چیست + روش های درمان ، افرادی که در شب یا تاریکی دچار مشکلات بینایی می شوند به شب کوری مبتلا هستند. به عبارت دیگر شب کوری یک اختلال بینایی بوده و در شب یا تاریکی مشخص می شود. افراد مبتلا به شب کوری

در شب و جاهای تاریک دچار مشکل هستند. این افراد زمانی که از محیط پر نور به محیط کم نور می روند مدتی زمان می برد تا دید درستی پیدا کنند. مردان بیشتر از زنان به این بیماری دچار هستند.


دلایل شب کوری


یکی از دلایل بروز شب کوری کمبود «رودوپسین» است. بعضی اوقات این بیماری مربوط به التهاب رنگدانه ای شبکیه چشم می شود البته این علت ارثی می باشد. کمبود ویتامین آ هم گاهی باعث شب کوری می شود. بیماری های چشمی مثل التهابات مشیمیه، شبکیه و آب سیاه نیز باعث ایجاد بیماری شب کوری می شوند. مصرف الکل، کمبود جذب چربی، بیماری های کبدی عواملی هستند که در به وجود آمدن این بیماری تاثیرگذار هستند.

دلایل شب کوری


علائم شب کوری


شب کوری یا همان اختلال دید در شب مربوط به مشکلات زیرین چشم است. یک سری علائم هستند که با شب کوری اتفاق می افتند. برخی از علائمی که نشان از ابتلا به شب کوری دارند شامل سردردها، چشم درد، استفراغ، تاری دید، حالت تهوی، حساسیت به نور و مشکل دید از راه دور می شود.

علائم شب کوری


کنترل و درمان


برای بیماری شب کوری نیز مانند بیماری های دیگر راه های درمان وجود دارد. یکی از این راهها استفاده از عینک مخصوص است که پوشش ضد بازتاب نور دارد. با کمک این عینک نور بیشتری به چشم رسیده و دید بهتر می شود. در صورتی که نیاز به استفاده ی تمام مدت از این عینک نیست می توان عصرها از آن استفاده کرد.

کنترل و درمان شب کوری
زمانی که علت این بیماری جدا شدن شبکیه است بهتر است برای دید بهتر چراغ کافی روشن کنید. در صورت ابتلا به این بیماری پشت سر خود لامپ هالوژن استفاده کنید. با استفاده از رژیم های غذایی مناسب باعث کنترل شب کوری می شود. استفاده ی کافی از ویتامین های آ، سی، ای و روی نیز در رژیم غذایی این بیماری را کنترل خواهد کرد. افرادی که به شب کوری مبتلا هستند خوب است از سبزیجات، میوه ها، غلات و غذاهای دریایی به میزان کافی استفاده کنند. مصرف مولتی ویتامین هم کمک زیادی برای بهبود این بیماری دارد.
به افرادی که به شب کوری مبتلا هستند توصیه می شود در شب رانندگی نکنند. ژن درمانی و استفاده از سلول های بنیادی نیز از روش های جدید درمان شب کوری می باشد.

کنترل و درمان شب کوری


سخن پایانی


شاید برای شما هم پیش آمده با افرادی روبرو شدید که در شب و نور کم دچار مشکل دید می شوند. این بیماری شب کوری نام دارد و اکثراً در مردان دیده می شود. چشم یکی از اعضای بسیار مهم بدن بوده و بنابراین مسائل مربوط به آن از اهمیت زیادی برخوردار است. در این مطلب سعی کردیم شرحی از این بیماری بیاوریم تا با مطالعه ی آن با این بیماری، علائم، روش های کنترل و درمان آن آشنا شوید.