شایع ترین علائم کم خونی

شایع ترین علائم کم خونی ، یکی از رایج‌ ترین بیماری ‌های دنیا مربوط به آنمی یا فقر آهن می باشد. وقتی صحبت از کم خونی می‌ شود، منظور ما نرسیدن اکسیژن به اعضای بدن است. در واقع هموگلوبین که مسئولیت اکسیژن رسانی به تمام اعضای بدن را برعهده دارد، نیاز شدید به آهن دارد. زمانی که میزان آهن در

بدن کاهش پیدا کند، اکسیژن رسانی با اختلال رو به رو خواهد شد. کم خونی به دلایل مختلفی مانند وراثت، کمبود ویتامین B12 و فقر آهن به وجود می آید. نبود تغذیه سالم یا کم، عادت ماهیانه در بین خانم ها، بیماری‌ های التهاب روده و شروع توده ‌های دستگاه گوارش در افراد بزرگسال باعث کاهش میزان آهن در بدن می ‌شود. در این مقاله با علائم شایع کم خونی و روش درمان آن آشنا می شویم.


فقر آهن یا کم خونی چیست؟


مشکل فقر آهن بسیار جدی و مهم می باشد. زیرا لازمه ساخت هموگلوبین، یعنی پروتئین موجود در گلبول‌ های قرمز خون که به آن‌ها امکان حمل اکسیژن در بدن را می‌ دهد، آهن است. فقر آهن، منجر به پایین آمدن هموگلوبین خون می‌ شود. در نتیجه باید برای رفع کم خونی اقدام کرد. اگر بدن با مشکل هموگلوبین پایین خون روبرو باشد، بافت‌ ها و ماهیچه‌ ها اکسیژن کافی دریافت نکرده و کارآمدی خود را از دست می ‌دهند. در نتیجه بیماری کم خونی به وجود می آید. انواع مختلف آنمی وجود دارد. اما کم خونی ناشی از فقر آهن شایع ‌ترین نوع آن در سراسر جهان می باشد. از علل شایع فقر آهن و علت کم خونی می ‌توان به مصرف ناکافی آهن به دلیل رژیم غذایی ضعیف یا رژیم‌ های محدود کننده، بیماری التهابی روده، افزایش نیاز آهن در دوران بارداری و خونریزی در طی دوره‌های قاعدگی شدید یا خونریزی داخلی اشاره کرد. علت کم خونی هر چه باشد، فقر آهن می ‌تواند منجر به علائم ناخوشایندی شود که بر کیفیت زندگی تأثیر می‌ گذارد. این موارد شامل بهداشت ضعیف، تمرکز و بهره ‌وری کاری می باشند.

فقر آهن یا کم خونی چیست؟


شایع ترین علائم کم خونی


نشانه های کم خونی و علت کم خونی بسته به شدت آنمی، سرعت پیشرفت آن، سن و وضعیت سلامتی فعلی فرد متفاوت می باشد. در بعضی موارد، افراد هیچ مورد از علامت فقر آهن را تجربه نمی ‌کنند. شایع ترین علائم کم خونی عبارتند از:


1- احساس خستگی و زود خسته شدن در بین افراد از مهم ‌ترین علائم کم خونی محسوب می ‌شود. این افراد حتی تمرکز نسبت به کار و فعالیت خود ندارند.

شایع ترین علائم کم خونی


2- رنگ پریدگی از دیگر علائم کم خونی است که نسبت به شدت آن دست و صورت این افراد به صورت رنگ پریده ظاهر می‌ شود.


3- سردرد و سرگیجه یکی از علائم شایع فقر آهن است. در صورت کمبود آهن، سطح هموگلوبین پایین در گلبول‌های قرمز به معنای نرسیدن اکسیژن کافی به مغز است. در نتیجه رگ‌های خونی در مغز متورم شده و باعث فشار و سردرد می‌شوند.

شایع ترین علائم کم خونی


4- کمبود اکسیژن و مسئولیت قلب برای خون رسانی در افراد مبتلا به آنمی، تپش قلب را ایجاد می ‌کند. در موارد کمبود آهن، قلب برای انتقال اکسیژن به بدن سخت کار می‌ کند. این می ‌تواند به ضربان قلب نامنظم یا سریع یا حتی سوفل، بزرگ شدن قلب یا نارسایی قلبی منجر شود.


5- مو و پوست خشک و آسیب‌پذیر


از علائم این بیماری خشکی و آسیب دیدن پوست و مو می ‌تواند از علائم فقر آهن باشد. وقتی بدن از نظر آهن دچار کمبود باشد، اکسیژن محدود خود را به سمت عملکردهای مهم ‌تر مانند ارگان‌ ها و سایر بافت‌های بدن هدایت می‌ کند. هنگامی که پوست و مو از اکسیژن محروم شوند، می توانند خشک و ضعیف شوند. موارد کم خونی شدید به ریزش مو مرتبط بوده و باید برای درمان فقر آهن شدید اقدام کرد.


6- پاهای بی قرار


فقر آهن به سندرم پای بی ‌قرار مرتبط می باشد. سندرم پای بی قرار، احساس نیاز شدید برای تکان دادن پاها در حالت استراحت است. همچنین می ‌تواند باعث احساس خارش ناخوشایند و عجیب در پاها شود. این مشکل، معمولاً شب‌ها بدتر است. به این معنی که مبتلایان ممکن است برای خوابیدن، دچار مشکل شوند. دلایل سندرم پای بی قرار همچنان ناشناخته است. با این حال، تصور می شود تا ۲۵٪ از افراد مبتلا به سندرم پای بی‌قرار، کم خونی و فقر آهن دارند و هر چه سطح آهن پایین ‌تر باشد، علائم آن نیز شدیدتر می باشد.

پاهای بی قرار


7- علائم دیگری در موارد شدیدتر آنمی مانند تغییر شکل ناخن ها، خشک شدن دهان، پا‌های بی قرار به خصوص در ناحیه ساق پا وجود دارند. تغییرات خلقی مانند افسردگی و تمایل به خوردن خاک و کاغذ در برخی افراد مبتلا به کم خونی به صورت محدود نیز دیده می ‌شود.


علل کم خونی


کم خونی زمانی اتفاق می افتد که خون شما به اندازه کافی گلبول قرمز نداشته باشد. این امر می تواند به یکی از دلایل زیر مربوط باشد:
• بدن شما به اندازه کافی گلبول قرمز تولید نمی کند.
• خونریزی باعث می شود که گلبول های قرمز خون سریعتر از حد معمول از بین بروند.
• بدن شما سلول های قرمز خون را از بین می برد.


برای درمان و کنترل کم خونی چه اقداماتی انجام دهیم؟


در مرحله اول باید علت کم خونی مانند دریافت کم یا از دست دادن خون را شناسایی نمود. بهترین کار این است که با پزشک خود مشورت کنید. اما نقش تغذیه در کنترل و درمان کم خونی بسیار حائز اهمیت است. آهن در گوشت، مرغ و ماهی به خصوص گوشت قرمز یافت می ‌شود. حبوبات و تخم مرغ نقش مهمی در تامین میزان آهن بدن دارند. باید دقت کنید در مواردی که منبع تامین آهن از گیاهان و سبزیجات است در بعضی از مواد غذایی دیگر تداخل ایجاد می کند. به عنوان مثال در صورتی که چای با مواد غذایی حاوی آهن مصرف شود، در بدن تداخل ایجاد می شود و جذب کامل آهن انجام نمی شود. همچنین سبوس زیاد هم باعث ایجاد تداخل در جذب آهن می شود. در صورتیکه استفاده از گوشت امکان پذیر نیست میزان حبوبات در برنامه غذایی خود را افزایش دهید.


• ویتامین C مصرف کنید.


کم خونی موجب ضعف سیستم ایمنی بدن می ‌شود. به همین دلیل ممکن است بیشتر در معرض عفونت و بیماری‌ های التهابی قرار بگیرید. مصرف ویتامین C می ‌تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن و جذب آهن کمک کند. مصرف آب پرتقال یا آب لیمو می ‌تواند به درمان کم خونی کمک کند.

 ویتامین C مصرف کنید.


• درمان کم خونی با ماست و زردچوبه


مصرف یک فنجان ماست دو بار در روز، صبح و بعد از ظهر، با یک قاشق چای خوری زردچوبه می ‌تواند به درمان کم خونی کمک کند.

 درمان کم خونی با ماست و زردچوبه


• کم خونی را با سبزیجات سبز درمان کنید.


کلروفیل موجود در سبزیجات سبز مانند اسفناج، کرفس، سبزیجات خردل و کلم بروکلی که منبع خوبی از آهن هستند، می ‌تواند به درمان کم خونی ناشی از فقر آهن کمک کند. البته بهتر است اسفناج پخته شده را به جای خام آن مصرف کنید. زیرا که خام آن حاوی اگزالیک اسید است و می ‌تواند از جذب آهن در بدن جلوگیری کند.

کم خونی را با سبزیجات سبز درمان کنید.


سخن پایانی


کم خونی یکی از شایع ترین بیماری ها در میان افراد در کل جهان است. این بیماری می ‌تواند علت ها و انواع مختلفی داشته باشد. طبق نوع و علت آن درمان کم خونی نیز متفاوت می باشد. در برخی افراد کم خونی می تواند به دلیل کمبود برخی از ویتامین ها باشد. اما در برخی دیگر ممکن است به دلیل خونریزی بعد از عمل جراحی یا بیماری‌های زمینه ‌ای باشد. تغذیه در درمان کم خونی بسیار موثر می باشد. علاوه بر مصرف ویتامین هایی که پزشک تجویز می کند افراد می توانند با تغییر شیوه ی رژیم غذایی خود کم خونی را کنترل و درمان کنند. در صورت جدی نگرفتن کم‌ خونی می ‌تواند عوارض بسیاری را برای افراد به وجود آید.