شاک ویو چیست و چه کاربردی دارد؟

شاک ویو چیست و چه کاربردی دارد؟ شاک ویوتراپی یک نوع روش درمانی کم تهاجمی است که در فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش با استفاده از امواج بسیار کوتاه و سریع اقدام به درمان بیماری های اسکلتی – عضلانی می کنند.


شاک ویوتراپی چیست؟

شاک ویوها امواج صوتی غیر خطی با طول موج کوتاه هستند. دامنه فرکانس آنها 20-0 مگاهرتز و دامنه فشار بالا 120-0 مگاپاسکال می باشد. شاک ویو دارای دو فاز مثبت و منفی است. فاز مثبت آن موجب تولید نیورهای مکانیکی مستقیم می شود. فاز منفی هم حفره هایی را تولید می کند که حاوی فضاهای خالی و گاز می باشند و با سرعت زیادی منفجر می شوند. به این ترتیب موج دوم شاک ویو ایجاد می گردد. بیشترین فشار ناشی از شاک ویو تقریبا 1000 برابر حداکثر فشار یک موج اولتراسوند می باشد.

شاک ویوتراپی چیست؟

فواید شاک ویوتراپی

استفاده از این روش فواید زیادی دارد که از آن جمله می توان به تسکین درد، افزایش متابولیسم سلولی، بهبود گردش خون، تحریک رشد عروق خونی، رفع التهابات مزمن، رفع چسبندگی هاو بافت اسکار، افزایش سرعت ترمیم، کمک به کنترل گرفتگی عضلات، تشکیل رگ های خونی جدید، پیشگیری از انجام جراحی های غیر ضروری و ... اشاره کرد. شاک ویوتراپی یک روش ایمن است که موجب تحریک تولید کلاژن می شود.

فواید شاک ویوتراپی

کاربرد شاک ویوتراپی

این روش برای برطرف کردن دردهای کمر، زانو، گردن و پا، رفع خار پاشنه، التهاب فاسیای کف پا، اسپاسم عضلات، التهاب بورسیت های مفصلی، درد جلوی زانو، شکستگی های استرسی، درد شانه، زخم پای دیابتی، التهاب تاندون آشیل، شانه یخ زده، نقاط ماشه ای، گلف البو، درد کشاله ران، تسریع جوش خوردن استخوان ها بعد از شکستگی و ... به کار می رود.

کاربرد شاک ویوتراپی

موارد منع استفاده از روش شاک ویوتراپی

در مواردی که افراد از عفونت ادراری حاد، سرطان کلیه، انسداد مجاری ادراری توسط سنگ، مشکلات قلبی، نارسایی کلیه، فشارخون بالا، بدشکلی های ستون فقرات، ناهنجاری های انعقادی اصلاح نشده، پیلونفریت فعال و تغییرات پاتولوژیک رنج می برند، نمی توان از دستگاه شاک ویو در فیزیوتراپی استفاده نمود.

موارد منع استفاده از روش شاک ویوتراپی

نحوه عمل دستگاه شاک ویو

مکانیسم پیشنهادی برای شاک ویو به این صورت است که در ابتدا محل اتصال تاندون و استخوان تحریک می شود. این کار با هدف جوانه زنی مویرگ های جدید صورت می گیرد. در اثر این فرایند، سلول های سازنده تاندون و ترمیم کننده استخوان شروع به تکثیر می کنند. با افزایش میزان لکوسیت ها و فاکتورهای رشد، پروتئین بیشتری ساخته می شود. نتیجه این پروسه، افزایش ساخت کلاژن و بازسازی بافت های آسیب دیده می باشد. یکی از مهم ترین ویژگی های دستگاه شاک ویو، استفاده از الگوی ضربه ای است. به این ترتیب که انرژی ساطع شده توسط امواج آسیب جزئی به سلول های بافت آسیب دیده وارد می کنند. این امر موجب تحریک فاکتورهای رشد و افزایش خون رسانی می شود. این عمل منجر به تسریع فرایند ترمیم بافت های اسکلتی – عضلانی می گردد.

نحوه عمل دستگاه شاک ویو

درمان شاک ویو

شروع این درمان با تشخیص پزشک است. معمولا در هفته 2-1 بار برای 6-3 هفته مورد استفاده قرار می گیرد. البته تعداد دفعات و مدت درمان به نتایج به دست آمده بستگی دارد. ممکن است افرادی که از این روش درمانی استفاده می کنند دجار ناراحتی یا درد خفیفی شوند. این زمان حداکثر 5-4 دقیقه طول می کشد. برای کاهش درد می توان شدت آن را کاهش داد. در طول دوره درمان باید از مصرف داروهای غیر استروئیدی و ضد التهاب و موارد سرما و گرما پرهیز کرد.

درمان شاک ویو

سرعت تاثیرگذاری شاک ویو

معمولا آثار بهبودی بلافاصله پس از استفاده از روش شاک ویو مشاهده می شود. البته این حالت به دلیل مصرف دارو و بی حس کننده است. بهبود اصلی در هفته 2 ایجاد می شود. گاهی اوقات برای مشاهده علائم بهبودی باید 6-3 هفته صبر کرد. به طور کلی می توان گفت که بهبودی کامل آسیب دیدگی و دردهای مزمن چند هفته تا چند ماه طول می کشد که این مدت به نوع درد و عارضه بستگی دارد.

مراقبت های پس از شاک ویو (شوک درمانی)

دوره بهبودی برای افراد متفاوت است. سوابق بیماری، شرایط جسمانی و فیزیکی بیمار نقش مهمی در طول دوره ی بهبودی دارند. بیمار باید برای چند روز فعالیت های خود را کاهش دهد. بهتر است در 48 ساعت اولیه ، فعالیتی را در نواحی آسیب دیده انجام ندهند. به بیماران توصیه می شود تا در این مدت (48 ساعت اولیه) در فواصل زمانی 8 ساعته از کمپرس یخ و ماساژ یخ استفاده نمایند.