سکس تراپ کیست؟

سکس تراپی و اثرات آن بر روابط زناشویی ، امروزه یکی از مهم ترین زمینه های فعالیت روانشناسان سکس تراپی است. خیلی از مسائل و مشکلاتی که در زندگی زناشویی پیش می آید مربوط به روابط جنسی می باشد. بسیار پیش آمده که زوج ها بخاطر

عدم رضایت از روابط جنسی خود از یکدیگر جدا شده اند. به همین جهت روانشناسان به بررسی این مسائل نیز می پردازند تا بتوانند راه حل مناسب پیدا کنند. سکس تراپی یا همان مشاوره درباره ی روابط جنسی یک نوع روان درمانی است که در آن به بررسی مشکلات زوج ها می پردازند. در سکس تراپی به زوج ها کمک می شود تا از عوامل شخصیتی، روانی، جسمانی و بین فردی موثر در روابط جنسی خود آگاه شوند. با این کار می توانند مشکلات موجود در روابط جنسی خود را بیابند.


سکس تراپ کیست؟


سکس تراپی یکی از شاخه های تخصصی و بسیار مهم روان درمانی می باشد. فردی که سکس تراپی را انجام می دهد سکس تراپیست خوانده می شود. این افراد متخصصان رشته های روانپزشکی و روانشناسی هستند. گاهی نیز مددکاران اجتماعی، مشاوران خانواده و ازدواج که مجوزهای تراپیست دارند نیز به این فعالیت مشغولند. افرادی که کار سکس تراپی را انجام می دهند هم آموزش های اصلی و پایه ای دیده اند و هم آموزش های تخصصی و پیشرفته درباره ی مسائل مربوط به روابط جنسی و عاطفی را گذرانده اند. خوب است بدانید که سکس تراپی نیز مثل بسیاری از درمان های روانشناسی، با گفتار درمانی انجام می شود. به این معنی که متخصص سکس تراپی فقط با مراجعان صحبت کرده و مشکل را از این طریق می یابد.


مسائلی که نیاز به سکس تراپی دارند


مسائل زیادی هستند که در صورت مواجه با آنها توصیه می شود به سکس تراپیست مراجعه شود. در ادامه تعدادی از رایج ترین این مشکلات را شرح می دهیم.


- داشتن اضطراب و استرس برای سکس: بسیار پیش می آید که افراد دچار حالت استرس یا اضطراب برای زمان سکس می شوند. به این صورت که برای برقراری رابطه ی جنسی دچار استرس می شوند. این نگرانی ها و استرس ها گاهی بسیار زیاد می شود تا حدی که ممکن است به رابطه ها صدمه بزند. افرادی که به این مشکل دچارند بهتر است از سکس تراپیست کمک بگیرند.


- قربانیان سوء استفاده ی جنسی: کسانی که بر اثر حادثه از آن ها سوء استفاده ی جنسی شده معمولاً برای روابط جنسی آینده ی خود به مشکل بر می خورند. این افراد اکثراً چالش هایی در مورد سکس و رابطه پیدا می کنند. بنابراین بهتر است به سکس تراپیست مراجعه کرده تا این متخصص بتواند مشکل آن ها را مرتفع نماید.


- نزدیکی های دردناک: این حالت برای خانم های بسیاری پیش می آید. این افراد در زمان نزدیکی و برقراری رابطه ی جنسی درد زیادی را متحمل می شوند. این درد ممکن است مربوط به مشکلات پزشکی باشد اما گاهی نیز مربوط به مسائل روانی است. گاهی نزدیکی دردناک ممکن است مربوط به حس اضطراب، نگرانی و استرس باشد. اما در هر حال توصیه می شود در صورت تداوم این حالت برای یافتن راه حل به سکس تراپیست مراجعه شود.


- سرد مزاجی: در بسیاری از روابط پیش می آید که یکی از طرفین تمایل کافی برای برقراری رابطه ندارد. این مساله هر بار تکرار شده و ممکن است در طرف مقابل این حس را بوجود آورد که زوج به او بی تمایل است. تداوم این مساله عدم امنیت و اطمینان را در رابطه ایجا می کند. در دراز مدت این مشکل چالش های جنسی و احساسی زیادی را در بین طرفین ایجاد می کند.


- زود انزالی: اصولاً این مشکل بنا به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد. گاهی ممکن است علت این امر روانی باشد. در این صورت بهتر است فرد به سکس تراپیست مراجعه نماید.


- چالش ذهنیت مربوط به اندام و اعتماد به نفس: یکی از مشکلات رایجی که در بین افراد وجود دارد عدم اطمینان به جذابیت خود می باشد. به این صورت که فرد رضایت کافی از اندام های خود ندارد. این فرد استرس و نگرانی این مساله که آیا اندام آنها جذابیت دارد یا خیر را دارد. بنابراین اعتماد به نفس کاهش می یابد در حدی که گاهی فرد حس ارزشمندی خود را از دست می دهد. این مساله بر روی روابط جنسی و زناشویی تاثیر زیادی می گذارد.


- نارضایتی های جنسی: گاهی افراد ممکن است حس خوبی نسبت به روابط جنسی نداشته باشند. این افراد با گذشت زمان حس می کنند که در یک رابطه گیر افتاده اند. در این موقع بهتر است سریعاً به یک سکس تراپ مراجعه شود تا از تخصص وی برای درمان این حس استفاده شود.


- خانم هایی که دچار مشکل رسیدن به ارگاسم دارند: در موارد کمی پیش می آید که خانم ها در روابط جنسی به ارگاسم نمی رسند. این مساله ممکن است در صورت تداوم عدم رضایت و لذت به همراه داشته باشد. برای حل این مشکل باید به سکس تراپ مراجعه شود تا او گزینه هایی را به عنوان راه حل معرفی نماید.
در این جا موارد اندکی را که نیاز به مراجعه و انجام سکس تراپی دارد را ذکر کردیم. البته مواردی که نیاز به این نوع درمان دارند بسیار زیادند.

مسائلی که به سکس تراپی نیاز دارند


چه زمانی از سکس تراپی استفاده می کنیم؟


زوج هایی که یکی از این موارد را دارند باید برای درمان مشکل اقدام به سکس تراپی نمایند.
- مقاربت های دردناک
- نبود میل کافی برای ایجاد روابط جنسی
- نابرابری زوج ها در درایوهای جنسی
- صمیمیت های پس از خیانت
- صمیمیت های پس از بچه دار شدن
- انحرافات جنسی
- مشکلات رسیدن به ارگاسم
- اعتیاد جنسی
- رفتارهای اجباری برای برقراری رابطه ی جنسی

چه زمانی از سکس تراپی استفاده می کنیم؟

سخن پایانی


همان طور که شرح دادیم سکس تراپی یک شاخه از روان درمانی است. متخصص این کار یا همان سکس تراپ کسی است که آموزش های پیشرفته ای را گذرانده تا به افراد در مواجه با مشکلاتی که در زندگی زناشویی دارند کمک کند. این متخصص با زوج ها در جلسات مختلف صحبت می کند و مسائل را کشف کرده و برایشان راه حل می یابد. اختلالات و مسائل جنسی می تواند در هر کدام از زوج ها پیش آید بنابراین برای درمان نیاز به همراهی هر دو می باشد.