روش های کنار آمدن با مرگ حیوانات خانگی

روش های کنار آمدن با مرگ حیوانات خانگی ، امروزه افراد زیادی در منزل خود از حیوانات خانگی نگهداری می کنند. آنها به عنوان یکی از اعضای خانواده به او نگاه می کنند. حیوانات خانگی نقش پر رنگی در سرگرمی و شادی زندگی افراد دارند. ارتباط نزدیک با حیوان موجب ایجاد یک حس عاطفی می شود. بنابراین زمانی که به هر دلیلی حیوان خانگی خود را از دست بدهند، دچار غم و اندوه می شوند.

واکنش افراد به مرگ حیوانات خانگی متفاوت است. میزان غم و اندوه آنها به عواملی مانند سن فرد، شخصیت، سن حیوان خانگی و شرایط مرگ بستگی دارد. هر چقدر رابطه احساسی قوی تری بین فرد و حیوان خانگی وی وجود داشته باشد، غم و اندوه بیشتری را تجربه می کند. البته نقش حیوان در زندگی شما هم در میزان غم و اندوه تاثیرگذار است. در مورد افرادی که تنها زندگی می کنند، حیوانات خانگی نقش یک همراه را دارند. از دست دادن حیوان خانگی در این شرایط بسیار سخت می باشد. گاهی اوقات صاحبان این حیوانات از اینکه نتوانستند کار بیشتری برای زنده ماندن حیوان خود انجام دهند، احساس گناه عمیقی می کنند.

روش های کنار آمدن با مرگ حیوانات خانگی

روند اندوه بعد از مرگ حیوان خانگی

سوگواری افراد برای از دست دادن حیوان خانگی اشکال مختلفی دارد. برخی از صاحبان حیوانات خانگی، در مسیر پذیرش مرگ حیوان خانگی خود احساساتی مانند انکار، عصبانیت، گناه و افسردگی را تجربه می کنند و در نهایت این مسئله را می پذیرند. اما این روند در برخی افراد به صورت چرخه ای ایجاد می شود. آنها در این مسیر دچار فراز و فرودهای احساسی می شوند. اما به مرور زمان با این قضیه کنار می آیند. روند اندوه آرام آرام اتفاق می افتد. برخی از افراد پس از گذشت چند روز، بعضی چند هفته و گروهی چند سال احساس بهتری پیدا می کنند. باید دقت داشت که غم و اندوه یک حالت طبیعی است که فرد در زمان از دست دادن عزیزی آن را تجربه می کند. نشان دادن ناراحتی و غم و اندوه برای از دست دادن حیوان خانگی نشانه ی ضعف یا احساسات نابه جا نیست. بلکه به این نکته اشاره دارد که شما برای مرگ حیوانی که دوستش داشتید عزادار هستید. روبه رو شدن با غم و اندوه به صاحبان این حیوانات کمک می کند تا بتوانند با آن مقابله کنند. آنها بهتر است تا احساسات خود را بروز دهند، آن را بنویسند یا در مورد آن با اطرافیان خود صحبت کنند.

برای مقابله با غم و اندوه مرگ حیوانات خانگی چه کنیم؟

چند راه پیشنهادی :
1- احساسات خود را بروز دهید و در این مورد به نظر کسی توجه نکنید. اگر می خواهید گریه کنید اصلا خجالت نکشید.
2- با افرادی که آنها نیز این تجربه را داشته اند، ارتباط برقرار کنید.
3- جهت بروز احساسات خود می توانید یک مراسم تشییع جنازه برگزار کنید.
4- برای زنده نگهداشتن یاد حیوان خود، یک درخت بکارید یا یک یادواره ایجاد نمایید.
5- برای حفظ سلامتی جسمی و روحی خود از یک رژیم غذایی سالم استفاده نمایید، ورزش کنید و زمانی را با دوستان خود بگذرانید.
6- اگر یک حیوان خانگی دیگر دارید، روال عادی زندگی خود را ادامه دهید. با این کار می توانید به افزایش روحیه حیوان اهلی زنده خود کمک کنید. زیرا ممکن است این حیوان شما هم دچار غم شده باشد.
7- اگر غم و اندوه شما برای مدت طولانی باقی مانده است می توانید برای رفع این حالت از یک روانشناس کمک بگیرید. او از طریق صحبت با شما و اطرافیان به بررسی وضعیت جسمی و روحی شما می پردازد. وی تلاش می کند تا با تکیه بر تخصص، تجربه و مهارت خود به شما کمک کند تا بر این مشکل غلبه نمایید.
8- در مورد احساسات و غم و اندوه خود با کسی بحث نکنید.

برای مقابله با غم و اندوه مرگ حیوانات خانگی چه کنیم؟

سالمندان و از دست دادن حیوانات خانگی

تحمل غم و اندوه ناشی از مرگ حیوانات خانگی برای سالمندان بازنشسته سخت تر است و می تواند مسیر زندگی عادی آنها را منحرف کند. برخی از سالمندانی که تنها زندگی می کنند، برای رفع این مشکل یک حیوان خانگی نگه می دارند. این حیوان نقش همراه را ایفا و زمان تنهایی وی را پر می کند. زمانی که سالمند، حیوان خانگی خود را از دست می دهد، بهتر است تنها نماند. هر روز با دوستان و همسایگان ارتباط داشته باشد تا دچار افسردگی نشود. این افراد باید برنامه زندگی خود را حفظ کنند و در این برنامه فعالیت های ورزشی را نیز قرار دهند. در این مورد می توانند با پزشک خود مشورت نمایند. در برنامه روزانه خود زمانی را برای شرکت در کلاس ها و فعالیت های اجتماعی قرار دهند.

سالمندان و از دست دادن حیوانات خانگی

کودکان و رفع غم و اندوه مرگ حیوانات خانگی

بسیاری از کودکان به حیوانات علاقه دارند و از نگهداری آنها در منزل استقبال می کنند. به راحتی با حیوان خانگی ارتباط برقرار می کنند و از نظر احساسی وابسته می شوند. این امر موجب می شود تا از دست دادن حیوان خانگی برای آنها سخت باشد. در برخی موارد این مسئله به یک تجربه آسیب زا تبدیل می شود. کودکان در مواجهه با مرگ حیوان خانگی خود واکنش های مختلفی مانند سرزنش اطرافیان، عصبانیت، ترس و ... را نشان می دهند.

کودکان و رفع غم و اندوه مرگ حیوانات خانگی

عکس العمل والدین در مقابل غم و اندوه کودکان

برخی والدین تصور می کنند که برای مراقبت از فرزند خود بهتر است در مورد موضوع با کودک خود صحبت نکنند یا واقعیت را از او پنهان کنند. در حالی که این روش درستی نیست. بلکه بهتر است تا با کودک خود صادق باشند. بیان این مسئله که حیوان خوابیده است، کمکی به کودک نمی کند. بلکه می تواند باعث ایجاد حس سردرگمی، ترس و خیانت در کودک شود.
والدین بهتر است در این زمان، اجازه دهند تا کودک احساسات خود را ابراز کند. در مورد مرگ آگاه کنند اما به وی اطمینان بدهند که نقشی در از دست رفتن حیوان خانگی وی نداشته اند. شرایطی را فراهم کنند تا کودک به هر روشی که دوست دارد با حیوان خداحافظی کند. به او اجازه دهند تا در مراسم یادبود حیوان شرکت کند. تلاش نکنند تا به سرعت حیوان دیگری را جایگزین حیوان از دست رفته بکنند.