ترمیم و زیبایی دندان

روش های زیبایی دندان ، به مرور زمان و با مصرف مواد غذایی مختلف تغییراتی در دندان ها بوجود می آید. مینای دندان ها از بین رفته و دندان ها کدر می شوند. علاوه بر این موارد، ترک خوردن، شکستن، لب پر شدن و... نیز مسائلی دیگری هستند که برای دندان ها بوجود می آیند. در این مواقع دندانپزشک متخصصی است

که می تواند مشکلات را بررسی و راه حل مناسب ارائه دهد. ترمیم و رفع مشکلات دندان تاثیر زیادی بر زیبایی افراد دارد.

بهترین روش های زیبایی دندان


در این جا روش های مختلفی را که دندانپزشکان برای رفع مسائل و آسیب های دندان ها استفاده می کنند بیان می کنیم.


- انجام لمینیت دندان: ونیر یا همان لمینیت دندان چسباندن یک روکش نازک بر روی دندان است. با انجام این کار مشکلات خفیف تا متوسط دندان ها پوشانده می شود. از این روش با هدف اصلاح ترک خوردگی ها، لب پر شدگی ها، کجی دندان، بد شکلی دندان، سفید کردن و رفع فاصله ی بین دندان ها استفاده می شود. لمینیت ها دو نوع سرامیکی و کامپوزیتی دارند.

لمینت دندان
- بلیچینگ: فرایندی که طی آن با کمک مواد شیمیایی دندان های زرد و تیره را سفید می کنند بلیچینگ است. در این روش از موادی مثل پروکسید هیدروژن، پروکسید کاربامید و امثال آنها که خاصیت سفیدکننده دارند بهره می گیرند. ابتدا مواد روی دندان قرار داده می شود و پس از آن با لیزر یا حرارت لکه ها را از بین می برند. به طور کلی بلیچینگ به 30 تا 90 دقیقه زمان نیاز دارد. این روش به نسبت لمینیت ارزان تر و در کل بی خطر می باشد.

بلیچینگ دندان


- ارتودنسی: از این روش برای حل مشکل نامرتبی دندان ها، فاصله بین آن ها و جفت شدن دندان ها استفاده می شود. ارتودنسی همچنین باعث صاف و ردیف شدن دندان ها شده و اختلالات مفاصل و موقعیت فک را اصلاح می کند. در این روش با کمک ابزار مخصوص مشکلات دندان ها را برطرف می کنند. انجام ارتودنسی یک درمان طولانی مدت می باشد.

ارتودنسی دندان


- کامپوزیت: از این روش به جای پر کردن دندان استفاده می شود. انجام کامپوزیت نسبت به آمالگام نقره ای دو مزیت مهم دارد. کامپوزیت کامل همرنگ دندان است و برخلاف آمالگام مضر نیست.

کامپوزیت دندان


- ایمپلنت: یکی از روش های گران قیمت و جدید برای زیبایی و رفع مشکل دندان ها ایمپلنت است. در این روش به جای دندان از دست رفته جایگزین در نظر گرفته می شود. این روش نوعی جراحی به حساب می آید. به این صورت که یک ایمپلنت از جنس تیتانیوم در استخوان های فک قرار می گیرد. پس از گذشت زمان و بهبودی لثه و استخوان، تاج دندان و اتصال دهنده روی این ایمپلنت تیتانیومی نصب می شوند. این کار به شکلی انجام می شود که نتیجه بسیار شبیه دندان طبیعی است.

ایمپلنت دندان


- مینا کاری: یکی از روش های بدون درد و سریع برای اصلاح مشکلات کوچک دندان ها میناکاری است. اکثراً در موقع میناکاری، باندیگ، روکش و سفید کردن هم انجام می گیرد.

میناکاری دندان


- جرم گیری: در این روش پزشک با جرم گیر پلاکت هایی که روی دندان مانده اند را می تراشد. جرم گیری روشی بی درد است که پس از انجام در صورت رعایت بهداشت دندان تا مدت ها نیاز به تکرار نیست. پیشنهاد می شود حداقل سالی یک بار تمام افراد جرم گیری را انجام دهند.

جرم گیری دندان
- استفاده از لاک سفید کننده: این لاک حاوی مواد سفید کننده مثل فلوراید، پروکساید و مانند آنها است. برای استفاده از این مواد باید ابتدا دندان ها مسواک زده شوند. سپس لاک را روی آنها کشید. پس از 15 دقیقه دهان شسته می شود و مجدد نیاز به مسواک است. از این روش دو یا سه بار در روز می توانید استفاده کنید.

لاک سفید کننده دندان


سخن پایانی


داشتن دندان های بدون مشکل تاثیر زیادی بر زیبایی دارد. دندان ها بر لبخند تاثیر گذاشته و از این طریق باعث زیبایی چهره می شوند. در نتیجه اعتماد به نفس افراد با داشتن لبخند و دندان های زیبا افزایش می یابد. در صورتی که شما هم از علاقه مندان به داشتن دندان هایی زیبا و بی عیب هستید مطالعه ی این متن برایتان سودمند خواهد بود. در این جا روش های مختلفی برای رفع مشکلات دندان ها و داشتن دندان های زیبا مطرح شد. به راحتی می توانید براساس شرایط خود و دندان هایتان یکی از این روش ها را انتخاب و اجرا کنید.