بیماری های مربوط به روانپزشکی

روانپزشک کیست؟ ، افراد در زندگی خود دچار مشکلات و سختی هایی می شوند. گاه بروز این مسائل باعث ایجاد فشارهای روانی و در نهایت بیماری هایی در روح انسان می شود. این اختلالات امروزه بسیار به چشم می خورند. به همین علت

رشته ی روانپزشکی به خاطر کارایی که در درمان این اختلالات دارد مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. یکی از شاخه های پزشکی که امروزه بسیار مورد توجه است روانپزشکی می باشد. این رشته مربوط به تشخیص، پیشگیری و درمان مشکلات عاطفی، رفتاری و روانی افراد است. به عبارت دیگر روانپزشک در حوزه ی بهداشت روان عمل می کند. این افراد می توانند به بررسی، تشخیص و در نهایت درمان اشکلات روحی و جسمی مربوط به اختلالات روانی افراد بپردازد. در اصل به پزشکی که در حوزه ی بیماری های روحی روانی و درمان آن ها تخصص داشته باشد روانپزشک گفته می شود. این فرد در زمینه ی روانپزشکی آموزش دیده و می تواند برای درمان بیماری های روحی روانی فعالیت کند.


تفاوت روانپزشک با روان درمانگر و روانشناس


متخصصان روانپزشک، روان درمانگر و روانشناس همه در زمینه ی سلامت روان مشغول فعالیت هستند. این افراد اختلالات روح و روان افراد را تشخیص و در جهت رفع آن اقدام می کنند. روانپزشک آموزش های مختلف و بسیاری در حوزه های روانشناسی و روانپزشکی می بیند. روانشناس ها با کمک روان درمانی شرایط روانی و روحی افراد را بررسی و بهبود می بخشند. روان درمانگرها نیز روانشناسان بالینی هستند که در این رشته تحصیل کرده و مدرک گرفته اند. این متخصصان می توانند روان درمانی و ارزیابی های تشخیصی روی افراد دچار بیماری های روانی انجام دهند. روانشناسان بیمارانی را که مشکلات رفتاری، یادگیری، اضطراب یا افسردگی دارند را پذیرش و درمان می کنند. اما به طور کلی روانپزشکان و روانشناسان با هم گروه متخصصان بهداشت و سلامت روان را تشکیل می دهند.
روانپزشک متخصصی است که قادر به تشخیص اختلالات و مشکلات روانی افراد می باشد. پس از تشخیص بیماری، روانپزشک بیمار را معمولاً به روانشناس یا روان درمانگر هدایت می کند.

تفاوت روانپزشک با روان درمانگر و روانشناس


مشکلاتی که روانپزشکان درمان می کنند


متخصصان روانپزشک مشکلات روحی روانی افراد را تشخیص و درمان می کنند. این افراد مشکلاتی از قبیل بیماری های اسکیزوفرنی، اختلال دو قطبی، اختلالات اشتهایی، توهم، افسردگی، اختلال استرس بعد از حادثه، اختلالات خواب، اعتیاد به مواد مخدر، خودزنی، خودکشی، افکار منفی، وسواس، رفتار خشونت آمیز ناگهانی، افکار مربوط به صدمه به دیگران، پریشانی، آشفتگی، اختلال در تمرکز، بیش فعالی و مانند اینها را درمان می کنند.

مشکلاتی که روانپزشکان درمان می کنند

چه کسانی نیاز به روانپزشک دارند؟


افرادی که دچار مشکلات و آسیب های روانی شده اند نیاز به روانپزشک دارند. این افراد بیمارانی هستند که اختلالات روحی روانی آن ها قابل درمان توسط روانشناس نیست. مشکل این بیماران تنها با جلسات مشاوره حل نمی شود. بیماری این افراد پیشرفت کرده و برای درمان باید از دارو استفاده شود. بنابراین نیاز به روانپزشک است تا با بررسی های تخصصی اختلالات را ارزیابی کرده و برای آنها راهکار درمانی پیدا کند. در صورتی که فرد دچار اختلال روانی شده باشد که امکان صدمه زدن به خود یا اطرافیانش باشد برای درمان نیاز به روانپزشک دارد. قطعاً شما هم با افرادی که وسواس پاکیزگی دارند برخورد داشته اید. این افراد می توانند بر اثر استفاده ی بیش از حد از مواد شوینده به سلامت خود آسیب برسانند. به همین علت باید تحت نظر یک روانپزشک قرار گرفته و با کمک داروهای مناسب درمان شوند. علاوه بر این، سایر مشکلاتی که در بالا هم اشاره شد از قبیل اختلالات دو قطبی، پرخاشگری، افسردگی، روان گسیختگی و مانند اینها نیاز به درمان توسط روانپزشک دارند. بیمارانی که از این مشکلات رنج می برند حتماً لازم است مراحل درمان را با روانپزشکی متخصص پیش ببرند.

چه کسانی نیاز به روانپزشک دارند؟


بیماری های مربوط به روانپزشکی


همان طور که گفته شد یک سری از بیماری های روحی روانی هستند که دیگر با جلسات مشاوره بهبود نمی یابند. پیشرفت بیماری های روحی روانی بخاطر مسائل مختلف زندگی بسیار پیش می آید. برخی از مشکلات و بیماری هایی که نیاز به مراجعه و درمان توسط روانپزشک دارند به شرح زیر هستند.
- پرخاشگری
- اختلالات چند شخصیتی
- اختلالات اضطرابی
- افسردگی های شدید
- اختلال دو قطبی
- وسواس شدید
- اختلال بعد از حادثه
- خودزنی
- اختلالات اشتهایی
- اختلالات دیگر زنی
- توهم
- اختلالات خواب
- اقدام به خودکشی
- آشفتگی و پریشانی
- ناآرامی و بی قراری
- افکار منفی
- نداشتن تمرکز
- اعتیاد به مصرف انواع مواد مخدر
- بیش فعالی
- رفتارهای خشونت آمیز
- اسکیزوفرنی
افرادی که به این مشکلات و اختلالات دچار هستند برای درمان باید به روانپزشک مراجعه نمایند. روانپزشکان با به کارگیری تخصص و مهارت خود و استفاده از روش ها و داروهای مناسب به درمان بیماری می پردازند. محل کار این متخصصان معمولاً در مطب، زندان، مراکز روان درمانی، بیمارستان ها و مانند آنها می باشد.

بیماری های مربوط به روانپزشکی


سخن پایانی


حتماً مشاهده کرده اید که امروزه اختلالات و آسیب های روانی در میان افراد بسیار شایع شده است. این مشکلات علاوه بر ایجاد اختلال در فرد، آسیب های زیادی به خانواده و اجتماع وارد کنند. دانستن این نکته که در مواجهه با این مشکلات نیاز به مراجعه به روانپزشک می باشد اهمیت زیادی دارد. روانپزشکان متخصصانی توانمند هستند که دانش کافی برای تشخیص، ارزیابی و درمان بیماری های روحی و روانی افراد دارند. این متخصصان سالها آموزش لازم و مناسب را دیده اند و به راحتی می توانند این مشکلات را بررسی و درمان نمایند.