روانشناس کیست ، یکی از دغدغه های مهمی که انسان ها از زمان ‌های گذشته تاکنون داشته اند، پیدا کردن فردی می باشد که بتواند با او مشکلات خود را در میان بگذارد. آنها از این طریق به دنبال یافتن راه حلی برای مقابله با مشکلات خود هستند.

امروزه با کمک روانشناسان می توان راه حل های مناسب برای مقابله با مشکلات پیدا کرد. اما بسیاری از افراد ممکن است ندانند روانشناسی چه کسی است و این فرد چه اقداماتی انجام می دهد. در این مقاله می خواهیم شما را با روانشناس و متخصص درمان مشکلات بهداشتی روانی و رفتار انسانی آشنا کنیم.


روانشناس کیست ؟


به متخصصی که در بخش‌ های سلامت، مهارت و تخصص داشته باشد، روانشناس گفته می شود. روانشناس می تواند مشکلات بهداشت روانی و رفتار انسانی را نیز درمان کند. اکثر روانشناسان در زمینه روانشناسی بالینی آموزش دیده اند. رشته روانشناسی بالینی شامل آموزش تخصصی مشکلات روانی و مشکلات سلامتی ذهنی است. روانشناسان بالینی برای ادامه تحصیل می توانند در زمینه های مختلفی مثل روانپزشکی عصبی و آموزشی یا پزشکی قانونی تخصص بگیرند.
به طور کلی هدف روانشناسی درک درست افکار، عواطف، احساسات و رفتار می باشد. روانشناسان از تکنیک ‌های مختلفی مثل مشاهده یا آزمایش برای موضوع مطالعه استفاده می کنند تا در مورد احساساتی که روی عملکرد فرد موثر است، فرضیه ‌های درستی بسازند. روانشناسان با جمع آوری اطلاعات، رفتار را با کمک تجربیات روانکاوی و روان درمانی یا آزمایشگاهی کنترل خواهند کرد. این افراد به ساخت تست های هوش، استعداد، عملکرد و شخصیت نیز می پردازند.


چه کسانی به روانشناس مراجعه می کنند ؟


ممکن است برخی از افراد تصور کنند که فقط کسانی به روانشناس مراجعه می کنند که دارای مشکلات روانی باشند. اما این تصور کاملاً اشتباه است. زیرا تمامی افراد برای حل مشکلات زندگی خود می‌ توانند به این متخصصان مراجعه کنند. در واقع مراجعه کنندگان این متخصصان، فقط کسانی که دارای مشکلات روانی و یا عصبی هستند، نخواهند بود. بلکه افراد عادی نیز می توانند برای ترک عادت های نامناسب زندگی خود یا بهبود شرایط زندگی به این متخصصین مراجعه کنند. با مراجعه به متخصصان روانپزشکی می ‌توان از راهنمایی های آنها بهره مند شد. بین روانشناس و روانپزشک تفاوت های زیادی وجود دارد. اصلی ترین تفاوت میان این دو متخصص این است که روان شناس به مشاوره و روان درمانی بیماران افسرده کمک خواهد کرد.


تفاوت روانشناس و روانپزشک


ممکن است بسیاری از افراد شناختی روی تفاوت روانشناس و روانپزشک نداشته باشند. روانپزشک و روانشناس در یک جهت با هم کار می کنند. ولی میان آنها تفاوت های بزرگی وجود دارد. روانپزشکی ازجمله گرایش های رشته پزشکی محسوب می ‌شود. ولی روانشناسی این گونه نیست. روانپزشک صلاحیت تجویز دارو برای بیمار را خواهد داشت. ولی روانشناس اجازه ندارد برای بیمار دارو تجویز کند. روانپزشک در بیشتر اوقات با درمان دارویی کار می ‌کند. ولی روانشناس برای درمان بیماران خود، از روش های روان درمانی و رفتار درمانی استفاده می کند. روانپزشک با کمک داروهای اعصاب و روان بیماران خود را درمان خواهد کرد. ولی روانشناس از طریق روش های غیر دارویی، مشکلات روحی و روانی بیماران را درمان می کند. بیمارانی که در بیمارستان بستری شده اند، روانپزشک می تواند برای آنها دارو تجویز کند. همچنین روانپزشک می ‌تواند با کمک روش های درمانی خاص مثل الکتروشوک به درمان بیماران بپردازد. ولی روان شناس این اجازه را نخواهد داشت.


اقدامات مهم روانشناس


یک روانشناس خوب برای افزایش درک افراد و گروه‌ها از دانش خود استفاده می کند. همچنین این فرد به شناسایی و تشخیص اختلالات رفتاری ذهنی و یا اساسی مراجعه‌ کنندگان می ‌پردازد. روانشناسان برنامه های درمانی مختلفی را تهیه و اجرا خواهند کرد. برای کمک به درمان بیماران با پزشکان و مددکاران اجتماعی همکاری می ‌کنند. یک روانشناس خوب برای به دست آوردن اطلاعات از روش‌ های مشاهده، مصاحبه، آزمون و آمارگیری استفاده می ‌کند. بنابراین می ‌تواند الگویی پیدا کند که به او در زمینه پیش بینی رفتار و درک رفتار کمک زیادی خواهد کرد. روانشناسان معمولاً برای مدارس و محل کار برنامه ارائه می دهند تا از این طریق مشکلات روانشناختی را بهبود دهند. روانشناسان به خانواده ها و زوج ها برای تغییرات مطلوب در رفتار آنها، کمک های مختلفی ارائه می دهند.


روانشناس بالینی


روانشناس بالینی اقدامات مختلفی انجام می دهد. ممکن است بسیاری از افراد با کارهایی که این روانشناس برای مراجعه کنندگان انجام می‌ دهد، آشنایی نداشته باشند. روانشناسی بالینی در واقع یک تخصص در زمینه روانشناسی است. در این تخصص امکان فراهم کردن مراقبت های پیوسته و جامع بهداشت روانی و رفتاری برای افراد و خانواده ها وجود دارد. روانشناس بالینی برای خانواده ها و گروه های مردمی مشاوره های لازم را انجام می دهد. همچنین از دیگر وظایف این روانشناس می‌ توان به آموزش و نظارت و بر پایه تحقیق اشاره کرد. در واقع روانشناسی بالینی تخصصی گسترده است. در این روانشناسی طیف وسیعی از آسیب های روانی شدید و ناهنجاری ها وجود دارد. جامعیت و ادغام دانش و مهارت در درون و بیرون از روانشناسی نماد روانشناسی بالینی است.


ویژگی های روانشناس خوب


امروزه شمار روانشناسان در جامعه زیاد است. ولی پیدا کردن یک روانشناس خوب برای بسیاری از افراد سخت خواهد بود. روانشناس خوب دارای ویژگی هایی است که نسبت به دیگر روانشناسان متمایز تر خواهد بود. این متخصص رفتاری حرفه ای و درست با بیماران خود دارد و از این طریق می ‌تواند به درمان مراجعه کنندگان خود کمک زیادی کند. یک روانشناس خوب باید با مراجعه کنندگان خود همدردی و دلسوزی داشته باشد. همچنین او باید به خوبی شنوای مشکلات بیماران باشد. از دیگر ویژگی هایی که یک روانشناس خوب دارد، می توان به داشتن مهارت های ارتباطی قوی و برخورداری از سلامت روان اشاره کرد. همچنین این متخصصان به سلامتی بیماران خود اهمیت زیادی می ‌دهند و در گفتار و رفتار با مراجعه کنندگان سنجیده عمل می کنند. این فرد دارای مهارت های بین فردی بسیار خوب بوده و پیوسته در حال بالا بردن دانش و توانایی خود است. بهتر است که روانشناس توصیه‌ های مستقیم برای مراجعه کنندگان خود در نظر نگیرد. همچنین یک روانشناس خوب به جای درآمد زایی به دنبال درمان بیماران خود است.


روانشناس آنلاین


در سال های اخیر با پیشرفت تکنولوژی، بسیاری از مراجعه کنندگان به علت کمبود وقت از روانشناسی آنلاین استفاده می ‌کنند. روانشناسان در بستر اینترنت به صورت آنلاین مشاوره های لازم را در اختیار مراجعه‌ کنندگان خود قرار می‌دهند. بسیاری از این متخصصان دارای سایت هایی هستند که مشاوره رایگان و بدون پرداخت هزینه در آنها انجام می‌ شود. مشاوره آنلاین در تمام جهان و کشور ما موجب شده تا مردم از موضوعات روانشناسی استقبال بسیار زیادی کنند.
با مراجعه به اینترنت و سایت های پزشکی مختلف می توان بهترین روانشناس را پیدا کرد. اکثر سایت ها امروزه لیستی از روانشناسان معروف در هر شهر را به همراه شماره تلفن های مطب و آدرس دقیق این روانشناسان در صفحه خود قرار داده‌اند. بنابراین مراجعه ‌کنندگان به راحتی می ‌توانند به اطلاعات بهترین روانشناسان دسترسی داشته باشد.


روانشناسان در کجا فعالیت می کنند ؟


محل فعالیت روانشناسان در بیمارستان ها و مطب‌ های خصوصی آنها است. همچنین این متخصصین در کلینیک های روانشناسی، مدارس، دانشگاه ‌ها، مراکز نیروی دفاعی و زندان‌ ها نیز فعالیت می کنند. آنها می ‌توانند در زمینه ‌های تحقیقات و آموزش نیز کار کنند. این متخصصین برای ارتباط بهتر با مراجعه کنندگان خود از آنها تست شخصیت، تست حرفه ای و اطلاعاتی و آموزشی نیز می گیرند. انجام این تست ها ممکن است برای بسیاری از افراد مفید باشد. برای این متخصصین موقعیت هایی در زمینه آموزش و تحقیقات نیز وجود دارد.


خدمات روانشناسان


روانشناسان به مراجعه کنندگانی که دارای اختلالات تغذیه ای، اضطراب، افسردگی و وسواس و مشکلاتی در روابط و یا انواع استرس و وابستگی به دارو یا الکل دارند، کمک ‌های شایانی خواهند کرد. این دسته از افراد با مراجعه به روانشناسان می توانند از این مرحله سخت زندگی به خوبی عبور کرده یا به درمان بیماری خود بپردازند. همچنین روانشناسان بالینی با گوش دادن به مشکلات بیماران خود، به آنها کمک می کنند تا از نظر ذهنی، فکری و احساسی بهتر عمل کنند. روانشناسان می توانند به خوبی علل ریشه ای مشکلات افکاری و احساسی مراجعه کنندگان خود را تشخیص دهند. این افراد با پرداختن به فرایندهای فکری به بیمار کمک می کنند تا بتوانند از طریق یک روش موثر با مشکلات خود مقابله کنند.
به طور کلی اقداماتی که یک روانشناس انجام می دهند، شامل چند دسته هستند. انجام تحقیقات علمی و برگزاری جلسات مشاوره روانشناسی آنلاین یا حضوری و بسط دادن داشته های علمی خود در جامعه و میان عموم مردم از جمله کارهای مهم همه روانشناسان است.


سخن پایانی


مراجعه کنندگان برای استفاده از خدمات روانشناسان باید در جلسات مشاوره اصل صداق را در نظر داشته باشند. با انتخاب یک مشاور و روانشناس خوب می ‌توان مشکلاتی که در زندگی وجود دارد را با آنها مطرح کرد. آنها به مراجعه کنندگان خود کمک خواهند کرد تا بتوانند بر مشکلات غلبه کنند.