رفع مشکلات جنسی با سکس تراپی

رفع مشکلات جنسی با سکس تراپی ، در این مقاله می ‌خواهیم شما را با یکی از حوزه های فعالیت روانشناسان یعنی سکس تراپی و مشاوره جنسی آشنا کنیم. بسیاری از مشکلاتی که زوجین را به کلینیک های مشاوره می‌ کشاند، مشکلات جنسی می باشد. براساس گزارش ها

یکی از مشکلات عمده در بین افراد متقاضی طلاق، عدم رضایت کافی از روابط جنسی است. این امر می ‌تواند لزوم استفاده از خدمات مشاوره جنسی و مراجعه به کلینیک‌ های مشکلات زناشویی را روشن ‌تر سازد. سکس تراپی نوعی روان درمانی می باشد که مسائل مربوط به سلامت روان و یا نگرانی های عاطفی در مورد عملکرد و تمایلات جنسی را مورد بررسی قرار می دهد. این مسائل به طور معمول با کمک یک متخصص و سکس تراپیست بررسی می شوند. در ادامه با ما همراه باشید.


سکس تراپی چیست؟


سکس تراپی درمانی برای بهبود عملکرد جنسی و درمان اختلالات جنسی شامل انزال زودرس یا تاخیر در انزال و اختلال نعوظ، عدم علاقه جنسی یا تحریک دردناک واژینیسموس می باشد. سکس تراپی برای درمان انحرافات جنسی و میل بالای جنسی و عدم اعتماد به نفس جنسی، دوره نقاهت بعد از تجاوز جنسی و کاهش میل جنسی در پیری و بیماری یا ناتوانی نیز استفاده می ‌شود.
در واقع سکس تراپی یا مشاوره جنسی نوع خاصی از روان درمانی است که به زوجین کمک می ‌کند تا عوامل پزشکی، روانی، شخصیتی و بین فردی موثر در رضایت جنسی را بشناسند و در صورت لزوم مشکلات را رفع و درمان نمایند.
سکس تراپی شامل هر روشی برای درمان مشکلات جنسی می باشد. مشکلات جنسی هم به زبان ساده شامل هر مشکلی است که باعث عدم رضایت زن یا مرد (یا هر دو) از رابطه جنسی می شود.
میزان شیوع مشکلات جنسی بالا است. تحقیقات نشان می دهد بین 35 تا 50 درصد افراد در طول عمر خود یک مشکل جنسی را تجربه می کنند. اما اکثر افراد به دلیل خجالت کشیدن به سکس تراپیست مراجعه نمی کنند و مشکل آنها غیر قابل حل می ماند.
هدف سکس تراپیست فعال در کلینیک مشکلات زناشویی، این است که به افراد کمک کند تا موانع و چالش های هیجانی و فیزیکی را پشت سر بگذارند، تا یک رابطه رضایتبخش و زندگی جنسی لذت بخشی را تجربه کنند. رضایت جنسی نیز از مهمترین عوامل رضایت کلی از رابطه و یکی از شاخص های مهم ازدواج موفق، بقا و سلامت خانواده می باشد.

سکس تراپی چیست؟


اختلالات جنسی


اختلال جنسی به اختلال در توانایی پاسخ دهی جنسی یا تجربه کردن لذت جنسی می گویند که ممکن است در هر مرحله از چرخه ی جنسی فرد (تمایل جنسی، تهییج یا برانگیختگی جنسی و ارضای جنسی) تجربه شود. اختلالات جنسی ممکن است دائمی باشند، یعنی از اولین تجربیات جنسی فرد اتفاق افتاده باشد. یا اینکه موقعیتی باشد، یعنی فقط در انواع خاصی از موقعیت ‌ها یا در شرایط به خصوصی روی دهد. جلسات سکس تراپی روی علائم فردی متمرکز هستند. اختلالات جنسی زوجین بسیار معمول و فراگیر هستند. چیزی در حدود 43 درصد زنان و 31 درصد مردان نوعی از اختلالات جنسی را گزارش کردند.
از اختلالات جنسی که نیاز به مشاوره دارند می توان موارد زیر را نام برد.

• اختلال نعوظ
• دیر انزالی و زود انزالی
• بی میلی و یا کم میلی جنسی
• پرمیلی جنسی
• آنورگاسمی (ناتوانی در رسیدن به ارگاسم) و اختلالات ارگاسمی
• واژینیسموس (ترس از مقاربت و مقاربت دردناک)
• افکار جنسی آزاردهنده
• میل جنسی بیش از اندازه
• فانتزی ‌های جنسی آزاردهنده

درصورت بروز هر یک از مشکلات گفته شده، سکس تراپیست یا درمانگر مسائل جنسی می ‌تواند شما را در جهت رفع آنها راهنمایی کند.
شاید تصور بسیاری از افراد این باشد که مشاوره جنسی و سکس تراپی فقط محدود به افرادی که دچار مشکلات جنسی هستند، می ‌شود. این در حالی است که تمام افراد جامعه می ‌توانند برای آموزش جنسی، یادگیری روش های افزایش لذت از زندگی جنسی و عمیق تر شدن رابطه خود به کلینیک مشکلات زناشویی مراجعه و از خدمات مشاور جنسی استفاده کنند.
یک رابطه جنسی خوب علاوه بر سلامتی برای افزایش طول عمر و پایین آوردن احتمال ابتلا به سرطان مفید می باشد.


چه افرادی نیاز بیشتری به سکس تراپی دارند؟


افرادی هستند که از برخی مشکلات رنج می برند. مشکلاتی که باعث آزار جنسی افراد می شود و برای رفع آنها به مشاور جنسی نیاز می باشد عبارتند از:

• افرادی که مقاربت دردناک یا ترس از نزدیکی دارند.
• کسانی که با کمبود میل جنسی مواجه هستند یا صمیمیت در ارتباط زناشویی آنها از بین رفته است.
• افرادی که دچار زودانزالی، دیرانزالی یا عدم نعوظ هستند.
• افرادی که در رسیدن به ارگاسم ناتوان می باشند.
• افرادی که از هویت جنسی خود اطمینان نداشته باشند و یا دچار انحرافات جنسی باشند.

ممکن است بسیاری از افراد از اینکه مستقیما مشکلات جنسی خود را بیان کنند، احساس شرم داشته باشند. همین موضوع باعث می ‌شود مشکلات در قالب اضطراب، افسردگی، مشکلات خواب و ... ظاهر شوند.
این افراد نیز با مراجعه به کلینیک مشکلات زناشویی و کمک روانشناس جنسی می ‌توانند از ریشه مشکلات خود آگاه شده و برای درمان آن اقدام کنند.

چه افرادی نیاز بیشتری به سکس تراپی دارند؟


علائم نیاز به سکس تراپی


علائمی که نشان ‌دهنده ‌ی نیاز شما به سکس تراپی می باشد، عبارتند از:


1- عدم تمایل به رابطه جنسی


تمایل نداشتن به رابطه جنسی می تواند به دلیل استرس، خستگی و کسالت یا تغییرات ناگهانی در سبک زندگی شما باشد. با این حال، اگر نوسانات خلق و خوی شما بیش از چند ماه طول بکشد، مشکل ساز می شود. یک سکس تراپیست (درمانگرجنسی) می تواند به شما کمک کند ارتباط خود را با همسرتان بهبود بخشید تا همسرتان بتواند بفهمد چه چیزی باعث ناتوانی جنسی شما شده است.

علائم نیاز به سکس تراپی


2- سکس دردناک


رابطه جنسی باید لذت بخش باشد. اگر در هنگام داشتن رابطه جنسی احساس درد ناخوشایند داشته باشید، احتمال دارد که شما یا همسرتان دارای یک مشکل مربوط به سلامتی باشید. سکس تراپیست می تواند به شما کمک کند تا از بهترین پوزیشن های جنسی برای کاهش درد استفاده نمایید.


3- به ارگاسم نرسیدن


شاید اغلب ارگاسم شدید داشته باشید. اما ممکن است به طور ناگهانی متوجه شوید که که به ارگاسم و اوج لذت جنسی نمی رسید. اگر این مشکل برای چند ماه طول بکشد، این امر می تواند به دلیل یک مسئله اساسی باشد که با مراجعه به سکس تراپی متخصص می توان به حل آن، کمک نمود.


4- شما نمی دانید که از رابطه چه می خواهید.


بسیاری از افراد از شناخت میل جنسی خود غلفت می کنند. مثلا ممکن است شما ندانید که چه چیزی واقعا برای شما مناسب می باشد. سکس تراپیست در درک خواسته های شما و پیدا کردن چیزهایی که احساس خوبی به شما و بدنتان می دهد، کمکتان می کند.

علائم نیاز به سکس تراپی


5- انتظار داشتن لذت بیشتر از سکس و رابطه جنسی با همسر


خواه به خاطر اضطراب عملکرد یا به دلیل خستگی و فرسودگی، بسیاری از مردم از روابط جنسی خود لذت نمی برند. حتی اگر روابط جنسی شما در حال حاضر بسيار ایده آل و پسندیده باشد، هميشه فرصت بهبودی آن وجود دارد. اگر به رابطه جنسی با شریک زندگی خود اهمیت ندهید، عدم رضایت در رابطه زناشویی در زندگی تان تبدیل به یک فاجعه خواهد شد. سکس تراپی می تواند در درمان احساسی و عاطفی مشکلات جنسی و حفظ یک رابطه جنسی و رضایت بخش مفید باشد.


رفع مشکلات جنسی با سکس تراپی


در سکس تراپی مدرن، از ادغام روش‌ های روان درمانی و داروهایی مانند ویاگرا (سیلدنافیل) و Paxil (پاروکستین) استفاده می ‌شود. درمانگران جنسی به کسانی که دچار مشکلات جنسی هستند کمک می ‌کنند تا به یک زندگی جنسی فعال برسند.
سکس تراپی نیازمند به ارزیابی دقیق می باشد که شامل معاینه جسمی و روانی کامل است. زیرا اختلال عملکرد جنسی ممکن است به دلیل جسمانی پایه یا یک استرس روانی باشد. بعنوان مثال، اختلال در نعوظ که علت آن ممکن است مشکلات گردش خون یا اضطراب باشد. نکته حائز اهمیت در مورد اختلال ‌های جنسی که در زوج‌ ها وجود دارد، مشکل زن یا مرد می باشد که یک مشکل دوجانبه بوده و در واقع مشکل مشترک زوج محسوب می ‌شود.
بنابراین اصل مهم و اثربخش در درمان و رفع مشکلات جنسی، همکاری زوج و حذف فشار بر یکدیگر می باشد. این امر کمک می ‌کند با استفاده از تمرین‌ های مدون، عملکرد رضایت بخش جنسی برای زوج حاصل شود. اگر روند درمان، همراه با علاقه و صمیمیت میان زوج و بدون شماتت و سرزنش کردن یکدیگر طی گردد، نتیجه درمان رضایت بخش خواهد بود.

رفع مشکلات جنسی با سکس تراپی


سکس تراپی چقدر طول می‌ کشد؟


در سکس تراپی، مشکلات به سه سطح تقسیم می شوند. مدت تکمیل درمان هر سطح با دیگری متفاوت می باشد.


سطح 1:


به عنوان مثال، حل مشکل زن جوانی که نمی‌ داند چگونه ارضا شود، به یک یا دو جلسه مشاوره نیاز دارد. یا مشکلات زودانزالی در اکثر موارد سریع برطرف می شوند. بسیاری از مشکلاتی که با سکس تراپیست ها مطرح می شوند، سوالاتی هستند که افراد نمی توانند از دیگران بپرسند. برای همین نیاز به جلسات طولانی مدت ندارند.


سطح 2: مشکلات جنسی


مشکلات جنسی که ریشه در رابطه دارند. بخش عمده زوج‌ هایی که مشکلات جنسی دارند، مربوط به کش‌ مکش قدرت بین آنها می باشد. گاها سکس مانند میدان نبرد برای نشان دادن قدرت زوج ها است. در واقع مشکلات عمیق تری در زیر مشکلات جنسی پنهان شده است. این درمان، عموما حداقل 15 هفته طول می کشد. همچنین در ترکیب با مشاوره ازدواج و یا زوج درمانی، انجام می شود.


سطح 3: آسیب های جنسی یا روانی


بعضی موارد مشکلات جنسی ریشه در بی‌ توجهی یا سوء استفاده های جنسی در کودکی، یا مشکلات مربوط به ارتباط گیری با افراد دیگر دارند. درمان این مشکلات می‌ تواند سال‌ ها طول بکشد. قربانیان تجاوز جنسی و سوء استفاده های جنسی، نیازمند به سال‌ ها درمان برای داشتن رابطه جنسی شاد هستند. اما برخی از این افراد این کار را انجام می ‌دهند و به مشاوره جنسی مراجعه می کنند.