دیابت

دیابت چیست و انواع آن کدام است؟ ، دیابت از واژه ی یونانی Diabainein به معنی دفع کردن که بیشتر در خصوص مایعات به کار می رود، گرفته شده است. این بیماری در اثر کاهش ترشح انسولین یا کاهش حساسیت سلول های هدف انسولین به وجود می آید.


علت دیابت


به عبارت دیگر دیابت یک بیماری مزمن است که به خاطر نقص اکتسابی یا ارثی در تولید انسولین یا تاثیر نامطلوب انسولین تولید شده در بدن به وجود می آید. این بیماری منجر به غلظت قند خون شده و صدمات زیادی به عضوهای بدن می زند.

علت دیابت


انواع دیابت


دیابت سه نوع مختلف دارد که به دیابت نوع یک، دیابت نوع دو و دیابت بارداری نام گذاری شده است.
دیابت نوع یک یا دیابت جوانی وابسته به استفاده از انسولین می باشد. بیشتر اوقات این نوع دیابت از زمان کودکی آغاز می شود. دیابت نوع یک به خاطر تلاش بدن برای از بین بردن غده ی پانکراس یا همان لوزالمعده به وجود می آید. این غده در قسمت خلفی شکم قرار گرفته و محل ساخت انسولین می باشد. انسولین یک ماده شیمیایی با هورمونی است که باعث ورود قند به سلول ها و مصرف آن می شود. هیچ فردی بدون وجود انسولین امکان ادامه ی حیات ندارد به همین علت افرادی دیابت نوع یک دارند باید انسولین تزریق کنند.

انواع دیابت


دیابت نوع دو به خاطر این که از چهل سالگی به بالا در افراد دیده می شد دیابت بزرگسالان نام گرفت. اما با گذشت زمان، این نوع دیابت در کودکان نیز اتفاق افتاد. مشکل دیابت نوع دو مربوط به یک نوع مقاومت در برابر انسولین می باشد. به طوری که گلوگز قادر به ورود به سلول نیست و در خون فرد باقی می ماند.
دیابت بعدی مربوط به دیابت بارداری است. این دیابت بسیار شبیه دیابت نوع دو می باشد با این تفاوت که در زنان باردار رخ می دهد. به این صورت که مواد شیمیایی زیادی که وارد خون مادر شده مانع کار انسولین می شود. در صورتی که این دیابت درمان نشود و میزان قند خون کاهش نیابد گلوکز وارد جریان خون جنین شده و انسولین زیادی تولید می کند. در صورتی که این اتفاق بیفتد جنین ممکن است بزرگتر از حد عادی شود و در نتیجه زایمان با سختی مواجه شود. پس از تولد، بدن این نوزاد به خاطر عادت به منبع قندی، انسولین زیادی تولید می کند و باعث افت میزان گلوکز خون می شود.

انواع دیابت


درمان دیابت


اگرچه دیابت یک بیماری مزمن است که هنوز درمان قطعی ندارد اما با روش هایی می توان آن را کنترل کرد. ورزش مناسب، بررسی قند خون در فواصل زمانی مشخص، حمایت غذایی و تغذیه ی صحیح برای پیشگیری یا کنترل موثر هستند. کنترل کردن مداوم قند خون برای کاهش خطر عوارض دراز مدت مهم و لازم است. برای دیابت نوع دو رعایت رژیم غذایی صحیح، ورزش کافی، کاهش وزن؛ برای دیابت نوع یک نیز استفاده از انسولین می تواند برای کنترل و درمان مناسب باشد.

درمان دیابت


سخن پایانی


امروزه دیابت از بیماری های رایج شده که در بسیاری از افراد اطرافمان می توانیم ببینیم. این بیماری به مرور آسیب های زیادی به بدن وارد می کند. در صورتی که آن را جدی نگیریم عوارض جبران ناپذیر و خطرناکی می تواند به همراه داشته باشد. از آنجا که هر فردی مستعد ابتلا به دیابت می باشد خوب دیدیم که در این مقاله شما را با این بیماری آشنا کنیم.