رادیولوژیست چی کار می کنه؟

دکتر رادیولوژیست کیست؟ ، رادیولوژیست فردی متخصص پزشکی یا یک پزشک است که آموزش دیده تا تصاویر پزشکی را تهیه و تفسیر نماید. تصاویری که از رادیولوژی قسمت های مختلف بدن به دست می آید ممکن است توسط داروهای هسته ای (مثل ام آر آی و سونوگرافی) یا با استفاده از اشعه ی ایکس

(مثل رادیوگرافی و سی تی اسکن) انجام شود. پزشک رادیولوژیست پس از معاینه ی کامل بیمار و بررسی پرونده ی او می تواند در صورت لزوم از تصویربرداری پزشکی یا همان رادیولوژی نیز برای تشخیص و درمان بهره ببرد. اصولاً پزشکان رادیولوژیست درک خوبی از آناتومی بدن انسان و مولفه های سلامت دارند.


رادیولوژی چه کاری است؟


یکی از شاخه های پر کاربرد علوم پزشکی رادیولوژی یا پرتو شناسی نام دارد. کلمه ی رادیولوژی از واژه های رادیو به معنای موج تابش و لوژی به معنی بیان کردن تشکیل می شود. این اشعه مربوط به ریز موج هایی است که از مواد عبور می کنند. این ریز موج ها بخاطر پراکنده شدن دیده نمی شوند. تنها یک ماده است که نمی توانند از آن عبور کنند و آن هم سرب می باشد. به همین علت از سرب در مراکز و اتاق های ویژه ی رادیولوژی برای دیوارها استفاده می شود. این کار مانع خروج اشعه خواهد شد. امروزه رادیولوژی کاربرد و استفاده ی زیادی دارد. در رادیولوژی وجود مشکل با کمک و بهره گیری از روش های غیر تهاجمی تصویربرداری تشخیص داده می شود. در برخی موارد از این کار برای تشخیص عوارض گوناگون از جمله انواع سرطان ها در بردن استفاده می کنند. موارد دیگر این روش برای تشخیص و درمان انواع مختلف بیماری ها مثل سرطان ها با استفاده از پرتو درمانی یا رادیو تراپی به کار می رود.

رادیولوژی چه کاری است؟


انواع رادیولوژی


همانطور که اشاره شد رادیولوژی مجموعه ای از امور مربوط به تصویربرداری های داخلی بدن انسان می باشد. این کار کمک بسیار زیادی به تشخیص بیماری ها و مشکلات داخلی می کند. سرعت و دقت تشخیص را بالا برده و پزشک را یاری می دهد. در رادیولوژی با کمک اشعه ی ایکس کنترل شده، برای تصویربرداری از بدن امواج صوتی یا میدان مغناطیسی تولید می کنند. در اینجا دو نوع رایج و پر کاربرد رادیولوژی را شرح می دهیم.

انواع رادیولوژی


- رادیولوژی مداخله ای: یکی از شاخه های مهم رادیولوژی اینترونشینال رادیولوژی یا همان رادیولوژی مداخله ای می باشد. از این طریق تصویربرداری داخلی انجام می گیرد. همچنین می توان برای تومورهای موجود همزمان با تصویربرداری، نمونه برداری نیز انجام داد. این روش رادیولوژی به صورت مستقیم انجام شده و دقت در تشخیص را افزایش می دهد. رادیولوژی مداخله ای آسیب جسمی به بیمار را به کمترین حد ممکن رسانده، میزان بهبودی را افزایش می دهد. در این روش با استفاده از تکنیک هایی مثل اشعه ی ایکس، سونوگرافی، سی تی اسکن، رزونانس مغناطیسی از راه رگ های خونی به تشخیص و درمان می پردازند. در رادیولوژی مداخله ای فقط یک برش بسیار ریز در بدن ایجاد می شود بنابراین خطر بسیار کمی به همراه داشته و معمولاً در مقایسه با سایر انواع، رسیدن به بهبودی سریع تر اتفاق می افتد.


- رادیولوژی تشخیصی: از این نوع رادیولوژی برای مشکلات عمومی مغز و اعصاب، قفسه سینه، شکم، پستان، مشکلات اسکلتی عضلانی و در کل مشکلات درونی ساختار بدن بیمار استفاده می شود. رادیولوژی تشخیصی شاخه هایی مانند ام آر آی، فلوروسکوپی، مامو گرافی، سونوگرافی و پزشکی هسته ای را شامل می شود.


رادیولوژیست چه می کند؟


رادیولوژیست ها کار با تجهیزات تخصصی رادیولوژی را انجام می دهند. این متخصصان با بیمار صحبت کرده و براساس تشخیصی که می دهند با یکی از انواع سی تی اسکن، رادیوگرافی، ام آر آی یا سونوگرافی مشکل را بررسی می کنند. سپس براساس نتایج به دست آمده از این تصاویر پزشکی به تفسیر می پردازند. علاوه بر این در مواقع لازم برای تصویربرداری، مواد رادیو اکتیو به بیمار تزریق کرده نتایج را به همراه مشاوره ی تخصصی به پزشک بیمار ارائه می کنند. مثلاً یکی از کارهایی که رادیولوژیست انجام می دهد آمنیوسنتز است. در این روش به کیسه ی آمنیوتیک زنان باردار سوزنی برای بررسی وضع سلامت جنین وارد می کنند.


سخن پایانی


همان طور که در متن هم اشاره کردیم رادیولوژی تصویربرداری از اندام های داخلی بدن است. متخصصانی که این کار را انجام می دهند رادیولوژیست هستند که با مشاوره و معاینه مشکل بیمار را بررسی کرده در نهایت راه مناسب برای تصویربرداری را انتخاب می کند. این روش یک روش پر کاربرد برای تشخیص آسیب ها بوده و حتی از آن برای تشخیص سرطان نیز استفاده می شود.