افزایش قد در دوران بلوغ

بلوغ و ارتباط آن با افزایش قد ، افزایش قد از همان ابتدای تشکیل جنین درون رحم مادر شروع شده و پس از تولد همچنان ادامه می یابد. طبق بررسی های انجام شده بیشترین تغییرات در میزان قد هر فرد در همان دو سال پس از تولد صورت می گیرد. به طور متوسط نوزادان در زمان تولد حدود 50 سانتی متر قد دارند.

سال اول حدود 5 سانت و سال دوم نیز تا 13 سانتی متر به قد آن ها اضافه خواهد شد. بعد از گذشت از سن دو سالگی این میزان افزایش به آرامی کم می شود اما تا دوره ی بلوغ هر فرد تقریباً سالی بین 5 تا 7 سانتی متر به طور متوسط به قد اضافه می شود.

بلوغ و ارتباط آن با افزایش قد


بلوغ و ارتباط آن با افزایش قد


سن بلوغ یکی از اصلی ترین موارد تاثیرگذار بر قد می باشد. به طور کلی تمام افراد به میزان افزایش قد خود توجه دارند. هرچه مدت زمان رسیدن به بلوغ انسان زودتر باشد جهش های رشدی مربوط به قد او سریع تر صورت می گیرد. در صورتی که برای فردی این جهش رشدی پیش آید قد او نسبت به هم سن و سال های خود بیشتر نشان خواهد داد. برعکس این مطلب هم صادق است. در صورتی که رشد با سرعت کمتری پیش برود افزایش قد نیز تحت تاثیر آن کمتر رخ می دهد. بنابراین افراد نسبت به هم سن و سال های خود کوتاه تر نشان خواهند داد و این اصلاً خوشایند هیچ کس نیست. در بررسی ها و پژوهش های انجام شده برای موضوع بلوغ انسان از منحنی های رشد برای ارزیابی میزان قد افراد استفاده می شود. به این صورت که اگر قد شخصی کم تر از منحنی های رشد باشد باید ارزیابی رادیولوژی و آزمایشگاهی صورت پذیرد. در این روند از مچ دست افراد عکس تهیه می شود تا سن استخوانی وی مشخص شود. سپس براساس این سن برآورد می شود که برای چه افرادی درمان نیاز است و باید بلوغ به تعویق بیفتد. علاوه بر این مورد، سرعت میزان رشد نیز نکته ای مهم و قابل تامل می باشد. امکان دارد فردی بخاطر ژنتیک خود کوتاه قد باشد حتی اگر سرعت رشدش مطلوب است. برای این موارد اصولاً شیوه ی درمان دارویی نیاز نیست و با تحت نظر گرفتن این مساله بررسی خواهد شد. خوب است بدانید جهش های رشد مربوط به دختران در دوره ی بلوغ بین 20 تا 25 سانتی متر می باشد. این جهش ها در پسران بیشتر و در حدود 25 تا 30 سانتی متر برآورد شده که به قد اضافه می شود. صفحه ی رشد در دختران نهایتاً تا 17 سالگی و در پسرها 18 سالگی بسته و متوقف می شود.

بلوغ و ارتباط آن با افزایش قد


روش های افزایش قد


والدین توجه خاصی به افزایش قد در فرزندان خود دارند. یکی از مراجعات زیادی که به پزشکان تغذیه انجام می شود برای گرفتن برنامه ها و رژیم های مناسب غذایی در خصوص افزایش قد می باشد. در هر حال اگر فردی می خواهد افزایش قد داشته باشد باید پروتئین های ضروری و مورد نیاز بدن را روزنامه و در مراحل درست مصرف نماید. پروتئین ها بهتر است از منابعی مثل گوشت گاو، گوشت گوسفند، گوشت مرغ و ماهی، لبنیات و تخم مرغ باشند. همچنین برای افزایش قد بدن نیاز به یک سری املاح دارد. از جمله ی این املاح فسفر، روی، منیزیم، کلسیم و فلوئور می باشند که مصرف آن ها برای بدن بسیار ضروری است. این املاح در منابع غذایی مختلف وجود دارند. علاوه بر این مورد توجه به مکمل های غذایی نیز اهمیت دارد. اصولاً نوجوانانی که در مرحله ی بلوغ و رشد هستند اما رشد قدی مناسبی ندارند باید از مکمل استفاده کنند. البته مصرف این مکمل ها براساس تجویز و صلاح دید پزشک انجام می شود. متخصصان توصیه می کنند افرادی که تمایل به داشتن قدی بلند دارند بهتر است به تغذیه ی خود بسیار توجه کنند. این افراد هفته ای دو بار حداقل باید غذای دریایی استفاده کنند. هفته ای یک بار جگر و هر روز چند عدد از مغزها مانند بادام، گردو و بادام زمینی میل کنند. این مواد فایده های بسیار زیادی بر بدن داشته و تاثیر شگفت انگیزی بر رشد می گذارند.

روش های افزایش قد


متخصص افزایش قد


اصولاً افزایش قد در دوران بلوغ افراد به راحتی اتفاق می افتد. حتی تا 21، 22 سالگی برای افزایش قد امید وجود دارد. اما در صورتی که نگران هستید و می خواهید در این خصوص با پزشک متخصص ارتباط بگیرید باید به متخصص تغذیه و غدد مراجعه کنید. علاوه بر این برای این که از وضعیت صفحه های رشد و میزان احتمالی رشد باقی مانده ی خود اطلاع پیدا کنید می توانید با متخصص ارتوپد ارتباط بگیرید. متخصص ارتوپد با تصویر برداری می تواند میزان رشد باقی مانده ی شما را تخمین بزند. در صورت به انتها رسیدن رشد، این متخصص شیوه ها و راهکارهایی برای افزایش قد توصیه می نماید. متخصصان این حوزه ی پزشکی می توانند برای افزایش قد به مراجعان راهنمایی نمایند. دکتری که برای درمان مشکل قد به او مراجعه می کنید باید دانش و تخصص کافی برای تشخیص مشکلات را داشته باشد. همچنین باید از مهارت، توانایی و تجربه ی کافی برای بررسی روند رشد، علل و عوامل ایجاد مشکل، راهکارها و شیوه های درمان و نتیجه گیری برخوردار باشد. این متخصص باید اطلاعات و دانش روز دنیا را در اختیار داشته باشد و وظیفه شناس و هوشمند عمل نماید. برای انتخاب دکتر خوب در مبحث افزایش قد به سابقه ی درمان بیماران و رضایت آن ها از وی نیز حتماً توجه نمایید.

متخصص افزایش قد


سخن پایانی


رشد افراد و به خصوص افزایش قد یکی از مباحث و دغدغه های مهم افراد می باشد. همه می دانیم که ترجیح می دهیم قدی بلند و کشیده داشته باشیم. بر این اساس به دنبال راهکارهایی برای درمان کوتاهی قد یا توقف رشد قد می گردیم. در این مقاله سعی کردیم شرح مطلوبی از رشد و افزایش قد برای آگاهی شما بیاوریم. امید است که پس از مطالعه ی این متن دانشی هر چند اندک در این خصوص بدست آورید.