گلوکز متر

دستگاه قند خون و انواع آن ، گلوکزمتر یا همان گلوکومتر دستگاهی برای اندازه گیری و سنجش میزان قند خون می باشد. همان طور که می دانیم برای جلوگیری یا کنترل دیابت استفاده از دستگاه قند خون تاثیر مثبتی دارد. به طور معمول افرادی که

مشکل قند خون دارند باید دائماً میزان قند خون خود را تحت نظر داشته باشند. افراد دیابتی، کسانی که انسولین تزریق می کنند، افرادی که قند حاملگی دارند و ... نیاز به بررسی مکرر قند خون دارند. به همین علت دستگاه های قند کمک زیادی به این افراد می کند.


انواع دستگاه قند خون


دستگاه هایی که با آن ها می توانیم میزان قند خون را اندازه گیری کنیم انواع مختلفی دارند. این دستگاه ها در انواع مچی، بدون نوار، بدون سوزن و خانگی در بازار وجود دارند.
- دستگاه قند خون مچی: این دستگاه به صورت یک ساعت مچی ساخته شده و به دور دست بسته می شود. با این دستگاه بدون خونریزی و احساس درد میزان قند خون فرد اندازه گیری خواهد شد.
- دستگاه قند خون بدون نوار: از این دستگاه برای بررسی و اندازه گیری میزان قند خون کودکان استفاده می شود. از آنجا که کودکان نمی توانند مانند بزرگسالان درد را تحمل کنند این دستگاه ها جوری طراحی شده که درد احساس نکنند. این نوع از دستگاه های قند خون نوار ندارند. با استفاده از یک سنسور می توان میزان قند خون را اندازه گرفت. یک فایده ی مهم این دستگاه ضد آب بودن آن است که می توان در حمام و استخر هم از آن استفاده کرد.

انواع دستگاه قند خون
- دستگاه قند خون بدون سوزن: این نوع از دستگاه ها جدیدتر از سایر انواع است. در این دستگاه سنسوری کوچک تعریف شده که با بستن دور ساعد و بازو قند خون را اندازه می گیرد. به بیشتر افراد توصیه می شود از این دستگاه استفاده کنند. البته هنوز هم پزشکان و متخصصان عقیده دارند که دستگاه های با سوزن و نوار دقت بیشتری در اندازه گیری میزان قند خون دارند.

انواع دستگاه قند خون
- دستگاه تست قند خون خانگی: این نوع از دستگاه ها یک سوزن کوچک دارند. این سوزن به آرامی وارد انگشت شده و از میزان خون خارج شده برای اندازه گیری استفاده می شود. توصیه می شود افرادی که دیابت دارند از این نوع دستگاه در منزل داشته باشند.

انواع دستگاه قند خون


خطاهای دستگاه قند خون

اگر پس از قرار دادن نوار مخصوص داخل دستگاه صفحه ی اندازه گیری نمایش داده نشد یا صدای بیپ به گوش نرسید ممکن است نمونه خون به اندازه ی کافی نباشد. اما اصولاً دستگاه خطاهای متداولی را در وضعیت های مختلف نشان می دهد. خطاهای رایج دستگاه به این شرح می باشد:
- خطای E-1 که مربوط به دما است. در صورت نمایش این خطا باید محیط دستگاه را تغییر دهید. کمی منتظر بمانید تا دمای دستگاه مطابق با محیط شود سپس مجدد سعی کنید.
- خطای E-2 که مربوط به نمونه ی خوانده شده یا نوار تست است. این خطا نشان از نادرستی نمونه یا نوار تست دارد. در صورت نمایش این خطا باید از یک نوار جدید استفاده کرده و نمونه گیری را تکرار کنید.
- خطای E-3 که مربوط به طول نوار تست می باشد. این خطا نشان می دهد که نوار استفاده شده طولی بیش از اندازه ی استاندارد دارد. با مشاهده ی این خطا باید نوار را عوض کرده و از نوار استاندارتری استفاده نمایید.
- خطای E-4 که مربوط به خطای اندازه گیری می باشد. در صورت بروز این مشکل باید دستگاه را به افراد متخصص نشان دهید.
- خطای E-5 مربوط به خطای نوار تست است. در صورت مشاهده ی این خطا باید نوار تست جدیدی استفاده کنید.
- خطای E-6 مربوط به این است که نوار در زمان انجام تست به خارج کشیده شده است. با دیدن این خطا نیاز است که نوار را عوض کرده و آزمایش را تکرار کنید.
- خطای E-8 مربوط به خطای حافظه است. این به معنی این است که نتایج در حافظه ثبت نشده و نیاز به تکرار آزمایش می باشد.
- خطای E-9 که مربوط به خطای ارتباط است. در این خطا باید دستگاه را به نمایندگی نشان دهید.


سخن پایانی


افرادی که دچار دیابت هستند باید دائم قند خون خود را بررسی نمایند. این افراد می توانند از دستگاه های قند خون استفاده کنند. با کمک این دستگاه ها میزان قند خون بررسی شده و در صورت تغییر قابل محسوس باید به پزشک مراجعه شود. حتی افرادی که دیابت ندارند نیز می توانند در دوره های زمانی مشخص به بررسی میزان قند خون خود بپردازند. زیرا در صورت تشخیص به موقع به راحتی می توان از پیشرفت این بیماری جلوگیری کرد. در صورتی که شما هم می خواهید میزان قند خون خود را بررسی کرده و در صورت بروز مشکل سریع متوجه شوید می توانید از این دستگاهها استفاده نمایید.