دستگاه تصفیه هوا چیست؟ + انواع آن

دستگاه تصفیه هوا چیست؟ + انواع آن ، در حال حاضر، آلودگی هوا یکی از بزرگترین مشکلات انسان می باشد. بر اساس تحقیقات، آلودگی هوای داخل منزل یکی از 5 آسیب محیطی است که انسان را تهدید می ‌کند و سلامتی او را به خطر می ‌اندازد. معمولا بهترین راه برای مقابله با این خطر کنترل و

یا از بین بردن منابع آلاینده می باشد. این کار از طریق تهویه ‌ی خانه و تعویض آن با هوای باز صورت می ‌گیرد. اما استفاده از روش تهویه برای مناطقی که هوای بیرون نیز آلوده است، روش مناسبی به حساب نمی آید. به همین دلیل در شهرهای بزرگ استفاده از دستگاه تصفیه هوا برای پاکسازی هوای داخل منزل پیشنهاد می‌ شود. در این مقاله به معرفی دستگاه تصفیه هوا می پردازیم. با ما همراه باشید.


تاثیر آلودگی هوا بر بدن انسان


بسیاری از بیماری های رایج که حتی در مواردی باعث مرگ زودرس انسان ها می شوند، ناشی از استنشاق هوای آلوده هستند. طبق آمار های جهانی سالانه حدود 4.500.000 نفر بر اثر آلودگی هوا، جان خود را از دست می دهند که در ایران نیز میزان این آمار بالا می باشد. تنها در شهر تهران سالانه حدود 5000 نفر جان خود را بر اثر بیماری های ناشی از آلودگی هوا از دست می دهند.
از بیماری های ناشی از استنشاق هوای آلوده می توان به آسم، فشار خون، آلرژی، تنگی نفس، حملات قلبی، حملات مغزی، انواع سرطان ها و ... اشاره نمود. همچنین چشم ها جزء اندام های حساس بدن هستند که در تماس مستقیم با ذرات آلاینده دچار سوزش و آبریزش می شوند. سرب موجود در هوا نیز از عوامل بروز بیماری های پوستی مانند حساسیت و اگزما می باشد.


دستگاه تصفیه هوا چیست؟


دستگاه تصفیه هوا، دستگاهی است که با استفاده از فیلترهای مختلف، آلاینده های موجود در هوا را از بین می برد و هوای محیط را تمیز می کند. این دستگاه در انواع و اندازه های مختلف، تولید و روانه بازار می شود. از مدل گردنی برای مصرف شخصی و تصفیه هوای داخل خودرو گرفته تا دستگاه های بزرگ برای مصارف خانگی و صنعتی، همگی تحت نام تصفیه هوا تولید می گردند.
دستگاه تصفیه هوا می تواند هوا را در یک فضای بسته مانند اتاق، پالایش کند تا هوای محیط از مواد حساسیت زا، برخی میکروب ها، گرد و غبار، موی حیوانات، پرز فرش و مبل تمیز شود.
دستگاه های تصفیه هوا، کارایی و بازده متفاوتی دارند که از 30 تا 99.99 درصد متفاوت هستند.

دستگاه تصفیه هوا چیست؟


انواع دستگاه تصفیه هوا


دستگاه تصفیه هوا که توسط تکنولوژی فیلترینگ کار می کند، انواع گوناگونی دارد که مهمترین آنها عبارتند از:


1- دستگاه تصفیه هوای رومیزی


دستگاه تصفیه هوای رومیزی با وزن سبک در ابعاد کوچک و متوسط تولید و روانه بازار می شود. به همین دلیل مناسب استفاده در محیط هایی با متراژ کم مانند اتاق خواب ها می باشد. دستگاه تصفیه کننده هوای رومیزی معمولا دارای 3 مرحله فیلتراسیون است.

دستگاه تصفیه هوای رومیزی


2- دستگاه تصفیه هوای ایستاده


این نوع دستگاه تصفیه هوا سایز بزرگتری نسبت به نوع رومیزی دارد. در دستگاه تصفیه هوای ایستاده ممکن است از تعداد مراحل بیشتری فیلتراسیون استفاده شود.

دستگاه تصفیه هوای ایستاده


3- دستگاه تصفیه هوای همراه


دستگاه تصفیه هوای همراه، دارای قابلیت حمل بر روی گردن می باشد و وزن آن بسیار سبک است. این دستگاه توسط فرآیند جذب یون ها، عمل تصفیه هوا را انجام می دهد. دستگاه تصفیه کننده هوای همراه، مناسب برای استفاده افرادی می باشد که در هوای آلوده مجبور به بیرون رفتن از منزل هستند.

دستگاه تصفیه هوای همراه


4- دستگاه تصفیه هوای اتومبیل


این نوع دستگاه برای استفاده در اتومبیل طراحی شده است. برای فعالیت دستگاه تصفیه کننده هوا کافی است، آن را به فندک ماشین وصل کنید و یا در مواردی امکان استفاده از باطری قلمی هم در آن تعبیه شده است. دستگاه تصفیه کننده هوای اتومبیل، نباید در معرض تابش مستقیم آفتاب و یا حرارت قرار گیرد.

 دستگاه تصفیه هوای اتومبیل


انواع فیلتراسیون دستگاه تصفیه هوا


فیلتراسیون هوا عمدتا به دو شکل فعال و غیر فعال انجام می شود.
در فیلتراسیون فعال (Active)، فرآیند با یونیزه کردن آلاینده ها انجام می شود. در این دستگاه ها نیاز به تعویض فیلتر نمی باشد. ولی نکته مهم این است که در فیلتراسیون فعال گاز ازن تولید می شود، که افزایش غلظت گاز ازن در محیط باعث گلو درد، درد قفسه سینه و سرفه می گردد.
در فیلتراسیون غیر فعال (Passive)، با مکش هوا به درون دستگاه و عبور از فیلتر های مختلف، هوا تصفیه شده و از جهت مخالف دستگاه خارج می شود.


مزایا دستگاه تصفیه هوا


• حفاظت از کودکان، سالمندان و افراد دارای بیماری های زمینه ای
• بر سیستم عصبی و خلق و خو تاثیر مثبت می گذارد. زیرا دستگاه های تصفیه هوا باعث کاهش خشونت در افراد می شوند.
• کاهش عوامل استرس زا
• کاهش عوامل ایجاد کننده حملات تنفسی و آسم از جمله مزایای مهم دستگاه تصفیه کننده هوا می باشد.
• از بین برنده عوامل آلرژی زا از قبیل گرد و غبار، پرز فرش و پر حیوانات
• نابود کننده دود سیگار و کاهش ابتلا یه بیماری های ریوی
• دستگاه تصفیه کننده هوا موجب کاهش ذرات آز بست موجود در هوا می شود.
• این دستگاه از بین برنده گاز رادون موجود در هوا است. زیرا این نوع گاز باعث ابتلا به سرطان خون می شود.
• بر طرف کننده آلودگی های خطرناک در محیط هایی مانند بیمارستان ها
• دستگاه تصفیه کننده هوا برای کرونا از موارد موثر در کنار دیگر راه های پیشگیری از این بیماری می باشد. زیرا فیلتر هپای موجود در دستگاه های تصفیه هوا، در بیرون کشیدن و حذف ذرات تا قطر 0.01 مکیرون موثر است.
ویروس کرونا در انتهای پایین ترین سطح فیلتر هپا قرار دارد، بدین معنا که شاید با یک بار تصفیه 100 درصد این ذرات جذب نشوند. اما با چندین بار عبور هوا از فیلتر هپا، در یک بازه زمانی مشخص، می تواند تا 97.99 درصد این ویروس را از بین ببرد.


دستگاه تصفیه هوا چگونه کار می کند؟


همانطور که گفته شد، دستگاه تصفیه هوا از فیلترهایی تشکیل شده که آلاینده ‌های هوا را از آن جدا کرده و از این طریق باعث پاکسازی هوای داخل منزل می ‌شود. دستگاه تصفیه هوا به وسیله‌ ی فن، هوای داخل منزل را چند بار از فیلترهای خود عبور داده و در این فرآیند آلاینده‌ها جذب فیلترها می ‌شوند.
فیلترهایی که در این دستگاه مورد استفاده قرار می گیرند، معمولاً از نوع فیلترهای کربن و هپا هستند. فیلترهای کربن فعال خاصیت جذب بالایی دارند و تمام آلاینده‌های شیمیایی هوا از جمله دود، مواد شیمیایی، باکتری‌ ها و میکروب ‌ها را به خود جذب می ‌کنند.
از فیلتر هپا برای از بین بردن ذرات معلق موجود در هوا مانند گرد و غبار که اندازه ی بزرگتری دارند، استفاده می شود. این فیلترها از جنس الیاف بوده و دارای شبکه های بسیار ریزی هستند.
دستگاه تصفیه هوا در مدل های مختلفی ساخته شده و در بازار وجود دارد. برخی از مدل ها قادرند اشعه ی ماورای بنفش موجود در هوا را از بین ببرند و برخی دیگر نیز با تولید یون های منفی، هوا را یونیزه می کنند. در این فرآیند ذرات گرد و غبار موجود در هوا با این یون ها واکنش نشان داده و جذب آنها می شوند. در نتیجه وزن آنها زیادتر شده و به زمین می افتند. برخی دیگر از دستگاه ها نیز قادرند ترکیبات مثبتی را به او اضافه کنند تا تنفس آنها بر سلامت انسان تأثیرگذار باشد.

دستگاه تصفیه هوا چگونه کار می کند؟


تفاوت دستگاه تهویه هوا و تصفیه هوا در چیست؟


دستگاه های تصفیه هوا و تهویه هوا، دو عبارتی می باشند که گاها به صورت اشتباه به جای یکدیگر استفاده می شوند. ولی باید گفته شود، که این دو روش پاکسازی کاملا با هم متفاوت می باشند. در نتیجه تاثیر متفاوتی بر کیفیت هوای فضا دارند. تهویه هوا به معنی توزیع هوای تازه و خروج هوای بی کیفیت از فضای بسته است. در حالی که تصفیه هوا، بر جذب و حذف آلاینده های موجود در هوا تمرکز دارد که شامل ویروس ها، باکتری ها، گرد و خاک و ... می باشد.

تفاوت دستگاه تهویه هوا و تصفیه هوا در چیست؟


تفاوت دستگاه تصفیه هوا و اکسیژن ساز در چیست؟


یک دستگاه اکسیژن ساز، ترکیب شیمیایی هوا را تغییر می دهد. به بیان دیگر، هوا در حالت عادی دارای 80 درصد نیتروژن و 20 درصد اکسیژن می باشد. زمانی که این هوا با غلظت گفته شده وارد دستگاه اکسیژن ساز می شود، تغییر کرده و میزان اکسیژن به حدود 90 درصد می رسد. این دستگاه ها برای مصارف پزشکی بیشترین کاربرد را دارند.

تفاوت دستگاه تصفیه هوا و اکسیژن ساز در چیست؟