دستگاه اکسیژن ساز و انواع آن

دستگاه اکسیژن ساز و انواع آن ، یکی از تکنولوژی های کاربردی دستگاه اکسیژن ساز می باشد. غلیظ کردن اکسیژن از وظایفی می باشد که این دستگاه برعهده دارد. این دستگاه برقی می باشد. هوایی که تنفس می کنیم بیش از 70% نیتروژن و 21% اکسیژن دارد. این دستگاه برقی در زندگی برخی افراد از نقش

مهمی برخوردار می باشد. با آشنایی بیشتر دستگاه اکسیژن ساز تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.


دستگاه اکسیژن ساز


حال که کره زمین با مشکلاتی مانند کرونا و انواع بیماری های تنفسی روبرو می باشد، دستگاه اکسیژن ساز امید بخش زندگی است. یکی از حیاتی ترین منابع روی زمین که انسان ها برای ادامه ی زندگی به آن احتیاج دارند، اکسیژن می باشد. به همین دلیل دستگاه اکسیژن ساز اهمیت زیادی دارد. در واقع دستگاه اکسیژن اینگونه کار می کند که اکسیژن محیط را به اکسیژن قابل مصرف برای بیماران مختلف تبدیل می کند. بیمارانی که نارسایی ریوی (بویژه COPD و ILD) و بطور کلی بیمارانی که اکسیژن خونشان از حالت عادی پایین تر می باشد، باید از دستگاه اکسیژن ساز استفاده کنند. این دستگاه انواع زیادی دارد. از بهترین و مناسب ترین آنها، دستگاه اکسیژن ساز 5 لیتری آمریکا می باشد. دستگاه اکسیژن ساز 5 لیتری آمریکا، با کیفیت بالا و کارآیی مناسب به بیماران ارائه داده می شود. همچنین با کمپرس کردن هوای داخل اتاق نیتروژن را از بین برده و اکسیژن بالای 95% در اختیار بیمار قرار می دهد.


عملکرد دستگاه اکسیژن ساز


دستگاه اکسیژن ساز، وسیله ای برای انتقال اکسیژن به بیماران و افراد دچار اختلال تنفسی می باشد. این دستگاه با داشتن فیلترهای مخصوص، عملیات جداسازی نیتروژن از هوای محیط را با هدف تولید اکسیژن خالص و رساندن آن به بیماران انجام می دهد.


انواع اکسیژن سازها


اکسیژن سازها در انواع ثابت و پرتابل وجود دارند که تفاوت آنها تنها در قابلیت حمل می باشد. در واقع اکسیژن سازهای پرتابل قابلیت حمل و جابه‌جایی را دارند. اما انواع ثابت آنها این ویژگی را ندارند، در غیر این صورت به لحاظ نوع کار، فعالیت و نیز تضمین اکسیژن برای بیماران با یکدیگر تفاوتی ندارند.
اکسیژن سازهای خانگی معمولاً ثابت هستند و به ‌صورت پالسی و یا به‌ طور مداوم اکسیژن تولید می ‌کنند. اما اکسیژن سازهای پرتابل معمولاً اکسیژن را تنها به‌ صورت پالسی تضمین می ‌کنند و قابلیت حمل و جابه‌جایی را نیز دارا می ‌باشند.

انواع اکسیژن سازها


تفاوت دستگاه اکسیژن ساز ثابت و متحرک


این دستگاه ها از نظر مکانیسم تولید اکسیژن و ساختار داخلی تفاوتی با هم ندارند. تنها فرق این دو مدل در این است که نوع پرتابل، علاوه بر برق مستقیم می تواند به کمک باتری هم کار کند. این امر برای افرادی که می خواهند به مکان هایی بروند که دسترسی به برق مستقیم ندارند، بسیار حائز اهمیت می باشد. دستگاه اکسیژن ساز متحرک با استفاده از برق AC و DC کار می کند. این دو مدل از نظر وزن هم با یکدیگر متفاوت می باشند. نوع پرتابل، وزن کمتری دارد. طول عمر باتری در مدل پرتابل بسیار مهم می باشد. بعضی از این باتری ها برای 1 ساعت و برخی تا 8 ساعت می توانند شارژ نگه دارند و کار کنند. باید توجه داشت که روش مصرف اکسیژن توسط بیمار تاثیر بسزایی بر میزان نگهداری شارژ باتری دارد.


دستگاه اکسیژن ساز خانگی


اکسیژن سازها در دو نوع ثابت و پرتابل (متحرک) وجود دارند. تفاوت این دو نوع در قابلیت حمل آنها می باشد. در صورتیکه از لحاظ نوع کار، فعالیت و تضمین اکسیژن برای بیمار با یکدیگر تفاوتی ندارند. هر کدام از این دستگاه ها زیر مجموعه هایی دارند. دستگاه اکسیژن ساز خانگی، از نوع ثابت می باشد. این دستگاه اکسیژن را بصورت پالسی و بطور مداوم تولید می کند. این دستگاه شامل ویژگی هایی می باشد. برخی از ویژگی ها را می توان مجهز به فیلتر باکتری داخلی، کنترل لحظه ای خلوص اکسیژن، کم مصرف و اقتصادی، بدون نیاز به افزودن مواد شیمیایی و ... نام برد. همچنین در نگهداری دستگاه باید دقت کرد. بعضی از مواردی که باید در نگهداری آن رعایت شوند، عبارتند از:
- کشیدن سیگار کنار دستگاه مطلقا ممنوع می باشد.
- اکسیژن با خلوص بالا شدیدا قابل اشتعال می باشد پس باید از مواد مشتعل دور نگه داشته شود.
- دستگاه را روی سطح نرم قرار ندهید.
- مراقب باشید روی دستگاه آب ریخته نشود.
- و ... .
برای بیماران خود در خانه می توانید از دستگاه اکسیژن ساز خانگی استفاده کنید. این دستگاه امن تر، کاربردی تر، مناسب تر و مقرون به صرفه تر از کپسول اکسیژن می باشد.

دستگاه اکسیژن ساز خانگی


دستگاه اکسیژن ساز شبانه روزی


دستگاه اکسیژن ساز با خلوص بالا نیاز اصلی بیماران کرونایی می باشد. از علائم این بیماری تنگی نفس را می توان نام برد. اجاره این دستگاه ها مقرون به صرفه است. به دلیل اینکه مدت استفاده محدود و بین یک تا دوهفته می باشد. این دستگاه برحسب نیاز بیماران در 5 و 10 لیتری وجود دارند. دستگاه اکسیژن ساز شبانه روزی، کمک قابل توجهی به بازسازی ریه و بالا آمدن سطح اکسیژن خون می کند. دستگاه اکسیژن ساز شبانه روزی، در دو نوع خانگی و قابل حمل وجود دارد. هر کدام از این دستگاه ها در اندازه، وزن، جریان، قدرت و ظرفیت با یکدیگر متفاوت هستند. هزینه اجاره دستگاه اکسیژن ساز شبانه روزی، با توجه به شرایط، نیاز و نوع دستگاه متفاوت می باشد.


دستگاه اکسیژن ساز ارزان


یکی از روش های پیدا کردن دستگاه اکسیژن ساز ارزان، استفاده از یک دستگاه اکسیژن ساز مدل خانگی از برند ایرانی می باشد. این دستگاه قابلیت هایی هم سطح برندهای وارداتی معتبر دارد. ارزان ترین قیمت دستگاه اکسیژن ساز برای بیمارانی که مشکلات تنفسی و ریوی دارند، از مارک های ایرانی می باشد. افراد می توانند با اجاره دستگاه اکسیژن ساز خانگی در هزینه ها صرفه جویی کنند.


مزایای دستگاه اکسیژن ساز


استفاده از این دستگاه به بازسازی ریه در افراد سیگاری کمک می کند. علاوه بر این، باعث ایجاد شفافیت در پوست و جلوگیری از پیری زودرس می شود. از فواید دیگر دستگاه اکسیژن ساز می توان به خونرسانی بیشتر و بهبود عملکرد مغز، افزایش طول عمر و تقویت حافظه، کاهش بیماری های قلبی و عروقی و جلوگیری بالا رفتن فشارخون، تنظیم اکسیژن خون و جلوگیری از استرس اشاره کرد. ضمن اینکه استفاده زنان باردار از این دستگاه بر سلامت عصبی جنین تاثیرگذار است.


قیمت دستگاه اکسیژن ساز


قیمت دستگاه اکسیژن ساز با توجه به نیاز افراد و نوع دستگاه انتخابی متفاوت می باشد. همچنین به حجم و امکاناتی که دارا می باشد، بستگی دارد. اجاره دستگاه بصورت روزانه، هفتگی و ماهانه صورت می گیرد. امروزه فرآیند درمانی اکسیژن تراپی با استفاده از نمونه های متنوع دستگاه، آسان و بدون مشکل می باشد.


سخن آخر


استفاده از دستگاه اکسیژن ساز برای همه افراد به خصوص بیماران تنفسی مفید می باشد. دستگاه اکسیژن ساز در دو نوع ثابت و پرتابل وجود دارد. در این مقاله با دستگاه اکسیژن ساز و انواع آنها آشنا شدیم.