درمان کمر درد با فیزیوتراپی + علت و علائم

درمان کمر درد با فیزیوتراپی + علت و علائم ، مطالعات نشان می‌ دهند که حداقل ۸۰ درصد افراد کمر درد را در طول زندگی خود تجربه می‌ کنند. کمردرد عارضه شایعی است که همه با آن آشنایی دارند. این عارضه ممکن است به صورت درد مبهم، خفیف و دائمی بوده و یا درد شدید و ناگهانی باشد. به طوری که توانایی ایستادن

و حرکت را هم از بین ببرد. انواع کمر درد ممکن است به طور ناگهانی بعد از یک تصادف، افتادن به زمین یا بلند کردن اجسام سنگین به وجود آید. همچنین ممکن است به تدریج بر اثر تغییرات ستون فقرات ناشی از افزایش سن بروز کند. کمردرد ناگهانی را کمر درد حاد هم می‌ گویند. هسته مرکزی بدن که به عنوان یک پایه محسوب می شود، کمر است. در این ناحیه پیچیدگی های ساختاری زیادی وجود دارد. برای برطرف کردن اختلالات کمر درد می توان از حرکت های طبی و فیزیوتراپی استفاده کرد. در این مقاله ما شما را با فیزیوتراپی کمر بیشتر آشنا می کنیم.


فیزیوتراپی کمر


ممکن است به علت برخی آسیب ها کمر دچار اختلال شود که می توان از روش های درمانی مختلفی برای درمان آن استفاده کرد. درمان هایی که برای کمر درد به کار برده می شوند، شامل دو دسته درمان‌ های بسته و باز هستند. درمان های بسته مثل فیزیوتراپی روی بافت های آسیب دیده تاکید می کنند و موجب کاهش انواع اختلالات و دردها در ناحیه کمر می شوند. درمان های باز شامل عمل جراحی می باشد.


علت کمر درد چیست؟


گفتیم که هسته مرکزی بدن به عنوان یک پایه، کمر می باشد. کمر درد عارضه ای است که در بیشتر افراد وجود دارد. بلندکردن وزنه سنگین، خوابیدن در وضعیت نامناسب، خم شدن طولانی مدت و گرفتگی عضلات از شایع ترین علت های کمر درد می باشند. همچنین نشستن و ایستادن غلط، ساییدگی مهره ها و آرتروز، چاقی و سرطان ستون فقرات باعث ایجاد کمر درد می شوند. از علت های شایع دیگر آن می توان بیرون زدگی دیسک کمر، تنگی کانال نخاع، شکستگی ستون فقرات، ضعف عضلانی عمومی و بارداری را نام برد.


• فتق (بیرون زدگی) دیسک مهره ‌های کمری


اگر درد در ناحیه کمر به علت فتق دیسک مهره‌های کمری باشد، ممکن است علائم به پاها هم کشیده شود و یک یا هر دو پا را درگیر کند. علائم پاها ممکن است از درد تا احساس گزگز، تیر کشیدن، داغ شدن و … متفاوت باشد. در صورت وجود علائم بی ‌حسی و گزگز در پا، درمان باید برای بهبود علائم آغاز شود. در صورت عدم درمان کمردرد ممکن است علائم گسترش یافته و منجر به ضعف عضلانی و حتی فلج پا شود.


• تنگی کانال نخاعی


در صورتی که درد، ضعف و بی ‌حسی شدید، همزمان در هر دو پا وجود داشته باشد، ناحیه تناسلی بی‌ حس می شود. همچنین فرد هنگام راه رفتن سریعا دچار ضعف و خستگی می شود. در این صورت فرد هر چه سریع ‌تر باید به پزشک مراجعه کند. این علائم، نشانه‌ های وجود تنگی کانال نخاعی می باشد. در این بیماری دیسک بین مهره‌ای در چند سگمان دچار فتق شده و به ریشه‌های دم اسبی شکل انتهای نخاع فشار وارد می ‌کند. این وضعیت اورژانس کمردرد است و سریعاً باید به پزشک مراجعه شود.


• تحت فشار قرار گرفتن عصب توسط عضلات


گاهی اوقات علائم عصبی مثل بی ‌حسی و یا درد به دلیل تحت فشار قرار گرفتن عصب توسط عضلات رخ می‌ دهد. شایع ‌ترین حالت آن فشار به عصب سیاتیک به علت گرفتگی عضله پیریفورمیس است، که علائمی شبیه فتق دیسک برای بیمار ایجاد می‌کند. در این موارد باید ابتدا گرفتگی عضلانی را با استفاده از روش‌هایی نظیر سوزن خشک، تحریک الکتریکی، اولتراسوند، IR وHOT PACK برطرف کرد تا فشار از روی عصب برداشته شده و درد و بی‌ حسی بیمار کاهش یابد.


درمان کمر درد


روش درمان در هر کدام از موارد گفته شده در بالا متفاوت است. گاهی اوقات هم بیشتر درمان اختلالات فوق با یکدیگر تداخل دارد و گاهی نیز درمان‌ها با یکدیگر در تقابل هستند. در صورت تشخیص اشتباه می‌ توانند باعث آسیب فرد شوند. مثلاً در کمر درد با تشخیص تنگی کانال نخاعی معمولا تمرینات فلکسوری به بیمار داده می‌ شود. اما در کمردرد با منشاء فتق دیسک عموما تمرینات اکستنسوری به بیمار آموزش داده می ‌شود، که این دو تمرین کاملا با یکدیگر متضاد هستند. به همین دلیل ابتدا باید مشکل اصلی بیمار با بررسی علائم جسمی و یافته‌ های آزمایشگاهی تشخیص داده شود. سپس درمان مناسب برای بیمار برنامه ‌ریزی شود.

درمان کمر درد


چه بیمارانی می توانند از فیزیوتراپی کمر استفاده کنند؟


انواع بیمارانی که دچار آسیب های حاد و مزمن کمری شده اند، از فیزیوتراپی کمر می توانند استفاده کنند. برخی از مهم ‌ترین اختلالاتی که با استفاده از فیزیوتراپی کمر درمان می شوند، شامل موارد زیر هستند:
• دیسک های ناحیه کمر
• انواع شکستگی های کمر
• آرتروز در ناحیه کمر
• گرفتگی های عضلانی ناحیه کمر
• تنگی کانال نخاعی
• تریگر پوینت های ناحیه کمر
• اختلالات ساختاری و بد راستایی های ناحیه کمر مثل اسکولیوزیس
• درد های مزمن پس از زایمان ناحیه کمر
• اسپوندیلولیستزیس در ناحیه کمر
• گودی کمر و هایپر لوردوزیس
• التهاب رباط های نگهدارنده ناحیه کمر
• برخوردها و تصادفات ناحیه کمر
• آسیب های ورزشی در ناحیه کمر


انواع درمان های فیزیوتراپی کمر


در کلینیک های فیزیوتراپی از انواع مختلف فیزیوتراپی برای ناحیه کمر استفاده می شود. فیزیوتراپی کمر می ‌تواند به بهبود مشکلات و درمان کمر درد شما کمک کند. در ادامه ما به معرفی برخی از مواردی که در کلینیک ها برای فیزیوتراپی ناحیه کمر اجرا می شود، خواهیم پرداخت:


• فیزیوتراپی کمر با لیزر


در فیزیوتراپی برای کمر از دستگاه‌ ها و سیستم‌ های مختلفی استفاده می‌ شود که یکی از آن ها لیزر می باشد. مکانیسم عمل لیزر به این گونه است که التهاب را سرکوب می‌ کند و ترمیم را سرعت می‌ بخشد. در نتیجه درد را کم می ‌کند. فیزیوتراپی با لیزر پر توان در کاهش دردهای کمری بسیار موثر و کمک کننده می ‌باشد.

فیزیوتراپی کمر با لیزر


• فیزیوتراپی کمر با برق و کاهش درد کمر


فیزیوتراپی کمر با برق همان جریان تحریک الکتریکی است که کار آن فقط کاهش درد می باشد. برای تقویت عضلات هم می توان از این روش استفاده نمود. ولی معمولا کسانی که با کمر درد مراجعه می‌ کنند اولین شکایتشان درد هست و در نتیجه فیزیوتراپی با برق برای کاهش درد استفاده می ‌شود. این روش برای همه افراد مناسب است و هیچ منعی ندارد. مگر این که یک سری مشکلات خاص مانند جراحی خاص و وجود زخم در نزدیک سطح پوست را داشته باشند.


• فیزیوتراپی کمر با دستگاه و درمان کمر درد


معمولا دستگاه هایی که برای فیزیوتراپی و درمان کمر درد استفاده می ‌شود، شامل اولتراسوند، لیزر، جریان تحریک الکتریکی و آی آر می باشند. تراکشن، برای یک سری کمر درد های خاص استفاده می‌ شود که در واقع کشش کمر می‌ باشد. در یک سری افراد که مشکل عضلانی دارند، یعنی دچار گرفتگی عضلات و دیسک خفیف هستند، کشش کمر باعث کاهش کمر درد می‌ شود. این روش هم نوعی دستگاه برای درمان کمر درد با فیزیوتراپی است.

فیزیوتراپی کمر با دستگاه و درمان کمر درد


• استفاده از ماساژ و ریلکسیشن و مایوفاشیال ریلیز برای کاهش دردهای کمر
• استفاده از گرما و الکتروتراپی در بهبود گرفتگی های عضلانی
• تقویت عضلات با استفاده از تمرینات طبی
• استفاده از امواج شورت ویو دیاترمی به صورت طولی برای کم کردن میزان التهاب های ریشه های عصبی کمر
• امواج صوتی یا اولتراسوند در بهبود ترمیم ناحیه
• پوزیشنینگ یا ایجاد حالت های مناسب در بهبود علائم بیماری
• استفاده از لیزر های کم توان و پرتوان برای ترمیم ضایعات
• ایجاد بازخوردهای کلامی و بینایی در تمرینات اصلاحی
• استفاده از خواص مثبت میدان های مغناطیسی برای ترمیم ضایعاتی که در کمر وجود دارند
• درمان های دستی شامل رهاسازی عصب ها و ریشه های موجود از فشارهای ناحیه کمر


فواید فیزیوتراپی کمر


فیزیوتراپی کمر موجب تسکین درد و بهبود حرکت کمر می شود و روی پرورش وضعیت سالم موثر می باشد. با استفاده از فیزیوتراپی در ناحیه کمر می توان علائم را کنترل کرد. فیزیوتراپیست ها کمک می ‌کنند تا موقعیت و حرکاتی که موجب کاهش درد می شود پیدا شده و به بیماران راهکارهای مختلفی ارائه می دهند. برخی از این راهکارها استفاده از کیسه های آب گرم و سرد و سونوگرافی هستند که معمولاً در مرحله نخست به بیمار پیشنهاد داده می شوند. در صورتی که این موارد کارایی موثر را نداشته باشند، در مراحل بعدی از روش های بهبودی دیگری استفاده می شود. همچنین فیزیوتراپیست ها از درمان های عملی مثل دستکاری ستون فقرات یا ماساژ برای درمان درد در ناحیه کمر استفاده می کنند. این روش های درمانی برای کاهش درد و التهاب به کار برده می شوند تا بیمار بتواند خیلی زود به فعالیت‌های طبیعی خود ادامه دهد. یکی از نکات مهمی که در رابطه با فیزیوتراپی کمر باید به آن اشاره کرد این است که مدت زمان درمان با فیزیوتراپی برای هر فردی متغیر خواهد بود.


سخن آخر


در این مقاله درباره ی درمان کمر درد با فیزیوتراپی و علت های آن آشنا شدیم. درد کمر به دلیل‌ های مختلفی مانند تنگی کانال نخاعی، فتق دیسک، مشکل در قوس کمر و … می ‌تواند رخ دهد. فیزیوتراپیست با ارزیابی تست‌ها و عکس‌ های گرفته شده برنامه درمانی مناسب را تعیین می‌ کند. همچنین با توجه به نوع مشکل، درمان را شروع می کنند. برخی افراد فیزیوتراپی در منزل هم انجام می دهند. در این صورت فیزیوتراپیست تمرینات خانگی را طراحی می‌ کند و در کنار فیزیوتراپیست، ورزش‌هایی که به شما آموزش داده می‌ شود باید بصورت منظم و روزانه اجرا شود.