درمان سر درد با طب سنتی

درمان سر درد با طب سنتی ، سردرد یکی از شایع ترین دردها در طول زندگی تمامی افراد می باشد که حتی کودکان نیز گاهی اوقات از آن رنج می برند. در طب نوین سردرد ها به طور کلی به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می شوند. سردردهای اولیه سردردهایی هستند که بیماری یا عامل دیگری موجب آن نشده است.

این سردرد می تواند سردرد خوشه ای، تنشی، میگرن و مزمن روزانه باشد. سردردهای ثانویه علل و پاتولوژی های (بیماری یا آسیب شناسی) متعددی دارند، که تاثیر پذیر ازبیماری یا مشکلی در بخش های دیگر بدن یا بیماری های داخل جمجمه مانند منژیت هستند که خود را بصورت سردرد نشان داده است. خوشبختانه در حدود 98 درصد سردرد ها خوشخیم و قابل بهبود می باشند. یک تا دو درصد از سردردها نیز به دلیل تومور یا ضایعه مغزی رخ می دهند. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی 64 تا 77 درصد مردم دنیا حداقل یک بار در زندگی سردرد را تجربه کرده اند. در هر سال 50 درصد مردم یکبار سردرد داشته اند .در طب سنتی ایرانی نیزحدود شصت نوع سردرد در مزاج های گوناگون صفراوی، دموی، بلغمی و سوداوی توسط حکمای بزرگ ایرانی از جمله ابن سینا و حکیم مومن بررسی شده است. راهکارهای گوناگونی برای پیشگیری و درمان بسیاری از آنها توصیه شده است. در این مقاله به آنها می پردازیم.


سردرد از دیدگاه طب سنتی


درطب سنتی سردردها به ۴ دسته کلی، صفراوی، دموی، بلغمی و سوداوی تقسیم می شوند.

سردرد از دیدگاه طب سنتی


• سردرد صفراوی


در این نوع سر درد، درد از پیشانی و جلوی سر شروع می شود. همچنین در گرما و با عطرهای گرم تشدید می شود. این سر درد کل پیشانی و چشم را فرا می گیرد. معمولا در مردها بیشتر مشاهده می شود.

سردرد صفراوی


توصیه ها


توصیه می شود در این نوع سردرد، از هوای تازه و خنک استفاده شود. به خصوص در فصل تابستان از هوای پاکیزه و خنک کوهستان بیشتر بهره گرفته شود. همچنین در ساعات گرم روز کمتر در معرض آفتاب و هوای گرم قرار گرفته شود. توصیه می شود در رژیم غذایی بیشتر از میوه ‌جات و سبزیجات تازه و سالاد مناسب مزاج مثل کاهو و اسفناج استفاده شود. از نوشیدن بیش از اندازه چای و قهوه پرهیز شود. از هوا، محیط، فعالیت¬ها و حالت روانی که موجب افزایش غلبه صفرا می گردند. پرهیز گردد. فعالیت زیاد و ورزش شدید، صفرا را افزایش می دهند. فعالیت ورزشی مفرح و ملایم مانند پیاده روی توصیه می شود. از بی خوابی و کم خوابی (کمتر از ۵ ساعت) و دیر وقت به رختخواب رفتن خودداری شود. عصبانیت، هیجانات روانی و زیاد حرف زدن افراد با غلبه صفرا را تحت فشار قرار می دهد.


درمان


جهت درمان این نوع سر درد از هفت گیاه شلیور استفاده شود. این مقطر با طبیعت سرد و تر از گیاهانی تشکیل شده که با تصفیه و پاکسازی خون از رسوبات، مواد زاید و صفرای اضافی موجود در خون به درمان این نوع سردرد کمک می کند. برای درمان آن مصرف سکنجبین، آب نارنج، آب پرتقال، آب لیمو و استشمام سرکه توصیه می‌ شود.


• سردرد دموی


از علائم سردرد دموی می توان نبض شقیقه و شدت گرفتن با گرما را نام برد. در این نوع سردرد، درد از پیشانی شروع شده و کل سر را فرا می گیرد. موجب نبض زدن در شقیقه‌ها می ‌شود. عصبانیت و عطرهای گرم از عوامل تشدید کننده آن هستند. سردرد دموی در مردان بیشتر دیده می شود.

 سردرد دموی


توصیه ها


توصیه می شود جهت درمان این نوع سردرد و تعدیل خلط دم در بدن دستورات زیر رعایت شود.
ترک پر خوری، تعداد دفعات غذا خوردن به دو بار در طول روز برسد. تخلیه ی جنسی متعارف (صحیح)،خواب قیلوله، انجام حجامت، مصرف آبلیموی تازه، شنا، غذاهای خام (میوه ¬جات و سبزیجات)، خیار، کاهو، به خصوص سیب درختی،حبوبات و غلات جوانه زده (مثل گندم، جوی دو سر، ماش و عدس)، بذرهای ملین ناشتا (مانند خاکشیر، اسفرزه، تخم ریحان، بالنگو، قدومه شیرازی و بارهنگ) میل شود.
از غذاهای سرخ شده، چرب، شیرینی ¬های قنادی و مصنوعی، ادویه ¬های تند، غذاهای شور، نمک دستکاری شده، انواع شوریجات مانند کلم شور، خیار شور و…، گوشت زیاد، کره و خامه، غذاهای نشاسته ای، آب یخ، دوغ، نوشابه، تخم مرغ، نوشیدن مایعات همراه با غذا و یا بلافاصله بعد از آن، خرما، رطب، توت خشک، کشمش، سس، رب، سرکه و ترشیجات، سیر، چای، قهوه، نسکافه، بادمجان و غذاهای ساندویچی این موارد پرهیز شود.
برخی از موارد ذکر شده، از محصولات مصنوعی یا دستکاری شده ¬ی کارخانه ¬ای می باشد که از ارزش غذایی پایینی برخوردار هستند.


درمان


استفاده از مقطر ۱۷ گیاه کاردی آی دی که طبیعت معتدل مایل به سرد دارد. با تصفیه و پاکسازی خون از رسوبات و مواد زاید باعث تعدیل غلبه خلط دم و بهبود این نوع سردرد می شود. برای درمان آن باید ماهی یک بار حجامت عام و دو هفته بعد از آن، حجامت سر انجام شود.


• سردرد بلغمی


در این نوع سردرد، درد از گردن و پشت سر شروع می شود. هنگام سردی و استرس افزایش می یابد. با استشمام بوهای گرم آرام می شود. این نوع سردرد بعضی مواقع با حالت تهوع می باشد. سردرد بلغمی در زنان بیشتر دیده می شود. سردی زیاد طبع، اضطراب و استرس باعث تشدید آن خواهد شد.

سردرد بلغمی


توصیه ها


در مورد سردردهای بلغمی لازم است که خلط بلغم در بدن به تعادل برسد. برای این منظور لازم است موارد و پرهیزات زیر رعایت شوند:
پرهیز از مصرف برنج سفید آب کش شده، عدس، ماهی، ماکارونی و لازانیا، قهوه، نسکافه و چای، ماست و دوغ، کشک، هندوانه و قارچ، ترشی، سماق، گوشت گاو و نان فانتزی.
مصرف سردی ها در صبحانه (مثل پنیر، خیار و گوجه)، سرکه و ابغوره.
مایعات همراه با غذا و آب یخ مصرف نشود.
عدم مصرف همزمان مواد خام و پخته (مثل ماست، ترشی، میوه ها و سالاد با انواع خورشت ها و … )
به‌ طور کلی افزایش خلط بلغم، سردی و تری ناشی از سبک غلط زندگی (عدم تناسب در سکون و حرکت، استرس و خشم بالا، عدم مراقبت از رژیم‌ غذایی و مصرف زیاد فست ‌فود، نداشتن خواب و بیداری متعادل و متناسب) می تواند این مشکل را در افراد مستعد تسریع کند.


درمان


جهت تعدیل خلط بلغم و درمان این نوع سردرد می توان از مقطر پنج گیاه استفاده کرد. مقطر پنج گیاه، حاصل ترکیب عصاره گیاهان گرم و خشکی می باشد که باعث به تعادل رساندن خلط بلغم در بدن می¬ شود. در مدت زمان کوتاهی تمام عوارض و مشکلات مربوط به غلبه بلغم از جمله سردرد های بلغمی را برطرف می کند¬. خوردن شیره انگور هفته‌ ای ۵ بار در وعده صبحانه، استشمام عطرهای گرم شب‌ها قبل از خواب، مالیدن روغن کنجد روی ملاج سر و حجامت از راه‌های درمان این نوع سردرد است. برای درمان این سردرد در خانم‌ ها، خوردن ترکیب عرق رازیانه و عسل قبل از خواب مفید می باشد.


• سردرد سوداوی


سردرد سوداوی معمولا کل سر را فرا می گیرد. به هر بهانه ای این سردرد ایجاد می شود. سر و صدا، عصبانیت شلوغی، ترافیک، استرس و آلودگی هوا برخی از این بهانه ها می باشند. فرد در این سردرد به صدا، نور و بو حساس شده و در تاریکی تسکین می ‌یابد. این سردرد شایع بین زنان و مردان در عصر حاضر می باشد.

سردرد سوداوی


توصیه ها


از شرایط به¬ وجود آمدن تشویش، درگیری فکری، منازعات و تماس با افراد غیرمتعادل پرهیز کنید. فعالیت ورزشی کافی متناسب با سن و توان جسمی به طور روزانه که منظور فعالیت شغلی یا کار در خانه نمی باشد، توصیه می شود. استفاده از طبیعت، فضاهای شاد و آرام، تمرینات یوگا، تمرینات تنفسی عمیق به شکلی که حداقل ۵ الی ۱۰ دقیقه مبادرت به پر کردن کامل ریه ها نموده و به آرامی بازدم انجام شده، که ترجیحاً در محیط¬ های باز و سرسبز باید صورت گیرد. از پوشش لباس تیره و نیز شنیدن آهنگ¬ های حزن انگیز دوری کنید.
از مواد غذایی مضر که باعث تشدید سودا می ¬شوند شامل سوسیس و کالباس، غذاهای آماده، غذای شب مانده، غذاهای کنسروی، مصرف زیاد ترشی، عدس، پنیرهای خشک، شکلات و مواد غذایی حاوی اسانس و طعم دهنده های صنعتی، سرکه یا آب ¬لیموی شرکتی یا صنعتی، باقلا، عدس، ماش، غوره، سماق، انار ترش،گوشت گاو و گوساله، فست فود، چای، قهوه، نوشابه، سرکه، بادمجان، پنیر، ترشک، قره قروت، انواع ترشی، خیارشور و انواع شورها، ماست و دوغ پرهیز شود. میزان مصرف برنج ¬را به حداقل رسانده و حتماً با زیره سیاه طبخ شود.


درمان


جهت بهبود این نوع سردرد و تعدیل خلط سودا در بدن توصیه می شود از مقطر 9 گیاه سایکو دایجست استفاده شود. مقطر ۹ گیاه سیاکو دایجست یک محصول ترکیبی مقطر شده است. گیاهان به کارگیری شده در آن حاوی مواد موثره ¬ای هستند که برای تعدیل و دفع انباشتگی خلط سودا نقش بسزایی دارند. غلظت معین از ماده هر گیاه در این ترکیب، طبیعتی گرم و تر به محصول نهایی بخشیده که باعث می¬ شود این مقطر منضج بسیار خوبی برای خلط سودا باشد. همچنین این محصول تمام اعضای رییسه «مغز، قلب، کبد، تخمدان در خانم ها و بیض ه¬ها در آقایان» را تقویت و در نتیجه عوارض سوء‌ مزاج سودا و تمام بیماری¬هایی که ناشی از انباشتگی خلط سودا هستند از جمله سردردهای سوداوی را به سادگی برطرف می¬ کند. خوردن سکنجبین، ماساژ پنجه پا، شانه زدن مو با شانه زبر و انجام حجامت در درمان آن مؤثر می باشند. همچنین برای جلوگیری از این سردرد، ترک غذاهایی که ایجاد سودا می ‌‎کنند مانند بادمجان، ادویه‌ جات تند، گوشت گوساله و قهوه توصیه می‌ شود.


سخن آخر


می ‌توان با کاهش استرس، انجام ورزش‌ های هوازی، اجتناب از مصرف دخانیات، خوردن غذای مناسب، خوابیدن و نوشیدن آب به اندازه کافی از انواع سردرد جلوگیری کرد. در طب سنتی انواع سر درد وجود دارد. در این مقاله با آنها و روش درمانشان آشنا شدیم. اما بهترین راه برای سردرد های خفیف و دائمی مراجعه به پزشک و متخصص می باشد.