درمان افتادگی شانه با فیزیوتراپی و ورزش

درمان افتادگی شانه با فیزیوتراپی و ورزش ، افتادگی شانه شرایطی می باشد که با توجه به پایین آمدن خفیف یا متوسط یک یا هر دو شانه همراه با درد یا بدون درد در افراد مشاهده می ‌شود. افتادگی شانه به راحتی قابل تشخیص می باشد. در مواردی که شما از درد دست، بازو، شانه و گردن رنج می برید ممکن است

در حال تجربه علائم و نشانه های افتادگی شانه باشید. این اختلال با پایین افتادن شانه ها، خم شدن گردن به سمت جلو و خم شدن ترقوه همراه می باشد. یکی از نکاتی که درباره افتادگی شانه باید بدانید این است که این مشکل معمولاً ارتباطی با مشکلات نورولوژیکی یا عروقی ندارد. اگرچه برخی از بیماران دچار درد می‌ شوند واقعیت این است که ممکن است شما بدون آنکه هیچ گونه نشانه و علامتی نداشته باشید دچار افتادگی شانه شده باشید. به علاوه افتادگی شانه اختلالی می باشد که در زنان بیشتر از مردان دیده می شود. در این مقاله با درمان افتادگی شانه آشنا می شویم. با ما همراه باشید.


علت افتادگی شانه چیست؟


در افتادگی شانه مانند سایر اختلالات عوامل و فاکتورهای متعددی نقش دارند. برخی از فاکتورهای مهم در بروز این وضعیت به شرح زیر می باشند:
• ضعف عضلات قسمت فوقانی کمر
• نامناسب بودن حالت بدن به ویژه در افراد قد بلند، زیرا این افراد به صورت ناخودآگاه قوز می کنند تا هم قد افراد عادی باشند که این امر باعث بر هم خوردن تعادل شانه ها خواهد شد.
• مشکلات ساختاری که می‌ تواند بر روی ساختار ستون فقرات تاثیر بگذارد و باعث افتادگی یک یا هر دو شانه شود.
• یکی از فاکتورهایی که در ابتلا به قوز کمر یا اسکولیوز دیده می‌ شود، این است که آنها بیشتر دچار افتادگی شانه خواهد شد.
• ضعیف شدن عضلات بالای کمر می‌ تواند باعث افتادگی شانه شود.


روش های درمان افتادگی شانه

در مواردی که شما متوجه می شوید که دچار افتادگی شانه هستید اولین کاری که باید انجام دهید این است که نفس عمیق بکشید. سپس باید بدانید افتادگی شانه اختلالی می باشد که قابل اصلاح است. یعنی اگر به درمان این مشکل بپردازید می توانید شانه های خود را به حالت اول برگردانید. در ادامه با روش های درمان این اختلال آشنا می شویم.


• فیزیوتراپی افتادگی شانه


فیزیوتراپی یک روش موثر و رایج برای درمان افتادگی شانه می باشد که یک روش غیر تهاجمی در نظر گرفته می شود. متخصص فیزیوتراپی به انجام معاینات جسمانی جامع و کاملی می پردازد که شامل تست حرکتی و قدرت شانه می باشد. او همچنین به بررسی گردن نیز می پردازد که اغلب درد را به شانه و بازو انتقال می دهد. از خدمات فیزیوتراپی می توان درمان دستی، تمرینات مخصوص بهبود دامنه حرکات، آموزش عملکرد بهتر، ماساژ بافت نرم و تمرینات ورزشی تقویت کننده را نام برد. بر اساس نوع آسیب دیدگی شانه و علت آسیب دیدگی ایجاد شده ممکن است شما به چند ماه فیزیوتراپی نیاز داشته باشید. متخصص فیزیوتراپی به شما یاد می دهد که چگونه به بهبود حالت بدن خود بپردازید، درست راه بروید و از بروز آسیب دیدگی شانه در آینده جلوگیری نمایید. به اکثر بیماران یک برنامه ورزش تمرین در منزل داده می شود تا شانه ها رو به بهبود روند. هدف از انجام فیزیوتراپی رفع درد شانه، بهبود دامنه حرکات آن، بهبود انعطاف پذیری و بهبود عملکرد حرکتی در طول روز می باشد. بهترین و رایج ترین درمانی که می تواند نقش موثری در بهبودی عارضه افتادگی شانه داشته باشد، فیزیوتراپی است که تکنیک های خاص آن عبارتند از:


1- شاک ویو تراپی


در این روش با کمک جریان الکتریکی به بخش آسیب دیده شانه، گردش خون بیشتر شده و با کاهش تورم و درد، افتادگی شانه رو به بهبودی خواهد رفت.

شاک ویو تراپی


2- اولتراسوند تراپی


در این روش از امواج صوتی با فرکانس های بالا برای تحریک قسمت آسیب دیده استفاده می شود. به دنبال آن گردش خون افزایش یافته و با کاهش درد و تورم، بهبودی حاصل می شود.

اولتراسوند تراپی


3- کایروپراکتیک


در این روش فیزیوتراپیست تنها از دستان خود برای درمان استفاده می کند. نیازی به هیچ گونه دستگاهی در روش کایروپراکتیک نیست. ناحیه آسیب دیده به صورت دوار ماساژ داده شده و رو به بهبودی می رود.

کایروپراکتیک


4- لیزر درمانی


در روش لیزر درمانی از تاباندن نور لیزر به قسمت آسیب دیده استفاده شده و با نفوذ این اشعه بی خطر به بخش آسیب دیده، بهبودی به مرور ایجاد می شود.

لیزر درمانی


• تاثیرات ورزش بر روی درمان افتادگی شانه


ورزش درمانی یکی از روش های توصیه شده برای درمان افتادگی شانه می باشد. واقعیت این است که در اکثر مواقع افرادی که دچار افتادگی شانه هستند عضلات بالا تنه آنها ضعیف است. به همین دلیل تقویت این گروه از عضلات برای اصلاح حالت شانه و برگرداندن آن به وضعیت اول ضروری می باشد. برخلاف آنچه که تصور می کنید حتی لازم نیست که هر روز به باشگاه بروید. تمرینات ورزشی مخصوص افتادگی شانه ها بسیار ساده هستند و شما می توانید اکثر آنها را در منزل و بدون هیچ گونه مشکلی انجام دهید. به این ترتیب نیازی به ثبت نام در باشگاه و دردسرهای حاصل از رفت و آمد به آنجا نیست. در بخش زیر به چند نمونه تمرین ورزشی اشاره می کنیم که می تواند به شما برای درمان افتادگی شانه کمک کند:


1- فشار هر دو کتف با هم


اولین کاری که باید انجام دهید این است که جلوی یک آینه بایستید و بدن خود را شل کنید. بازوهای خود را کنار بدن قرار دهید. سپس هر دو کتف خود را به صورت همزمان به یکدیگر فشار دهید. از آینه برای اطمینان از قرار داشتن هر دو کتف در یک سطح استفاده کنید. حدود ۳ تا ۵ ثانیه در این حالت بمانید سپس بدن خود را شل کنید.

فشار هر دو کتف با هم


2- کشش سر و گردن


برای انجام این تمرین می توانید در حالت نشسته یا ایستاده قرار بگیرید. این تمرین را باید با هر دو طرف بدن خود انجام دهید. از همه نکات مهم مربوط به این تمرین ورزشی پیروی کنید. اولین چیزی که باید بدانید این است که گوش چپ خود را به سمت شانه چپ هدایت کنید و دست و بازوی راست خود را پشت کمرتان قرار دهید. سپس دست چپ خود را روی سرتان بگذارید و به کمک آن به آرامی گردن و گوش چپ خود را به سمت شانه چپ فشار دهید. ۲۰ تا ۳۰ ثانیه در این حالت بمانید و سپس به نقطه شروع برگردید و این تمرین را به همین شکل به سمت دیگر بدن خود انجام دهید.

کشش سر و گردن


3- ورزش در امتداد دیوار


برای انجام این تمرین شما باید بایستید و کمر خود را به دیوار بچسبانید. سپس آرنج خود را با زاویه ۹۰ درجه خم کنید و هر دوی آن را در دو طرف بدن و هم سطح با شانه ها قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که می توانید دیوار پشت سر خود را در طول تمرین احساس کنید. در مرحله بعدی به آرامی بازوهای خود را در امتداد دیوار بلغزانید و تا جایی آنها را بالا بیاورید و روی سرتان قرار دهید که هر دو دست شما به هم برسند و سپس به نقطه شروع برگردید.

 ورزش در امتداد دیوار


• دارو درمانی


معمولا پزشک در اولین مرحله سعی می کند تا با روش های دارو درمانی به کاهش التهاب و درد بیمار کمک کند. باید این را بدانید که این کار نقش درمانی نداشته و تنها کمک به تسکین درد خواهد کرد.


• استفاده از بریس و شانه بند های طبی


بریس ها با هدف ثابت نگه داشتن شانه و کمک به بهبودی سریع تر آن معمولا برای تمامی بیمارانی که دچار این عارضه شده اند، مورد استفاده قرار می گیرند. این بریس ها در انواع مختلفی وجود دارند که با توجه به شرایط بیمار، نوع مناسب آن انتخاب می شود.


• جراحی


در صورتی که عارضه دیگری با افتادگی شانه همراه باشد و یا شدت آسیب به حدی زیاد باشد که روش های قبلی هیچ کدام نتوانند به بهبودی این بیماری کمک کنند، لازم است تا از جراحی کمک گرفته شود. این جراحی به دو روش باز و بسته قابل انجام بوده که جراح، برش کوچکی را در شانه وارد کرده و دوربینی را به آن ارسال می کند تا بتواند بافت آسیب دیده را شناسایی و درمان کند.


کلام آخر


در این مقاله در رابطه با روش های درمانی افتادگی شانه اطلاعات موثری به دست آوردیم. توصیه می شود تا توجه کافی به علل ایجاد این عارضه داشته باشید تا بتوانید از بروز آن جلوگیری کنید. در غیر این صورت با درد در نواحی دست، بازو، شانه و گردن خود رو به رو شده و حتی با از بین رفتن تقارن شانه ها، زیبایی بدن نیز از بین خواهد رفت. بهتر است تا در صورت بروز درد در نواحی دست و شانه خود، حتما با یک فیزیوتراپیست مشورت داشته باشید.