درباره تب سنج دیجیتالی چه می دانید؟

درباره تب سنج دیجیتالی چه می دانید؟ تب سنج دیجیتالی به افراد کمک می کند تا به راحتی بتوانند دمای بدن بیمار را اندازه گیری کرده و اقدامات لازم  برای درمان را انجام دهند. برخی از افراد بر این باورند که تب سنج دیجیتالی فقط برای کودکان قابل استفاده است. در حالی که این یک تصور اشتباه است و این وسیله را می توان برای همه افراد در هر سنی به کار برد. به طور کلی نوزادان، زنان باردار

و نیز افرادی که در معرض بیماری های ریوی، ضعف سیستم ایمنی، بیماری های قلبی و سرطان هستند بیشتر از این وسیله استفاده می کنند. بالا بودن دمای بدن (تب) یکی از نشانه های ابتلا به بیماری می باشد. بنابراین همواره باید میزان تب بدن را مورد توجه قرار داد.

دمای طبیعی بدن

دمای طبیعی بدن در حدود 37 درجه سانتی گراد (98.6 درجه فارنهایت) می باشد. کمترین مقدار دمای بدن در هنگام صبح و بیشترین مقدار آن در اواخر بعد از ظهر دیده می شود. امروزه برای بررسی و مدیریت درجه حرارت بدن از تب سنج استفاده می کنند. تب بالا علامت وجود عفونت در بدن است. در حال حاضر انواع مختلفی از تب سنج در بازار وجود دارد. همواره باید به خاظر داشته باشید که قبل از استفاده از هر یک از انواع تب سنج، دستورالعمل ثبت شده روی دستگاه را مطالعه نمایید.

مزایای تب سنج دیجیتالی

انواع تب سنج دیجیتالی را می توانید در شکل، اندازه، برند و قیمت های مختلفی در بازار پیدا کنید. مزیت اصلی این نوع تب سنج، قرائت دقیق و سریع آن می باشد.

مزایای تب سنج دیجیتالی

ویژگی های تب سنج دیجیتالی

مزایای تب سنج های دیجیتالی باعث شده تا نسبت به انواع جیوه ای ترجیح داده شوند. در اینجا به برخی از ویژگی های این نوع تب سنج می پردازیم.

ویژگی های تب سنج دیجیتالی

1- صفحه نمایش :

بهتر است تب سنجی را خریداری کنید که صفحه نمایش بزرگتری داشته و نور زمینه آن روشن باشد. ان امر به شما کمک می کند تا در هر ساعتی از شبانه روز به راحتی بتوانید اعداد تب سنج را بخوانید.

2- حافظه :

برخی از تب سنج های دیجیتال دارای حافظه داخلی هستند. این ویژگی به شما امکان می دهد تا چندین اندازه گیری را به سادگی ذخیره نمایید. از این طریق نظارت دقیق تری بر تغییرات دمایی بدن بیمار خواهید داشت.

3- سیگنال هشدار :

اگر تب سنج را بیش از اندازه در محل موردنظر نگه دارید، صدای هشدار دستگاه را می شنوید. این امر نشان می دهد که دستگاه حرارت بدن را اندازه گیری کرده است.

4- هشدار دما با استفاده از تغییر رنگ :

قسمتی روی صفحه نمایش برخی از تب سنج های دیجیتال وجود دارد که شدت دما را به صورت تغییرات رنگی نشان می دهد. معمولا در این موارد، رنگ قرمز نشان دهنده بالا بودن دمای بدن می باشد.

5- عمر باتری :

تب سنج دیجیتالی با کمک باتری کار می کند. این دستگاه با استفاده از باتری های دکمه ای یا استاندارد کار می کند. هر چقدر عمر باتری بیشتر باشد مدت زمان طولانی تری می توان از دستگاه تب سنج استفاده نمود.

6- دقت :

انواع مختلفی از تب سنج دیجیتالی وجود دارند که در این بین تب سنج های مقعدی و دهانی قابل اعتمادتر از بقیه هستند.

7- سرعت در خواندن :

با استفاده از این نوع تب سنج می توانید به راحتی و در مدت کوتاهی درجه حرارت بیمار را بخوانید. تشخیص سریع تب موجب می شود تا اقدامات لازم را به موقع انجام دهید. تب عامل خطرناکی است و در برخی موارد باعث مرگ افراد شده است.

8- تب سنج های دیجیتالی قادرند تا مقدار حرارت بدن را به صورت فارنهایت یا سلسیوس نشان دهند. بهتر است که با هر کدام که راحت هستید کار کنید.

نکته مهم : در مورد نوزادان زیر 1 ماه و نیز فردی که شیمی درمانی می شود از تب سنج استفاده نکنید. در این موارد به پزشک مراجعه کنید. اگر نوزاد شما زیر 6 ماه است و تب دارد باید بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.


انواع تب سنج های دیجیتالی

از شناخته شده ترین انواع این تب سنج می توان به انواع دهانی، مقعدی، زیر بغل، پیشانی و گوشی اشاره کرد.

- تب سنج دیجیتالی دهانی :

این تب سنج قادر است تا در کمتر از 1 دقیقه دمای بدن را اندازه گیری کند. توصیه می شود بلافاصله بعد از خوردن غذا یا نوشیدن آب از آن استفاده نکنید. اجازه دهید تا 15 دقیقه از خوردن غذا یا نوشیدن آب بگذرد و سپس اقدام به اندازه گیری دمای بدن کنید. اگر بیمار از طریق دهان نفس می کشد ممکن است استفاده از این نوع تب سنج برای وی مشکل باشد. به طور کلی تب سنج دیجیتالی دهانی نسبت به انواع دیگر دقت کمتری دارد. این تب سنج برای نوجوانان و بزرگسالان مناسب می باشد.

تب سنج دیجیتالی دهانی

تب سنج دیجیتال دهانی

- تب سنج دیجیتالی مقعدی :

دقت بالایی دارد و معمولا برای نوزادان کمتر از 3 ماه و کودکان تا 3 سال مورد استفاده قرار می گیرد. این تب سنج هم در کمتر از 1 دقیقه می تواند دمای بدن بیمار را اندازه گیری کند. باید دقت داشت که نباید در موارد اسهال، ضعف سیستم ایمنی و جراحی مقعدی هرگز از تب سنج مقعدی استفاده کرد.

تب سنج دیجیتالی مقعدی

- تب سنج دیجیتالی زیر بغل :

این نوع تب سنج هم قادر است تا در کمتر از 1 دقیقه دمای بدن فرد را اندازه گیری کند.

تب سنج دیجیتالی زیر بغل

- تب سنج دیجیتالی پیشانی (شقیقه ای):

در این تب سنج برای اندازه گیری دمای بدن از یک اسکنر مادون قرمز استفاده می شود. این نوع تب سنج برای نوزادان بیش از 3 ماه و کودکان مناسب می باشد. در برخی موارد قیمت تب سنج دیجیتالی پیشانی نسبت به انواع دیگر گران تر است.

تب سنج دیجیتال پیشانی

- تب سنج دیجیتالی گوشی (پرده صماخی):

این تب سنج برای اندازه گیری دمای داخل گوش به کار می رود. این کار با استفاده از یک اشعه مادون قرمز انجام می شود. تب سنج های گوشی که با نام ترمومتر تمپانیک هم شناخته می شوند برای نوزادان بیش از 6 ماه، نوجوانان و بزرگسالان مناسب می باشند. اگر به درستی درون گوش قرار بگیرند با دقت خوبی می توانند دمای بدن را اندازه گیری کنند. البته در مواردی که موی زیاد یا جرم داخل گوش وجود داشته باشد، قرائت صحیحی صورت نمی گیرد. معمولا از این نوع تب سنج برای اندازه گیری حرارت بدن نوزادان استفاده نمی شود.

تب سنج دیجیتالی گوشی (پرده صماخی)
در زمان استفاده از تب سنج دیجیتال به نکات زیر توجه کنید.
1- پیش از استفاده از این دستگاه، حتما دست های خود را بشویید. این کار مانع از آلودگی تب سنج می شود.
2- قبل از استفاده از تب سنج، آن را تمیز کنید. برای این کار می توانید از الکل یا آب سرد استفاده نمایید.
3- برای اینکه حرارت بدن شما به درستی اندازه گیری شود، بهتر است اندازه گیری را 15 دقیقه بعد از خوردن و آشامیدن انجام دهید.
4- قبل از استفاده از تب سنج دفترچه راهنمای آن را مطالعه نمایید.
5- حداکثر زمان برای اینکه تب سنج دیجیتال بتواند دمای بدن را اندازه گیری کند، 40 ثانیه است. با توجه به نوع تب سنج این زمان متفاوت است. در زمان استفاده از تب سنج به این نکته توجه کنید.
6- پس از اتمام کار و اندازه گیری دمای بدن، حتما تب سنج دیجیتال را تمیز کنید.

تب سنج دیجیتالی

سخن پایانی

تب سنج های دیجیتال وسایل کاربردی هستند که می توانند در اندازه گیری دمای بدن به ما کمک کنند. تب یکی از علائم وجود عفونت در بدن است. بنابراین تب سنج دیجیتالی می تواند ما را از بالا رفتن حرارت بدن آگاه نماید تا اقدامات لازم جهت رفع آن در زمان مناسب صورت گیرند.